MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

İsveç Dil Okulları  İsveç  Dil Okulları

Kısa Bilgi

İsveç Kuzey Avrupa’da bulunan güvenli ve modern bir ülkedir ve yenilikçi ve yaratıcı bir güç olarak ün salmıştır. İsveç’in Volvo, Ikea, Ericsson, H&M and Saab gibi ünlü şirket markaları ve Bergman, Abba, Astrid Lindgren, Bjorn Borg, Strindberg, The Cardigans and Garbo gibi kültürel markaları vardır.
Tarih

İsveç’e ilk insan yerleşmeleri, eldeki belgelere göre M.Ö. 800 yıllarında İsveç’in güney ucunda görülmüştür. İlk İsveçliler zamanla kuzeye doğru yayılmaya başlamışlardır. Sonraları ticâret yapmak için Akdeniz’e açılmışlar, Romalılarla ticârî ilişkiler kurmuşlardır. İsveç’in adı Svear kabilelerinden gelir. Ülkenin başlangıç târihinde ülkenin güneyinde yerleşmiş olan Gotarlarla Svearlar arasında uzun süreli çatışmalar olmuştur. Svearların Gotarları Brevalla’da yenmesiyle İsveç Krallığı kurulmuştur. İsveç’e M.S. 4. yüzyıldan başlayarak bâzı Germen kabileleri göç etmişlerdir. Dokuzuncu yüzyılda İsveç kralları Normanların Batı Avrupa’ya yaptıkları akınlara katıldılar. Ama asıl gâyeleri doğuda bir takım topraklar elde etmekti. Doğuya yönelen İsveçliler Novgorod ve Kiev’i ele geçirerek, buralarda birer prenslik kurdular. Onuncu ve on birinci yüzyıllarda Norveç ve Danimarka ile aralıklı çatışmalara girdiler. On birinci yüzyılda Hıristiyanlık İsveç’te resmî din olarak kabul edildi. On ikinci yüzyılda kral olan Aziz Erik, Finlandiya’yı topraklarına kattı. On üçüncü yüzyılda ise, dört İskandinav ülkesi (İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya) Kalman Birliği adı ile bir tek otorite altında toplandılar (1397).

Kalman Birliği yaklaşık 125 yıl sürdü. Danimarka ile İsveç arasındaki zıtlaşmalar yoğunlaşınca, İsveç Kralı Gustaf Vafa, Danimarkalıları İsveç’ten kovarak birliğe son verdi. 1523’te İsveç Kralı Gustaf Vafa, İsveç’in bağımsızlığını îlân etti. 1520’lerde başlayan Lutherci Reform hareketleri başarıya ulaşınca, 1529’da Roma ile ilişkileri kesildi. Bunu tâkip eden 200 yıl içinde İsveç; Danimarka, Polonya ve Rusya’yla Baltık egemenliği için birçok savaşlar yapmıştır. Kral İkinci Gustaf Danimarka’yla barış imzalamış, Polonya Prusyasını ele geçirmiş, 30 yıl savaşlarına önemli katkıda bulunmuştur. Vestfalya Antlaşması ile (1648) İsveç büyük bir devlet olmuştur. Baltık Denizindeki hâkimiyeti, Ruslara Poltava’da İsveç orduları yenilince son bulmuştur (1709). Napolyon’un generallerinden Jean Buptiste Bernadotte 1818 yılında Ondördüncü Karl adıylaİsveç kralı olmuştur. Bugün İsveç’te hüküm süren kral âilesi bu soydandır. On dördüncü Karl döneminde İsveç ile Norveç birleşmiş bu birleşme 1905 yılında barışcı bir biçimde son bulmuştur. İsveç Birinci ve İkinci Dünyâ Savaşlarında tarafsız olarak kalmıştır. Günümüzde tarafsız politikasına ters düşeceği için Nato ve AET’ye girmemektedir. İsveç bugün Anayasal bir Monarşi ile idâre edilmektedir.

Coğrafi Bilgiler

Avrupa'nın kuzeyinde, İskandinav Yarımadası üzerinde yer alan bir İskandinav ülkesidir. Norveç, Finlandiya, Baltık Denizi, Kattegat ve Skagerrak ile çevrilidir.

Çalışma Durumu

Öğrenci vizesi aldığınız takdirde çalışma iznide kazanmış oluyorsunuz.Ancak problem, Isvec’te part time is bulmak ABD’deki gibi kolay degil. Bunun önundeki en buyuk problem yerel dili bilmemek. Isvecliler ingilizceyi cok iyi konussalar da, yine bircok ise girerken Isvecce bilmek bir sart. Cunku mesela bir cafe’de , insanlara kendi ulkelerinde, kendi dilinden baska bir dili konusmasini beklemek garip oluyor. Bundan dolayi yabanci ogrencilerin en fazla yöneldigi alan gazete dagitimi. Bu da hem fiziki olarak yorucu, hem de zaten Pakistan’dan, Banglades’ten ogrenciler cok daha fakir oldugu icin bu tip islere adeta saldiriyorlar.

Eğlence ve Kültür

İsveç de en hareketli şehir Stockholmdur. Stockholm, canlı, eklektik ve değişken bir kültürel zenginliğe sahiptir. İskandinavya'nın kültür başkenti olarak takdir toplayan Stockholm, 1998 yılında Avrupa'nın Kültür Başkenti olarak adlandırılmıştır. Kentte bulunan 70'in üzerinde müze, 57 tiyatro, iki dans tiyatrosu, 96 sinema tiyatrosu, çok sayıda konser salonu, Kraliyet Operası ve Balesi, 129 sanat galerisi, Stockholm'un kültürel birikimini anlatmak açısından önemli ipuçlarıdır. Kentin İsveç dizayn stili ile süslenmiş yeraltı metrosu, dünyanın en uzun sanat galerisi olarak değerlendirilir.   Sergelstorg'da yer alan Kulturhuset, kentin sanat, tiyatro, dans, müzik, fotoğrafçılık, moda ve multimedya (çoklu ortam) merkezidir. Bu kültür merkezi, İsveç'in modernleşmesinin en önemli sembolüdür. Burada üç sanat galerisi, üç kütüphane ve çok sayıda tiyatronun varlığına rastlayacaksınız.   Sergels torg'da yer alan Stadsteatern (Kent Tiyatrosu), 7 tiyatroyu bir çatı altında toplamıştır. Bu tiyatrolar şunlardır: Klara, Lilla, Kafé Klara, Unga Klara, Långa Näsan (kukla tiyatrosu), Parkteatern ve Ung Scen.  Dansens Hus, Kraliyet İsveç Balesi ve Moderna Dansteatern, kentin üç görülmeye değer dans merkezidir. Konserthuset, İsveç Kraliyet Filarmonik Orkestrası'na ev sahipliği yapar. Drottningholm Sarayı Tiyatrosu, yaz opera ve bale performanslarına ev sahipliği yapar.  Stockholm'un kültürel varlığından söz ederken, en ünlü İsveç icatçılarından Alfred Nobel'den bahsetmeden geçmek mümkün değil. Dinamitin mucidi olarak tarihe geçen Nobel, dünyanın en önemli ödüllerinden biri olarak kabul gören Nobel Ödülü Yarışması'nın kurucusudur.   Stockholm, yıl boyunca çok sayıda kültürel etkinliğin ve festivalin düzenlendiği bir kenttir.  Yaz Müzik Festivali (Mayıs-Ağustos), Stockholm Uluslararası Film Festivali (Kasım), Stockholm'dan Bir Tat (Smaka pa Stockholm; Haziran), Stockholm Caz Festivali (Temmuz) ve kentin farklı yerlerinde düzenlenen konserler başlıca kültürel etkinliklerdendir.

