MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Birleşik Arap Emirlikleri Dil Okulları  Birleşik Arap Emirlikleri  Dil Okulları

Kısa Bilgi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Britanya'nın körfezden çekilmesinden sonra 7 emirliğin birleşmesiyle 1971 yılında kurulmuştur. Dağları, çölleri, vahaları, plajları, çarşıları, deve yarışları, benzersiz köyleri ve tarihi evleriyle insanı cezbeden bir ülkedir. Küçük bir alanda kurulu bulunan Dubai, sayısız ve benzersiz alışveriş yerleri ve Burj El Arap Oteli ile ön plana çıkan güneşi, kumu ve alışveriş imkanlarıyla ses getiren turistik değeri oldukça yüksek bir kenttir. Ülkeyi oluşturan emirliklerden biri olan Fujairah; kuleleri, mercan kayalıkları ve ortaçağ hisarlarıyla dikkatleri çeker. Zengin deniz yaşamı ve kristal yeşili suyu ile ön plana çıkan Fujairah, su sporları tutkunları için mükemmel bir yerdir.


ŞehirlerTarih

16. yüzyıl'da başlayan Portekiz etkisi 17. yüzyıl'da yerini İngilizlere bıraktıBaşat kabile Kavasim ile Arabistan içlerinden gelen Vehhabileri korsan olarak ilan eden İngilizler, 1819 - 1820'de kıyı limanlarına karşı saldırıya geçti.Aslında İngilizlerin asıl amacı, bölge ticaretini kendi egemenlikleri altına almaktı. Mahalli esnafin büyük bir direnişi dahi İngilizleri deniz ticaretini kendi güdümleri altına almalarını engelleyememiştir Sonunda korsanlığa son veren 1820 Genel Barış Antlaşması'nı zorla kabul ettirdiler. 1853 yılında Denizlerde Kalıcı Ateşkes Antlaşması'nın imzalanması üzerine bölgeye Ateşkes Kıyısı adı verildi. İngilizler 1892 yılında Özel Ayrıcalık Antlaşması olarak bilinen bir paktın oluşmasını sağlayarak bölgenin dış politikasını denetim altına aldılar. Ateşkes Kıyısı 1873 - 1947 arasında İngiliz Doğu Hindistan Kumpanyası, sonraki yıllarda da İngiliz Dışişleri Bakanlığı tarafından yönetildi1971 yılında İngilizlerin Basra Körfezi'nden çekilmesi üzerine, emirlikler "Birleşik Arap Emirlikleri" adı altında bir federasyon oluşturduBirleşik Arap Emirlikleri asırlarca Osmanlı egemenliği altında yaşamış, petrolün bulunmasıyla İngilizler tarafından Osmanlı İmparatorluğu'ndan koparılmıştır.2 Aralık 1971 İngiltere'den bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlık günü milli bayram olarak kutlanılır. Anayasası ise, yine 2 Aralık 1971'de oluşturulmuştur.

Coğrafi Bilgiler

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ortadoğu'da Arap Yarımadası'nın kuzeydoğu ucunda yer almaktadır. Batıdan, güneyden ve güneydoğudan Suudi Arabistan, kuzeybatıdan Katar, güneydoğu ve kuzeydoğudan Umman ile çevrilidir. Umman Körfezi ve Basra Körfezi boyunca uzanır.

Eğitim Sistemi

İlk öğretim altı yaşından başlayarak altı yıl sürer ve zorunludur. Eğitim ücretsizdir.İlk ve genel ortaöğretim kurumları bir arada bulunmaktadır. Bu nitelikte 360 öğretim kurumu, ayrıca 10 adet mesleki ortaöğretim kurumu bulunmaktadır. İlkokul çağındaki çocukların tamamı, ortaokul çağındaki çocukların % 60'ı bu öğretimden yararlanabilmektedir. Ülkedeki tek üniversite Birleşik Arap Emirlikleri Üniversitesi'dir.Üniversite çağındaki gençlerden üniversiteye kayıt yaptıranların oranı % 9'dur. Ülkenin en önemli eğitim merkezi el-Ayn şehridirÜniversite, önemli araştırma kurumları, enstitüleri ve kültür merkezleri bu şehirdedir. Okuma yazma bilenlerin oranı % 100'dür.

Günlük Hayat ve Yaşam

NEREYİ GEZSEK?
BAE tam anlamıyla petrolü bulduktan sonra kendini aşmış bir ülke, buranın güzelliklerini görünce bir zamanlar çöl olduğunu ve bu ülkede aç susuz bedevilerin gezdiklerine inanmak biraz güç oluyor doğrusu! Şu anda her şey yer değiştirmiş sanki; bedeviler yerini zengin iş adamlarına, develer yerini son model arabalara, çöller ise akıl almaz ama! yerini yemyeşil vadilere lüks villalara dünyada ilk ve tek yedi yıldızlı oteli olan Burj Al Arap Oteli'ne bırakmış.
Birleşik Arap Emirlikleri; Dubai -Abu Dhabi (Abu Dabi) - Sharjah - Ajman - Umm Al Quwain - Ras Al Khaimah -Fujeirah olmak üzere 7 emirlikten oluşur. Ancak en gözde yerleri; ticari başkent Abu Dabi ve tabii ki de dünyaca ünlü turistik başkent Dubai'dir.

NE YESEK?
BAE'de her emirlikte, dünya mutfaklarından seçenekler bulabilirsiniz. Yoğun turist potansiyeli olan bu ülkede, her zevke hitap edecek bir çok restoranla karşılaşabilirsiniz. Fakat siz bu kadar yol gidip de, tadını bildiğiniz bir yemeği yemek yerine, Arap yemeklerinin tadına bakmak isterseniz, Arap yemekleri hakkında size biraz bilgi verelim. Genel olarak Türk mutfağına benzeyen bir yemek kültürü var. Fakat baharatları yağları ve farklı yemek pişirme tarzları sayesinde, yemeklerinin tatları, Türk yemeklerinden ayrılıyor. Mesela Türk mutfağından çokta alışık olduğumuz patlıcan yemeğini BAE'de fırında pişiriliyor ve Türkiye'de zor rastlayacağınız farklı bir patlıcan türüyle size sunuluyor. Ayrıca Hurma Dolması adlı yemekleri ise tatlı ve peynirli bir karışımdan oluşan değişik bir lezzettir.

NE ALSAK?
BAE'de alışveriş olanakları için söylemek gereken ilk şey. "Gönlünüzce alışveriş yapın" çünkü burada vergi uygulaması yok. Almak istediğiniz, fakat üretildiği ülkede bile çok pahalı olduğu için alamadığınız bir ürünü burada çok çok daha ucuza bulabilirsiniz. BAE'yi turistlerin tercih etmelerinin en büyük nedenlerinden biriside alışveriş kolaylığı ve rahatlığıdır.
Eğer teknoloji ve özellikle bilgisayar tutkunuysanız, Dubai'de bulunan "Al Arn Center" yani "Computer Plaza" aradığınız her şeyi bulmanızı sağlayabilecek bir yer.

Deira: Burası İstanbul'un tahta kalesi gibi bir yerdir. Dubai'den yaklaşık 15 dakikalık bir motor yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu yerde; cep telefonları, bilgisayarlar ve birçok teknolojik aleti görebilirsiniz. Bütün dünyaya elektronik eşya dağıtımı buradan yapıldığı için son model ürünleri burada bulabilirsiniz. Ayrıca Deira'da sadece teknolojik aletler yok! baharatçılar çarşısında değişik birçok baharat bulabilir, Hintlilere özel olan "Hint İpeği" satın alabilirsiniz. Deira'ya gelmek için yapacak olduğunuz motor yolculuğu sayesinde, alışveriş keyfinin yanı sıra Dubai'yi başka bir gözle denizin üzerinden seyretme fırsatını yakalayabilir, hem de diğer emirliklere nazaran daha ucuza alışveriş yapabilirsiniz.


BAE'de alışverişi; teknolojik aletler, baharatçılar ve kumaşçılarla sınırlı değil. Son moda tekstil ürünleri, takılar, çantalar ayakkabılar BAE'de bulunan büyük alışveriş merkezlerinde mevcut. "Holiday Center", sahil kesimi olan Jumeriah'da yer alan "Dune Center", "Beach Center" , "Markaz Al Jumeirah" , "Palm Strip" ve "Wafi Center" gibi yerler BAE'de bulunan alışveriş merkezlerinden sadece bir kaçıdır
 

Eğlence ve Kültür

Eğlence anlayışınız eğer macera ise çölde safari yapmalısınız, Toyota Pradalar ile uçsuz bucaksız çöl tepelerinde çok güzel bir gün geçireceğiniz muhakkak. Yalnız hatırlatmamıza gerek var mı bilinmez ama! Arap Emirlikleri'nin çöllerinde, bir yanda heyecan, bir yanda ise fazla sıcaklıktan dolayı sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Birleşik Arap Emirlikleri'nde gece eğlencelerinizde alkol almak isterseniz, dışarıdan herhangi bir yerden bunu temin etmeniz biraz zor. Müslümanlara içki satışı yasak, fakat almak isterseniz de, BAE'nin 7 emirliğinden biri olan Ajman'a gidip içki satın alabilirsiniz. Ancak bar ve otellerde içki tüketimi serbesttir. Eğlence ve bar kültürü olarak kendini aşmayı başarmış bir ülkedir BAE, bundan 30 yıl önce oldukça sıkı kuralları olan Araplar şu anda dünyanın 4 bir yanında ki ünlü bar ve restoranların bir kolunu da burada açılmasına izin vermiştir. Özellikle Dubai ve Jumeria Beach bölgesinde dünyaca ünlü "Planet Hollywood" gibi eğlence mekanlarını, bar ve restoranları bulabilirsiniz.

İklimi ve Bilgi Örtüsü

Yaz; aşırı sıcak ve nemli, Haziran ve Ağustos ayları arasında 40 dereceyi bulan sıcaklıklar Kış; serin ve ılıman geçer, sıcaklık ortalaması 20 derece civarındadır, seyrek olarak kış aylarında yağmur yağar.

Siyasi Sistemi

BAE 1971'de yedi emirlikten oluşan bir federasyon olarak kurulmuştur. Monarşi ile yönetilen Yedi Emirlikten oluşan federasyon ile yönetilir. Yedi emirliğin hakimleri en yüksek yönetim mercii olan Federal Yüksek Konseyi'ni oluşturmaktadır. Konsey üyeleri arasından bir Başkan ve yardımcısı seçilir. Konsey Başkanı, Başbakan ve kabine atamasını yapmakla yetkilidir.

Ekonomik Durum

Birleşik Arap Emirlikleri'nin en önemli gelir kaynağı petroldür. 1992'de toplam 837 milyon varil petrol üretmiştir. OPEC ülkeleri arasında 1993'te gerçekleştirilen anlaşmadan sonraki günlük petrol üretimi 2 milyon 160 bin varildir. 1993'teki petrol rezervi 64 milyar 750 milyon varil olarak tahmin ediliyordu. Doğal gazın da ülke ekonomisine önemli katkısı olmaktadır. 1992'de 25.5 milyar m3 doğal gaz üretmiştir. 1993'teki doğal gaz rezervi de 5.5 trilyon m3 olarak tahmin ediliyordu. Petrol ve doğal gazdan elde edilen gelirin gayri safi yurtiçi hasıladaki payı % 47'dir. Birleşik Arap Emirlikleri'nin hem Basra Körfezi hem de Umman Denizi boyunca uzun birer kıyısının olması balıkçılık ve inci avcılığı imkânı vermektedir. İnci ticareti eski önemini kısmen kaybetmiş olsa da balıkçılık yine bir gelir kaynağı olarak sürdürülmektedir. 1991'de 92.5 ton balık ve deniz ürünü avlanmıştır. Topraklarının genelde çöl olmasına rağmen ülkede modern usullerle kısmen tarım da yapılmaktadır. (Bkz. Coğrafi durum) 1992'de başta hurma olmak üzere 240 bin ton meyve, 365 bin ton sebze üretilmiştir. Çok yaygın olmamakla birlikte hayvancılık da yapılmaktadır. 1992'de ülkede 55 bin baş sığır, 275 bin baş koyun bulunuyordu. Tarım ve hayvancılıktan elde edilen gelirin milli gelir içindeki payı % 2'dir. Tarım, hayvancılık ve balıkçılık sektöründe çalışanlar tüm çalışan nüfusun % 6.4'ünü oluşturmaktadır. Dış ticaretten de önemli miktarda gelir sağlanmaktadır. Dubai emirliğinin merkezi olan Dubai şehri aynı zamanda bir ticaret merkezidir. Bu şehirde Râşid ve Cebeli Ali limanı adlı iki büyük limanın bulunması şehre ticari yönden canlılık kazandırmaktadır. Adı geçen limanlar vasıtasıyla ülkenin dünyayla deniz bağlantısı sağlanmaktadır. Dubai'nin bir ticaret merkezi olmasında buranın yönetiminin ekonomik politikasının da etkisi olmuştur. Dubai yönetimi yabancı sermaye sahiplerine ve ticaretçilere her türlü kolaylığı sağlamaktadır. Dubai'nin yanı sıra Ebu Dhabi'da da geniş kapasiteli, modern donanımlı iki uluslararası liman bulunmaktadır. Dış ticarete önem verilmesi ve yabancı sermaye sahiplerine kolaylık sağlanması ülkede bankacılık sektörünün gelişmesine de imkân sağlamıştır. Çalışanların üçte ikisinin Asyalılardan oluştuğu belirlenmiştir. Yabancıların ülkede ucuz bir işgücü olarak değerlendirilmesi toplumdaki sosyal dengelerin bozulmasına yol açmıştır.

Para ve Banka

Bankalar; 08:00 – 13:00 (Ctsi-Perşembe) Mağazalar; 09:00/10:00 – 21:00/22:00 (Cuma hariç, Cuma günü 12:00-13:30 arası tüm dükkanlar kapalıdır) . Yabancı bir kişinin BAE bankalarında hesap açtırabilmesi için istihdam ve ikamet vizesine sahip olması gerekmektedir. Pasaportunun yanısıra, sponsorun-işverenin düzenleyeceği “No Objection Certificate” de bankalarca aranılan bir belgedir.

Toplu Taşıma

Birleşik Arap Emirlikleri’nde şehir içi ulaşım için taksi seçeneğini rahatlıkla seçebilirsiniz. Burada petrolün ucuz olmasında kaynaklanan bir nedenden dolayı taksiler, çok ucuz rahat ve konforludur. Ayrıca, yürüyerek bir yerden bir yere gitmeye tercih ederseniz, caddelerde ve sokaklarda karşınıza çok sayıda tabelalar çıkacaktır. Bu da Arapların eski yıllarda çöllerde kayboldukları için, modern şehirde önceden bir önlem alma yöntemi olsa gerek!

EMİRLİKLER ARASI ULAŞIM
Birleşik Arap Emirliklerinde, emirlikler arası ulaşımınızı sağlayabileceğiniz çok sayıda otobüs firması vardır. Ülkede iyi bir kara yolu ulaşım ağı kurulmuştur. Üç uluslararası hava limanına ve gelişmiş iki limana (Abu Dabi ve Dubai) sahip olan Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir emirlikten bir emirliğe ulaşımınızı uçakla da kolaylıkla sağlayabilirsiniz

Konaklama

Ev kiraları yıllık 28.000-70.000 $ arasında peşin olarak ödenmektedir. Apartman dairesi fiyatları nispeten daha düşüktür.

Vize Uzatma İşlemleri

 1. Normal Pasaport Sahibi Türk vatandaşları;
Tek yapmanız gereken hafta içi 9:30-13:30 arası B.A.E İstanbul Başkonsolosluğu ile irtibat kurmak, başvuru formunu doldurmak ve aşağıda belirtilen evraklarla birlikte teslim etmektir.Başvuru tarihinden itibaren 7 gün içinde vizeniz hazır olacaktır.
BAE giriş vizesi pasaport sahibine 30 gün ülkede kalma hakkı sağlar.
 •  Gereken Evraklar:
       - Çalışanlar ve Şirket sahipleri için gereken evraklar;
İşe giriş belgesi
Çalıştıkları şirketin antetli kağıdına yazılmış: Gidiş-dönüş tarihlerini, hangi görevde olduğunu ve gitme amaçlarını belirten bir yazı
Şirket sahipleri için (Ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, faaliyet belgesi)
Davet eden şirket, şahış yada otel tarafından antetli kağıda hazırlanmış ve davet edilen kişiye kefil olunduğunu belirten davet mektubu.
Kalınacak yerin adres bilgileri
Davet edilen kişinin adı-soyadı ve pasaport numarası davet mektubunda belirtilmelidir.
Kalacağınız yerin adresi (otel rezervasyonu)
Şirketinizin antetli kağıdine vize dilekçesi
Şirketinizden alacağınız çalışma belgesi ve Şirket belgeleri
Birleşik Arap Emirlikleri Öğrenci Vizesi
Sizi Davet Eden Kuruluşlar Birleşik Arap Emirlilerinden Vizenizi Alabilmektedir
Belge Listesi ;
*Pasaport 1.,2.,3.,4. Sayfalarının Fotokopileri
*Birleşik Arap Emirlikleri Yetkili Makamına Yazılmış Dilekçe
*Öğrenci Olduğunuza Dair Öğrenci Belgeleriniz
*Maddi Durum Gösterir Belgeleri

Abu Dabi ve Dubai Birleşik Arap Emirlilerine Bağlıdır Dubai Vizesi ve Abu Dabi Vizesi İçinde Aynı Evraklar Gerekmektedir.

Etnik Yapısı

Müslüman %96, Hıristiyan, Hindu, diğer %4...

Başkent

Abu Dhabi

Resmi Dil

Arapça

Yüzölçümü

82,880 km²

Nüfus

4,798,491 (Temmuz 2009 verileri)

Para Birimi

BAE Dirhemi

Saat Dilimi

GMT +4

İnternet Alan Adı Uzantısı

.ae

Telefon Kodu

00 + 90 + alan kodu + telefon numarası

Ülke Hakkında

Birleşik Arap Emirlikleri'nin en ilginç Şehri, Dubai... Toplam 83600 kilometrekarelik bir alana yayılan ve 2 milyon nüfuslu Birleşik Arap Emirlikleri'ni oluşturan yedi emirlikten biri de Dubai'dir. Kimilerine göre Orta Doğu'nun mal deposu, çölün üzerindeki turizm ve spor merkezi; kimilerine göre de Orta Doğu'nun Venedik'i. Dubainin görülmesi gereken yerlerinin başında Jumeriah Camii, Dubai Ticaret Merkezi, eski şehir merkezi, Al Fahidi Kalesindeki müze ve Shaikh Saaed'in restore edilmiş evi geliyor. Çölde 4*4 jeeplerle safari Show'a ve akşam "vahada barbekü" partisine katılmadan "Dubaiyi gördm"diyemezsiniz. Dubai'ye komşu diğer emirliklerden birkaçı ise; Ajman, Sharjah, Abu Dhabi, Al Ain. Daha çok denize girmek için Dubaiye gitmişseniz size Ajman bölgesini tavsiye ederiz. Bu bölgede ki otellerin hemen yakınında büyük alış veriş merkezleri bulunduğu için rahatlıkla gönlünüzce alışveriş de yapabilirsiniz. Dubai de mesafeler fazla uzun olmadığı ve taksi ücretleri de son derece ucuz olduğu için gönül rahatlığı ile ulaşım için taksi kullanabilirsiniz. Geleneksel Arap botu Dhow'da akşam yemeğini ay ışığı altında yemek sizler için çok zevkli olabilir. Lüx tatil sektöründe içki serbest ve şaşılacak kadar ucuz. Elektronik eşyalar da aynı şekilde öyle. Zenginliğin tüm nimetlerinden yararlanarak, hafta sonları, dünyanın en güzel şehirlerine uçabilen Dubaili'ler son model arabaları ile özellikle şehir de diledikleri gibi dolaşıyorlar. Haatta saat 21:00'den sonra trafik tıkanmaya başlıyor. Kentin içinde ulaşım çok kolay ve adım başı taksi bulabilmek mümkün. Otel önünde bekleyenlerin biraz daha pahalı olduğunu da belirtelim. Havaalanından şehir merkezine ulaşım en fazla 30 Dirhem. Kısa mesafeler için 5, halici geçmek için 10 dirhem yetiyor. Tabi isterseniz otomobil de kiralayabilirsiniz. Çöl iken vaha haline gelen kent tertemiz ve yemyeşil. Halkın ise sadece %20'si yerli. Kentte Bur Cuman, El Guayr, El Mollo Plaza, Hmareyn Center ve City Center gibi, Avrupa ve amerika'yı çatlatacak kadar modern ve daha ucuz alış veriş merkezlerinde yorgunluktan bayılana kadar alışveriş yapmanız mümkün. Nedense bu ülkede Müslüman da olsa yabancıların camiilere girmesi yasak. Subtropikal iklimli Dubai'de Ocak ayı sıcaklık ortalaması 24 derece, Temmuz ortalaması ise 41 derece. Dubaide yazılı olmayan kural ise; şeffaf, açık yakalı ve dar giysiler giymek pek uygun değil. Ancak otellerde, havuz başında ve sahilde istediğiniz gibi giyinebilirsiniz. Birde gözlük ve şapka unutulmamalı. Umduğunuzdan çok farklı bir coğrafya bulabileceğiniz çölün ortasındaki bu yeşil kent inanın keşfetmeye değer?
 

Büyükelçilik ve Konsolosluk

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
United Arab Emirates Consulate in Istanbul, Turkey 
Kançılarya: Konaklar mah., Meşeli Sok. No:11, 34330 4. Levent, İstanbul
Telefon: +90 (212) 279 63 48
Faks: +90 (212) 278 05 70

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ BÜYÜKELÇİLİĞİ
United Arab Emirates Embassy in Ankara, Turkey
Kançılarya: Turan Güneş Bulvarı, 15 Cad., 290. Sok No: 3, Sancak Mah., Çankaya, Ankara
Telefon: +90 312 490 14 14 – 490 14 68
Faks: +90 312 491 23 33


Görev Bölgesi: Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, İzmir, İzmit, Kırklareli, Kütahya Manisa, Sakarya, Tekirdağ.

Güvenlik ve Acil Durumlar

Ambulans 998/999, Polis 999, İtfaiye 997

Din Dağılımı

Halkın %90'ı Müslümandır.

Yıllık Kişi Başına Düşen Milli Gelir

20.130 Dolar


Öğrenci İzlenimleri

Birleşik Arap Emirlikleri Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı