MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

İsviçre Dil Okulları  İsviçre  Dil Okulları

Kısa Bilgi

İsviçre resmî adıyla İsviçre Konfederasyonu, Orta Avrupa’da Alp Dağlarında yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir ülke. Kuzeyinde Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya ve doğusunda Avusturya ile Lichtenstein'a komşu olan ve tarihsel olarak bir konfederasyon olan ülke 1848 yılından beri bir federasyondur. Akılda kalıcı noktalar; Büyüleyici doğası, karlarla kaplı coğrafyası, festivalleri ve tadına doyulmaz çikolatası İsviçre dünyanın endüstrisi en fazla gelişen ve dolayısıyla dünyanın en zengin ülkesi. Resmi olarak konuşulan diller; İtalyanca, Almanca, Fransızca’dır ve bu da ülkenin ne kadar kozmopolit bir kültüre sahip olduğunun açık göstergesidir. İsviçre’nin eğitim sistemi ülkenin sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik koşullarına paralel olarak son derece kalitelidir. Birçok konuda uzmanlaşmış okullarıyla İsviçre eğitimde kalite arayanların merkezidir.


ŞehirlerTarih

İsviçre Tarihi geç 1200’lü dönemden günümüze kadar olan zamanı kapsayan geniş bir alana yayılmaktadır. Bu tarihlerde Almanya’nın başını çektiği Kutsal Cermen İmparatorluğu’na bağlı olan İsviçre 1499 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

1798’de ise Fransızlar tarafından işgal edilen ve zorla toprakları üzerinde yeni bir devlet olarak kurulmaya çalışılan Helvet Cumhuriyeti halk içinden hiç destek görmeyen, ülkeyi Fransa’nın uydusu haline getirecek bir girişimdi. Bu girişimden sonra Avusturya ve Rusya tarafından da işgal edilen İsviçre ancak 1815 yılındaki Viyana Kongrasi’nde tekrar tam bağımsızlığını kazanabilmiştir.

1893 yılında İsviçre anayasası alışılmadık şekilde doğrudan demokrasi uygulamasına göre düzenlenmiştir ve dünyada şu anda tek örneği temsil etmektedir.

Coğrafi Bilgiler

Orta Avrupa'da yer alan İsviçre; Avusturya, Fransa, İtalya, Lihtenştayn ve Almanya ile sınır komşusudur. Alpler, ülkenin orta ve güney bölgelerinde yer alırken, Jura Dağları da kuzeydoğuda Fransa ile sınırları oluşturur. Tepelerden, nehirlerden ve rüzgarlı vadilerden oluşan Bernese Mittland, bu iki dağ sisteminin arasında yer alır ve ülkenin en kalabalık kentlerini barındırır.

Eğitim Sistemi

26 canton’a ayrılmış olan İsviçre Federal Cumhuriyeti’nde eğitim sistemi de her canton’a göre farklılık gösterebilmektedir; ancak eğitim sisteminin birleştirilmesi doğrultusunda İsviçre vatandaşları 2006’da oy kullanmışlardır.

İsviçre’de 9 yıllık zorunlu eğitim vardır ve bu eğitim ilkokul ile ortaokul 1.kademe’yi kapsamaktadır. 7., 8., ve 9. sınıflar Genel ve Meslek Liseleri ile Mesleki Eğitime Hazırlık Sınıfları’dır. “Tertiary” denilen Ortaöğretim 2.kademe eğitimi ise 10, 11, 12 ve 13. sınıflardan oluşmakta ve genellikle ikiye ayrılmaktadır. Olgunluk (Maturite) Sınavlarına Hazırlayan Liseler ve Meslek ve Çıraklık Okullarına Hazırlayan Liseler olmak üzere.

Bu aşamalardan ilkini tercih eden öğrenciler Üniversite ve Yüksekokullara; ikincisini tercih eden öğrenciler ise Meslek Yüksek Okullarına kabul edilmektedirler.
 

Günlük Hayat ve Yaşam

İsviçre’de yaşayan her 5 kişiden biri yabancıdır. Başka bir deyişle İsviçre fazlasıyla kozmopolit bir ülkedir. Bu oran pek tabii ki kantonlara ve kantonların içinde bulunan şehirlere göre değişmektedir ancak ülkenin en önemli şehirlerinden biri olan Cenevre nüfusunun %35’i, İtalyan kantonu olan Ticino nüfusunun %26’sı, dağlık ve endüstriyel açıdan çok gelişmemiş bir yöre olan Uri kantonunun %8’i yabancı göçmenlerden oluşmaktadır. Ülkenin en önemli şehri ve başkenti olan Zürih’te ise bu oran %20’lerin üzerindedir.

İsviçre yaşam standartlarının son derece yüksek olduğu ancak yaşamın da bazı bölgelerde bir o kadar pahalı olabildiği bir ülke. Zira Zürih ve Cenevre kentleri dünyanın en pahalı ilk 10 şehri arasında yer almakta. Bu verilere göre İsviçre’de ortalama bir yaşam sürebilmek için bireyin aylık 4000-4500 İsviçre Frangı’na ihtiyacı olmaktadır.

Avrupa’da para birimi olarak “Frank”’ın kullanıldığı tek ülkedir ve ülkenin ulusal para birimi İsviçre Frangı (CHF)’dır. Bozuk paraları ise “rappen”’dir.

İsviçre’nin kendine özgü bir mutfak geleneği vardır. Özellikle kavltılarda “Appenzeller Cräcker” ve “Bündner Fleisch-Schnittli” adı verilen geleneksel tatların yanında bal ve peynir de sıklıkla tüketilir. Değişik peynirlerle tatlandırılan et yemeği olan “Fondü” ise özellikle popüler yemekleri arasındadır. Bununla birlikte İsviçre’nin havyar üretiminde Avrupa’nın ilk sıradaki ülkesi olduğunu da belirtmek gerekir. İsviçre’nin inanılmaz lezzetteki çikolatalarından ise bahsetmek bile gereksiz olsa gerek.

Çalışma Durumu

Öğrenciler okudukları bölümle bağlantılı olarak part- time iş ve staj imkanına sahip olabilirler.

Eğlence ve Kültür

İsviçre’nin bölgeleri arasında iklim farkı olduğu gibi şehirleri arasında da eğlence hayatının özellikleri da farklıdır. Bazı şehirlerde geceler hiç bitmezken bazılarında ise gece hayatı hiç yaşanmaz. Zürih, gece hayatının doyasıya yaşandığı şehirlerden biridir. Büyük ya da küçük eğlence, sessiz ya da gürültülü bir gece – bunların hepsini Zürih’in size sunduğu sayısız aktivite olanaklarından birinde bulacaksınız. Konser salonları, dans klüpleri ve barlarıyla Zürih’de geceler çok eğlenceli geçer. Cenevre ise İsviçre şehirleri arasında en içine dönük ve sessiz olanıdır. Bu şehirde gece hayatının çok da eğlenceli olacağını beklemek bir hata olur. Bu yüzden gece hayatına meraklıysanız, Cenevre sizin için doğru adres olmayabilir.  İsviçre, özellikle festivaller açısından çok zengin bir ülkedir. Özellikle yaz aylarında hayatı canlandıran bu festivaller İsviçre’yi kültürel açıdan da ziyaretçilerin vazgeçemediği yerler arasına koyuyor. Luzern Klasik Müzik Festivali, Montrö Caz Festivali ve Luzern Uluslararası Film Festivali bunlardan sadece birkaçıdır.

Öğrenci Yaşamı

Avrupa’nın bir numaralı tatil merkezi olarak sayılabilecek İsviçre, ziyaretçilerine her mevsime özel tatil seçenekleri sunuyor. Ülkenin değişik yörelerinde değişik tatil seçenekleri bulabilirsiniz. Kayak seçeneğinin yanında; mevsimine göre göllerde yüzebilir, güneyde İtalyan tarzı sokak kafelerinde tatlı yiyebilir, vadilere akan şelalelerin güzelliklerine hayran kalabilirsiniz Birçok insan, dünyanın en güzel sonbaharına İsviçre’de rastlayacağınız konusunda hem fikirdir.  Ekimde açılan kış sezonu Nisan’da son buluyor. Açıkhava aktivitelerine meraklıysanız yaz dönemi de Haziran-Eylül arasında ziyaretçilere kucak açıyor. Bunun dışındaki zamanlarda da göl gezileri, bisiklet turları ve kültür aktiviteleri değişik seçeneklerden olabilir. Sadece doğal güzellikleriyle değil, geçmişi ve kültürüyle de İsviçre çok ilginç bir ülkedir. Fransız, Alman ve İtalyan dokusu ülkenin değişik bölgelerinde kendini hissettirmektedir. Kuzeyde Alman disiplinini, güneyde İtalyan sıcaklığını ve batıda Fransız zarafetini bulabilirsiniz.