Öğrenci Yaşamı

İsveç yabancı öğrencileri ağırlamada  uzun ve açık, çok kültürlü bir topluma sahiptir.  Şu an da 26.000 yabancı öğrenci İsveç’te okumakta, canlı ve uluslararası bir çevrede yaşamaktadırlar. İsveçliler bazı özel kültürel karakterlere sahiptir, fakat cinsiyet eşitliğini ve hoşgörüyü teşvik eden bir toplum yaratmanın gururunu derinden yaşarlar.  İsveç’te öğrenci olarak yeni arkadaşlıklar kuracak, öğrenci birlikleri arasında güzel bir sosyal hayat yaşayacaksınız. Birlikler sizlere barınma ve diğer pratik konularda her zaman yardımcı olurlar. İsveç’teyken yeterli sağlık sigortasına  sahip olduğunuzdan emin olun. İsveç’e gelmeden önce bile muhtemelen oturma iznine veya vizeye ihtiyaç duyacaksınız. Oturma izni almak için İsveç’te yaşam masraflarınızı karşılayabileceğinizi ispatlamanız gerekmektedir. Fakat finansal yönden, İsveç’in sunmuş olduğu çalışma izniyle okul döneminiz boyunca çalışarak da rahat  edebilirsiniz. (burslarda vardır.)

Sağlık Sistemi

İsveç’te sağlık hizmetleri oldukça pahalıdır. İsveç gitmeden önce yurtdışı kapsamlı sağlık sigortası yaptırmanızı zorunlu tutmaktadır.sveç'teki sağlık hizmetleri kalitesi, diğer gelişmiş ülkelerle benzerlik gösterir. İsveç, bebek ölüm oranı dünyadaki en düşük beş ülkeden biridir. Ülkedeki ortalama yaşam süresi ve güvenilir içme suyu oranı yüksektir. Tedavi arayan herhangi bir İsveç vatandaşı, kısa sürede özel doktorlara erişebilmektedir. Yine birçok farklı tedavi şekli de talep edilebilmektedir. Ülkede sağlık hizmetleri, 21 il meclisi tarafından üstlenildiği gibi, hükümet tarafından verilen bütçelerle karşılanmaktadır. Ülkede vatandaşlar çok düşük miktarlarda tüm sağlık hizmetlerinden sıra beklemeksizin yararlanabilmektedir.

İklimi ve Bilgi Örtüsü

İskandinav Dağlarının Atlas Okyanusu etkisinden koruduğuİsveç’in iklimi serttir. İklim güney ve kuzeyde iki ayrı karakter taşır. Güney yarıda Orta Avrupa iklimi, Kuzey yarıda ise Doğu Avrupa iklimi hâkimdir. Doğu bölümü Sovyetler Birliği yönünden gelen soğuk rüzgârların etkisi altındadır. Bu bölgede kış mevsimi uzun, yaz mevsimi kısadır. Kuzeyde yıllık ısı ortalaması +3, güneyde ise +7°C dir. En kuzeyde Ocak ayı -15°C, Haziran ayında ise +12°C dolayındadır. Yıllık yağış ortalaması güneybatıda 600 mm, kuzeyde ise 400 mm arasındadır.

Siyasi Sistemi

İsveç, parlamenter monarşi ile yönetilen bir ülkedir. Kral XVI. Karl Gustaf ülkenin başında olmasına rağmen, resmi olarak fazla yetkiye sahip değildir.[49] Araştırma kuruluşu olan the Economist Intelligence Unit, ülkenin monarşik yönetimi nedeniyle demokratik olarak sınıflandırmanın zor olmasını belirterek buna rağmen ülkeyi 167 ülke içinde en demokratik ülke olarak tanımladı.[50] Ülkenin yasama merkezi Riksdag (İsveç Meclisi) 349 üyeye sahip olup, başbakanı seçme yetkisine de sahiptir. Meclis seçimleri her dört yılda bir, eylül ayının üçüncü pazar günü yapılır.

Ekonomik Durum

Yarısı çam ormanlarıyla kaplı olan, verimli su gücüne, demir filizine, uranyuma ve diğer minerallere sahip olan İsveç çok yönlü bir hammadde ve onun işlenmesini sağlayan bir sanâyiye sâhiptir.

Tarım: İsveç’te tarım yapılabilen alanlar toplam arazinin % 9’undan ibârettir. Fakat ülkenin besin ihtiyâcının % 90’ını bu topraklardan karşılamaktadır. Nüfûsun % 7’si tarımla uğraşmaktadır. Tarım alanları az olmasına rağmen modern teknikler uygulandığı için, en yüksek verim elde edilir. İsveç’te tahıl üretiminin başında yulaf gelir. Yetiştirdiği ürünler arasında, çavdar, buğday, arpa, patates ve pancar ön sırayı alır.

Hayvancılık: İsveç topraklarının % 2’sinden azı otlaktır. Hayvancılık devlet tarafından desteklenmektedir. Yetiştirilen hayvanlarla ülkenin et, süt, tereyağ, peynir ve yumurta ihtiyacı karşılanmaktadır. Balıkçılık kıyılarda ve göllerde yapılır. Önemli bir gelir kaynağıdır.

Sanayi: İsveç’in sanâyi kalkınması mâden kaynaklarına dayanır. Çok bol ve çeşitli mâden kaynaklarının başlıcası demir yatakları olup, dünyâ demir üretiminin % 25’ini İsveç sağlar. Ayrıca ülkede manganez, altın, bakır, gümüş ve kömür çıkar. Yeşil altın olarak bilinen ormanlar kereste ve kağıt hamuru ihtiyâcını karşılar. Ülkenin nehirlerinden elde edilen elektrik enerjisi, ülkenin sanâyii için gerekli olan enerjiyi sağlar.

Ticâret: İsveç özellikle besin maddesi (meyve ve tahıl), yağ, hammaddeler (kömür, krom, manganez, petrol, tuz, potas, kauçuk, yün ve pamuk vb.) alır. İhraç ettiği ürünler arasında kereste, kağıt hamuru, demir filizi, makina, çeşitli âletler, kibrit, kağıt, motorlu taşıtlar, silâh ve gemi bulunur. Ticâret yaptığı ülkelerin başında Norveç, İngiltere, Batı Almanya ve ABD gelir.

Para ve Banka

Bankalar; 09:30 – 15:00 (Pztsi- Cum) açıktır.

Toplu Taşıma

İsveç’te ulaşım çok rahattır ve genelde metro ile yapılmaktadır. Tren ve otobüs hatları çok düzenli işlemektedir.  Eğer okula yakın bir yerde kalıyorsanız veya daha küçük bir şehirde yaşıyorsanz 1000 SEK civarında bir fiyata 2. el bisiklet alıp ulaşımı bu sayede halletmeniz mümkün. Bisikletin İsveç’liler arasında da sıkça kullanıldığını da söylemek gerek.

Taksiler herhalde dünyadaki en pahalı ücretlerden birine sahip. 10 dakikalık ortalama 15 km bir mesafe gündüz 250 SEK civarında turtacaktır. Bu ücret gece ve Pazar günleri %25 oranında artacaktır. Şehirler arasında ise tren ile ulaşım yaygın ve konforlu ama bileti almakta geç kalırsanız tren bileti uçaktan daha pahalıya gelebillir. Erken bilet Bu durumda otobüsleri kontrol etmekte fayda var.

Haberleşme

Cep telefonunuzu kullanarak haberleşebilirsiniz. Ayrıca para karşılığında telefon görüşmeleri yapabileceğiniz yerlerde mevcuttur.

Spor

Spor örgütlerine (föreningsstöd) büyük hükümet desteği sayesinde, spor etkinlikleri, nüfusun yaklaşık yarısının etkin olarak katıldığı ulusal bir hareket durumundadır. En çok izlenen iki spor dalı futbol ve buz hokeyi olup en önemli buz hokeyi oyuncuları arasında Mats Sundin, Peter Forsberg, Henrik Lundqvist, Markus Näslund, Daniel Sedin, Henrik Sedin, Daniel Alfredsson, Henrik Zetterberg ve Nicklas Lidström sayılabilir.

Konaklama

Genelde öğrenci yurtları tercih edilmektedir. Öğrenci yurtlarında yer bulabilmek için erken başvuru yapılması gerekir. Öğrenci yurtları özel ve devlet ortaklı bir şirketin farklı opsiyonlarda yurtları var genellikle bunlar 8 odalı koridor odaları ve mutfak ortak artı mutfakta birde oturma odası bulunuyor. Aylığı en ucuz 2.500 kron (500 milyon). Onundışında ortalama ev kiraları 3.000 ile 15.000 kron arasında değişiyor. Örneğin 2 oda 1 salon evde 4.5000 kron kira verilir su ve ısınma dahil. Tüm evlerde su ve ısınma dahil ancak elektrik opsiyonel, örneğin ayda 100 kron elektrik faturası tutar yani 20 milyona gelir.

Burs Veren Kuruluşlar

İsveç’te geçtiğimiz seneye kadar eğitim ücretsiz olduğu için devlet tarafından sunulan ek burs imkanları çok sınırlı idi. Aslında eğitim simdiye kadar ücretsizdi demek yanlış olur, çünkü aslında oğrencilerin yıllık 10-12 bin Euro arasindaki oğrenim bedelleri devlet tarafından karşılanıyordu. Bu sene eğitimin ücretli olmasından sonra İsveç hükümeti belirli burslar sunacak ve bu burslar üniversiteler üzerinden dağıtılacak. Yani bu bursların kime verileceğine üniversiteler başvuru yapan öğrenciler arasından seçim yaparak karar verecek. Ancak bu burslar sadece üniversitelerin harç ücretlerinin karsılanması şeklinde mi olacak, yoksa yasam masrafları için ayrıca burslar da verilecek mi henüz bilinmiyor.

Bahsettiğimiz bu genel burs programı haricinde İsveç tarafindan Türk öğrencilere tahsis edilen Swedish-Turkish Scholarship Programı bulunuyor.

http://www.studyinsweden.se/Scholarships/SI-scholarships/Swedish-Turkish-Scholarship-Program/

İsveç Enstitüsü ve İsveç Başkonsolosluğu İstanbul işbirliği ile 2002 yılından bu yana her yıl yaklaşık 20 öğrenciye verilen İsveç-Türk bursları için başvurular 1 Aralık-17 Ocak tarihleri arasında www.studyinsweden.se adresinden yapılabilir.

Türk Kuruluşları

T.C. Stockholm Büyükelçiliği

T.C. Stockholm Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği

İsveç Türk Üniversiteliler Derneği

İsveç – Türk Gençlik Federasyonu

İsveç – Türk İşçi Dernekleri Federasyonu

Umut Eğitim, Sağlık ve Yardım Vakfı

Vize Başvuru Adımları ve İşlemleri

Öğrenci olarak İsveç Vizesi - Öğrenci olarak İsveç Vize Başvurusu

    * İsveç Konsolosluğu vize departmanı'na hitaben dilekçe
    * Okuldan yeni tarihli öğrenci belgesi
    * 18 yaş dolmamış ise anne ve babadan İsveç e seyahat edebilmesi için muvafakat name
    * Aile işveren ise veya bordrolu ise yukarıda belirtilen belgelerin tamamı eklenecektir.
    * 2 Resim ( Arka fonu beyaz, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış )
    * Pasaport ( Vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay süresi olan, varsa eski pasaportlarınız )
    * Seyahat Süresini Kapsayan 30.000 ' Teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası
    * Anne veya Babanın geçerli yada eski İsveç vize si varsa fotokopileri

Başkent

Stokholm

Resmi Dil

İsveççe

Yüzölçümü

449,964 km²

Nüfus

9,059,651 (Temmuz 2009 verileri)

Para Birimi

İsveç Kronu

Saat Dilimi

GMT +1

İnternet Alan Adı Uzantısı

.se

Ülke Hakkında

İsveç, modern dünyanın ve refah toplumunun günümüzdeki temsilcisi konumundadır. Sanatsal ve kültürel birikimiyle dünyanın öncü ülkelerinden biridir. Stockholm'de bulunan ve Picasso, Warhol gibi dünyaca ünlü İspanyol sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan Moderna Museet, bu kültürel zenginliğin en önemli yansımalarındandır.

Ülkenin coğrafik yapısının çok yönlülüğü, günlük yaşamın çeşitliliğinde ve turizm potansiyelinin büyükülüğünde önemli rol oynar. Buzullara ev sahipliği yapan İsveç'in kuzey bölümü, macera arayanlar için ideal yerlerdendir. Bu bölgede yer alan Jamtland ve Harjedalen eyaletleri; rafting, dağ tırmanışları, karlı arazilerde macera dolu gezintiler için elverişli yerlerdir.

Ülkenin batı bölgesi, bulundurduğu çok sayıda göl ile açık hava aktiviteleri için elverişli bir ortam sunmaktadır. Adeta deniz üzerinde yüzen bir kent olan Goteborg, ülkenin bu bölümünde yer alır. Goteborg'un kuzeyinde bulunan Bohuslan eyaleti, sadece su sporları açısından değil aynı zamanda tarih meraklıları için de popüler bir turizm merkezidir.

Ülke coğrafyasına yayılmış sayısız göl ve su yolu, özellikle kendini güneyde gösterir. Her yıl onbinlerce turist, ülkenin bu bölümünde yer alan beyaz kumdan plajlara akın eder. Yine ülkenin güneyinde bulunan adalar, benzersiz atmosferleri ve fotoğrafik doğal manzaralarıyla dikkatleri çeker. Baltık Denizi'nde yer alan Gotland ve Oland adaları, özellikle yerli turistlerin uğrak yerleridir.
 

Büyükelçilik ve Konsolosluk

İsveç Başkonsolosluğu
İstiklal Cad. 247
Tünel – Beyoğlu
Istanbul
Tel: 0212-334 06 00
Fax: +90-(0)212-252 41 14
E-mail: generalkonsulat.istanbul@foreign.ministry.se
Vize kısmı
Tel: 0212 – 334 06 06
E-mail: generalkonsulat.istanbul-visum@foreign.ministry.se

İsveç Büyükelçiliği
Katip Celebi Sokak 7
Kavaklidere
Ankara
Tel:0312-455 41 00
Fax:0312-455 41 20
Email:ambassaden.ankara@foreign.ministry.se
Visa Kısmı
Tel: 0312 455 41 40
Fax:0312 455 41 30

Kurulus Tarihi

6 Haziran 1523

Olumlu Yönler

Hemen hemen bütün İsveçliler akıcı ve iyi derecede İngilizce konuşurlar. Hatta birçok İsveç firması İngilizce’yi resmi çalışma ve yazışma dili olarak seçmiştir. İngilizce’nin bu kadar yaygın olarak konuşulması ve kullanılması yabancı öğrencilere İsveç’e geldiklerinde direkt olarak eğitimlerine başlama ve eğitimle ilgili unsurları eğitim gördükleri kurumlarda evrensel olarak paylaşabilme imkanı sağlar.

Güvenlik ve Acil Durumlar

Ambulans, Polis, İtfaiye 112

Faydalı Linkler

http://www.swedish-flashcards.com/

http://www.101languages.net/swedish/grammar.html

http://www.swedishlesson.com/

http://lexin.nada.kth.se/lexin/#searchinfo=both,swe_tur,;

http://www.sj.se/


Öğrenci İzlenimleri

İsveç Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı