MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Bulgaristan Dil Okulları  Bulgaristan  Dil Okulları

Kısa Bilgi

Daha düne kadar soğuk kış günlerinde yakacak kömür dahi bulamayan yoksul halkı, yolsuzluk skandallarına batmış politikacıları, sokak ortasında yaşanan faili meçhul cinayetler ve mafyasıyla özdeşleşen, tek geliri turizm ve tarımcılık olan ve Avrupa ile Asya'yı birleştiren bu küçük ülke, Bulgaristan, 21. yüzyılın hemen başında AB trenine binmesiyle artık bambaşka diyarlara yolculuk ederek farklı bir kimliğe bürünmüştü durumda. Bulgaristan Avrupa Birliği’ne girdikten sonra öğrenim alanında da çok yol kat etmiştir. Özellikle Türkiye, Yunanistan, Rusya, Romanya, Makedonya ve Sırbistan’da çok sayıda öğrenci gelmektedir. Şuan, Türkiye’den 10 kat küçük ancak kütüphane sayısı Türkiye’nin 10 katı olan Bulgaristan’da okur-yazarlık oranı %99 un üzerinde. En önemli eğitim şehirlerinin başında Sofya olup onu Varna ve Pleven izlemektedir.


Şehirler



Tarih

Bulgaristan'ın ilk sakinleri Hint-Avrupa kökenli bir kavim olan Traklardır. Milatla birlikte ülke önce Roma İmparatorluğu, sonraysa Bizans İmparatorluğu egemenliğine girer.[kaynak belirtilmeli] Aristokratik tabakayı oluşturan Bulgarlar bir süre sonra Slavlaşarak dillerini, 10. yüzyıldan itibaren de Ortodoksluğu kabul edip dinlerini bırakarak asimile olmuşlardır. Bizans İmparatorluğu yıkılıncaya değin Bizans ile savaşıp hâkimiyet alanlarını genişleten Bulgarlar, 1018-1186 yılları arasında yeniden Bizans İmparatorluğu'nun egemenliğine girmiştir. 14. yüzyılda Türklerin Rumeli'ye çıkmasından sonra bağımsızlıklarını yitirerek Osmanlı Devleti'nin egemenliğine girmişlerdir. Osmanlı Devleti'nin gerilemeye başlaması ve Çarlık Rusya’sının da desteğiyle, Balkanların tümünde olduğu gibi Bulgaristan'da da ulusal kurtuluş hareketi alevlenmiş, 93 Harbi'nden yenilgiyle çıkan Osmanlı Devleti, Bulgaristan'ı 1878 yılında içişlerinde bağımsız prenslik olarak, 1908 senesinde ise tam bağımsız çarlık olarak tanımıştır. I. Dünya Savaşı'nda Osmanlılarla aynı cephede savaşa katılan Bulgaristan, II. Dünya Savaşı'na da Almanya saflarında katılarak her iki savaştan da yenilgiyle çıkmıştır. II. Dünya Savaşı'nın ardından Balkanlar'da ilerleyen Sovyet ordusunun da yardımıyla Georgi Dimitrov önderliğinde sosyalist rejime geçen ülke, soğuk savaş yıllarında Varşova Paktı'nın üyesi olarak kalmıştır. Doğu Bloku'nun çözülmesiyle 1990 yılında sosyalist rejimin yıkıldığı Bulgaristan, komşusu Türkiye ile olan ilişkilerini oldukça olumlu bir temele oturtmuştur. Ülke 1 Ocak 2007 yılında Avrupa Birliği'ne katılmıştır.

Coğrafi Bilgiler

Balkan Dağları (Stara Planina) Bulgaristan'ı kuzeyde Tuna platosu, güneyde ise Trakya platosu olarak kabaca iki coğrafi bölgeye ayırır. Oldukça dağlık bir coğrafyaya sahip olan güney Bulgaristan'da Rodop ve Rila sıradağları yer alır. Ülkenin ve Balkanların en yüksek dağı olan 2925 metre rakımlı Musala Dağı da burada bulunmaktadır. Ülkenin en önemli ırmağı olan Tuna Nehri, aynı zamanda Romanya-Bulgaristan sınırını oluşturur. Bulgaristan sınırları içerisinde doğup, Yunanistan-Türkiye sınırını oluşturarak Ege Denizi'ne dökülen Meriç (Maritsa) Bulgaristan'ın bir diğer önemli akarsuyudur.