Türkiye İlişkileri

İsviçre’yle ikili ilişkilerimiz üst düzey temaslar sayesinde olumlu bir biçimde gelişmektedir. Siyasi alanda ilişkilerimiz son yıllarda ivme kazanmıştır. Ticari ve ekonomik alandaki münasebetlerimizde de küresel ekonomik kriz sonrasında yeniden ilerleme sağlamaktadır.

İsviçre’nin 1990’lı yıllardan itibaren Türk sığınmacılar ve insan hakları konularını ön plana çıkararak, Türkiye’ye yönelik tutumunda sertleşmeye gitmesi ve Türkiye aleyhindeki kampanyalara katılması rahatsızlık yaratmıştır.

Diğer taraftan, ülkemiz ile Ermenistan arasında diplomatik ilişkilerin tesisine ve ikili ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin protokollerin 10 Ekim 2009 tarihinde Zürih’te imzalanmasına uzanan süreçte İsviçre  “kolaylaştırıcılık rolünü” üstlenmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, 25-26 Kasım 2010 tarihlerinde İsviçre’ye gerçekleştirdiği ziyaret, gerek ülkemizden bu ülkeye Cumhurbaşkanlığı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olması hasebiyle, gerek ikili ilişkilerimizin tüm veçheleriyle ele alınması fırsatını sağladığı cihetle ayrı bir önemi haizdir.
İsviçre ile ilişkilerimizin bir diğer önemli boyutunu da bu ülkede yaşayan yaklaşık 120.000 vatandaşımız oluşturmaktadır.

İklimi ve Bilgi Örtüsü

Fazla sıcak, soğuk ya da nemli olmayan normal bir iklim hakimdir. Haziran ve Ağustos ayları arasında (18 - 28 °C), yılın en sıcak günleri yaşanır. İlkbahar ve sonbaharda, sıcaklıklar 8 ile 15 derece arasında değişir.

Siyasi Sistemi

Çift meclisli İsviçre parlamentosu Federal Meclis, Federal Konsey’den ayrı olarak temel iktidar merkezidir. Federal Meclisi oluşturan Eyaletler Konseyi ve Ulusal Konsey yasa çıkarmak da dahil olmak üzere her açıdan eşit güce sahiptir.

1999 anayasasına göre, federasyona özel olarak delege edilmemiş tüm güçler kantonların elindedir.

Eyaletler konseyinin 46 üyesi (her kantondan iki ve yarım kantondan bir olmak üzere) doğrudan her kantonda seçilir. Ulusal Konsey’in 200 üyesi ise nispi temsil esaslarına dayanarak seçilir. Her iki meclise seçilenlerin görev süresi 4 yıldır. Referandumlar yoluyla her yurttaş federal hükümet tarafından kabul edilmiş yasaların geçerliliğini sorgulayabilir ve federal anayasaya düzeltme yapılmasını isteyebilir. Bu haklar İsviçre’yi doğrudan demokrasi uygulanan bir ülke yapmaktadır.

Yürütme erki ve devlet başkanlığı görevi yedi üyeden oluşan Federal Konsey’de toplanmıştır. Her ne kadar anayasaya göre Meclis Konsey üyelerini seçse ve denetlese de, yasama sürecini yönlendirme ve federal yasaları uygulama konusunda Federal Konsey yavaş yavaş önde gelen bir role kavuşmuştur. Özel temsil görevlerini yürütmek üzere konseyi oluşturan yedi kişi içinden bir kişi bir yıllığına İsviçre Konfederasyon Başkanı olarak seçilir.

