MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

İrlanda Dil Okulları  İrlanda  Dil Okulları

Kısa Bilgi

İrlanda Cumhuriyeti, İrlandalılar tarafından “Eire” olarak anılır. Bu ülke inanılmaz bir manzara sunuyor; otlayan koyunlar ve virane kaleler ile süslü yemyeşil kırlar, denize dik olarak uzanan kıyı dağları, kumlu plajlar ve başkent Dublin gibi kalabalık şehirler. İrlanda’da halkının temiz ve anlaşılır bir İngilizce kullanmasının yanı sıra sosyal ve kültürel aktivitelerin sıkça bulunması İngilizce dil öğrenim sürecini hızlandırmaktadır. Festivalleriyle ünlü ülkenin, nefes kesen güzellikteki tarihi mekânları, canlı ve dinamik insanları hayatınıza renk katacak. Kısacası İrlanda’da dil kurslarında İngilizce öğrenirken yapılacak görülecek çok şey var.


ŞehirlerTarih

1916 Nisan'ındaki Paskalya Başkaldırısı'nın ardından gelen baskı döneminde, İrlandalı gönüllüler IRA (Irish Republician Army, İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu) çatısı altında örgütlenerek Britanyalılar'a karşı bir gerilla savaşına giriştiler. İngiliz başbakanı David Lloyd George biri Kuzey İrlanda, diğeri Güney İrlanda için olmak üzere iki parlamento kurarak kontrolü elinde tutmaya çalıştı. Gerçekten, protestan Kuzey İrlanda'da (Ulster) parlamento toplandı. Ancak katolik Güney İrlanda, İngilizlere ödün vermeyi reddetti. Bunun üzerine İngiliz başbakanı Lloyd George İrlandalı yurtseverlerle görüşme masasında barış yaptı. Anlaşma sonucunda Güney İrlanda uygulamada İrlanda Bağımsız Devleti adıyla bağımsızlığını kazandı (6 Aralık 1921, İngiltere-İrlanda Anlaşması). Kuzey İrlanda ise Birleşik Krallık'a bağlı kaldı.
Fakat IRA'nın aşırı kanadı, Eamon de Valera'nın öncülüğünde, İrlanda'nın bir bölümünü bağımsız, bir bölümünü de yeniden İngiltere'ye bağlı kılan anlaşmayı kabul etmedi. Bunu, bu anlaşmayı destekleyenlerin ve anlaşmaya karşı olanların savaştıkları bir iç savaş izledi. Sonunda IRA, İrlanda'nın bölünmesine razı oldu. 1925'te gerçekleşen Bağımsız İrlanda ile Kuzey İrlanda arasındaki sınır belirleme görüşmelerinden sonuç çıkmadı.
De Valera'nın Fianna Fáil partisi, 1927'de başbakan William Cosgrave'in hükümetine katıldı. 1932'de De Valera başbakan oldu ve Birleşik Krallık karşıtı bir takım ekonomik önlemler aldı. II. Dünya Savaşı'nda İrlanda tarafsız kaldı. 1948'de De Valera seçimleri kaybetti ve 1949'da İrlanda Cumhuriyeti ilan edildi. 1951'de De Valera yeniden başbakan, 1959'da ise cumhurbaşkanı oldu. 1972'de bir referandum ile Roma Katolik Kilisesi'nin devlet üzerindeki etkisi ortadan kaldırıldı. 1973'te protestan Erskine Childers cumhurbaşkanı oldu. Onu Cearbhall Ó Dálaigh (1974-1976), Patrick Hillary (1976-1990), Mary Robinson (1990-1997) izledi.
 

Coğrafi Bilgiler

Batı Avrupa'da İrlanda Adası'nın %80'ini sınırları içerisinde barındıran ve tek kara sınırı kuzeyden Birleşik Krallık ile olan bir okyanus ülkesidir. Güneyden ve batıdan Kuzey Atlantik Okyanusu, doğudan İrlanda Denizi ve St. Gorge Kanalı boyunca yer alır.

Eğitim Sistemi

İrlanda’nın eğitim sisteminde diğer ülkelere göre bazı farklılıklar görülür. İrlanda’da lisans eğitimi 3 yıldır. Türkiye’de lise bitirip İrlanda’da eğitim görmeye giden bir kişi önce hazırlık eğitimine tabi tutulur. İrlanda’da lise mezunları A Level denilen bir eğitime tabi tutulur sonrasında üniversite eğitimi alırlar. Türkiye’deki lise mezunları, İrlanda’da üniversite eğitimi almak istediklerinde A Level düzeyinde kabul edilmediklerinden Foundation eğitimine alınırlar.
A LEVEL

A Level, bir çeşit üniversiteye hazırlık programıdır. Bu yüzden öğrenciler, üniversitede okumak istedikleri bölüme yönelik dersler almalıdırlar.
İngiliz eğitim sisteminde varolan diğer bir farklılık ise, Foundation sistemine yöneliktir.
FOUNDATION
Foundation eğitimi için, İngilizce bilginizin de yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Kısacası foundation eğitimi, yoğunlaştırılmış A Level eğitimidir.
 

Günlük Hayat ve Yaşam

İrlanda sonbaharda bir başka güzel…
İrlanda’da küçük turist kalabalıklarıyla, sonbahar ve bahar ayları tadına doyum olmaz mevsimlerdir  Kış kesinlikle misafirperver olmayabilir fakat İrlanda’nın batı kıyısı özellikle yağmurda çok güzel görünüyor  Her zaman girebileceğiniz cafeler yanıbaşınızdadır  Fakat bazı İrlanda restoranları ekim ayından Paskalya Bayramı’na kadar açılmayabilirler  Yapacağınız birkaç telefon konuşmasıyla, yatacak yer veya yiyecek yemek bulamamak gibi zor durumlarda kalmaktan kurtulabilirsiniz
 
Şemsiyenizi unutmayın!
Kuzey enleminde olmasına rağmen İrlanda’nın iklimi, sıcak su akıntısı Gulf Stream etkisiyle yumuşaktır  Karayip esintisinin yanı sıra, kaplumbağları da beraberinde getirir  Sıcaklık sadece kış aylarında dondurucu olacak şekilde düşebilir ve kar yağışı çok nadirdir  Yazlar, çok da sıcak olmaz, 30 dereceyi geçtiği çok nadirdir  Ayrıca yaz aylarında 23 00’e kadar hava kararmaz  Yılın hangi zamanı giderseniz gidin İrlanda’da yağmura karşı hazırlıklı olmalısınız
Büyüleyici manzaranın hakim olduğu ve en yağışlı bölge olan County Kerry’de, yılın 270 günü yağmur çiseler 
İrlanda her mevsim hareketli, her mevsim eğlenceli…
Festival ve sosyal etkinlikler, yılın her dönemine yayılmıştır  Her yıl şubat ayında Dublin Uluslararası Film Festivali ve doğudaki küçük şehirlerde çikolatalı yumurta ile gösteriler yapılır  16 Haziran tarihi İrlanda’nın Bloomsday (Çiçek açma) günü olarak kutlanır  
İrlanda ziyaretinizi mayıs ayında gerçekleştirirseniz eğer, ay boyunca süren Writers' Week Edebiyat Festivali ve Belfast’te Jazz & Blues Festivali’ne katılabilirsiniz  Haziran ayında ise Kuzey İrlanda’daki (orangeman) kızıladamların 12  Protestan Zaferi’ni kutlamak için caddeler boyunca yapacakları yürüyüşlere tanık olabilirsiniz… İrlanda’da hareket her mevsim devam ediyor  Ağustos ayı ise ülkenin binicilik ayı olarak nitelendirilebilir  Dublin Horse Show ( Dublin at gösterisi) ve yarışlar izlenmeye değer… Kerry, Killorglin şehirlerinde ise eski Puck Fair, günler ve gecelerce sınırsız içki içilebildiğinin habercisi…Ekim ayında Dublin tiyatro festivaline katılabilirsiniz  County Galway’deki Ballinasloe ülkenin en büyük at ve sığır fuarına ev sahipliği yapıyor  County Cork’ deki Kinsale İrlanda’nın Gourmet festivalinde leziz İrlanda yemeklerini tadabilir, kasımda wexford’ta uluslar arası opera festivalini ziyaret edebilirsiniz  Noel genellikle sessizdir  
 
Bölgede her zaman irlanda’nın eti ve içkilerini, 1000 yıllık hristiyan kliselerini, şatoları, müzeleri, görkemli bahçelerini görebilirsiniz
Kredi kartları büyük ölçüde geçerli ama yine de bir miktar nakit taşımak iyi fikir  İrlanda özellikle Dublin şehri alışveriş yönünden oldukça pahalı gelebilir  Hostel’da kalırsanız, pubda yenen hafif bir öğlen yemeğiyle ve akşam kendi yemeğinizi pişireceğinizi varsayarsak günlük 50-55 milyon gibi bir harcama yapmanız yeterli olacaktır  İrlanda’da bahşişin Amerika’da ve Avrupa’daki kadar yaygın olmadığını söyleyebiliriz
İrlanda’da bazı yerlerde toplu taşıma aracı bulma sıkıntısı yaşayabilirsiniz  Bunun için en iyi yöntem; arabayla gezmek olabilir  İrlanda seyahatinizi bir tur şirketi ile organize etmenizde fayda var  Ülkede mesafeler kısa olsa da yolların karışık olması sebebi ile bir yerden bir yere gitme mesafesinin uzadığını fark edeceksiniz  Ulaşım ülkede genel olarak pahalı
 

Çalışma Durumu

İrlanda’da 90 günden fazla eğitim gören öğrencilerin yabancı öğrencilerin haftada 20 saate kadar part-time çalışma izinleri vardır.

Eğlence ve Kültür

Dublin’de hareketli bir gece hayatı vardır. Liffey nehrinin güneyinde bulunan ve İrlanda dışında da tanınan Temple Bar, gece hayatının en hareketli yerlerinden biridir. Özellikle bayan ve erkeklere yönelik ‘bekarlığa veda partileri’ ile tanınır ve turistler tarafından ziyaret edilen öncelikli yerlerdendir. Ama bu nedenlerden dolayı Dublin’in yerli halkı tarafından çok tercih edilmemektedir. Temple Bar aslında Dublin’in kültürel bölgesinin yeniden yapılandırılmasıyla ön plana çıkmıştır. Günümüzde sokak performansları, davulcuları, ufak ve içiçe müzik mekanlarıyla bu ruhunu az da olsa korumaktadır. Stephen's Green etrafındaki bölge, özellikle Harcourt, Camden, Wexford ve Leeson caddeleri, en popüler gece kulüplerinden bazılarına ve İrlanda’ya özgü barlara ev sahipliği yapmaktadır.
Şehir merkezinde birkaç tane tiyatro bulunmaktadır. Bunlardan en büyükleri Abbey Tiyatrosu, Gate Tiyatrosu, Olympia Tiyatrosu ve Gaiety Tiyatrosu’dur. Bu tiyatrolarda oyunlara ek olarak, akşamları ayrıca canlı müzik, dans ve filmlere de yer verilmektedir. En büyük tiyatro, Glasnevin’de bulunan, Dublin Şehir Üniversitesi’nin The Helix’teki, Mahony salonudur.
Şehir merkezinde iki büyük sinema bulunur: Liffey’nin kuzeyindeki, Savoy sineması ve Cineworld. Yine Temple Bar’da bulunan İrlanda Film Enstitüsü’nde ve d'Olier caddesindeki Screen sinemasında alternatif ve özel ilgi alanlarına yönelik filmler gösterilmektedir. Şehrin diğer semtlerinde de birçok sinema salonu bulunmaktadır.
 

Öğrenci Yaşamı

İrlanda'da yaşam aile odaklıdır. Yaninda konakladiginiz aileni size bütün gelenekleri göstermek için çok heyecanlı olacaktır. Her sabah enfes bir  kahvaltısı yapıp, çay saatinde çörek yiyip, akşam yemeğinde de sofrada balık ve patates bulacaksınız.
 
Haftasonlarında bisiklete binebilir veya denize açılabilirsiniz yada bir cafe de arkadaslarinizla hosca vakit gecirebilirsiniz.

Sağlık Sistemi

İrlanda mükemmel bir sağlık sistemine sahiptir. Yaklaşık 681 kişiye bir doktor düşmektedir. İrlanda'da Avrupa Birliğine üye ülke vatandaşları temel sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir. İrlanda' ya eğitim için giden ve 1 akademik yil (en az 9 ay) eğitim alan Türk Vatandaşlarına sağlık hizmeti ücretsizdir. 1 akademik yıldan daha kısa süreli eğitim alacak olan Türk Vatandaşları, sağlık hizmetleri için özel sağlık sigortasi yaptırmak zorundadır.

İklimi ve Bilgi Örtüsü

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16° ile kuzeyde 14° arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4° ile 7° arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlas Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Ülkenin yaklaşık yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır. Yağışlar nedeniyle ülke oldukça ıslaktır. Çoğu günler sis tabakasıyla kaplıdır.

Siyasi Sistemi

İrlanda Cumhuriyeti, egemen, bağımsız ve demokratik bir devlettir. Parlamento, başkan ve iki meclisten meydana gelir. Bunlar Temsilciler Meclisi ve Senatodur. Cumhurbaşkanı 7 yıl süreyle 18 yaşından büyük seçmenler tarafından seçilir. Senato 60 üyeli olup, 11 üyesi başbakan tarafından tayin edilir. Meclis ise 166 üyelidir. Mahallî idâre için ülke 27 bölge konseyine ve 4 ilçe konseyine ayrılmıştır.

Ekonomik Durum

İrlanda' nın küçük ölçekli ekonomisinde tarım bir zamanlar en önemli sektör iken endüstrideki gelişmeler sonucunda ekonominin büyümesi ile ticarete yönelinmiş ve ihracattan elde edilen gelirin %80lik kısmı bu sayede elde edilmiştir.  1987 sonrasında alınan tedbirler ile hızla düşen ekonomi ve kapatılan dış borçlar ülkenin yillik gelirlerini önemli ölçüde arttırmıştır. Refah seviyesi yüksek olup, dünya devletleri arasında ilk on arasındadır.

Para ve Banka

Bankalar;09:30 – 16:30 (Ptsi-Per)

Toplu Taşıma

İrlanda’da tren yolu oldukça gelişmiştir. Dublin ve Belfast arası demiryolu ulaşımı çok iyidir. Dublin’de modern teknolojiyle hizmet veren bir metro sistemi bulunmaktadır. Otobüs ve araba kiralama da diğer ulaşım şekilleridir.

Haberleşme

Cep telefonları çalışmaktadır. Fakat gitmeden önce Türkiye’den GSM Operatörünüzden hattınızı uluslararası görüşmelere açtırmanız gerekmektedir.

Spor

İrlanda’nın hemen hemen her spor kulübünün merkezi Dublin’de bulunmaktadır. 82.500 kişilik kapasitesiyle, Drumcondra yakınlarındaki, Croke Parkı Gal Atletik Birliği’nin (Gaelic Athletic Association) merkezidir ve yaz aylarında, Aziz Patrick gününde ve Uluslararası Futbol Günlerinde dönüşümlü olarak Gal futbolu ile Hurling oyunlarına ev sahipliği yapar. Dublin Gal Futbolu takımı lig maçlarını Parnell Parkı’nda oynar.
Lansdowne, Dublin ise 48.000 kişilik kapasitesiyle İrlanda Futbol ve Rugby Birliği’nin stadyumudur. İrlanda Milli Futbol Takımı’nın kendi sahasındaki maçları burada oynanmaktadır. 2006 yılında yıkılması ve yerine 50.000 kişilik kapasitesi olan yeni bir stadyum yapılması planlanmaktadır. 2007 yılında Gal Atletik Birliği tarafından verilen izin neticesinde Croke Park'da ilk Rugby (İrlanda - İngiltere) ve Futbol (İrlanda - Slovakya) maçları yapılmıştır.
Phibsboro’daki Dalymount Parkı, İrlanda futbolunun geleneksel merkezidir ama günümüzde sadece yerel kulüplerden Bohemian FK maçları için kullanılmaktadır. Rivals Shelbourne FK, Drumcondra’daki Tolka Parkı’nda oynamaktadır. St Patrick's Athletic ise maçlarına şehrin güneybatı ucundaki Inchicore’daki Richmond Parkı’nda çıkmaktadır. İrlanda’nın en başarılı kulübü, Shamrock Rovers, aslında Milltown’dan gelmektedir ama son yirmi yıldır kendine yeni bir ev aramaktadır. 2006 yılında Tallaght’ta yeni stadyumlarının tamamlanmasını beklemektedir. Bunların dışındaki diğer büyük futbol kulüpleri Belfield’daki, Dublin Koleji Futbol Kulübü ve daha önceden Home Farm olarak bilinen ama artık varolmayan Dublin Şehri Futbol Kulübü’dür.
Blanchardstown’daki Ulusal Su Sporları Merkezi, İrlanda’da açılan ilk Spor Kampüsü’dür. Dublin ve civarında birkaç yarış pisti de bulunmaktadır. Shelbourne Parkı’nda Greyhound tazı yarışları ve Leopardstown’ta at yarışları yapılmaktadır. Dünyaca ünlü Dublin At Gösterileri, Kraliyet Dublin Derneği tarafından, Ballsbridge’de düzenlenmektedir ve 1982 yılında, Gösteri Amaçlı Atlamalar Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştır.
Bunlara ek olarak ayrıca basketbol, Gal Hentbolü, Çim hokeyi ve atletizm de yaygındır. Santry’deki, Morton Stadyumu’nda, 2003 yılı Engelli Olimpiyatları düzenlenmiştir.
Dublin Maratonu 1980 yılından beri düzenli olarak koşulmaktadır.

Konaklama

Tercihinize göre aile yanında, yurtta veya farklı istekleriniz doğrultusunda konaklamanızı ayarlıyoruz.
Aile Yanında Konaklama :
Katılımcıya pratik yapma ve kültüre hızlı alışma açısından yararlıdır. Tek kişilik ya da paylaşımlı odadalarda ekonomik konaklama sağlanabilir. Öğrenciler isterlerse ailenin sunduğu kahvaltı – yemek servisinden faydalanabilirler. Bazı aileler tarafından öğrencilere özel banyo imkanı sunulur. (haftalık ortalama 135 euro)
Yurtta Konaklama :
Yabancı öğrencilerin bir arada konakladığı konaklama şeklidir. Öğrencilerin daha özgür hareket edebildikleri bir konaklamadır. Tek kişilik ya da paylaşımlı odalarda konaklama sağlanabilir. Öğrenciler isterlerse yurtta sunulan kahvaltı – yemek servisinden faydalanabilirler. (haftalık ortalama 215 euro)
Öğrenci Evinde Konaklama :
Yabancı öğrencilerin bir arada konakladığı konaklama şeklidir. Öğrencilerin daha özgür hareket edebildikleri bir konaklamadır. Tek kişilik ya da paylaşımlı odalarda konaklama sağlanabilir. Öğrenciler, oda haricindeki ortak paylaşım alanlarını diğer öğrencilerle payşırlar. Herhangi bir yemek hizmeti sunulmamaktadır.
Otelde Konaklama :
Bireysel yaşamın ön plana çıktığı bir konaklama şeklidir. Tek kişilik ya da paylaşımlı odalarda konaklama sağlanabilir. Öğrenciler isterlerse otelde sunulan kahvaltı – yemek servisinden faydalanabilirler.

Türk Kuruluşları

*Financial Services Ltd (FIBA)

* Garanti Financial Services plc,

* IS- Dublin Financial Services plc,

* Koratrade MTMC ltd,

* Körfez Financial Services plc,

* Oyak European Finance plc,

* Yapı Kredi International Financial Services ltd,

* Zorlu Financial Services ltd.

* Eczacıbaşı Holding’in VITRA Ireland

Vize Bilgisi

Dublin'e seyahat için İrlanda vizesi gerekmektedir. Bir Avrupa Birliği ülkesi olduğu halde Schengen Antlaşması'na taraf değildir, bu nedenle alınmış bir Schengen vizesi ile İrlanda'ya seyahat edilememektedir. Dublin'e seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İrlanda vizesini almaları gerekmektedir. Birleşik Krallık vizesi İrlanda'da, İrlanda vizesi de Britanya'da geçerli değildir.

 İrlanda öğrenci vizeleri C ve D eğitim vizeleri olmak üzere 2'ye ayrılır.

C Eğitim Vizesi: İrlanda’da 90 günden kısa eğitim almayı planlayan öğrenciler içindir. İrlanda'da vizesini uzatmak isteyen C eğitim vizesine sahip öğrencilerden, eğitimlerine düzenli devam ettiklerini ispatlamaları, konakladığı aileden iyi kişilikli olduklarına dair referans almaları ve maddi olanaklarının eğitimlerine devam etmelerine yeterli olduğunu ispat etmeleri gerekir.

D Eğitim Vizesi: 90 günden uzun süreli eğitim alacak olan öğrencilere uygulanmaktadır.

İrlanda öğrenci vizesi başvurusu esnasında hazırlayacağınız evrakların tümünün Türkçeleri ile birlikte İngilizce çevirilerini de hazırlayarak, Ankara için 2 set, İstanbul için 3 set olarak sunmanız gerekmektedir.

İrlanda öğrenci vizesi alarak İrlanda'da öğrenci olan Türk Vatandaşları, okulların açık olduğu dönemlerde haftada 20 saate kadar part time, okulların kapalı olduğu dönemlerde süre sınırlamasız full time bir işte çalışma hakkı vardır.

D Eğitim Vizesi ile eğitim alacak Türk vatandaşları, Dublin'deki İrlanda Polisine (Garda),  kayıt olmalıdır. Kayıt esnasında öğrenciden 2 vesikalık resim, pasaport, okul akseptansı ve kalınan yerin adresi istenilir.

İrlanda öğrenci vize başvuru işlemleri için istenilen evrakların tek bir formatta veriliyor olmasına rağmen, kişilerin akademik durumları, iş ve aile yapılarında olan farklılıklar göz önüne alınarak, İrlanda öğrenci vizesi başvuru evraklarının hazırlanış ve ibraz şeklinde de farklılıklar olacağını hatırlatarak kişiye uygun vize dosyası hazırlanmasında İdealsas  Yurtdışı Eğitim olarak en doğru yönlendirme yapılmaktadır.
 

Vize Başvuru Adımları ve İşlemleri

İrlanda'da Dil Eğitimi İçin Büyük Fırsat!
Türkiye'de Üniversite eğitimlerine devam eden öğrenciler için İrlanda Vize Koşulları'nda yeni bir değişikliğe gidildi. Bu değişiklik, Türkiye'de herhangi bir üniversitede eğitim gören öğrencilerin  İrlanda'da dil eğitimlerini almaları için kolaylıkları içeriyor .İrlanda'da dil eğitim kurumlarının bağlı bulunduğu MEI tarafından desteklenen program, genel hatlarıyla, Türkiye'de üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin İrlanda'da yaz aylarında dil eğitimi alabilmeleri için vizelerin daha kolay ve hızlı verilmesini amaçlıyor.
İrlanda Konsolosluğu'nda yapılan açıklamaya göre ;
• Programa 4 yıllık üniversitelerin ara sınıflarında eğitim gören ( hazırlık, 1, 2, ve 3. sınıflarda) öğrenciler ile
• Önlisans programlarının 1. sınıflarında eğitim gören öğrenciler katılabilecekler,
• Açıköğretim Fakültelerinde eğitim gören öğrenciler programdan yararlanamayacaklar,
• Normal şartlarda ortalama 8-10 hafta arasında vize verilirken, bu program sayesinde öğrenciler 3 günde vize alabilecekler.
• Üniversite öğrencileri, programa ancak yaz aylarında (Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül), maksimum 3 ay boyunca katılabilecekler. Verilecek vize maksimum 90 günlük olacak.
• Öğrenciler mutlaka MEI 'ye bağlı olan okullardan seçim yapmak zorunda olacaklar.
Bu vize koşulu ile İrlanda'ya dil eğitimi için gidecek öğrenciler aşağıdaki belgeleri hazırlayarak vize başvurusunda bulunabilecekler:
1. Minimum 1 yıl geçerliliği olan pasaport (Varsa eski pasaportlar)
2. 2 adet fotoğraf
3. Online vize başvurusu
4. 60 € vize ücreti
5. İrlanda'daki eğitim kurumunda gelecek okul kabul belgesi
6. İrlanda'daki eğitim kurumunun ücretinin ödendiğine dair makbuz
7. Banka hesabında haftalık 200 € tutarında parayı gösterir belge ( 3 ay için 2400 € yeterli olacaktır)
8. Üniversiteden alınacak İNGİLİZCE öğrenci belgesi
9. İrlanda'ya gitme amacınızı açıklayan İNGİLİZCE yazılmış bir dilekçe.
Not: yukarıdaki maddelerden bazılarına idealsas yardımcı olacaktır.
 

Etnik Yapısı

İrlandalı %99.

Başkent

Dublin

Resmi Dil

İrlandaca (gaelce) diğer diller ingilizce.

Yüzölçümü

70,280 km²

Nüfus

4.109.086 dir

Para Birimi

EURO

Saat Dilimi

GMT 0

İnternet Alan Adı Uzantısı

.ie

Telefon Kodu

Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıdan): 00353, Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıya): 00 + ilgili ülke kodu.

Ülke Hakkında

İrlanda Adası, zengin coğrafyası ve tarihi birikimlerinin doğal bir sonucu olarak her yıl on binlerce ziyaretçinin akınına uğrar. Adanın tuz kokan havası ile serinleyen ovalarında dolaşırken kendinizi bir rüya aleminde hissedersiniz.

İnsanın başını döndüren tabiat ve okyanus manzaraları, tarihten ilhamlar sunan kaleler, labirent şeklindeki mağaralar, zengin bitki örtüsüyle kaplı ovalar, benzersiz şelaleleri bünyesinde barındıran Emerald Bahçeleri gibi botanik bahçeler, farklı alternatifler sunan eğlence yaşamı, insana müzik ve dans dünyasının kapılarını aralayan mekanlar, ülkenin ziyaretçilerine sunduklarından sadece birkaç örnek.

Onlarca kilometre uzunluğundaki sayısız patikalar, ülke coğrafyasını dört bir taraftan sarmaktadır. Dağlardan, nehirlerin arasından, okyanus sahilinden, arkeolojik alanlardan, yüksek tepelerden, şelalelerin arasından, yerel yerleşim alanlarının içerisinden geçen ve özellikle kent ve dağ yürüyüşleri için yapılmış olan patikaların birini takip ederek adanın sıradışılığına şahit olmanın tadına varmalısınız. Ayrıca, bu patikalara eşlik eden çok sayıda su yolu bulunur.

Ülke coğrafyasının sahip olduğu bu zenginlik, doğa ve deniz turziminin çok fazla gelişmesinin yolunu açmış ve farklı aktivitelerin yapılmasına imkan tanımıştır. Golf, balıkçılık, at yarışları, dağ yürüyüşleri, deniz turizmi ve okyanus boyunca uzayan plajlar benzersiz ve unutulmaz anların yaşanması anlamına gelir. Dünyadaki golf sahalarının %30'u bu adadadır. Dünyaca ünlü golf ustalarının oynamış olduğu çok sayıda golf sahasını ülkeyi ziyaret eden herkes gezebilir. Ülkenin hemen hemen her yerinde balık tutmak mümkündür. Bütün bu aktivitelerin ve plajların mekanı Dublin, adadaki tabii zenginliğin sembol kentlerinden biridir.
 

Büyükelçilik ve Konsolosluk

İrlanda Büyükelçiliği
MNG Binası Uğur Mumcu Cad. No: 88 Kat: 3 B Blok
Gaziosmanpaşa - ANKARA
Tel : 0312 446 61 72 - Fax : 0312 446 80 61
ankaraembassy@dfa.ie


 
İrlanda Fahri Konsolosluğu
Ali Rıza Gürcan Cad. Meridyen İş Merkezi Kat:4 No: 417
Merter - İSTANBUL
Tel: 0212 482 18 62 - Fax: 0212 482 09 43
info@irlconsulist.com - visa@irlconsulist.com

Olumlu Yönler

İnsanları sıcak kanlı misafirperver.
İngiltere ile birlikte anadili İngilizce olan tek Avrupa ülkesi
İngiltere’ye göre çok daha ekonomik yaşam
Her Avrupa ülkesine kolay ulaşım; ucuz uçak ve demiryolu ulaşımı
Okur-yazar oranı %99
Eşsiz bir doğa
Güvenli bir ülke

Olumsuz Yönler

İngiltereden sonra en pahalı ülke olması.

Güvenlik ve Acil Durumlar

Her ne kadar son yıllarda Dublin ve Belfast'ta ise ise artan suç oranları ve politik çekişmelerin içinde bulunsa da İrlanda son derece güvenilir bir ülkedir. İrlanda' ya gidiş amacını ne olursa olsun suçu önleyici bir takım tedbirleri kendinizin alması uygun olacaktır. Bunları şöyle sıralayabiliriz.
Akşamları karanlık sokak ve caddelerden uzak durun ve nereye gideceğinizi mutlaka bilin.
Muhafazakar hareket edin ve gösterişli kıyafetlerden kaçının. Bayanlar gündüzleri rahatlıkla tek gezebilirler ancak akşamları gruplar halinde gezmeye dikkat edilmelidir.
Nakit paranızı bel çantanızda taşıyın ve alışverişlerinizin büyük çoğunluğunda kredi kartı veya seyahat çeki kullanın. Nakit paranızın ve seyahat çeklerinizin büyük bir kısmını, mücevher, video kamera gibi kıymetli eşyalarınızı emin bir yerde muhafaza edin.
Pasaportunuzun aslı yerine bir fotokopisini yanınızda taşıyın. Motorsiklet hırsızlarından korunmak için çantanızı kaldırımın dükkanlara bakan kısmında taşıyın.
 Ambulans, Polis, İtfaiye 999/112

Din Dağılımı

Nüfusun % 95’i Katolik, % 5’i Protestandır.

Faydalı Linkler

 www.irlconsulist.com
www.irlanda.haritasi.com

Yıllık Kişi Başına Düşen Milli Gelir

15,982 euro


Öğrenci İzlenimleri

İrlanda Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız