MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Sofya Teknik Üniversitesi (TU-Sofia)  Sofya Teknik Üniversitesi (TU-Sofia)

Derecelendirme:
Şube Türü Üniversite
Ülke/Bölge/Şehir Bulgaristan / --- / Sofya
Kuruluş Tarihi 1945
Adres 8, Kliment Ohridski St. 1000 Sofya
Web www.tu-sofia.bg/...
Mail office_tu@tu-sofia.bg
Tel 00359-2-965-21-11
Fax 00359-2-868-32-15

Akredite Olan Kuruluşlar Harita

İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Türk Öğrencilere Özel İndirimler


Okul Hakkında Kısaca

Sofya Teknik Üniversitesi, Bulgaristan'ın, 60 yıldır mühendislik alanında eğitim veren en prestijli üniversitelerinden biri olup başkent Sofya'da bulunmaktadır. Sofya Teknik Üniversitesi, Mühendislik alanında eğitim veren Bulgaristan'ın en büyük üniversitesidir. 60 yıllık tecrübesi ile Bulgaristan'ın ekonomisine katkıda bulunan 75.000 fazla uzmana eğitim verdi, aynı zamanda ülkenin diğer üniversitelerinde öğretmenlik yapan öğretim görevlileri yetiştirdi. Öğrencileri ve eğitim görevlilileri Siemens, Ericcson, Microsoft, Daimler-Crysler gibi yabancı şirketler ile ortak bilimsel araştırmalar yapmaktadır.

Üniversitenin 26 Mühendislik, İşletme ya da mastır bölümleri arasında seçim yapabilirsiniz. Üniversite bünyesinde eğitim alırken bilimsel çalışmalara da devam edebilir ve doktora yapabilirsiniz. Bugün Sofya Teknik Üniversitesi'nde 500 kişi doktora yapmaktadır.

Aynı zamanda Sofya Teknik Üniversitesi, Avrupa standartlarında eğitim veriyor. Avrupa Birliği ülkelerinde bulunan aynı eğitimi veren üniversitelerle beraber planlarını ve programlarını hazırlamaktadır. Avrupa'daki üniversiteler, uygulanan  puan (kredi) transfer sistemini (ECTS) eğitim verilen dersleri ve sınavları tanımaktadır. Aynı zamanda o üniversitede okuma imkânı sağlamaktadır.

Üç ayrı yabancı dilde eğitim veren Bulgaristan'ın tek üniversitesi olan Sofya Teknik Üniversitesi?nde, Almanya, Fransa ve İngiltere'de bulunan ortak üniversitelerin ya da kuruluşların verdiği diplomaları alabilirsiniz. Yabancı dilde okumayı arzu eden öğrencilere bir yıllık dil hazırlık kursu verilir.

Bunların yanı sıra, üniversite eğitimi ve laboratuarlarındaki araştırma imkanları dışında dağlarda ve denizde bulunan dinlenme tesisleri ile öğrencilere değişik aktivitelere katılma olanağı sağlamaktadır. Üniversitenin 12 eğitim binası, kütüphaneleri, 10 öğrenci lojmanı, yüzme havuzu, tenis kortu ve spor salonları ile donatılan spor tesisi vardır.

Yerleşim Yeri Özellikleri

Her öğrenci Sofya Teknik Üniversitesi'nin spor tesislerinde spor yapabilmektedir. Olimpik yüzme havuzu, 3 kapalı ve 3 açık hava tenis kortu, voleybol, hentbol, basketbol, jimnastik, aerobik veya fitness salonları bulunmaktadır. Üniversitede ayrıca Sozopol ve Ravadinovo Karadeniz sahil köylerinde ve Semkovo ve Pçelina dağlarında dinlenme tesisleri vardır. Bunların yanı sıra, üniversite eğitimi ve laboratuarlarındaki araştırma imkânları dışında dağlarda ve denizde bulunan dinlenme tesisleri ile öğrencilere değişik aktivitelere katılma olanağı sağlamaktadır. Üniversitenin 12 eğitim binası, kütüphaneleri, 10 öğrenci lojmanı, yüzme havuzu, tenis kortu ve spor salonları ile donatılan spor tesisi vardır. Öğrenciler dört yıllık eğitimden sonra lisans derecesi alırlar. Sadece Fransızca Elektrik Mühendisliği Fakültesi'ndeki Elektrik Mühendisliği eğitimi beş yıllıktır ve mezunlara Mühendis-Mastır diploması verilir. Lisans eğitimi aldıktan sonra yüksek lisans için eğitimin süresi bir buçuk yıldır. Yüksek lisans, öğrencinin lisans eğitimi aldığı bölümle sınırlı değildir, başka bir bölüm de olabilir. Bu durumda yüksek lisans için bir yıllık hazırlık sınıfında öğrenim görülür. Bütün fakülteler için geniş çapta yüksek lisans programları sunulur. Sofya teknik Üniversitesi’nde eğitimin başarıyla tamamlanması halinde lisans veya yüksek lisans diploması ve okunan derslerin isimleri ve sayısı ile alınan notların (kredilerin) bulunduğu diploma eki verilir.

Okulun Sunduğu Programlar

Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojisi
Otomatizasyon, Bilgisayar ve İdare Tekniği
Makine ve Aygıt Yapımı 
Endüstri Yönetimi (Industrial Management)
Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojisi (Almanca)
Mühendislik Dizaynı
Makine Yapım Tekniği ve Teknolojisi
Elektroteknik
Genel Makine Yapımı (Almanca)
Tekstil Tekniği ve Teknolojisi
Elektrik Güç Yönetimi ve Elektrik Donatımı
Elektronik
Hidrolik ve Pnömatik Teknoljisi
İletişim Tekniği ve Teknolojisi
Elektrik Mühendisliği (Fransızca)
Mekatronik
Uygulamalı Matematik
Havacılık Tekniği ve Teknolojisi
Endüstri Mühendisliği (İngilizce)
Isı ve Nükleer Enerji
Ulaşım Teknolojisi ve İdaresi
Kamu Yönetimi
Taşımacılık Tekniği ve Teknolojisi
Isı Tekniği
Ekonomi Yönetimi Yabancı dile ile Eğitim Yapan Bölümler

 

Endüstri Mühendisliği (İngilizce): Dört yıllık lisans eğitimi verilir. Bölüm 1993 yılında iki önde gelen İngiliz Mühendislik kurumunca - Institution of Mechanical Engineering ve Institute of Measurement and Control kurulmuştur.

Genel Makine Yapımı (Almanca): Dört yıllık lisans eğitimi verilir. Öğrenciler Karlscruhe Üniversitesi'nden Almanca diploma alma imkanına sahiptir. Almanya'da eğitim alma hakkı da kazanılır.
 

Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojileri (Almanca): Dört yıllık lisans eğitimi verilir. Öğrenciler Karlscruhe Üniversitesi'nden Almanca diploma alma imkanına sahiptir.

Elektrik Mühendisliği (Fransızca): Beş yıllık lisans üstü eğitimi verilir. Fransız Mühendislik Bilgileri Komisyonunca akredite edilmiştir. 3'üncü kursun sonunda öğrenciler aşağıdaki uzmanlaşma alanlarından birinde öğrenimine devam edebilirler,
    - Elektroteknik, Elektronik ve Otomasyon
    - Bilgisayar ve İletişim
 


İngilizce Olarak Eğitim Yapılan Bölümler

    Endüstri Mühendisliği
    Makine Mühendisliği
    Mekatronik
    Matematik ve Bilgisayar Bilimi
    Bilgisayar ve Taşımacılık Mühendisliği

İngilizce yeterlilik sınavını geçemeyen öğrenciler için 1 sene dil hazırlığı verilecektir. Yukarıda bahsedilen bölümlerdeki diplomalar Avrupa Birliği tarafından tanınmaktadır.

Yabancı Öğrenciler birinci sınıfa başlamadan 10 Aylık Bulgarca hazırlık kursu alırlar. Endüstri mühendisliği okuyacak olanlar İngilizce, Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojileri & Genel Makine Yapımı  bölümü okuyacak olanlar ise Almanca hazırlık kursu verilir. Bu eğitimin ikinci sömesterinde bazı esas dersler Matematik, Fizik, Bilgisayar gibi verilir ve sınava tabii tutulur. Hazırlık kurslarının sonunda başarı ile bitirenlere özel sertifikaları verilir.

Bulgarca, İngilizce veya Almanca bilen öğrenciler dil sınavlarına girip, hazırlığı atlayarak direk birinci sınıftan başlayabilirler.

Konaklama Seçenekleri

Sofya Teknik Üniversitesi öğrenci yurtları Vitoşa dağının yamaçlarında ve merkezden otobüsle 25–30 dakikalık mesafededir. Sofya Öğrenci yerleşkesi içerisinde bulunur. Öğrenci yerleşkesinde tüm olanaklar mevcuttur. Internet, kafeler, yemekhaneler, çamaşırhaneler ve spor tesisleri gibi. Öğrenci yurtlarında aylık kira bedeli koşullara göre değişmekte birlikte, aylık 40 € civarındadır. Yurtlar 2 ve 3 kişilik odalardan oluşur. Odalarda telefon ve internet bağlantısı aylık 250 € olacak şekilde imkânlar da vardır.

Neden Tercih Edilmeli ?

Sofya Teknik Üniversitesi Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olduğu için alınacak Avrupa Birliği diploması (EUA) ile tüm dünyada denklik ve geçerlik verilmektedir. Ayrıca YÖK tarafından da tanınmaktadır.

Başvuru ve Ayrıntılı Bilgi İçin

Daha fazla bilgi ve broşür için lütfen Bilgi & İstek Formu'muzu doldurunuz. İstenen bilgileri eksiksiz doldurup gönderdikten hemen sonra danışmanlarımız sizinle irtibata geçerek sadece size özel uygun bütçe ve seçenekler sunarak tüm sorularınıza cevap vereceklerdir.

İlgili okula başvurmak için lütfen Üye Giriş kısmından sistemimize üye olup bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz. Başvurunuzdan çok kısa bir süre sonra size özel atanmış danışmanınız sizinle irtibata geçecektir.

Eğer çok vaktiniz yoksa ve hemen bilgi almak istiyorsanız Online Danışmanımız ile irtibata geçebilirsiniz.

TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN BİZ SİZİ ARAYALIM!


Öğrenci İzlenimleri

Okula Ait Şubeler
Okul Resmi Şube Adı Şube Derece Ülke Bölge/Eyalet Şehir
Sofya Teknik Üniversitesi (TU-Sofia) Sofya Teknik Üniversitesi (TU-Sofia) Bulgaristan --- Sofya