MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Varna Denizcilik Üniversitesi (Naval Academy)  Varna Denizcilik Üniversitesi (Naval Academy)

Derecelendirme:
Şube Türü Üniversite
Ülke/Bölge/Şehir Bulgaristan / --- / Varna
Kuruluş Tarihi 1881
Adres 73 V. Drumev St. 9026 Varna
Web www.naval-acad.bg/...
Mail info@naval.acad.bg
Tel +359/52/552228
Fax +359/052/ 303 163

Akredite Olan Kuruluşlar Harita

İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Türk Öğrencilere Özel İndirimler


Okul Hakkında Kısaca

Varna Denizcilik Üniversitesi, 125 yıllık köklü bir eğitim ve öğretim geleneğine sahip olmakla beraber sadece askeri personele hizmet verirken, 2009 yılından itibaren İdealsas ile yapılan işbirliği sayesinde kapılarını artık Türk öğrencilere de açmıştır. Bulgaristan'ın en prestijli üniversitelerinden biri olup Bulgaristan'ın en önemli ticaret merkezlerinden birinde olan Varna'da bulunmaktadır. Varna Denizcilik Üniversitesi 9 Ocak 1881 tarihinde Bulgaristan’ın ilk teknik okulu olarak Deniz Makinası Okulu adıyla kurulmuştur. Kuruluş yıllarında sadece deniz motor kuvvetleri, ticaret gemileri, atölye ve bitki bilim alanlarında eğitim ve öğretim verilmekteydi.1904 yılından itibaren de sadece deniz kuvvetlerine yönelik teknik personel yetiştirmeye yönelik eğitim verilmeye başlanmıştır. 1960 yılında Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) kabul edilerek olarak uluslararası denizcilik eğitim üyesi tüm oldu. O tarihten bu yana Varna Denizcilik Üniversitesi tüm dünyada tanınan ve denklik verilen bir yüksek öğrenim kurumu olmuştur. Yabancı öğrenci kabulüne 1993 yılında başlanmış olup ilk mezunlar donan ve ticaret filoları üzerine verilmiştir

Kampus bünyesinde birçok eğitim ve sosyal tesisleri mevcut olmakla beraber Balkanların en büyük planetaryumu (gök bilim evi) bulunmaktadır. Bu tesislerde disiplinli bir eğitim ve öğretimden geçen öğrencilerin skorları özel değerlendirme yöntemleri ile hesaplanarak tüm dünya limanlarında saygı duyulan birer denizci olmaları amaçlanmaktadır.  Varna Denizcilik Üniversitesi’nde eğitim hem savunma hem de ticaret filoları için entegre edilmiş olup mezun olan öğrenciler ister donanmada isterse ticaret gemilerinde rahatlıkla görev alabilmekteler. Üç yıl teorik, üç yılda pratik eğitimin yanı sıra yaz kampları kapsayan eğitim ve öğretim esnasında Bulgar donanma gemileri ile dış ticaret gemilerinin hemen hepsi kullanılmaktadır. Bununla birlikte mevcut sekiz laboratuarlar ile üç binden fazla sanal simülasyonlarla da öğrencilere eğitim verilmektedir.  

Varna Denizcilik Üniversitesi’ne katılan her öğrenci öncelikle yüzme ve tekne direksiyon ile yelkenli kullanma eğitimlerinden geçerler. Daha sonraki yıllarda diğer kapsamlı eğitimlere geçerler. Ayrıca öğrencilerin büyük bir kısmı uluslararası tekne, yelkenli ve yüzme yarışmalarına katılmaktadırlar.  Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) tam üye olmasından dolayı Varna Denizcilik Üniversitesi mezunu öğrencileri tüm dünya üniversiteleri ve ülkeleri tarafından tam denklik verilerek tanınmakta olup gerek ticaret gerekse donanma gemilerinde alanlarına göre görev alabilirler. Yalnız bazı ülkelerde öğrenciler ek bir sınava tabii tutulabilirler.

Yerleşim Yeri Özellikleri

Gerek sosyal tesisler gerekse teknolojik imkanlar açısından ülkenin en önde üniversitelerinden birisi olan Varna Denizcilik Üniversitesinde öğrenciler için, hem teorik hem de pratik eğitim sağlayan güverte eğitim tesisleri, plan simülasyonları için bir planetaryum,  gemi yönetim simülasyonları için 3000 üzerinde sanal simülasyonun bulunduğu ARPA simülatör, Deniz Güvenliği Ajansı, R&D manyetik sapma laboratuarı,  pusula pratik navigasyon için laboratuar, sertifikalı eğitim için radyo navigasyon laboratuar, echo-sounders, denizcilik, taşıma gemisi ve manevra, donanım, çalışma, vb nakliye tesisleri bulunmaktadır. Ayrıca deniz mühendisleri için eğitim tesisleri, Dieselsim, Norcontrol ve Upic yazılım araçları ile döşenmiş, sekiz AR-GE laboratuarları ile gemi motorları ve makine ile donatılmıştır beş laboratuar bulunmaktadır. Üç yıl teorik, üç yılda pratik eğitimin yanı sıra yaz kampları kapsayan eğitim ve öğretim esnasında Bulgar donanma gemileri ile dış ticaret gemilerinin hemen hepsi kullanılmaktadır. Bununla birlikte mevcut sekiz laboratuarlar ile üç binden fazla sanal simülasyonlarla da öğrencilere eğitim verilmektedir. Varna Denizcilik Üniversitesi’ne katılan her öğrenci öncelikle yüzme ve tekne direksiyon ile yelkenli kullanma eğitimlerinden geçerler. Daha sonraki yıllarda diğer kapsamlı eğitimlere geçerler. Ayrıca öğrencilerin büyük bir kısmı uluslararası tekne, yelkenli ve yüzme yarışmalarına katılmaktadırlar. 

Okulun Sunduğu Programlar

Deniz Harp (Naval Warfare Officers)
Deniz Kuvvetleri Mühendisliği (Engineers for the Navy)
Deniz Haberleşme (Naval Communications Officers)
Güverte (Deck Officers)
Gemi Mühendisliği (Marine Engineers)
Filo ve Port Teknolojileri, Yönetimi (Fleet and Port Technologists and Managers)
Gemi Tamir Teknolojileri (Ship Repairs Technologists)
Navigasyon (Riverine Navigation)
Gemi Elektrik (Ship Electricians)
Gemi Elektronik Mühendisliği (Ship Electronics Engineers)
Okyanus Mühendisliği (Ocean Engineers)
Üniversitedeki tüm bölümlerde İngilizce eğitim verilmektedir. Bununla birlikte üniversiteye kabul edilen her öğrenci bir yıl boyunca İngilizce üzerine hazırlık eğitimi almak zorundadır.

Konaklama Seçenekleri

Öğrencilerin konaklaması üniversite yerleşkesindeki konforlu yurtlarda gerçekleştirilmekte olup aylık maliyeti yaklaşık 25-30 € civarındadır. Bu ücrete yemek dâhil değildir. 

Neden Tercih Edilmeli ?

Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) tam üye olmasından dolayı Varna Denizcilik Üniversitesi mezunu öğrenciler, tüm dünya üniversiteleri ve ülkeleri tarafından tam denklik verilerek tanınmakta olup gerek ticaret gerekse donanma gemilerinde alanlarına göre rahatlıkla görev alabilirler. Yalnız bazı ülkelerde öğrenciler ek bir sınava tabii tutulabildikleri aldıkları eğitim YÖK tarafından tam denklik sağlanmaktadır.

Başvuru ve Ayrıntılı Bilgi İçin

Daha fazla bilgi ve broşür için lütfen Bilgi & İstek Formu'muzu doldurunuz. İstenen bilgileri eksiksiz doldurup gönderdikten hemen sonra danışmanlarımız sizinle irtibata geçerek sadece size özel uygun bütçe ve seçenekler sunarak tüm sorularınıza cevap vereceklerdir.

İlgili okula başvurmak için lütfen Üye Giriş kısmından sistemimize üye olup bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz. Başvurunuzdan çok kısa bir süre sonra size özel atanmış danışmanınız sizinle irtibata geçecektir.

Eğer çok vaktiniz yoksa ve hemen bilgi almak istiyorsanız Online Danışmanımız ile irtibata geçebilirsiniz.

TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN BİZ SİZİ ARAYALIM!


Öğrenci İzlenimleri

Okula Ait Şubeler
Okul Resmi Şube Adı Şube Derece Ülke Bölge/Eyalet Şehir
Varna Denizcilik Üniversitesi (Naval Academy) Varna Denizcilik Üniversitesi (Naval Academy) Bulgaristan --- Varna