Eğitim Sistemi

İlköğretim ve Lise Eğitim Sistemi
Öğrencilerin üniversiteye kabulleri lise notlarına bakılarak yapılmaktadır. Burada öğrencinin hangi lise programında okuduğunun bir önemi yoktur. Mesela eşit ağırlıktan mezun olan bir öğrenci matematik ders notu en az üç ise bilgisayar mühendisliği gibi istediği mühendislikte okuyabilmektedir. Bununla birlikte 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları DGS sınavı olmaksızın kendi dallarında lisans tamamlayabilirler.

Akademik (Lisans, Yüksek Lisans, Doktora) Eğitim Sistemi
Bulgaristan’ın eğitim sistemi Ukrayna’yla aynı niteliklere sahiptir. Eğitim dili Bulgarca veya İngilizce olup her öğrencinin, sadece dil eğitimi yapılan hazırlık sınıflarında okuması mecburidir.  Hazırlık sınıfları akademik yıl gibidir. Birinci seviyeden dördüncü seviyeye 9 ay sürmektedir. Öğrenci, tüm dersleri almak zorunda olduğunu gibi programda öngörülen devamsızlık ders saatlerinin %10 üzerinde olursa, öğrencilik hakkını kaybetmektedir. Değerlendirmeler altılık not sistemi üzerinden yapılmaktadır. 2 yani zayıf alındığında dönem tekrarı gerekmektedir. Hazırlık sınıflarında dil eğitiminin yanı sıra üniversiteye hazırlık amacıyla, öğrencinin seçeceği bölüme yönelik dersler de verilmektedir. Bunun için, öğrencinin hazırlık eğitimine başlamadan önce hangi alanda lisans eğitimi göreceğine karar vermesi gerekmektedir.

Dil Eğitim Sistemi
Eğitim dili Bulgarca veya İngilizce olup her öğrencinin, sadece dil eğitimi yapılan hazırlık sınıflarında okuması mecburidir.  Hazırlık sınıfları akademik yıl gibidir. Birinci seviyeden dördüncü seviyeye 9 ay sürmektedir. Öğrenci, tüm dersleri almak zorunda olduğunu gibi programda öngörülen devamsızlık ders saatlerinin %10 üzerinde olursa, öğrencilik hakkını kaybetmektedir. Değerlendirmeler altılık not sistemi üzerinden yapılmaktadır. 2 yani zayıf alındığında dönem tekrarı gerekmektedir. Hazırlık sınıflarında dil eğitiminin yanı sıra üniversiteye hazırlık amacıyla, öğrencinin seçeceği bölüme yönelik dersler de verilmektedir. Bunun için, öğrencinin hazırlık eğitimine başlamadan önce hangi alanda lisans eğitimi göreceğine karar vermesi gerekmektedir.

Günlük Hayat ve Yaşam

Yurtdışında bir ülke hayatına alışılma kabiliyeti insandan insana farklılık gösterir. Eğer İngilizce ya da Fransızca dillerinden biri yada ikisi ile rahat bir şekilde yazabilme ve konuşabilme yeteneğiniz var ise, en zor etabi kolaylıkla atlatabileceksiniz demektir. İlk defa yurt dışına çıkıyorsanız muhakkak bir müddet etrafa ve yeni ortama alışana kadar yabancılık çekersiniz. “Kültür şoku” na girmeniz gerçekten zordur, çünkü Türkiye’de alışık olduğunuz hayat tarzını Bulgaristan’da rahatlıkla sürdürebilirsiniz. Yemeklerinizde yemeye alışık olduğunuz gıda maddelerinin aynılarını Bulgaristan’da bulabilir, adet ve geleneklerinizi istediğiniz takdirde aynı şekilde sürdürebilirsiniz. Bu yüzden herkesin korkarak bahsettiği bu terimi unutmaya çalışın veya yok farzedin!

Çalışma Durumu

Öğrenci vizesi ile çalışabilir miyim?
Evet. Yeni uygulanan Kanuna göre öğrenci dört saat resmi olarak çalişabilir. Ayrıca özel şirketlerde serbest olarak çalışabilirsiniz.

Bulgaristan’da Üniversite eğitimi yanında çalışma olanağım var mı?
İyi derecede Bulgarca bildiği sürece öğrenci, evet çalışabilir.

Bulgaristan’da iş bulma imkanım nedir?
Bulgaristan’da işsizlik oranı 2009 yılı Mayıs ayı verilerine göre % 6.69 civarındadır. Eğer elinizde geçerli bir mesleğiniz varsa kendinize uygun ve sizi maddi, manevi açıdan tatmin edici bir iş bulmanız zor değil. İş bulmak için artık Bulgaristan’da en geçerli yöntem Internet kullanmaktır. Belli başlı iş arama sayfalarına abone olun. Hazırladığınız özgeçmişinizi bu konularda profesyonel birisine okutturun ve gerekli düzeltmeleri yapın.