1959 yılından Aralık 2003’e kadar Federal Konsey’de İsviçre’nin dört önemli siyasi partisi, federal meclisteki temsil oranlarına göre oluşan "sihirli formüle" göre temsil edilmiştir: 2 üye Hristiyan Demokratlardan (CVP/PDC), 2 üye Sosyal Demokratlardan (SPS/PSS), 2 üye Liberal Demokratlardan (FDP/PRD), ve 1 üye de İsviçre Halk Partisinden (SVP/UDC). Konseydeki bu geleneksel üye dağılımı herhangi bir yasa ile tanımlanmamıştır ve 2003 seçimlerinden sonra Hristiyan Demokratlar ikinci sandalyelerini, o yıl meclis seçimlerinde en güçlü parti olarak çıkan İsviçre Halk Partisine kaptırmıştır.

Federal Yüksek Mahkeme’nin görevi kanton mahkemelerinden gelen temyizlere ve federal yönetimin idarî kararlara bakmaktır. Yüksek Mahkeme yargıçları, altı yıllık görev süresi için Federal Meclis tarafından seçilir.
 

Ekonomik Durum

Zengin ve kararlı bir pazar ekonomisine sahip olan İsviçre, kişibaşı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’da Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve büyük Avrupa ekonomilerinin önünde yer alırken alım gücü paritesinde onuncu sırada gelir. 20. yüzyılın çok önemli bir döneminde açık ara ile Avrupa’nın en refah ülkesi olan İsviçre 1990’lardan beri ağır bir büyüme dönemine girmiş ve 2005’e gelindiğinde kişi başına GSYİH’da nüfusu bir milyondan büyük Avrupa ülkeleri arasında İrlanda, Danimarka ve Norveç’in ardından dördüncülüğe düşmüş ve satınalma paritesine göre de onunculuğa gerilemiştir. İsviçre Avrupa Serbest Ticaret Alanı üyesidir.
Son yıllarda İsviçreliler uluslararası rekabet güçlerini arttırmak için ekonomik uygulamalarını büyük bir oranda Avrupa Birliği ile uyumlu hâle getirmiş olsalarda güçlü bir büyüme oranına ulaşamadılar. Avrupa Birliği’ne tam üyelik İsviçre hükümetinin uzun dönem hedefleri arasında yer alsa da İsviçre halkı önemli ölçüde buna karşı çıkmaktadır. İsviçre’nin Avrupa’nın geri kalanından izole olmasının olumsuz etkilerini azaltmak için Bern ve Brüksel arasında ticaret bağlarını daha da liberalleştirmek için karşılıklı yedi sektörel anlaşma imzalanmıştır. 1999 yılında imzalanan ve 2001 yılında yürürlüğe giren bu anlaşmaların arasında serbest dolaşım hakkı da bulunmaktadır. Dokuz farklı alanı kapsayan ikinci bir dizi sektörel anlaşma 2004 yılında imzalanmıştır ve hükümetler tarafından bu anlaşmaların kabulü beklenmektedir. Bu ikinci dizi anlaşma arasında Şengen antlaşması ve Dublin anlaşması bulunmaktadır. İki taraf arasında diğer alanlarda karşılıklı işbirliği konuları görüşülmektedir. Dört yeni alanda hazırlık görüşmelerine başlanmıştır: elektrik enerjisi pazarının açılması, Avrupa Galileo GPS sistemine dahil olma, Avrupa hastalık önleme merkezi ile işbirliği ve yiyecek ürünlerinin kaynak sertifikalarının tanınması. İsviçre Aralık 1992’de Avrupa Ekonomik Alanı’na üye olmama yönünde oy kullandığı için hem Avrupa Birliği ile hem de Avrupa ülkeleriyle ilişkilerini ikili sektörel anlaşmalarla sürdürmektedir. Mart 2001’de yapılan referandumla İsviçre halkı ülkenin AB’ne tam üye olmasına karşı yönde oy kullanmıştır.

Para ve Banka

Bankaların açık olduğu saatler Bankalar; 08:30 – 16:30 (Pztsi- Cum)

Toplu Taşıma

İsviçre’ye ulaştıktan sonra ülke içerisinde raylı sistemler üzerinden en ücra yerlere bile ne kadar konforlu ve dakik ulaşım sağlayabileceğinizi gördüğünüzde hayret edeceksiniz.
Ülke çapında çok geniş bir ağ halinde demiryolları her yeri sarmış durumdadır.
İşletmenin başarılı politikaları sayesinde, öğrencilerden işadamlarına kadar herkesin çoğu zaman uçaklardan bile daha çok tercih ettiği ulaşım aracı haline gelmiştir.
Alacağınız tek bir biletle ülke genelindeki bütün toplu taşıma araçlarından ( tren, tramway, otobüs, vapur hatları gibi ) faydalanabiliyor olmanız size bütün ülkeyi özgürce dolaşmanın keyfini yaşatacaktır.

Haberleşme

00+90+alan kodu+telefon numarası. (Cep telefonları çalışmaktadır.)

Spor

İsviçre doğal yapısı itibari ile birçok spor dalı için çok uygun bir yapıya sahiptir. Özellikle outdoor sporlar için mükemmel alanlara sahiptir.
Alplerin ve Avrupa’nın ortasında bulunan İsviçre’de ilk akla gelen bozulmamış doğası, son derece modern tesisleri ve mükemmel hizmet anlayışı ile kış sporları olur.
Her türlü kış sporunun yapılabildiği  İsviçre‘ de Kasım sonlarından Nisan başına kadar elverişli kar bulmak mümkündür.
Alplerin muhteşem doğası arasına kurulmuş İsviçre spor merkezlerinde dünya şampiyonlarından hiç denememiş olanlara kadar herkes için her türlü zorluk derecesine uygun pistlerde, profesyonel eğitmenler eşliğinde en uygun ekipmanlar ile unutulmaz tecrübeler yaşayabilirsiniz.
Yaz aylarında her türlü dağ sporu, iple tırmanışlar, yürüyüş rotaları, bisiklet rotaları ile eşsiz doğanın içinde kaybolabilirsiniz.
Yine ülke genelindeki golf tesisleri bu sporla ilgilenen her derecedeki sporcuya uygun imkanlar sağlamaktadır. 9, 18, 27, 36 delikli ve çeşitli zorluk derecelerine göre kategorize edilmiş pistler golf severlerin  gözdesidir.

Konaklama

Otel ile öğrenci yurdu anlayışının mükemmel kombinasyonu ile ortaya çıkan İsviçre okul yurtları tüm öğrencilerini geleneksel İsviçre konukseverliği ile ağırlIyor. Bir öğrenci yurdunun var olan sisteme dahil olabilmesi için en az 45 yıllık bir deneyime ve en az 150 öğrenci barındırabilecek kapasiteye sahip olması gerekiyor. Tüm bu kriterleri taşıyan yurtlar İsviçre Hükümeti tarafından tayin edilen bir yapı denetleme ekibi tarafından denetlenip onaylandıktan sonra sisteme dahil olabiliyor

Vize Bilgisi

İsviçre, Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır.

Vize Başvuru Adımları ve İşlemleri

1- Evraklar
• En az 6 ay geçerli pasaport ve pasaportun ilk 4 ve son sayfalarının fotokopisi
(Henüz pasaportu olmayanlar ikamet ettikleri il veya ilçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi'ne 4 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı, fotokopisi ve pasaport harç parası ile birlikte başvurmalıdırlar.)
• Eğer varsa eski pasaportlarınız.
• İsviçre’den ayrılmayı planladığınız tarihten itibaren hala en az 3 ay geçerli pasaport
• Son 3 ayda çekilmiş 4 adet 5x5 ebatlarında vesikalık fotoğraf fotoğraflarınızın arka fonu kesinlikle beyaz olmalıdır.
• Vize başvuru ücreti 1 yıl için 55 İsviçre Frangıdır. (Önceden duyurmadan değişiklik yapılabilir.) Bu ücret elçiliğe başvuru sırasında nakit olarak ödenmektedir.
• Eksiksiz doldurulmuş, imzalanmış ve tarih atılmış vize başvuru formu
2- Katılacağınız kurs ile ilgili detaylar:
• İsviçre’deki okuldan aşağıdaki bilgileri kapsayan geçerli bir kabul mektubu;
a) Kurs ücreti ve ödenmişse makbuzu
b) Kalacağınız yerin detayları ve ücreti
c) Haftada kaç saat ders göreceğiniz
d) Kursun başlama ve bitiş tarihleri

İdealsas tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak öğrenci vizesi talep referansı
3- Eğitim durumunuz ile ilgili belgeler:
• Türkiye'de en son mezun olduğunuz okulun diploma/mezuniyet belgesi ve transkript fotokopileri. Ayrıca özellikle hocalarınızdan referanslar almanız da tavsiye edilir. Hala öğrenciliğiniz devam ediyor ise öğrenci belgeniz ve tatil dönemi dışında gidiyorsanız okuldan alacağınız izin belgesi.
• Türkiye'de bir dil kursuna gidilmişse; sertifika ya da dil kursundan bir yazı ve farklı kurslara gidilmişse, o kurslara ait sertifikalar Herhangi bir dil yeterlilik sınavına girilmişse (TOEFL, IELTS vb) alınan neticeyi gösteren belge. IELTS test neticesi (varsa) İngilizce kursları için IELTS sonucu gerekmez.
4- Maddi durumu gösterir belgeler:
• Çalışıyorsanız işyerinizden izin mektubu ve dönüşte aynı işyerinde çalışacaksanız referans mektubu, son 3 ayın maaş ve sigorta bilgileri, işe giriş bildirgesi.
• Bankadan, bankanın antetli kağıdına o günün hesaptaki miktarını gösteren yazı veya hesap cüzdanları (Bu miktarın gerçekliği, bankadan konsolosluk tarafından teyit edilir.) Hesap öğrenci ve/veya ailesi üzerine olabilir. (Hesap cüzdanlarınızın güncel olması, hesaplarda en az yurt dışında kalacağınız süre boyunca eğitim, yaşam, konaklama ve gidiş – dönüş uçak bileti giderleriniz için yeterli olacak miktarda para bulunması, hesaplarının geçmişinin ve hesap hareketlerinin görünmesi, yeni yatmış paranın kaynağının ispatlanması tavsiye edilir.)
• Kendinize veya ailenize ait tapular, araba ruhsatları, kira kontratları ve kredi kartlarının ekstrelerinin fotokopisi.
• Eğer kendiniz veya ailenizden herhangi biri şirket sahibi ise; şirketinizle ilgili evraklar. (Ticaret odası sicil kaydı, son vergi levhanız, imza sirküleri ve kuruluş gazetesi fotokopisi.) Aileniz maaşlı çalışıyorsa maaş bordoları.
• Aileniz masrafları karşılıyor ise durumu açıklayan bir yazı
• Eğitim giderlerinize sponsor firma yada şahıs var ise durumunuzu açıklayan yazı, sponsora ait banka hesap cüzdanı, Ticaret odası sicil kaydı, son vergi levhası, imza sirküleri ve kuruluş gazetesi fotokopisi. (Sponsor, yakın akrabalarınıza ait şirketler, çalıştığınız veya gelecekte çalışacağınız şirketler olabilir.) 
• Türkiye'de oturan anne ve babanın muhtarlıktan ikamet belgeleri ve vukuatlı aile nüfus kütük kayıt örneği. (Bu belgelerin Almancaya tercüme ettirilmiş ve noter tasdiki yapılmış suretleri gerekmektedir.)
5- Diğer evraklar
• Erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi
• Evli öğrenciler için evlilik cüzdan belgesi
• Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
• Öğrencinin yazmış olduğu hangi amaç için eğitim almak istediğini anlatan İngilizce niyet mektubu
• CV ile başvuru yapılması tavsiye edilir.
• Velileri olmaksızın İsviçre’ye seyahat eden 16 yaşın altındaki çocuklar, velilerinden noter onaylı muvafakat name almalıdırlar
• İsviçre’de bulunan 1. dereceden akrabalarınız varsa, o ülkedeki yasal durumlarını gösteren pasaportlarının ve iş/eğitim durumlarını gösteren belgelerin fotokopisi
• Seyahat ve sağlık sigortası

Başkent

Bern

Resmi Dil

Almanca, Fransızca, İtalyanca

Nüfus

7,283,274

Para Birimi

İsviçre Frangı

Saat Dilimi

GMT +1

İnternet Alan Adı Uzantısı

.ch

Ülke Hakkında

İsviçre, dünyada endüstrisi en çok gelişmiş ülke konumundadır ve bu da onu dünyanın en zengin ülkeleri arasına sokmuştur. Özellikle otomotiv ve bankacılık sektörü çok gelişmiştir ve ülke ekonomisine büyük gelir sağlamaktadır.
İsviçre’de diğer önemli üretim sektörleri arasında pırlanta ve altın işletmeciliğini sayabiliriz. Eğer alışverişinizi mücevheratlar arasından yapmayı düşünüyorsanız, İsviçre bunun için biçilmiş kaftandır. Ayrıca bilindiği gibi saat üretimi konusunda da dünyanın en ünlü ülkelerinden biridir. Şık ve pahalı saatlerin yanında, daha uygun ve sportif saatler bulmanız ve bu saatleri anavatanından almanız İsviçre’de mümkün olacaktır.
İsviçre’nin dünyaca ünlü olduğu bir diğer alan da peynir üretimidir. Dünyanın 5. büyük peynir üreticisi olarak adlandırılan İsviçre’de tahmin edemeyeceğiniz kadar çok peynir çeşidi bulmanız ve damak zevkinizi genişletmeniz mümkün olacaktır. İsviçre’nin dünyaya ihraç ettiği ve yine ünü dünyaya yayılmış bir diğer ürünü de nefis çikolatalarıdır. İsviçre mutfağının değişmez bir parçası olan bu çikolataları sadece İsviçre’de denemekle kalmayın, kesinlikle bir miktar evinize de götürün!
İsviçre’den size bir hatıra kalmasını istiyorsanız manzara resimlerini üzerlerinde barındıran özel üretim madeni paralardan alabilirsiniz. Ya da İsviçre Ordusu’na özgü bir bıçak da değişik bir seçenek olabilir.
 

Büyükelçilik ve Konsolosluk

İsviçre Başkonsolosluğu
Esentepe Mah. Büyükdere Cad. 173
1. Levent Plaza A Blok Kat:3
P.K. 90
TR-34394 Levent-Sisli-Istanbul
Vize Bölümü
Tel.:   +90 212 283 12 93 (Pzt - Pşb 15.00 - 16.00)
Faks: +90 212 283 12 97
Vize başvurusu sadece önceden bir randevu alımak suretiyle yapılabilir
Randevu için Çağrı Merkezi
+90 212 340 45 41

Konsolosluk Bölümü
Pazartesi-Cuma
08:30-11:00
Öğleden sonra sadece randevuları bulunan İsviçre vatandaşları
Tel.:   +90 212 283 12 82
Faks: +90 212 283 12 98
İsviçre Büyükelçiliği
Atatürk Bulvari 247
P.K. 25
06692 Kavaklidere, Ankara, Turkey
Vize Bölümü
Pazartesi-Cuma
Vize başvurusu sadece önceden bir randevu alımak suretiyle yapılabilir
Çağrı Merkezi
+90 212 340 45 41
Tel.: +90 312 457 31 70
Faks: +90 312 467 11 99

Elçilik Bölümü
Pazartesi-Cuma 08:30-11:30
Cumartesi ve Pazar kapalı
Öğleden sonra sadece randevuları bulunan İsviçre vatandaşları
Tel.: +90 312 457 31 00
Faks (İdari): +90 312 467 11 99
Faks (Diplomatik): +90 312 457 31 22

Olumlu Yönler

• Kaliteli Eğitim
• Kayak Cenneti
• Gelişmiş Sağlık sistemi ve yüksek hayat standartları
• Geniş sosyal ve kültürel ağ
• Kültür mozaiği

Güvenlik ve Acil Durumlar

Telefon kodu  : 41 (Bern:31, Zürih:1, Cenevre:22, Lozan:21, St. Moritz: 82)
Ambulans : 144
Polis : 117

Yıllık Kişi Başına Düşen Milli Gelir

31.100 $ (2001 tahmini)


Öğrenci İzlenimleri

İsviçre Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocenters Lozan Dil Okulu
--- Lozan