Sıkça Sorulan Sorular

Work And Travel için Amerika vizesi alabilir miyim?

Work and travel programı vize alımı en kolay programdır. Ancak bu programda da vize görevlilerinin kriterleri vardır. İdealsas kayıt esnasında sizi bu kriterlere göre kriterlere göre değrelendirecek riskleriniz varsa bunları size çok açık bir şekilde söyleyecektir.

Work And Travel vize işlemleri nedir?

İdealsas Work and Travel öğrencileri, J-1 tipi vizeye başvurur. Vize süresi çalışmaya başlama tarihi ile başlar, çalışma süresinin bitmesiyle sona erer. Ancak bunun arkasından vize sürenizi kapsamasa bile 30 gün gezme süreniz mevcuttur. Vizeye başvurmak için gerekli olan DS-2010 Formu, İdealsas tarafından getirtilerek sizin durumunuzu gösteren belgeler ile birlikte vize görüşmesine gidilir. Daha önce İdealsas tarafından sizin için randevu alınır ve vize görüşmesi için sizi hazırlar. Böylece vize işlemlerinin mümkün olan en kısa sürede ve en sorunsuz şekilde tamamlanması için çalışılır.

Work And Travel vizesini kendimiz mi alacağız?

Amerikan vizesi prosedür gereği bireysel olarak yapılır, fakat İdealsas olarak vize görüşme randevunuzun alınması, vize evraklarının hazırlanması, resmi belgelerinizin takibi, vize görüşmesine eğitim danışmanlarımızca hazırlanmanızı temin ediyoruz. Size kalan vize görüşmesi günü gerekli belgeleri yanınıza alıp size verilen saatten 15 dakika önce konsoloslukta olmak kalıyor.

Work And Travel'a ne zaman başvuru yapmalıyım?

Başvurular Eylül ayında başlamaktadır. Erken başvurmak sizin için avantaj sağlayacaktır. İdealsas öğrencileri işlerini hazır iş listesinden kendi seçtiği için geç yapılan başvurularda kazancı yüksek ve iyi işleri seçme şansları pek fazla olmayacaktır. Her sene Türkiye’den programa binlerce öğrenci katılımı olduğundan ABD konsolosluğunda özelliklede Nisan ve Mayıs aylarında çok ciddi yoğunluk yaşanılmaktadır. Vize başvuruları Mart ayında başladığı dikkate alınırsa vize görüşmesi öncesinde yapılacak belge hazırlıkları ve işlem takibini düşünerek mümkün olduğunca erken programa başvuru yapılmalıdır.

Work And Travel'a nasıl başvurabilirim?

Başvurunuzu İdealsas ofisine gelerek ya da online olarak yapabilirsiniz. 300 ABD Doları ön kayıt ücretini yatırmanız ardından işlemleriniz başlayacaktır.

Work And Travel'a en son ne zaman başvurabilirim?

Work and Travel programının net bir son başvuru tarihi yoktur. Her sene artan başvuru sayısı nedeniyle geç başvuruda bulunan adayları birçok riskler beklemektedir. Özellikle iş listelerinde seçenek şansınızın azalması, gerekse de yaz aylarında uçak bileti bulmaktaki sıkıntılar sebebiyle erken başvuru yapılması önerilmektedir.

Not Ortalaması vize için önemli midir?

Bu programa başvuran öğrencilerin not ortalamalarının minimum 2 olması istenmektedir. Ancak bu kesin bir kural değildir. Sadece vize açısından not ortalaması 2’nin çok altında olan öğrencilerin risk durumları daha yüksektir. Ancak öğrencinin yaş, daha önceki seyahat geçmişi, okuduğu okul ve bölüm gibi kriterler de vizeyi etkileyeceğinden firmamız öğrencileri kendi durumlarına göre ayrı ayrı değerlendirmektedir.

Hazırlık sınıfı öğrencisiyim ve not ortalamam yok, ne yapmalıyım?

Hazırlık sınıfı öğrencileri transkript sunamadıkları için sene içinde girdikleri tüm sınav ve quiz notlarını belgelendirdikleri takdirde programa katılabilirler. Not olarak ise 50'nin üzerinde ortalamaları olması genelde yeterli görülmektedir.

Üniversite 4. sınıf öğrencileri Work And Travel'a katılabiliyor mu?

Teorik olarak katılmanız mümkündür, fakat pratikte diğer adaylara göre vize alma şansınız daha düşüktür. Sadece program bitişinde geri geleceklerine dair güçlü bağları ispat edebilmeleri istenecektir. Bunun dışında öğrencilerin alttan ders bırakma ya da döndüklerinde tekrar öğrenci olma zorunlulukları yoktur.

Yaz Okuluna kalma ihtimalim var, ne yapmalıyım?

Programın tüm işlemleri haziran itibariyle bitmiş olacağından yaz okuluna ders bırakma durumu olanlar ya risk alarak programa başvuracaklar, ya da derslerine çok iyi çalışıp yaz okuluna ders bırakmayacaklar. Başvuru yapıp, vize de alan ve sonra da yaz okuluna ders bırakan adayların program ücretini geri alma ihtimalleri yoktur.

Öğrenciler harçsız pasaport çıkartabilir mi?

Her yıl olduğu gibi bu senede İdealsas aracılığı ile Work and Travel programına katılan öğrenciler, 25 yaşına kadar, pasaport harcı ödemeyecekler. Bu haktan yararlanabilmeniz için öncelikle İdealsas’a program kaydınızı yaptırmanız gerekiyor. 

Amerika'ya ucuz uçak biletini nasıl alabilirim?

ABD’ye gidiş ve dönüş günleriniz kesinleştikten sonra, sizin için en uygun ve en ekonomik bileti bulmak için çalışma yaparız. Yaz sezonunda bilet fiyatları yüksek ve yer bulmak çok zor olsa da iş ortaklarımızla size en kısa zamanda en ekonomik alternatifleri sunarız. Hatta ABD’de iken bilet tarihinizde değişiklik yapmak isterseniz size gereken desteği yine veririz.

Work And Travel'da arkadaşlarımla beraber çalışabilir miyim?

İdealsas Work and Travel Programı’nda işinizi kendiniz seçtiğiniz için arkadaşlarınızla birlikte aynı işe yerleştirme yapabiliriz. Önemli olan gurubunuzla ayni zamanda kayıt olmanızdır. Bu gibi durumlarda erken kayıt olmak pozisyonların kapanmaması adına iş seçiminde avantaj sağlayacaktır.

Okulum erken açıldığı için Work And Travel'da 3 ay yerine 2.5 ay çalışabilir miyim?

Bu tamamen işvereninize bağlıdır. Bazı işverenler sezonu daha erken kapattıkları için çalışma süresini daha kısa tutabilirler. Bu durumda 2,5 ay çalışabilirsiniz. Ancak pek çok işveren 3 ay çalışmanızı talep etmektedir.

Work And Travel'da ne kadar tatil yapabilirim?

Çalışma programını tamamlayan öğrenciler, program bitiminin ardından 30 gün ABD’de gezebilirler.

Amerika’da sağlık sigortam olacak mı?

Evet olacak. Çünkü ABD’de sağlık hizmetleri çok pahalıdır. Program dahilinde her öğrencimizin sağlık sigortası, program ücreti dahilinde yaptırılır ve yine aynı şekilde tüm detaylar öğrencilerimize oryantasyon sırasında verilir.

Amerika'da Sosyal Güvenlik Numarasını nasıl alacağım?

İşe başladığınız hafta işvereninizin de yönlendirmesi ile başvurunuzu yapabilir ve 15 gün içinde numaranızı alabilirsiniz. Bu süre içinde işleminizi siz takip etmelisiniz. Sosyal Güvenlik Numarasını alabilmek için, pasaport, DS–2019 formu, I–94 Formu, Adres Bilgileri gerekir. Ayrıca Amerika’ya ulaştıktan 3 gün içinde SEVIS kaydının onaylatılmış olması gerekir.

Work And Travel'da çalışırken vergi ödeyecek miyim?

Amerika'da çalıştığınız sürece her çalışan gibi siz de şehir, eyalet ve federal vergileri ödemek zorundasınız. İşe başladığınız gün işvereniniz tarafından size verilen W–4 (İşe Giriş Bildirgesi) formunu doğru ve eksiksiz doldurmalısınız. Vergi iadesi alabilmek içinde programı tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra işvereniniz size W–2 (maaş bordrosu) formu yollayacaktır. 

Work And Travel'da nerede kalacağım? Amerika'da konaklama için ne kadar öderim?

Öğrenciler WAT süresince uygun kira imkanı sunan yurtlarda, hostellerde, apart dairelerde ve kiralık evlerde kalırlar. İdealsas Work and Travel ile programa katılan öğrencilerin konaklamaları büyük bir oranda çalışacakları işverenler tarafından ayarlanmaktadır. Kesin adres bilgileri öğrencinin gitmesine genellikle 2 ay kala, en geç Mayıs ayı gibi belli olur. Bazı işverenler ise konaklama düzenlemelerini çok önceden ayarlayıp bildirebilir. İşverenler konaklamalar için maaş çekinizden belli bir kira keser. WAT kapsamında ortalama kiralar haftalık 50 – 125$ arasında değişmektedir.

 

Konaklama seçeneklerinin bol olduğu şehirlere giden öğrencilere ise, işveren belli bir yer ayarlamak yerine kalabilecekleri alternatif konaklama seçeneklerini, ücretlerini ve nasıl yer ayarlayabilecekleri ile ilgili bilgiler içeren dökümanları iş kontratı ile birlikte sponsorumuza bildirir. Kısaca konaklama konusu İdealsas – sponsor - işveren işbirliği ile sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan bizim tarafımızdan organize edilmektedir.

Amerika'da yemek için ne kadar harcarım?

Aylık ortalama 500 ABD Doları olacaktır. Ancak, gıda ile ilgili bir yerde çalışıyorsanız işvereniniz size ücretsiz ya da çok özel indirimli yemek sağlar.

Work And Travel'dan memnun kalmazsam, Amerika’da kalmak zorunda mıyım?

Kalmak istemiyorsanız, tabii ki dönebilirsiniz. Ancak, çok önemli bir fırsatı kaçırmış olursunuz. Ayrılmak istediğiniz zamandan 2 hafta öncesinden işvereninizi, sponsorunuzu ve İdealsas’ı bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Work And Travel işimden ayrılmak istiyorum, ne yapmalıyım?

İşverenler, çalışanlarının işe alındıkları tarihten işin biteceği tarihe kadar çalışacaklarına dair verdikleri söze güvenirler. Bu nedenle işten söz verdiğiniz tarihten erken ayrılmak ya da işinize hiç başlamamak özelliklede işlerin yoğun olduğu bir dönemde işvereninizi sıkıntıya sokabilir. Buna rağmen ille de ayrılmak istiyorsanız durumunuzu nazikçe işvereninize açıklayarak ve onayını alarak ayrılmanız birtakım sorunlar yaşamamanız açısından menfaatinize olacaktır. Böyle bir durumda sponsor firmanızı ve İdealsas Yurtdışı Eğitim'i de bilgilendirmeyi ihmal etmeyin.

Work And Travel'da çalışırken işverenden kaynaklanan sorun çıkarsa ne yapacağım?

İdealsas bu konuda her an size bir telefon ya da bir e-posta uzaklığında olacaktır. Ancak, öncelikle program sponsorunuzun ücretsiz destek numaralarından şikâyetinizi bildirerek, çözülmesini sağlayabilirsiniz. Her durumda da, İdealsas’ı bilgilendirmeniz problemin çözümünün takibi açısından çok önemlidir.

Work And Travel işim veya çalışma ortamım kötüyse ne yapmalıyım?

Derhal bizi arayabilirsiniz. Ancak, yurtdışında yaşama ve çalışma zorluklarından dolayı ilk günlerde bu tip sıkıntılar yaşamak normaldir. Bu nedenle, kendinize biraz daha zaman tanıyıp, sorunun tam olarak işinizden/işyerinizden kaynaklandığına kanaat getirdikten sonra yardım almanızı tavsiye ederiz.

Work And Travel'da ikinci bir işte çalışabilir miyim?

Çalıştığınız iş yerinde fazla mesai ihtiyacı yoksa ve kazandığınız gelir size yeterli gelmiyorsa kendinize ikinci hatta üçüncü bir işi bulabilirsiniz. Sosyal güvenlik numarasını çıkartmış bir öğrenci için bu tamamen yasaldır. Burada dikkat etmeniz gereken husus ikinci, üçüncü işinizin ilk işinizi aksatmamasıdır. İkinci bir işi bulmak tamamen öğrencinin sorumluluğundadır.

Acil bir durumda Amerika'da bana kim yardım edecek?

Karşılaştığınız sorunların çözümünde gereken yardım için İdealsas sizlerin yanınızda olacaktır. Ancak, ABD ayağında asıl sorumluluk sponsorumuzda olduğu için size 7 gün 24 saat hizmet için arayabileceğiniz bir destek hattı numarası veriyoruz. Acil durumlarda sponsorunuza ya da İdealsas danışmanlarınıza ulaşabilirsiniz.

Acil bir durum olursa Work And Travel işimi bırakıp Türkiye'ye dönebilir miyim?

Acil bir durumda kısa süreli olarak Türkiye’ye gelip geri dönebilirsiniz. Böyle bir durumda sponsorunuza bilgi vermeniz gerekir. Böylece işinize tekrar dönebilirsiniz. Eğer geri dönmeyecekseniz, tüm eşyalarınızı yanınızda geri götürünüz. Her durumda, İdealsas’ı da e-posta/telefon ile bilgilendirmeniz işlemlerinizin yolunda gitmesi açısından çok önemlidir.

Work And Travel'da diğer ülkeleri de gezebilir miyim?

Vizeniz devam ettiği sürece, işverenden gerekli izinlerinizi alarak komşu ülkeleri ziyaret edebilirsiniz ancak bu ülkeler için de vizeye ihtiyacınız olduğunu lütfen unutmayın. Bunun dışında Amerika’daki 30 günlük gezme süreniz boyunca vizeniz olmayacağı için bu süre içerisinde sadece Amerika sınırları içerisinde gezebilirsiniz.

Ehliyetim Amerika'da da geçerli olur mu? Amerika'da nasıl araba kullanabilirim?

Araba kullanmak için gereken belge her eyalete göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak uluslar arası sürücü ehliyetinizin olması yeterlidir. Öğrencilerimizin çoğu Türkiye’deki mevcut ehliyetlerini geçici süreler için ABD’de kullanmaktadır. Bunun dışında geçerli bir kredi kartınız varsa ve yaşınız minimum 21 ise araba kiralayabilirsiniz.

Work And Travel süresini uzatabilir miyim?

WAT programı 15 Mayıs–1 Ekim tarihleri arasında maksimum 4 ay çalışma ve 1 ay gezme şeklinde tasarlanmıştır. DS 2019 formunuzda belirtilen program tarihleri dışında vizenizi uzatmanız ne yazık ki söz konusu değildir.

SEVIS, I–94 ve Pasaport bilgileri nedir? Bu bilgilerin uyumlu olması önemli midir?

Yasal düzenlemelere göre ABD’ye giriş yapan katılımcılar sosyal güvenlik numarası alabilmek ve diğer haklardan faydalanabilmek için gelişlerini sponsorlarına ve sosyal güvenlik numarasının verilmesinden sorumlu kurumlara bildirmelidir. Katılımcının pasaportundaki isminin SEVIS sisteminde kayıt altına alınması çok önemlidir. Katılımcının I–94 formundaki isim bilgileri, SEVIS ve pasaporttakiyle aynı olmalıdır.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu, sosyal güvenlik kartı başvurularını I–94 formundaki kimlik bilgilerine göre değerlendirir. Katılımcının I–94 formundaki isim bilgileriyle pasaporttaki aynı değilse katılımcı en yakın İçişleri Emniyet Departmanı’na (DHS) başvurarak I–94 formundaki hatayı düzelttirmesi gerekir. Bu durum sosyal güvenlik numarası alma sürecinin uzamasına sebep olabilir.


 

Bütün katılımcıların dikkate alması gereken bilgiler,

 

Katılımcıların yolculuk sırasında, bütün yasal dokümanlarını valizlerinde değil, yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Bu belgeler havaalanında giriş yaparken görevliler tarafından istenecektir.

 

I-94 formu pasaport bilgilerine göre dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır ve doğum tarihi gün, ay, yıl (dd/mm/yy) olarak girilmelidir.

Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) ve kartı nedir? Sosyal Güvenlik Numarası almam gerekir mi?

Sosyal güvenlik Numarası (SSN) sosyal güvenlik için kullanılan bir tür kimlik numarasıdır. ABD Hükümeti tarafından herkese ayrı olarak verilen, örneğin “123–00–1234” gibi dokuz rakamdan oluşan dijital bir numaradır. SSN, katılımcıların kazançlarını kesin ve doğru olarak kayıt altında tutmak amacıyla verilir. Herkese özel olarak verilen bu numara karta basılarak verilir ve kimlik kartı olarak da birçok işlevi vardır. Ayrıca banka hesabı açılmasında, konaklama kiralama ve sürücü belgesi başvurularında da bu numaraya ihtiyacınız olabilir.

Sosyal Güvenlik Numarasına başvuru için neler gerekli?

Öncelikle ülkeye girişinizi sponsorunuza haber vermelisiniz. Geliş tarihinizden sonraki 10 gün içinde SSN için başvurabilirsiniz Bu süre içinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SSA) kimlik bilgilerinizi doğrulayarak İçişleri Emniyet Departmanı( DHS)’na raporlar.Sosyal Güvenlik Kartı başvuru formunu (Form SS–5) eksiksiz doldurmalısınız

 

Başvuru formu ve aşağıdaki belgelerin orijinallerini en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu (SSA) ofisine götürmelisiniz:

 

a. DS–2019 formunu aslı

b. Pasaport

c. I–94 formu

d. J–1 vizeniz

Sosyal Güvenlik Kartı başvuru formunu (SS–5) doldururken nelere dikkat etmeliyim?

• İsminizi pasaport ve I–94 formunuzdaki gibi doldurun. İsminiz pasaport, DS–2019 ve I–94 formunda aynı olmalıdır.

• Yabancılar için çalışma izni yasasını gözden geçirmelisiniz

• Doğum tarihinizi ay, gün, yıl (MM/DD/YYYY) olacak şekilde girmelisiniz

• Annenizin kızlık soyadını girmelisiniz

Amerika'da en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’nu nasıl bulabilirim?

Size en yakın Social Security Ofis adresini bulmak için, oturduğunuz yerin Zip Kodunu bilmeniz yeterli.https://secure.ssa.gov/apps6z/FOLO/fo001.jsp sayfasını açın, bulunduğunuz bölgenin posta kodunu ve ilgili alana yazın, size en yakın Sosyal Güvenlik Ofis adresini öğrenin.

J–1 vizesini kabul ettirmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na hangi belgeleri sunmalıyım?

• I–94 formunun orijinalinin kopyası

• Geliş-dönüş biletiniz

• Pasaportunuz

• DS–2019 formu

• J–1 vizeniz

Amerika'dayken Sosyal Güvenlik Numarası almak ne kadar sürer?

SSN numaranız belirlenmeden önce, kimlik bilgilerinizin Sosyal Güvenlik Kurumu(SSA) ve İçişleri Emniyet Departmanı (DHS) tarafından doğrulanması şarttır. Bu işlem sonrasında SSN numaranız belirlenir ve kartınız SS–5 başvuru formunda verdiğiniz mail adresine gönderilir. Bu işler genellikle İçişleri Emniyet Departmanı (DHS) tarafından online olarak yürütülür ve kısa zamanda sonuçlanır. Fakat internet üzerinden yürütülmeyen işlemlerin gerçekleşmesi birkaç haftayı bulabilir.

Sosyal Güvenlik Numaram gelmezse ne yapmalıyım?

Sosyal Güvenlik Numaranızı size gereken sürede ulaşmazsa WAT programı sürecine devam etmelisiniz. Çalışmaya başlamadan önce bu numaraya sahip olmak zorunluluğu yoktur. İşe başladıktan sonra da size ulaşabilir. Bununla beraber işverenler ABD Hükümeti Vergi Dairesi tarafından, maaş ödemelerinin sosyal güvenlik numarası ile yapılmasını öngörmektedir. Katılımcı SSN beklerken işveren Sosyal Güvenlik Kurumu’na katılımcının başvuruda bulunduğunu mektupla bildirebilir.

 

SSN başvurusunda bulunurken başvuru formunu doldurduğunuza dair belgeyi vermeyi unutmayın. Bu belge size başvuru yaptığınızın kanıtı olarak prosedür gereği size hemen orda verilir. İşvereniniz, ABD’de çalışma izninizin kanıtı olarak WAT yasal dokümanlarınızı kullanabilir. Ayrıca işvereniniz sosyal sigorta numaranızın gecikmesi durumunda buraya tıklayarak bilgi alabilir.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’na nasıl ulaşabilirim?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SSA) ile ilgili daha fazla bilgi almak ve yayınları takip edebilmek için http://www.socialsecurity.gov adresini ziyaret edebilir ya da 1–800–772–1213 numaralı telefonu arayabilirsiniz. SSA Müşteri Hizmetleri 07.00–19.00 ve Pazartesi-Cuma arasında çalışmaktadır. Ayrıca 24 saat call center hizmeti verilmektedir.