Eğlence ve Kültür

Bulgaristan’da eğlence diyorsanız istediğiniz kadar  eğlenebilirsiniz. Eğlencenin sınır tanımadığı her zerresinin deniz, güneş ve eğlence ile dolu olan bir ülke Bulgaristan. Bulgaristan’ ın kendi kültürüne ait danslarını kulüplerde izleyebilir,ya da gece kulüplerinde çılgın dj lerle eğlenebilirsiniz. İçeceğinizi yudumlarken müziğin keyfini çıkartabilirsiniz. Bulgaristan’ın her şeyi kendine o kadar özgü o kadar güzel ki, görünce şaşırıyorsunuz. Eğlenmek istiyorsanız, gecelerin en hızlı yaşandığı başkent Sofya’yı tercih edebilirsiniz.

Öğrenci Yaşamı

Bulgaristan da öğrencilerin yapması gerekenler:
1-Bulgaristan a geldiğinizde oturum kartınızı almak için vize süresini geçirmemelisiniz.Vize süresinin bitmesine 15 gün kala oturum kartı başvurunuzu yapmış olmalısınız. Bu oturum kartı 6 aylıktır.Ve başvurusu 6 ay da bir tekrarlanır.Bulgaristan da ki kimlik kartinizdir.
2-Kaydınızın yapıldığı okuldan studenska liçna karta(Öğrenci kimlik karti) ,Studenska knijkanin (öğrenci not defterinin)alınması
3-Uluslar arası öğrenci kimlik kartının alınması.Bu işlem için öğrenci not defteri ve bir adet vesikalık gerekmektedir. Uluslar arası öğrenci kimlik kartının ücreti 10 TL civarındadır. Bu kart Avrupa birliğinde ve Türkiye de sizin öğrencilik haklarından yararlanmanızı sağlar.Bir çok firma ve kuruluş bu karta indirim sağlamaktadır.Özellikle ulaşımda hava yolları  otobüs ve tren de.
4-Şehir içi ulaşım kartı.Bu kartlar ,şehir için ulaşım bürolarında onaylanmış öğrenci not defteri ve fotoğraf karşılığında verilir.Şehir ulaşımında otobüs,metro,tramvay,troleybüs aylık sınırsız kullanılmaktadır.Bir aylık ücreti 22 TL .

• Öğrenciler beslenme ihtiyaçlarını kendi yurt odalarında,kirada yapabilecekleri gibi dışarıda bir çok non stop çalışan fast food yerlerinden yapabilirler.Tercihe bağlı olarak günün belli saatlerinde açık olan öğrenci yemekhanelerinden de yapılabilir. Türk yemekleri yiyebileceğiniz bir çok lokanta bulunmaktadır.Kebab house,Mona roza,Ege lokantasi,Simit sarayı Sofya da bulunan bazı türk isletmeleridir.

Dil kurslarının yaygın ve ucuz olmasından dolayı bir çok öğrenci boş vakitlerini kursa giderekte gecirmektedir.Özellikle İngilizce,almanca,Rusça en cok tercih edilen dillerdir.Bir aylık kurs ücreti 180 ile 200 TL civarında.
Öğenciler bos vakitlerinde fitnes,tenis kortu,yüzme,bowling,dans kurslari,karting,kayak vb  Faaliyetleri cok sık yapmaktadırlar.

Fitnes kartı 10 giriş aylik 15 TL.                       
Tenis kortu 1 Saati 25 TL                                
Yüzme giris 5 TL                                             
Bowling giriş 6 TL
Karting 15 dakika 15 TL
Kayak bir gecelik konaklama +kayak takımı 25 TL

Sağlık Sistemi

Yurt dışında kaldığınız süre içinde yaşayabileceğiniz ani rahatsızlık veya kaza durumunda kullanabileceğiniz yurtdışı seyahat sigortasını burdan gitmeden yaptrmanızı öneririz.

Türkiye İlişkileri

Bulgaristan nüfusu 7 milyon civarındadır. Bunlardan 2 milyonu Türk halkı oluşturmaktadır. Bulgaristan mutfağı Türk mutfağına çok yakınlığı ile tanınmaktadır. Özellikle Sofya şehrinde çok sayıda Türk restoranları vardır. Lahmacun ve pide salonları da mevcuttur. Aynı zamanda her gün belirli saatlerde Türkiye’ye otobüs vardır. Bulgaristan Avrupa Birliği’ne girdikten sonra öğrenim alanında da çok çok yol kat etmiştir. Özellikle Türkiye, Yunanistan, Rusya, Romanya, Makedonya ve Sırbistan’da çok sayıda öğrenci gelmektedir. Bulgaristan'da, yakın zamana kadar Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ilişkileri Bulgar devletinin inkar ve zorla asimilasyon politikaları dolayısıyla geren, çok sayıda Türk asıllı Bulgaristan vatandaşı yaşamaktadır. Bulgaristan'daki Türk azınlığın kökleri Anadolu'ya dayanır. Rumeli'nin 14. yüzyılda Osmanlılarca ele geçirilmesiyle Osmanlılar, Anadolu'daki diğer beyliklerin ve yarı göçebe aşiretlerin gücünün kırmak ve Türklerin yeni yerleşim noktalarına yerleştirilmesi politikasının devamı amacıyla, çok sayıda Türkü bilinçli olarak Balkanlara yerleştirmiştir. Tarih boyunca yaşanan çeşitli savaş ve çatışmalar dolayısıyla Bulgaristan'dan Türkiye'ye dört büyük göç dalgası yönelmiştir: Bunlardan ilki Osmanlıların 93 Harbi'nde Ruslar karşısında bozguna uğramasının ardından yaşanan 1878 göçüdür. İkinci göç dalgası Balkan Harbi'nde yenilgiye uğrayan Osmanlı Devleti'nin Rumeli'deki tüm topraklarını Trakya dışında terketmek durumunda kalması sonucu 1912 yılında gerçekleşmiştir. Üçüncü büyük göç İkinci Dünya Savaşı sonrası sosyalist rejime geçen Bulgaristan'ın tarım arazilerini devletleştirmesi ve Türkiye'nin Kore Savaşı'na katılması sebebiyle Moskova'dan Bulgar devletine yöneltilen, Türkiye'ye misilleme amaçlı Türk göçünün teşvik edilmesi talebi sonucu 1950-1951 yılları arasında yaşanan göçtür. Dördüncü ve en son göç dalgası 1989 senesinde Bulgar devletinin asimilasyon politikalarına tepki olarak, dönemin başbakanı Turgut Özal'ın çabalarıyla gerçekleşmiştir. Yaşanan tüm bu göçlere karşın Bulgaristan'da kesin sayısı tam olarak bilinmese de halen 1 milyonu aşkın Türkün yaşadığı tahmin edilmektedir. 1910'da, bu rakamın 2 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Yani dünyada, ataları Bulgaristan Türkü olan yaklaşık 5 milyon kişinin varlığından söz edilebilir.

İklimi ve Bilgi Örtüsü

Bulgaristan genelde ılıman bir iklime yani, kışlar soğuk ve rutubetli, yazlar sıcak ve kuru geçer. Bulgaristan yüzey şekilleri bakımından başlıca üç bölgeye ayrılır: En kuzeyde Tuna Ovası, güneyde Rila-Rodop dağlık yöresi ve iki bölge arasında Balkan Dağları bulunmaktadır. En alçak noktası Karadeniz olup 0 m, en yüksek noktası ise Musala olup 2,925 m'dir. Doğal kaynakları ise boksit, bakır, kurşun, çinko, kömür, kereste olup tarıma elverişli topraklar %29.94'ünü oluşturmaktadır.

Siyasi Sistemi

Bulgaristan yasama, yürütme ve yargı erklerinin ayrılığı temeli ile yönetilen parlamenter bir cumhuriyettir. Ülkenin en üst düzey kanunu anayasadır.

Cumhurbaşkanı
Cumhurbaşkanı devletin basıdır ve orduların başkomutanlığı, Milli Güvenlik Konsey Başkanlığı gibi genel yetkilere sahiptir. Cumhurbaşkanının sorumluluk ve yetkileri arasında atamalarda bulunmak, rütbe ve nisan takmak; kentlere, köylere ve coğrafi yerlere isim vermek, meclisten geçen yasaları resmi gazetede yayımlatmak ve söz konusu yasalara ilişkin erteleme, veto etme gibi girişimlerde bulunmak da yer alır. Cumhurbaşkanı halk tarafından doğrudan seçim ve genel oy ile beş yılda bir ve üst üste en fazla iki kez seçilir. Cumhurbaşkanına cumhurbaşkanı yardımcısı yardımcı olur.

Yürütme
Yürütme görevi Bakanlar Kurulu'na aittir. Ulusal Meclis kabineyi kurmakla görevli başbakanı dört yıllık bir dönem için seçer. Başbakan Ulusal Meclis'e kabinede değişiklik yapılmasını teklif edebilir. Bakanlar Kurulu, bulundukları yönetim birimlerde (bölgelerde) yürütme erkini temsil eden bölgesel valileri atar. Bakanlar Kurulu bütün bakanlardan ve bakanlarla es düzeyde yetkiye sahip komitelerin başkanlarından oluşur. Ülkedeki en yüksek yürütme organı olusunun yanısıra bakanlar kurulu yasama ile ilgili çeşitli islerin - kararnameler, yönetmelikler, düzenlemeler, önergeler ve talimatnameler - uyarlanması ile yürütülmesinden, yasa taslakları hazırlayıp bunların meclise gönderilmesinden ve onaylanan yasaların yürürlüğe konmasından sorumludur. Ulusal Meclis güven oylaması ile kabineyi düşürme yetkisine sahiptir.

Yasama
Yasama gücü dört yıllık genel seçimlerle yenilenen Ulusal Meclis’in elindedir. Yetki ve gücünü anayasadan alıp yasalar ve önergeler üzerine görüşmeler yaparak çeşitli yasal düzenlemeler gerçekleştiren Ulusal Meclis Sofya'da toplanır.

Yargı
Yargı erki, üyeleri üç temel yargı kurulusunu - Hakimler Kurulu, Savcılık Dairesi ve Soruşturma Dairesi - temsil eden Yüksek yargı Konseyi'nin denetimindedir. Yüksek yargı Konseyi bu üç kurulusun başkanlarını atar. Ayrıca hakim ve savcıları atamakla ve denetlemekle yükümlü olan bu kurul Yüksek Temyiz Mahkemesi'ne, Yüksek Divan'a başkan ataması ve Başsavcıyı seçmesi için Cumhurbaşkanı’na teklifte bulunur. Yüksek yargı Konseyi - eski yargı üyeleri ile Ulusal Meclis'ten belirli bir kota dahilinde seçilen üyeler ile yargı temsilcileri/yargıçlar, savcılar ve sorgu yargıçları gibi - değişik niteliklere sahip üyelerden

Ekonomik Durum

Bulgaristan Avrupa birliğine girdikten sonra bir çok ülkelerde yabancı yatırımcı gelmektedir. Bunların başında Türk yatırımcılar önemli bir yer almaktadır.Ekonomisi son derece hızla ilerleyen Bulgaristan'ın para birimi lv olup 2009 yıllında Euro birimine geçecektir

1990'a değin devlet yönetiminde sosyalist ekonominin hakim olduğu ülke, Doğu Bloku'nun çözülmesi sonucu Sovyet pazarını kaybetmesi ve kapitalist ekonomiye eklemlenme sorunları nedeniyle 90'lı yıllar boyunca milli gelirin % 70'e yakın küçüldüğü çok ağır bir ekonomik bunalım yaşamıştır. Bulgar ekonomisi, 90'lı yılların sonundan itibaren toparlanma sürecine girmiş olsa da, halkının gereksinimlerini yeterince karşılayabilen istikrarlı bir iktisadi yapı olmaktan hala çok uzaktadır. Ekonomi ile ilgili bazı istatistik veriler şöyledir: Milli gelir (2001): 13,5 milyar $, kişi başına düşen milli gelir: 1690 $, devlet borçları: 10 milyar $, devlet gelirleri (2000): 4,2 milyar $, devlet giderleri (2000): 4,4 milyar $, enflasyon (2001): % 93, ekonominin sektörlere göre dağılımı (2001): hizmet: % 57, endüstri: % 29, tarım: % 14.

Para ve Banka

En çok merak edilen konulardan biride çocuklarını Bulgaristan’a gönderen ailelerin çocuklarına orada nasıl para göndereceklerini düşünmeleridir. Bu çözümü basit bir problemdir. Ziraat Bankası Bulgaristan’da (Sofya ve Plovdiv) faaliyet gösteren bir Türk bankasıdır. Türkiye’de T.C. Ziraat Bankası’nda hesap açtırırsanız aynı hesabı Bulgaristan’daki ATM’lerden para çekebilirsiniz. Böylece aileniz zorlanmadan size para gönderebilir. Bir diğer yolda Money Trans aracığı ile para gönderebilirsiniz. Türkiye’de Money Trans Garanti Bankası ile çalışmaktadır.

Bankalar Pazartesi- Cuma günleri 09:00-17:00 saatleri arası çalışmaktadır. Otellerde, bazı mağazalarda yada döviz bürolarında para bozdurmak daha yüksek komisyon ödenmesine neden olabilir. Öğrenciler pek çok bankanın ATM’lerini rahatlıkla kullanabilirler. Bulgaristan’da da bir bankada hesabı açarak, bankadan alacağınız bankamatik kartıyla ödemelerinizi kendi hesabınızdan tüm ülkede yapabilirsiniz.

Toplu Taşıma

Ulaşım minibüsler ve Belediye’ye ait troleybus, tramvay, metro ve otobüslerle sağlanmaktadır. Tek yönlü seyahat minibüslerde 1.50 Lv, devlete ait araçlardaysa 1.00 Lv dir. Aylık abone kartı 20 Lv karşılığı sınırsız taşıma sağlar. Şehirlerarası ulaşım ise minibüsler, otobüsler ve trenlerle yapılmaktadır. Bilet fiyatları pahalı değildir ve ayrıca öğrenciler için indirimlerden yaralanabilirsiniz.

Demiryolları: toplam: 4,294 km (2005)
Karayolları: toplam: 44,033 km (2004)
Su yolları: 470 km (2006)
Boru hatları: Petrol ürünleri 156 km; doğal gaz 2,505 km; ham petrol 339 km (2006)
Limanları: Burgas, Lom, Nesebur, Ruse, Varna, Vidin
Hava alanları: 217 (2006)

Bir otobüs bileti: 0,35 Euro'dur (fakat öğrenciler 50 Euro’a yıllık ulaşım kartları çıkartabilirler) (aylık)

Sosyal Hayat ve Kültür

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Bulgaristan'da sanat, edebiyat ve mimari alanlarda sosyalist gerçekçiliğin ve resmi komünist estetik anlayışının ilkeleri uygulandı. Daha önce, edebiyat ulusçu hareketler doğrultusunda gelişirken, resim XIX. yüzyıl sonuna kadar Bizans ve Osmanlı geleneklerini yaşattı. XIX. yüzyılda Avrupa resim akımlarıyla tanışan Bulgar ressamlar ülkenin toplumsal sorunlarına büyük ilgi duymaya başladılar.

Her ne kadar Karadeniz kıyısındaki bazı oteller modern Batı üslubunda yapılmışlarsa da, modern Bulgar mimarisi Sovyet mimarisini anımsatır. Buna karşılık geleneksel sanat ürünleri, özellikle de süslemeler ön plana çıkar. Seksenli yılların sonunda gerçekleşen rejim değişikliğinden sonra, sivil görevlerinin getirdiği yükümlülükler altında ezilmiş ya da siyasal görüşleri açısından hükümetle anlaşmazlığa düşmüş sanatçılar, kopmuş oldukları dünya sanat ve kültürüyle yeniden bağlantı kurma olanağına kavuşmuşlardır.

Haberleşme

Cep telefonu hattınızla haberleşme olanağınız var fakat tarife farklılıkları hesaplı olmamaktadır.. Alternatif olarak şehirlerde bulunan telefonlarla belirli bir ücret karşılığında Türkiye ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrı olarak bulgaristandan bir cep telefonu hattı da edinebilirsiniz.

Spor

1961 Yaz Üniversite Oyunları, 2. Yaz Üniversite Oyunları'ydı ve Bulgaristan'ın Sofya şehrinde düzenlenmiştir. Bulgaristan Milli Futbol Takımı Bulgaristan'ı uluslararası arenada temsil eden futbol takımıdır. En büyük başarısı 1994 FIFA Dünya Kupası'nda aldığı dördüncülük olan takımı efsane oyuncusu Hristo Stoichkov çalıştırmaktadır. Hristo Stoiçkov (d. 8 Şubat 1966, Plovdiv) Bulgar futbolcu, teknik direktör. Şu anda Bulgaristan Milli Futbol Takımı'nı çalıştırmaktadır. Futbolculuk kariyeri çok parlak olan Stoiçkov 1994 FIFA Dünya Kupası'nda dördüncü olan ülkesinin en önemli oyuncusudur. Turnuvada attığı 6 golle gol kralı olmayı başarmıştır. Ayrıca Stoiçkov aynı yılda Avrupa'da Yılın Futbolcusu seçilmiştir.
 

Konaklama

Yurt Konaklaması: Her üniversitenin farklı yurt seçenekleri vardır. Yurtlardaki odalarda öğrenciler iki, üç kişi kalmaktadır. Ekonomik yurt, standart yurt ve lüks yurt olmak üzere üç kategoride yurtlar mevcuttur. Bulgaristan’da kız ve erkek öğrenciler aynı yurtları paylaşmaktadırlar. Kesintisiz 24 saat sıcak su ve ısıtma hizmeti sunulmaktadır. Yeni ve bazı özel yurtlarda etüd odası, kantin, tv, buzdolabı, internet hizmetleri verilmektedir. Yurt yakınlarında merkezi çamaşırhane (çamaşır yıkama, kurutma ve ütü hizmeti), 24 saat güvenlik hizmeti, kırtasiye, bay-bayan kuaförü ve gıda marketi hizmeti verilmektedir.
Yurtların kapanış saati: 00:00 Yurtların açılış saati: 06:00 Saat 00:00 ve 06:00 arası yurtlara (acil durumlar dışında) giriş-çıkış yasaktır.

Daire Kiralamak: Eğer bir okul yurdunda kalmak istemiyorsanız daire kiralamak en iyi alternatiftir. Bağımsız bir şekilde daire kiralamak isterseniz aşağıdaki adresleri inceleyebilirsiniz.
1. http://www.imoti.net
2. http://www.topimot.com
3. http://imot.bg
4. http://www.imoti24.bg
5. http://www.imotibg.com
6. http://www.address.bg
7. http://www.mirela.bg

Otel, Motel ve Pasniyon Konaklaması: Otel konaklaması biraz pahalı bir seçenektir. Pansiyonda kalma iyi bir alternatiftir.

Aile Yanı Konaklama: Bulgaristan'da aile yanı konaklama imkanı yoktur.

Konaklama ve yiyecek, içecek yaşam giderleri: 200 - 400 Euro

Vize Bilgisi

İdealsas’la vize aşamasını kolayca aşabilirsiniz. Vize işlemleri konusunda yılların tecrübesiyle sizin arkanızdayız.
Pek çok konsolosluktaki bağlantılarımız sayesinde size, vize alabilmeniz için nasıl davranmanız gerektiğini ve yanınızda götürmeniz gereken tüm belgeleri eksiksiz hazırlatıyoruz.

Vize İşlemleri
Vize başvuruları öğrenciler tarafından bizzat konsolosluğa götürülür ve başvuru yapılır. Vizenin çıkma süresi yoğunluğa göre 2 ile 4 hafta arasında değişebilmektedir. Vize Şubesi Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri, saat 09.00’dan 12.00’ye kadar açıktır.

Vize Başvuru Adımları ve İşlemleri

Vize İçin gerekli Olan Evraklar
1. Diploma: Lise Diploması veya yeni tarihli mezuniyet belgesi
2. Transkript: Tüm dönem notlarını gösteren belge. Mezun olunan liseden alınacak.
3. Pasaport Sureti: Çift vatandaşlığa sahip öğrenci adayları her iki pasaportun fotokopisini ekleyecekler. - İsim özdeşlik belgesiyle birlikte.
4. İkametgah Belgesi: Halen ikamet etmekte olduğunuz Mahalle/Köy muhtarlığından. - Yeni tarihli olacak.
5. Fotoğraf: Yasa ve yönetmeliklere uygun, cepheden çekilmiş (4.5x6cm). - 6 Adet fotoğraf
6. Sağlık Raporu: Son bir ay içerisinde alınmış ve tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması gerekli.
7. Bilgi Formu: Öğrenci bilgi formu. - Doldurulmuş şekilde.
8. Taahhütname: Öğrencinin ailesi tarafından, Öğrencinin eğitimi boyunca masraflarını karşılayacağına ilişkim taahhütname.
9. ÖSS Sonuç Belgesi: Eğer öğrenci adayı ÖSYM tarafından yerleştirilmişse, kendisine gönderen sınav sonuç belgesi.

Pasaport Çıkartmak İçin İstenenler
1. 4 adet vesikalık fotoğraf
2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
3. Nüfus kayıt örneği
4. Resimli ikametgâh
5. Maliyeye ödenecek harç makbuzu
6. Reşit olmayanlar için noterden onaylı belge
7. 81 YTL pasaport defter bedeli

Pasaport Yenileme İşlemleri İçin İstenenler
1. 3 vesikalık fotoğraf
2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
3. Eski pasaport
4. Maliyeye ödenecek harç makbuzu

Maliyeye Ödenecek Pasaport Harç Miktarları
1 Ocak 2008 tarihi itibariyle geçerli olan ücretler,
• 6 Aylık harç ücreti: 102,40 YTL
• 1 Yıllık harç ücreti: 143,30 YTL
• 2 Yıllık harç ücreti: 246,80 YTL
• 3 Yıllık harç ücreti: 353,00 YTL
• 4-5 Yıla kadar harç ücreti: 500,30 YTL
 

Etnik Yapısı

2001 nüfus sayımına göre Bulgaristan'ın topram nüfusu (7.928.901) olup Bulgarlar: 6.655.210 (%83,9), Türkler: 746.664 (%9,4), Pomaklar: 370.908 (%4,7), Ruslar: 15.595, Ermeniler: 10.832, Ulahlar: 10.566, Makedonlar: 5.071, Yunanlılar: 3.408, Ukraynalılar: 2.489, Yahudiler: 1.363, Rumenler: 1.088, Diğerler: 18.792 olarak kaydedilmiştir.

Resmi Dil

Bulgarca

Yüzölçümü

110,91 km2

Nüfus

7,385,367

Para Birimi

Bulgar Levi

Saat Dilimi

GMT +2

İnternet Alan Adı Uzantısı

.bg

Telefon Kodu

Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıdan): 00359, Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıya): 00 + ilgili ülke kodu

Ülke Hakkında

2007 yılında Avrupa'nın daimi üyelerinden biri olan Bulgaristan, dört bir yandan süren yatırım ve yapılaşma faaliyetleri ile dinamik bir dönemin içinden geçmektedir. Kentlerin ve turistik alanların büyük bir bölümü yeni bir yüze kavuşma yolundadır. Ülke topraklarının yarısı görkemli dağlarla kaplıdır. Karadeniz sahili boyunca var olan tatil yöreleri ve altın plajlar, dünyanın dört bir yanından turistin akınına uğramaktadır. Bütün bu coğrafik cazibelerin yanı sıra Sofya'daki kiliseler ve ülke çapındaki tarihi manastırlar, Bulgaristan'ın en önemli turizm değerleri arasında yer alır.
 
Ülkenin batısında yer alan başkent Sofya, bulundurduğu tarihi eserler ile dikkatleri çeker. Dağlar ile çevrili bu güzel kentten 121 km mesafedeki Rila Manastırı, ülkenin en önemli dini ve turistik değeridir. Saint George Katedrali, Bujuk Camii, Nevski Kilisesi ve Arkeoloji Müzesi, kentin mutlaka görmeniz gereken yerlerindendir. 
       
M.Ö. 1500'lü yıllarda Yunanlılar tarafından kurulmuş olan Nesebar, 5. ve 6. yüzyıllardan kalma kiliselere ait kalıntıları barındıran tarihi bir kenttir. Karadeniz'de, kayalık bir yarım ada üzerinde kurulu bu yerleşim alanı, dar kıstaklarla ülkenin ana toprağına bağlanır.

Sofya'nın güneyinde yer alan Rila Dağları, uzun dağ yürüşlerini sevenler için rüya gibi bir yerdir. Borovets Kayak Merkezi ve Balkan Yarımadası'nın en yüksek dağı olan Musala Zirvesi burada yer alır. Klisura ve Kazanlık arasında uzanan Güller Vadisi, dünyaca ünlü bir yerdir. Burada binbir çeşit gül yetişir. Bu gülller sadece muhteşem manzaralara kaynaklık etmez aynı zamanda gül yağı ve güzel kokular gibi gülden ürün elde edilmesinde de kullanılır.
 

Büyükelçilik ve Konsolosluk

Bulgaristan Cumhuriyeti Başkonsolosluğu
Adres: Ahmet Adnan Saygun Cad.44 Ulus-Levent Istanbul
Tel : (+90 212) 281 01 15 +90 (212) 281 05 42 Fax : (+90 212) 264 10 11
Çalışma Saatleri Pazartesi-Cuma 09.00 - 18.00 - Bulgar ve Türk bayramlarında kapalıdır.

Bulgaristan Büyükelçiliği
Ankara'daki Bulgaristan Büyükelçiliği'nin internet sitesi bulunmuyor.
Bulgaristan Elçiliği'nin adres ve telefonları şöyle:
Adres: Atatürk Bulvarı No.124 Kavaklıdere - Ankara
Telefon : 0312 / 467 20 71
Faks : 0312 / 467 25 74

Bulgaristan Büyükelçiliği'nde, Bulgaristan ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilir, vize başvurusu ve işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 

Kurulus Tarihi

3 Mart 1878

Olumlu Yönler

Üniversite eğitimi alacaklar için: Bulgaristan 1 OCAK 2007 tarihinde kesin Avrupa Birliği Üyesi Olmasindan sonra avrupa fonlarından egıtımı ayrılan finans artirilmis egitim seviyesi avrupa standartlairna cikarilmistir.. Alacağınız Diploma ( EUA ) Avrupa üniversiteler birliği diplomasına sahip olacaksınız.

Güvenlik ve Acil Durumlar

Ambulans 150, Polis 166, İtfaiye 160

Din Dağılımı

Bulgaristan nüfusunun büyük bir kısmı Ortodoks Hıristiyan'dır. 1 Mart 2001 tarihli nüfus sayımında Ortodoks: 6.552.751, Katolik: 43.811, Protestan: 42.308, Müslüman: 966.978, Diğerler: 14.937 olarak kaydedilmiştir.

Yıllık Kişi Başına Düşen Milli Gelir

12.096 Dolar


Öğrenci İzlenimleri

Bulgaristan Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız