Sıkça Sorulan Sorular

Yaz Okulları’na Nasıl Başvurulur?

Yaz Okulları’na katılmak isteyenler önce İdealsas’a gelerek başvuru formu doldururlar. Ön kayıt ücretini öderler. Ön kayıt ücreti daha sonra toplam ücretten düşülecektir.

Ne zaman başvurmalıyım?

Vize başvuru ve mülakat işlemleri uzun sürebileceğinden  iki ay öncesinden İdealsas’a başvurulması rica olunur. Yani Nisan ayı içinde başvurularınızı yapmanızı öneririz.

Sağlık Sigortası yapılacak mı?

Öğrenci, okul tarafından yolculuk ve sağlık sigortası kapsamına alınır. Değerli eşya, para, kaza, yaralanma, hırsızlık, doktor ve hastane masrafları sağlık sigortasına dâhildir. Sigorta ücreti, toplam fiyata dâhildir.

Yaz Okulu’a giderken yanınıza neler almanız gerekecek?

Farklı bir ülkeye gidiyorsunuz. Yaz ayları da olsa her ihtimale karşı yanınıza bir adet  yağmurluk ve hırka almanızı öneririz. Ayrıca gezilere ve yürüyüşlere de katılacağınız için, rahat yürüyebileceğiniz iki çift spor ayakkabı götürmelisiniz.

 

Yanınıza almanız gerekenlerin listesi:

 

- En az 10 çift iç çamaşırı,

- Ayakkabı,

- Spor ayakkabı,

- Terlik,

- 10 çift kadar çorap,

- Birkaç tane şort,

- Birkaç tane pantolon,

- 5-6 tane t-shirt,

- 2-3 tane kazak,

- Havlu,
- Yağmurluk,
- Hırka,
- Mayo,
- Diş fırçası ve macunu,

- Şampuan, sabun

- Öğrenci yanında, değerli eşyalar ve yüksek miktarda para götürmemelidir.

 

Uçak biletini kim ayarlayacak?

Uçak bileti, isteğiniz doğrultusunda İdealsas tarafından ucuz olarak temin edilebilmektedir. Bunun için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Havalimanında karşılama olacak mı?

Öğrenciler havalimanında okul yetkilileri tarafından karşılanır ve kalacakları yerlere bırakılırlar. Dönüşte de yine aynı şekilde öğrenciler uçağa bindirilir.

Öğrenciler yanlarına ne kadar cep harçlığı almalı?

Her ülkeye göre değişmekle birlikte, İngiltere için Haftalık 75–100 Sterlin, Amerika için Haftalık 70–100$, Avrupa ülkeleri içinse, 70–100 € civarında cep harçlığı önerilmektedir. Cep harçlığı, paket fiyatına dâhil olmayan, öğrencinin kişisel istekleri için gereklidir.

Yurtdışında öğrencinin güvenliği nasıl sağlanacak?

Yaz Okulları’na katılan grupların yaş ortalaması küçük olduğundan güvenlik çok önemlidir. Yurtlarda olsun aile yanında olsun öğrenciler sürekli gözetim altında tutulmakta ve giriş-çıkış saatleri kayıt edilmektedir. Sosyal etkinlikler sırasında her grubun başında, onları denetlemek ve yönlendirmek üzere yetişkin biri bulunmaktadır.

Dersler nasıl işlenmektedir, içerikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Yaz okuluna katılan öğrencilere, ilk gün seviye tespit sınavı yapılır. Haftada 15–20 saat görülen derslerin süreleri 45–50 dakika kadardır. Dersler daha çok pratiğe yöneliktir. Okuma, yazma ve özellikle konuşma becerilerinin geliştirilmesi üzerinde durulur.

Öğrenciler nerelerde konaklar?

Aile yanında ya da yurtlarda kalabilirler. Ancak 10–17 yaş grubu için aile yanı konaklama daha uygundur. Aile yanında konaklama: Öğrenciler, özenle seçilmiş ailelerin yanında kalırlar. Bu aileler, senelerdir okullarla çalışmaktadırlar. Aileler, sabah kahvaltılarını ve akşam yemeklerini hazırlarlarken çocukların yaşlarını ve varsa alerjik durumlarını göz önünde bulundurmaktadırlar.

 

Aile yanı konaklamada, odalar tek ya da çift kişilik olabilir. Okulla ev arasındaki mesafeye göre öğrenci okula yürüyerek gidebileceği gibi servis de temin edilebilir. Öğrenci de yanında yaşadığı ailenin düzenine ayak uydurmalı ve bazı kurallara uymalıdır. Eve giriş-çıkış saatleri aile tarafından kontrol edilerek program sorumlusuna bildirilmektedir. Öğrenci her an okulda ve ailenin yanında gözetim altında tutulmakta ve güvenliği sağlanmaktadır.

 

Yurtlarda konaklama: Yurtlar, daha sosyal öğrenciler için tercih sebebi olabilir. Yurtlarda, 1–8 kişilik odalarda, farklı milliyetlerden çocuklarla bir arada kalınır. Genelde özel olan yurtlarda, spor merkezleri, yüzme havuzu, oyun alanları ve kütüphane bulunmaktadır. Banyo ve tuvaletler paylaşımlı olarak kullanılır. 3 öğün yemek, kafeden ya da yemekhaneden temin edilebilir. Yurtlarda çocukların boş vakitlerinde hem dinlenip hem de vakit geçirebilecekleri TV ve video odaları vardır. Tüm yaz okulu katılımcıları, yurt görevlileri tarafından gözetim altında tutulur ve giriş-çıkış saatleri kayıt altındadır.

 

Aile öğrenciyle nasıl iletişim kurabilir?

Öğrencinin yanında cep telefonu varsa aile çocuğa kolaylıkla ulaşabilir. Ancak öğrencilerin yanlarında, çalınma ihtimaline karşın cep telefonu götürmelerini önermiyoruz. Aile yanında konaklayan öğrenci, ailenin izni dâhilinde ev telefonundan görüşme yapabilir ya da ailesi ona ulaşabilir.
Yurtlarda ankesörlü telefonlar bulunmaktadır. Çocuklar ya da aile bu yolla iletişim kurabilir. Acil durumlarda grup başına ulaşılması gerekmektedir. Gruptan sorumlu olan kişi, gerektiği takdirde aileye ulaşacaktır