MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Yeni Zelanda Dil Okulları  Yeni Zelanda  Dil Okulları

Kısa Bilgi

Olağanüstü güzelliğiyle dünya turizminin her alanında kendine yer arayan Yeni Zelanda, doğal güzellikleri, misafirperver insanları ve dingin hayat tarzıyla son dönemlerde İngilizce öğrenmek isteyenler için ideal bir yer haline gelmiştir.


İdealsas
Mehmet Ertaş

Burada üniversite bünyesinde akademik İngilizce eğitimi alıyorum. Kaldığım süre boyunca teknik anlamda kendi İngilizcemi çok geliştirdim...

Bölgeler / Eyaletler

ŞehirlerCoğrafi Bilgiler

Yeni Zelanda güneybatı Pasifik Okyanusunda biri kuzeyde diğeri güneyde olmak üzere iki büyük adadan meydana gelmiştir. Civardaki küçük adalar da dahil toplam yüzölçümü 267.844 km²'dir. En yakın komşusu olan Avustralya'nın 1.930 km kadar doğusunda kalır. Yaklaşık olarak bir dikdörtgene benzeyen Güney Adasının güneybatı ucundan kuzeydoğu ucuna olan mesafesi aşağı yukarı 800 km'dir. Adanın batısını boydan boya Güney Alp Dağları örtmüştür. Güney Alplerin en yüksek tepesi olan Cook Dağı yaklaşık 3.764 m'lik yüksekliğiyle ülkenin de en yüksek noktasıdır. Dağlar kıyıdan 32 km kadar içerdedir. Güney Alplerin üzerinde yaklaşık 16 tane tepe vardır. Bunların en alçağı 3048 m civarındadır. Alplerin doğu yamaçlarında birçok buzul göl bulunur. Bunlardan Tasman, Fox ve Josef buzulları en genişleridir. Ülkede birçok irili ufaklı göl ve nehir mevcuttur. En geniş göl Te Anau'dur. Yaklaşık 344 km² olup, uzunluğu 61 km ve genişliği 10 km'dir. Güney Adasındaki başlıca büyük nehirler: Rakaia, Waimakariri ve Clutha'dır. Batı kıyılarında yeralan fiyordlar ve şelaleler ülke manzarasına ayrı bir özellik katmaktadır. Dünyanın dördüncü büyük şelalesi Sutherland da buradadır. Alplerin doğusu adanın doğu kıyısına kadar uzanan Canterbury yaylası ile kaplıdır. Foveaux Boğazıyla Güney Adasından ayrılan Stewart Adası yaklaşık 1.700 km mesafededir.

Çalışma Durumu

Yeni Zelanda’da 2005 yılından beri öğrenciler için yasal çalışma izni (Haftada 15 saat) verilmektedir. Yeni Zelanda'da çalışma hakkı alabilmek için Öğrenci vizesi almak (6 ay ve üzeri başvuruda bulunmak) ve IELTS sınavından en az 5 puanınız varsa Yeni Zelanda'da Çalışma hakkına Yeni Zelanda'ya varışınızla birlikte sahip olursunuz. Puanınızı belgeleyemiyorsanız ya da daha düşük seviyede iseniz Yeni Zelanda'da IELTS 5 puanını almanızdan sonra çalışma hakkına sahip olabilirsiniz.

Sağlık Sistemi

Yeni Zelanda’da hükümet sağlık sisteminde önemli bir role sahiptir. Tüm sağlık harcamalarının 3/4'ünden fazlasını karşılamaktadır. Sağlık harcamalarına 2004/2005 yılında yaklaşık 10 milyar NZ$' ı bütçeden ayrılmıştır. Bu yaklaşık hükümetin toplam harcamalarının yaklaşık %20'si kadardır. Ülkede olağan olmayan bir sağlık tehlikesi yoktur. Şehir şebeke suyu rahatlıkla içilebilir, et ve süt ürünleri güvenlidir. Ülkedeki tıbbi personel iyi eğitim görmüştür. Tıbbi bakım ve tedavi masrafları çok pahalı değildir. Yeni Zelanda'da öğrenci olacakların özel sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur.

Türkiye İlişkileri

Eskiden Türkiye ile Yeni Zelanda arasındaki diplomatik bağlantı Canberra Türk Büyükelçiliği kanalı ile yapılırken bir süre önce iki ülke arasında yapılan anlaşma ile karşılıklı büyükelçilikler açıldı.

İklimi ve Bilgi Örtüsü

Keskin bölgesel çelişkilerle birlikte ılıman iklim görülür. (Teknik olarak Dünya'daki bütün iklimler bir tek bu ülkede bulunur.) Dağlar ve geniş kıyı ovaları ağır basmaktadır. Yeni Zelanda'nın Güney Yarımküre'de veya ekvatorun güneyinde olması, mevsimlerin kuzey yarım küredekilerin tam tersi olması anlamına gelir. Yazın en sıcak ayları Ocak ve Şubat olup en soğuk aylar Haziran ve Temmuzdur. Sıcak ve nemli Pasifik havası ve değişen Antarktika havası kuru, Avusturalya kıta havasıyla karışmak sûretiyle, Yeni Zelanda üzerine alçak-basınç ve yüksek basınç hava akımlarının gelmesine sebep olurlar. Okyanus içinde yer alması sebebiyle, Yeni Zelanda aşırı sıcaklık farklarına ve yaz kuraklığına maruzdur. Auckland bölgesinde ortalama sıcaklık 16°C iken Güney Adasında invercargill civarında 10°C kadardır. Pasifik Okyanusu ve mevcut tabii kaynaklar ülke iklimine önemli ölçüde tesir etmektedir.

Nüfus

Nüfusu yaklaşık 3,6 milyon olup %80'i şehirde yaşamaktadır ve çoğu turizm gibi servis sektöründen geçimini sağlamaktadır. Nüfusun yaklaşık %75'i Avrupa kökenlilerden oluşur. Maoriler Yeni Zelanda'nın yerlileri olup nüfusun yaklaşık %10'unu oluşturur. Nüfusun kalanını eşit olarak Avrupalılar, Pasifik adalılar ve Asyalılar oluşturur. Nüfûsun % 83'üne yakın bir bölümü şehir hayatı yaşar. Kırlarda yaşayanlar ise genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşır.

Para Birimi

Yeni Zelanda Doları (NZ$)

İnternet Alan Adı Uzantısı

.nz

Resmi Dil

İngilizce (resmi), Maori (resmi)

Yüzölçümü

268.680 km²

Telefon Kodu

+64

Kurulus Tarihi

26 Eylül 1907

Büyükelçilik ve Konsolosluk

Büyükelçilik Bilgileri: Telefon: 0312 467 9054 Fax: 0312 467 9013 Email: VisaTurkey@mfat.govt.nz Web Adresi: www.nzembassy.com Adres: İran Caddesi No:13 K:4, Kavaklıdere - Ankara Konsolosluk Bilgileri: Telefon: 0212 244 0272 Fax: 0212 251 4004 Email: nzhonconist@hatem-law.com.tr Web Adresi: www.nzembassy.com Adres: İnönü Caddesi No:92/3, Taksim - İstanbul

Saat Dilimi

NZST (UTC+12)

Türklere Bakışları

Yeni Zelanda Türklerin çok sevildiği bir ülkedir. Dünya ülkeleri üzerinde Yeni Zelanda’dan başka Mustafa Kemal Atatürk adına yapılmış başka bir anıt yoktur. Yeni Zelanda'ya yerleşen Türklerin mazisi çok eski değil. En eskilerinin bundan 10 yıl kadar önce yerleştiği sanılıyor. Fakat son beş ve yedi yıl arasında bir artış oluyor. Yeni Zelanda'daki Türklerin çoğunluğu Auckland'ta yaşıyor ve kebab, restorant işleriyle uğraşıyorlar.

Ekonomik Durum

Yeni Zelanda ekonomisini, ticaret yapmak için dünyanın en çekici ekonomilerinden birine sahiptir. 80'lerden beri yapılan geniş kapsamlı reformlar Yeni Zelanda'nın uzun vadeli rekabet için iyi uyarlayıcı ülke olarak göze çarpmasını sağlıyor. Yeni Zelanda iş yapmak için kısıtlayıcı şartları kaldırılmış, uygun maliyet ve zengin kaynaklı ortam temin ediyor. Yeni Zelanda küçük bir ekonomiye sahip olup, ekonomi büyük oranda tarım, balıkçılık ve orman ürünlerine bağımlı durumdadır. Bu sektörler GSYİH’nın %8' ini oluşturmasına rağmen, ihracat gelirleri içerisinde önemli bir paya sahiptir. Bu bağımlılık, küçük ve açık ekonomiyi bu malların fiyatlarındaki dalgalanmalara duyarlı hale getirmektedir. Ayrıca, hava koşulları da tarımsal üretim için önemli hale gelmektedir. Fiyat dalgalanmaları karşısında son yıllarda katma değeri yüksek işlenmiş ürünlere doğru yönelim olmuştur. İmalat sanayi ise 1980’lerin ortalarına kadar ithalat korumaları yoluyla iç piyasa için üretim yapar haldeyken, giderek artan ölçüde ihracata yönelmiştir.

Siyasi Sistemi

Parlamenter Demokrasi ve Anayasal Monarşi’dir. Resmi devlet başkanı İngiltere Kraliçesidir. Kraliçeyi, ülkede genel bir vali temsil etmektedir. Hükümet başkanı aynı zamanda Maliye Bakanlığı görevini de sürdürür. Ülkenin anayasası mevcut değildir. Ülke parlamentosu 96 üyeden meydana gelir. Meclis üç yılda bir yeniden seçilir. Başbakan ve hükümet kabinesi meclis içinden çıkar.

Para ve Banka

Yeni Zelanda'nın para birimi Yeni Zelanda Doları (NZ$)'dır. Paralar 100, 50, 20, 10 ve 5 Dolarlık banknotlar halindedir. Madeni paralardan 2 ve 1 Dolar olanlar altın renginde, 50, 10 ve 5 sent halinde olanlar ise gümüş rengindedir.

Vergiler

Kurumlar vergisi yabancı ve yerli firmalar için % 33’dür. Şahsi gelir vergisi oranı. yabancı yatırımcılar için yine %33’dür.

Toplu Taşıma

Bazı şehirlerde yoğun olmayan saatlerde otobüs bilet fiyatları Pazartesi'den Cuma'ya azaltılır. Ayrıca taksi çağırmak için her yerden arayabileceğiniz ücretsiz numara 0800 505 555'tir. Bisikletlere de oldukça yer ayrılmıştır. Bazı yerlerde bisikletlilere özel trafik ışıkları bile vardır ve ışığın sizin istediğiniz şekilde yanması için bir düğmeye basmanız gerekir. Yaylar çoğu trafik işaretinde basılacak bir düğme olduğunu görecektir. “Yürü” işareti ve karşıdan karşıya geçebileceğinizi gösteren bir sinyal bulursunuz. Trafik çok sakin olabilir ama yaylar yine de “kurallara uymadıkları için uyarı” alabilirler.

Haberleşme

Uluslararası abone arama telefonları yaygındır ve denizaşırı aramalar en kolay telefon kartıyla yapılır. Yeni Zelanda'da yalnızca beş alan kodu vardır: Auckland ve Northland 09, Waikato ve Bay of Plenty 07, Hawke's Bay ve güney North Island 06, Wellington 04 ve South Island'ın tamamı 03. 025 ile başlayan numaralar cep telefonu, 0800'le başlayanlar ücretsiz hatlar içindir. Cep Telefonları için ücreti önceden ödenmiş (pre-paid) telefonları 50 Dolara, kartları 20 Dolara her yerden bulabilirsiniz. Hangi servis sağlayıcısını kullandığınıza bağlı olarak ücretlendirme değişir ama ortalama dakikası 50 sent civarındadır. Türkiye'deki Evinizle e-posta aracılığıyla iletişim kurmanız zaman farkı sorununu ortadan kaldırır. Internet kafeleri her şehirde bulursunuz.

Spor

Yeni Zelanda Millî Futbol Takımı Yeni Zelanda'yı uluslararası arenada temsil eden futbol takımıdır.

Burs Veren Kuruluşlar

Herhangi bir burs imkanı bulunmamaktadır.

Türk Bankaları

Türkiye ve Yeni Zelanda arasında bankalar arası havale işlemleri yapılmaktadır.

Etnik Yapısı

Yeni Zelanda Avrupalıları %74,5, Maori %9,7, diğer Avrupalılar %4,6, Pasifik Adalılar %3,8, Asyalılar ve diğerleri %7,4

Vize Başvuru Adımları ve İşlemleri

Türkler, Yeni Zelanda’ya gitmek için vize almak zorundadır. 12 hafta ya da daha az süreyle kurs için gidecek Ziyaretçi Vizesi (Visitor Visa) için başvururlar. Yeni Zelanda'ya 6 aydan kısa süreliğine gidecek olanlardan, vize memuru aksini belirtmedikçe, herhangi bir sağlık raporu istenmezken, 6 ay ve üzeri gidenlerden Yeni Zelanda'nın Türkiye için belirlediği Panel Doktorları ve Radyolojistleri tarafından doldurulmuş "Temporary Entry X-Ray Certificate" formunu ve bu bu formla beraber verilen tüm laboratuar ve medikal raporları da başvuru sırasında sunmaları gerekmektedir. (6 aydan fazla fakat 24 aydan daha kısa süreliğine 11 yaştan büyük gidecek olanlar için). Eğer kurs süresi 36 haftadan daha kısa süreli eğitim görecekler için yukarıdaki evraklara ek olarak kurs parası hariç her ay için en az 1,000 Yeni Zelanda tutarında bir para beyan etmek durumundadırlar. 36 haftadan daha uzun süre eğitim görecek olanlardan (gidiş-dönüs bileti hariç) her yıl için 10.000 Yeni Zelanda tutarında para beyan etmesi gerekmektedir. Vize başvurunuzun kabul edilmesini sağlamak için istenilen tüm evrakları tam ve eksiksiz sunmak gerekir. Vizeyi Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği vermektedir. Vize ücreti: 155$ (Amerikan Doları)’dır.

Vize Bilgisi

Yeni Zelanda'da 3 aydan daha uzun süreyle eğitim almayı planlayan öğrencilere verilir. Bu vizeyle öğrenci olduğunuz sürece Yeni Zelanda'da kalma hakkınız vardır.

Tarih

Yeni Zelanda’ya ilk kez 1000 yıl önce Polinezyalı Maoriler yerleşmiştir. Maoriler iyi örgütlenmiş, kan bağı ile gelen şefler ve güçlü rahipler tarafından yönetilen bir kabiledir. Adaya ilk ayak basan beyaz adam, 1642 yılında Hollandalı Abel Tasman olmuştur. Ancak Kaptan James Cook’un 1769 ve 1779’daki gezilerine kadar adalar herhangi bir yönetime bağlı kalmamış ve keşfedilmemiştir. İngiliz göçmenler, 1840 yılında İngiliz hakimiyeti kurulunca adaya yerleşmeye başlamışlardır. Wellington bu tarihten sonra kurulmuştur. Yeni Zelanda’ya 1852 yılında kendi hükümeti tahsis edilmiştir ve sonraki yüzyılda ülke yatırım, iletişim ve tarımsal üretimde hızlı bir gelişme kaydetmiştir.

Günlük Hayat ve Yaşam

Yeni Zelanda karlı dağları, gölleri, yeşil ormanlıkları ve vadileriyle Uzakdoğunun Isviçre'si olarakta tanınır. Yeni Zelanda'nın iki büyük adadan oluşur. Kuzey bölüm güney'e nazaran daha ılımandır. Güney ise Güney kutbuna daha yakın olduğundan serindir. Ama kış (Haziran, Temmuz, Ağustos) aylarında kar aldığı için soğuk. Bu sebeple kış sporlarını sevenler için çok güzel tesisler var. En büyük turizm merkezi Christchurch şehridir. Kuzey adada bulunan Auckland şehri turistlerin en çok gittiği bir şehir. Auckland plajları, geniş parkları, turistik tesisleri, müzeleri, yat limanları ve dünyanın çeşitli mutfak kültürüne sahip restorantlarıyla meşhur. Türkler de çoğunlukla bu şehirde yaşıyor. 21 büyük park, 50 volkanik site, değişik ülke mutfak kültürlerinden oluşan çok sayıda restorant, müze, yerli halk Maori'lerin yüzlerce yıllık yaşam ve kültürlerini tanıtan merkezler eğlence yerleri Auckland'ın turizm nerkezi olmasını sağlamış. Hem iklim hem de görülecek çok yerlerin olması sebebiyle genellikle turistler kuzey adayı tercih ediyorlar. Rotorua kasabasında yerli halk Maori kültürünün ve eski yaşamlarının nasıl olduğunu gösteren özel bir yer vardır. Aynı kasabada yer altından fışkıran volkanik çamurları, yükselen buharları da görmek mümkündür. Kuzey'in ve güneyin çok ilginç koyları var. Ve koyları gezmek, görmek isterseniz tekne gezilerine katılabilirsiniz. Yeni Zelanda'ya gelenler bu ülkenin güzelliklerini, ilginç yerlerini doya doya görmek için 10 veya 15 günlük bir zaman ayırmak gerekir. Auckland şehrinin merkezi yerinde Skycity denilen bir merkez var. Sydney'deki gibi burada 192 metre yüksekliğinde bir kule yapılmış. Kulenin tepesine çıktığınızda şehiri 360 derece açıyla her tarafını görebiliyorsunuz.

Eğlence ve Kültür

Yeni Zelanda'nın gece hayatı ve sanatsal köylülüğü hakkında hoş olmayan pek çok yorum yapılabilir. Ancak toplam nüfusunun Madrid kadar olduğu düşünülürse çeşitli tiyatrolar, Rock grupları ve benzeri eğlenceyi sunamamasına şaşırmamalı. Aslında boyutlarına göre eğlence ve sanat faaliyetleri çok çeşitli ve kalitelidir. Çalışma saatleri dışında eğlenebileceğiniz harikalar diyarı hemen kapınızın önünde… Eşsiz lezzetteki yemeklerden tadabilir, cool cafelerde oturabilir, kaliteli butiklerde alışveriş yapabilir, tiyatro ve sanat galerilerini gezebilirsiniz.


Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Mehmet Ertaş

    Burada üniversite bünyesinde akademik İngilizce eğitimi alıyorum. Kaldığım süre boyunca teknik anlamda kendi İngilizcemi çok geliştirdim...


Yeni Zelanda Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız