MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

İskoçya Dil Okulları  İskoçya  Dil Okulları

Kısa Bilgi

İskoçya, Britanya ve Kuzey İrlanda'daki Birleşik Krallık'taki dört milletden biridir. Diğerleri İngiltere, Kuzey İrlanda ve Galler'dir. İskoçya'nın nüfusu 5,1 milyondur. İskoçya'da İngilizce konuşulmaktadır. İskoçya'nın bazı bölümlerinde İngilizce'nin yanı sıra Gaelce de konuşulmaktadır. İskoçya yaşamak için heyecan verici bir yerdir ve ihtiyacınız olan her şeye sahiptir - birçok iş ve kariyer fırsatı, birinci sınıf üniversiteler, muhteşem kırsal kesim, harika şehirler ve dost canlısı insanlar.


ŞehirlerCoğrafi Bilgiler

İskoçya, Üçte birini kapladığı Britanya adasının en kuzeyinde yer alır. Güneyde İngiltere’ye komşu olan ülkenin doğusunda Kuzey Denizi, batısında ise Atlantik Okyanusu yer alır.

 

Coğrafı olarak İskoçya, kuzeyden güneye 92 ana bölgeye ayrılmıştır. Bunlar dağlık bir bölge olan Highlands, deniz seviyesine yakın olan Central Belt ve tepelik bir araziden oluşan Southern Uplands’dir. İskoçya nüfusunun çoğu Edinburgh, Glasgow ve Stirling gibi en önemli şehirlerin içinde yer aldığı Central Belt bölgesinde yaşamaktadır. Bunun yanında İskoçya’ya bağlı 130’u yerleşim bölgesi olan 790 ada vardır. İskoçya, dağları, nehirleri ve gölleriyle zengin bir doğaya sahiptir. Bunlardan en ünlüsü şüphesiz yöre halkının Nessie adını verdiği efsanevi canavarla ünlü Loch Ness’tir.

 

Eğitim Sistemi

İskoçya diğer ülkeler tarafından beğenilen ve örnek alınan, uluslararası okul eğitimini tanıtmada dünyadaki ilk ülkedir. Eğitim alanında İskoçya'nın mükemmelliği dünya çapında bilinmektedir.

 

İskoçya üniversitesi veya yüksek okulundan, lisans derecesi veya master derecesi ile mezun olan tüm deniz aşırı öğrenciler, hükümetin Fresh Talent: Post Study (Yeni Yetenek: Eğitim Sonrası) programı dahilinde İskoçya'da kalma ve çalışmak amacıyla ek olarak iki yıl için başvurabilirsiniz. Ayrıca İskoçya'da okuyan deniz aşırı öğrenciler için örnekler her yıl artmaktadır.

 

İskoçya’da eğitim, Türkiye’deki eğitim sistemine daha yakındır. Orta öğrenimden sonra İngiltere’de A Level’larda olduğu gibi birkaç konu üzerine yoğunlaşıp bunu 3 yıllık bir üniversite eğitimi ile tamamlamak yerine öğrenciler lise öğrenimine benzer şekilde birçok farklı ders almaya devam eder ve üniversitede 4 yıl boyunca öğrenim görürler.

 

Günlük Hayat ve Yaşam

İskoçya BK'deki deniz ürünleri, et, tavuk, peynir ve viski gibi konularda en iyi üreticilerden biridir. İskoçya  Aberdeen-Angus bifteği ve İskoç somonu ile ünlüdür. Yahni (Haggis), kuzunun midesinde bulunan sakatattan yapılan bir lezzettir. Herkesin damak tadına uymayabilir; ancak zengin bir lezzete sahiptir ve en azından bir kez denemeye değerdir.

 

İskoç viskisi (veya kısaca "Scotch") kesinlikle en iyi bilinen İskoç içkisidir. Viski arpadan damıtılır ve torfu ile aromalandırılır. Çok çeşitli uluslararası yiyecek ve içecek neredeyse tüm dünya mutfağından seçenekler sunar. Malzemeler, kasaplar, Çin süpermarketleri, İtalyan şarküterileri ve birçok süpermarkette bulunabilir. 

 

Eğlence ve Kültür

İskoçya, sanat ve bilim dünyasına katkıda bulunan gururlu kültürel bir tarihe sahiptir. Edinburgh Uluslararası Festivali her sene dünyaca ünlü sanatçıların şehre gelmesini sağlar. İskoçya'nın Aydınlanma Çağına ve filozof David Hume, ekonominin öncüsü Adam Smith ve yazarlar Robert Louis Stevenson, Sir Arthur Conan Doyle ve Sir Walter Scott'a dayanan uzun bir edebiyat tarihi vardır. Bugün İskoçya aynı zamanda yazarlar J K Rowling, Alexander McCall Smith, Ian Rankin ve Iain Banks'e ev sahipliği yapar.

 

İskoçya'da yaklaşık 300 müze ve galeri bulunmaktadır. Ulusal sanat koleksiyonları İskoçya Ulusal Galerisi'nde ve Edinburgh'deki Ulusal İskoçya Müzeleri'nde görülebilir.

 

İklimi ve Bilgi Örtüsü

İskoçya'nın iklimi, Britanya ortalamasına göre oldukça sert ve soğuktur. Gulf Stream (Körfez akıntısı) nedeniyle, yağış oranı Londra’dan biraz daha fazladır. En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos’ta ortalama hava sıcaklığı 15-20 °C olarak seyreder

Siyasi Sistemi

skoçya bağımsız bir ülke olmasa da kendine ait bir bayrağı, başkenti ve parlamentosu vardır. İskoçlar kendi kültürlerine ve geleneklerine bağlı, geçmişlerini sürekli canlı tutan, tarihe önem veren bir millettir.

Vize Bilgisi

İskoçya için İngiltere vizesi alınmaktadır.

Etnik Yapısı

Nüfusun  %89’u İskoç olup, %7’s, İngiliz, İrlandalı, Gallidir. Diğer milletlerin oranı ise %4

Başkent

Başkent Edinburgh, Orta Çağ’dan kalma kaleleri, tarihi binaları, ve doğal güzellikleri olan bir şehridir. Üç tarafı denizle çevrili olan İskoçya'nın iklimi, Britanya ortalamasına göre oldukça sert ve soğuktur.

Resmi Dil

İskoçya’da İngilizce, İskoçça/Gaelce ve Scots Cermencesi olmak üzere 3 farklı dil konuşulur. Hemen hemen herkes İngilizce konuşurken halkın %30 u İskoçca da bilir. Galce konuşan %11 lik kesimin çoğu aynı zamanda İngilizce konuşur. Halkın İskoççayı öğrenebilmesi için kurslar oluşturulmuştur.

Yüzölçümü

İskoçya’nın yüz ölçümü 78,772 km²

Nüfus

İskoçya'nın nüfusu 5,1 milyondur.

Para Birimi

İskoçya’nın para birimi İngiliz Sterlin’idir. (GBP)

Saat Dilimi

İskoçya’nın Saat Dilimi GMT (UTC0)

İnternet Alan Adı Uzantısı

İskoçya’nın intenet alan adı uzantısı .uk’dir.

Telefon Kodu

İskoçya’nın uluslararası telefon kodu +44’dır.

Ülke Hakkında

İskoçya denilince akla gelen şeyler şunlardır;

# Gayda adı verilen ulusal çalgısı,

#  Loch Ness Canavarı efsanesi.(Bilim Loch Ness Canavarını kabul eder.)

# Viskisi

# Haggis denilen ulusal yemekleri,

# Cesur Yürek filminin efsanevi kahramanı William Wallace ,

# İskoçya Harry Potter’in yazarı J. K. Rowling,

# Telefonu icat eden Alexander Graham Bell

# Penisilini keşfeden Alexander Fleming,

# Robert Burns’un şiirleri.

# Kilt adı verilen resmi kıyafeti

# Dünyaca ünlü Glasgowlu alternatif rock grubu "Travis"

# Manchester United menajeri Sir Alex Ferguson

# Ekonomi biliminin kurucusu Adam Smith

# Dünyaca ünlü aktör David Tennant

# Dünyaca ünlü aktör Gerard Butler

 

Yıllık Kişi Başına Düşen Milli Gelir

İskoçya’da kişi başına düşen milli gelir: 39.680 $’dır. 


Öğrenci İzlenimleri

İskoçya Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız