MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Varna Tıp Üniversitesi (MU-VARNA)  Varna Tıp Üniversitesi (MU-VARNA)

Derecelendirme:
Şube Türü Üniversite
Ülke/Bölge/Şehir Bulgaristan / --- / Varna
Kuruluş Tarihi 1961
Adres 55 “Marin Drinov” Str. 9002 Varna
Web www.mu-varna.bg/...
Mail international_relations@mu-varna.bg
Tel +359 52 677 020
Fax +359 52 677 020

Akredite Olan Kuruluşlar Harita

İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Türk Öğrencilere Özel İndirimler


Okul Hakkında Kısaca

Varna Tıp Bilimkenti(Üniversitesi), 1961 yılında Yüksek Tıbbi Enstütü olarak kuruldu. 1995 yılında ismi, Varna Tıp Bilimkenti(Üniversitesi) olarak değiştirildi. Bu kuruluş Bulgaristan'ın 3. Büyük tıp bilimkentidir ve Bulgaristan kuzeyinde yaşayan insanlara yeterli ve de kaliteli bir sağlık hizmeti sunmayı amaçlar. 40 yılı aşkın, öğrenciler, ehl-i tıbbiyeliler, araştırmacılar, öğretmenler ve ehl-i bilim insanları, Bilimkenti'ne teşekkürlerini sunuyorlar. Kuruluşundan bu yana 8351 bulgar 977 gayr-i bulgar öğrenci eğitim gördü. Toplam 15 kürsüyü kapsayan tıp fakultesinde 246 öğretim görevlisi çalışıyor. 1970 yılından itibaren Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden öğrenci artışı olmuş, Asya, Afrika, Güney Amerika, Türkiye, Yunanistan, Makedonya gibi ülkelerden gelen öğrencilerle Bilimkenti beynelmilel bir kimliğe bürünmüştür.

Varna Tıp Bilimkenti misyonu, Bilimkentin kalitesini en yükseğe çekerek, tıp ilmini zirveye taşımak suretiyle insanları sağlık açısından daha refah bir düzeye getirebilmektir. Varna Tıp Bilimkenti, Bulgaristan'ın kuzeyinde bulunan, Karadeniz Kordon'unda yer alan, eğitim, bilim ve tıp merkezi ve bir ekol haline gelmiş bir Bilimkentidir. Sadece bununla kalmamakla beraber, temel ve en önemli değerler olan eğitimde yüksek kalite yani eğitim için yeterli çevre; güvenilir araştırma ve gelişme için bilmi fırsatlar; herkes için eşit haklar; kişiye özel fırsatlar, profosyonel gelişme ve gelenekler. Bilimkent misyonu ortaya koyuyor ki, Dünya çapında ün yapmış ve bunu hak edecek kadar kaliteli bir yüksek eğitim vermekte olan Bilimkenti; tıbbıye ve kamu sağlığı alanında yüksek lisans programlarında ilerleme kaydetmmiştir ki bu verilen eğitim International Universe of Science and Practice tarafından onaylanmaktadır.

Stomatoloji Fakultesi'nden mezun olan öğrenciler Mastır seviyesinde diploma ve Dentist mesleğini icra etme yetkisine sahip oluyor. Kamu Sağlık fakultesi öğrencileri ise  Sağlık Yonetimi bölümünde; yüksek lisans ve mastır, Kamu Sağlığı Bölümünde; mastır, Sağlık Hizmetleri Bölümünde ise yüksek lisans diplomalarıyla mezun oluyor. FSE, CAE, CPE, TOEFEL sertifikalarından birine sahip olan öğrenciler direkt olarak 1. sınıfa yazılabileceklerdir. İngilizce hazırlık sınıfını öğrencilerin aldıkları sertifika Avrupa Birliğinde tanınmaktadır.  Vana Tıp Üniversitesine bağlı Varna, Shumen ve Dobriç’te tıp kolejleri olduğu gibi Varna Tıp Üniversitesi Türkiye’den Bursa Uludağ ve Edirne Trakya Üniversiteleriyle ortak bir çalışma içindedir.

Yerleşim Yeri Özellikleri

Varna Tıp Üniversitesi’nde tıp, 1 yıl hazırlık ve 6 yıl lisans eğitimi, diş hekimliği, 1 yıl hazırlık ve 5 yıl lisans eğitiminden oluşmaktadır. Üniversite bünyesinde öğrenciler için her türlü imkânlar vardır. Bununla beraber özellikle diş fakültesinde olmak üzere hemen hemen her bölümde öğrencilerin hem pratik hem de teorik eğitimlerinde kullanabilecekleri imkânlar mevcuttur. Öğrenciler 2.sınıftan itibaren Varna Tıp Hastanesi’nde klinik ve pratik eğitimi aldığından hastalarla diyalog açısından program Bulgarca ağırlıklıdır. Ayrıca, Stomatoloji Fakültesi’nden mezun olan öğrenciler mastır seviyesinde diploma ve diş hekimliği mesleğini icra etme yetkisine sahip olmaktadır. Kamu Sağlığı Fakültesi öğrencileri ise  Sağlık Yönetimi bölümünde, yüksek lisans ve mastır, Kamu Sağlığı Bölümünde ise mastır, Sağlık Hizmetleri Bölümünde ise yüksek lisans diplomalarıyla mezun olmaktadırlar. FSE, CAE, CPE, TOEFEL sertifikalarından birine sahip olan öğrenciler direkt olarak 1. sınıfa yazılabilmektedirler.

Okulun Sunduğu Programlar

Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık bölümlerinde İngilizce eğitim verilmekte olup öğrenciler ilk yıl hazırlık okumak zorundadır.  Tıp
Diş Hekimliği
Eczacılık
Sağlık Bakımı
Kamu Sağlığı

Konaklama Seçenekleri

Yabancı öğrenciler için kampus içerisinde yurt imkanı bulunmaktadır. Aylık ücreti yaklaşık 40–70 Euro civarındadır. Odalarda telefon ve internet bağlantısı bulunmaktadır.

Neden Tercih Edilmeli ?

Tıp eğitimini bitirenler mezuniyetlerinde Avrupa Birliği (EUA) diploması almakta ve Avrupa'nın her hastanesinde görev yapıp serbest muayene açabilmektedir. Varna Tıp üniversitesinde, 2004 yılından itibaren öğrenci değişim programı çerçevesinde Amerika ve Kanadalı öğrencilerin de tıp eğitimine başlamıştır. Ayrıca YÖK tarafından da tanınmaktadır.

Başvuru ve Ayrıntılı Bilgi İçin

Daha fazla bilgi ve broşür için lütfen Bilgi & İstek Formu'muzu doldurunuz. İstenen bilgileri eksiksiz doldurup gönderdikten hemen sonra danışmanlarımız sizinle irtibata geçerek sadece size özel uygun bütçe ve seçenekler sunarak tüm sorularınıza cevap vereceklerdir.

İlgili okula başvurmak için lütfen Üye Giriş kısmından sistemimize üye olup bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz. Başvurunuzdan çok kısa bir süre sonra size özel atanmış danışmanınız sizinle irtibata geçecektir.

Eğer çok vaktiniz yoksa ve hemen bilgi almak istiyorsanız Online Danışmanımız ile irtibata geçebilirsiniz.

TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN BİZ SİZİ ARAYALIM!


Öğrenci İzlenimleri

Okula Ait Şubeler
Okul Resmi Şube Adı Şube Derece Ülke Bölge/Eyalet Şehir
Varna Tıp Üniversitesi (MU-VARNA) Varna Tıp Üniversitesi (MU-VARNA) Bulgaristan --- Varna