MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Malta Dil Okulları  Malta  Dil Okulları

Kısa Bilgi

Akdeniz'in küçük şirin adalarından eski İngiliz sömürgesi olan bu ülke, Malta dil okulları çok uygun maliyetleriyle tanınıyor. Sicilya’nın yaklaşık 100 km güneyinde, yıl boyunca güneşin olduğu bir iklime sahip Malta, geçmişten kalan çok büyük bir mirası, Akdeniz kültürüyle birleştiriyor. Yine de İngiliz etkisini fark etmek için sokak isimlerine, gazetelere, kırmızı parlak posta kutularına, telefonlara bakmak, otobüsleri incelemek yeterli. Resmi dil olarak Malta dili ve İngilizce kabul eden Malta, böylece karsımıza dil öğrenimiyle tatili birleştirmek isteyenler için Malta dil okulları şeklinde ideal bir ülke olarak çıkıyor. 400 bin nüfuslu Malta’nın başkenti Valetta’nın yanı sıra, Sliema, St.Julians, Birkirkara önemli şehirlerindendir. Son zamanlarda özellikle Avrupalı öğrenciler arasında popüler olmaya başlayan Malta dil okulları ülkede bir çok İngilizce dil kursu açmıştır. Bu kursların çoğu dünya çapında şubeleri olan tanınmış okullar zincirleridir. Fakat yaz aylarında, öğrencilerin yanı sıra turist sayısındaki artış ile birlikte ülke oldukça kalabalıklaşmaktadır. Bu yüzden yaz döneminde okul ve konaklama fiyatları belli oranda artmaktadır. Bundan dolayı Malta dil okullarına kayıt yaptırmak için asla yaz ayları beklenmemeli, en geç bahar aylarında ön kayıtlar yapılmalıdır.


İdealsas
Fulya Ayşe Nurgün

Whenever we want, İdealsas were ready to help us in any way…

ŞehirlerTarih

7000 yıllık geçmişi ile Akdeniz’in en eski medeniyetlerinden biri.Geçmişte kimler yok ki. Sicilyalılar, Yunanlılar, Romalılar, Araplar,İ spanyollar ve daha birçok ülke tarafından istila edilen Malta, en çok da St.John şövalyeleri döneminin izlerini taşıyor. 1530’da Osmanlılar tarafından Rodos adasına çıkarılan St.John şövalyeleri yeni bir vatan arayışı ile Malta’ya gelmişler arkalarından da büyük bir ordu ile Osmanlılar çıkagelmiş.1565’deki büyük kuşatmayı kazanan şövalyeler yüzlerce yıl süren hakimiyetleri boyunca bu topraklara pek çok görkemli yapı ve saygın bir tarih bırakmışlar.Onların yerini 18.yy da Mısır kuşatmaya giderken, yolunun üzerindeki Malta’yı da ele geçirmeye karar veren Napolyon, 19.yy’da ise İngilizler almış. Ülke bağımsızlığını kazandığı 1964 yılına kadar İngiliz boyunduruğu altında kalmış bu da Maltaca’dan sonra ikinci resmi dilin neden İngilizce olduğunu açıklıyor.

 

Adanın bugunkü başkenti olan Valetta Kurucu Fransız şovalye Jean Parisot de la Valette’nin adını taşıyor. Osmanlılara karşı başlatılan mücadeleye öncülük eden Valette aynı zamanda ‘büyük üstad’ ünvanı taşıyan baş şövalyelerden biri. Valetta’nın en kalabalık alışveriş caddesi olan Triq Republica (Cumhuriyet caddesi) üzerinde yer alan St.John’un katedrali tüm adalardaki en saygın tarihi anıt niteliğinde. Muhteşem duvar süslemeleri kadar 12 büyük üstadın anıt mezarları ile dikkat çeken 16.yy katedrali Unesco tarafından dünya kültür mirası listesine alınmış. Aynı cadde üzerinde yer alan ve bugün Malta parlementosu olarak kullanılan Büyük Üstatlar Sarayı 1571–1574 yılları arasına ait. Kuşatmadan sahnelerin canlandırıldığı fresklerle süslü olan sarayda, şövalyelerin kullanıldığı birbirinden ilginç silahlar sergileniyor.

 

Malta’nın Türk halkı açısından ifade ettiği tarihi sembollerden birisi 1565 yılında Osmanlı kuşatması sırasında Turgut Reis’in burada şehit düşmesidir. "The Great Siege of Malta (Büyük Kuşatma)” diye adlandırdıkları bu tarihi olay, Maltalıların hafızasında temsili gösterilerde, müzelerde, araştırma kurumlarında tazeliğini aynen korumaktadır. Malta'da Türk varlığını simgeleyen en önemli yapıt ise Türk Şehitliği’dir. Valetta'nın güneyinde yer alan bu şehitlik 1565 kuşatması sırasındaki son çarpışmada, Osmanlı ordusunun pek çok şehit verdiği Marsa semtinde yer almaktadır.

 

Coğrafi Bilgiler

Malta'da hiç dağ ya da akarsu bulunmamaktadır ve adanın karakteristik özelliğini teraslanmış alanları ve bir dizi alçak tepeleri teşkil eder. 137 kilometre uzunluğundaki kıyılarında ise güzel kumsallara sahip pek çok koyları ve limanları vardır. Çoğunlukla alçak araziler, kayalıklar, düz ve bölümlere ayrılmış ovalar, kıyıda uçurumlar yer almaktadır

Eğitim Sistemi

İlköğretim: Eğitim beş ve 16 yaşları arasında zorunludur. Devlet okullarında ve kilise okullarında (kilise okulları devlet tarafından desteklenmektedir) ücretsizdir. İlköğretim 5-12 yaş grubunu kapsar.

Lise: İki sene süren ortaöğretimden sonra, bazı öğrenciler meslek okullarına, sanat merkezlerine devam ederler. Diğerleri ise orta son sınıfa devam edip, altıncı kademeye veya teknik okullara geçerler.

Yükseköğrenim: Üniversite eğitimi Malta vatandaşlarına ücretsizdir ve öğrencilere yıllık maaş ödenir. Eğitim programları arasında tıp, hukuk, mimari, mühendislik, eğitim, sanat ve bilim, teoloji ve diplomatik çalışmalar mevcuttur. 1997’de kayıtlı 7500 öğrenci vardı. Diğer eğitim kurumları arasında ise Hemşirelik Okulu, Sanat Okulu ve Dramatik Sanatlar Akademisi bulunur.
 

Günlük Hayat ve Yaşam

Yaşayan tarih olan Malta’da gezilmesi gereken pek çok yer vardır. Ülkenin hemen hemen her bölgesinde bulunan tarihi kiliseler ve tapınaklar pek çok tarih sever için bulunmaz bir fırsattır. Bunun yanı sıra; eski başkentleri olan Medina ve Valetta da yine Malta’da görülmesi gereken şehirlerden ikisidir. Malta’dan feribotla gidilebilen Como ve Gozino adaları ise yine pek çok ziyaretçinin uğrak yerleridir.

 

Malta'da yaşam masrafları, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında makul seviyelerdedir. LM'nin Türk Lirası karşısında çok değerli olması ilk bakışta Malta'nın çok pahalı bir ülke olduğu hissini uyandırabilmektedir. Ancak etiketlerde görülen fiyatlar TL'ye çevrildiği zaman fiyatların sanıldığı kadar pahalı olmadığı görülecektir. Örneğin otobüs bileti 0,85 TL, 1 litre su 0,75 TL, kola 1,4 TL, sandviç ve kola 4 TL, 1 litre süt 1 TL'dir.

 

Pazartesiden Cumartesiye 9:00 ve 13:00 arası ve 16:00 ve 19:00 arası dükkanlar açıktır. Süpermarketler tüm gün açıktır. Resmi tatillerde ve Pazar günleri mağazalar kapalıdır. Bay Street hariç.

 

Çalışma Durumu

Malta’ya giden öğrencilerin ne yazık ki yasal çalışma izinleri yoktur.

Eğlence ve Kültür

Malta’nın pek çok öğrenciyi cezbeden en önemli özelliklerinden biri hızlı gece hayatıdır. Özellikle öğrenciler eğitim aldıkları süre boyunca Malta’nın hızlı ve çılgın ancak bir o kadar da güvenli olan gece hayatının tadını çıkarırlar.

 

Malta'nın neresinde olursanız olsun size yakın bir kültürel etkinlik seçeneği bulmanız mümkündür. Her yıl düzenlenen Malta Festivali, Guardia'daki tarihi geçit törenleri, Mdina ve Valletta Festivalleri bunlardan yalnızca birkaçıdır.

 

Tiyatro, yerel kültürün en iyi temsilcilerinden biridir. Adada herhangi bir profesyonel grup bulunmamaktadır ancak amatör grupların oldukça başarılı performans sergiledikleri söylenebilir. Tiyatro oyunları The Manoel Theatre (18. yüzyıl barok tarzı), Valletta'daki eski üniversite binası ve Malta Üniversitesi'nde sergilenmektedir.

 

Opera, geçmişte Malta'da yalnızca opera için ayrılmış bir bina bulunmaktaydı ancak bu bina I. Dünya Savaşı sırasında yıkılmıştır. Opera için Valletta'daki The Manoel Theatre, The Mediterrenean Conference Centre ve Victoria Gozo'daki tiyatrolar kullanılmaktadır. Ayrıca her yıl adada Opera Festivali düzenlenmektedir.

 

Malta, özellikle el yapımı danteller, telkari (gümüş işleri) gibi el sanatlarıyla tanınır. Dantel yapımı Malta’ya, muhtemelen 16. yüzyılda şövalyelerle gelmiştir. Dantel yapımı her ne kadar gelişmiş bir endüstri halini almış olsa da, günümüzde de kadınların kapı eşiklerinde oturup dantel masa örtüleri ördüklerini görmek mümkündür.

 

Öğrenci Yaşamı

Güzel Malta, Gozo ve Comino adaları, yıl boyu ideal bir eğitim ve eğlence ortamı sunar. Bir zamanlar İngiliz kolonisi olan adalar, sıcak iklimde açık havayı sevenler için mükemmeldir ve çok çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Burada İngilizce dil eğitimi oldukça gelişmiştir, ayrıca Malta gençleri arasında İngilizcenin giderek yaygınlaşması ve yerel halkın ünlü konukseverliği, dilinizi geliştirmeniz için geniş fırsatlar yaratır. Konuşmalardaki İngiliz akıcılığı Malta’nın dünya standartlarındaki eğitim sisteminde görülmektedir. Malta’da yüzyıllara dayanan farklı ulusların yerleşimi, adaya farklı tarzlar ve gelenekler ile dolu harika bir kültür kazandırmıştır.

Sağlık Sistemi

Malta'ya ziyareti için özel hastalık aşıları olmak gerekmiyor. Malta'da tedavi için gerekli olan en önemli şey sağlık sigortası. Hastalık kasasından yabancı devletlerde geçerli olmak üzere sağlık sigortası yaptırmak gerekir ya da Avrupa Sağlık Sigortası (EHIC) üzerinden bu hizmet size sağlanır.

Okulların doktorları, rahatsızlandığınızda kaldığınız yerde sizi ziyaret edebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk önce okula haber verirseniz çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Okulların doktorları ücretli muayene yaptıkları için, doktor ücreti öğrenciler tarafından direk ödenir. Eğer sağlık sigortanız var ise ve geçerli ise, doktor faturası ve muayene raporu ile birlikte Türkiye’ye döndüğünüzde doktor ücretinizi sigorta şirketinizden alabilirsiniz

Türkiye İlişkileri

Türkiye ile Malta arasında siyasi alanda bir sorun bulunmamaktadır. Roma'daki Türkiye Büyükelçiliği’nin Malta’ya, Valletta’da mukim bir Malta Büyükelçisinin de Türkiye’ye akredite olması ile diplomatik kanallar oluşturularak ilişkilerin geliştirilmesi için elverişli bir ortam sağlanmıştır.

 

1 Mayıs 2004 tarihi itibariyle AB’ye üye olan Malta ile ülkemizin AB’ye üyelik konusundaki hazırlık ve hedefleri diplomasilerimiz arasında son yıllarda bir yakınlık unsuru oluşturmuştur.

 

Türkiye ile Malta, gerek AB üyesi olan, gerek AB’nin dışında yer alan Akdeniz ülkelerini bir araya getiren bir AB forumu niteliğindeki Euromed süreci içinde yakın işbirliği içindedir. İki ülke ayrıca Akdeniz Forumu’ndaki ortak ülkeler arasında yer almaktadır. Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması ile İki Ülke Dışişleri Bakanlıkları Arasında Siyasi Danışma Mekanizmasının Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası 2003 Ekim ayında Antalya’da düzenlenen Akdeniz Forumu toplantıları marjında imzalanmıştır.

İklimi ve Bilgi Örtüsü

Malta Adaları, yumuşak geçen kışları ve sıcak yaz sezonuyla sağlıklı bir iklime sahiptir. Soğuk rüzgârlar, kar, don ve sis Malta'da bilinmeyen terimlerdir. Nisandan sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülür.

 

Sıcaklık kış aylarında (Kasım - Nisan) ortalama 14.3°C, yaz aylarında (Mayıs- Ekim) ise ortalama olarak 32.6°C civarındadır. Malta adaları, sıcak yaz günleri ve gecelerinde denizden esen serin meltemlerle, Temmuz ayı ortalarından Eylül ayı ortalarına kadar devam eden sıcaklığın yüksek olduğu dönemlerde bile, nadiren aşırı sıcaklara maruz kalır. İlginç bir not olarak ekleyelim: Adada hiç akarsu ve dağ bulunmuyor. Tarlaların çoğunluğu küçük ve az eğimlidir. Fakat yağış eksikliği ve ters arazi koşullarına rağmen tarım gelişmiştir.

 

Siyasi Sistemi

Malta bağımsız ve demokratik bir cumhuriyettir. Meclis’te 65 millet vekili bulunur. Cumhurbaşkanı, meclis tarafından beş yıllık bir süre için seçilir ve devletin başıdır.

Ekonomik Durum

Malta ekonomi olarak sıkıntı çekmeyen bir ülkedir.Ülkede evsiz bulunmamaktadır.Nüfusun yoğun olmaması sebebiyle halkın refah düzeyi normaldir.

 

Ülkenin gelirlerinin yaklaşık %97 sini turizm oluşturmaktadır.Özellikle dil okullarının bunda etkisi vardır. Ülkede 50 den fazla dil okulu bulunmaktadır. Gelirlerin geri kalan kısmı ise ufak çaplı ihracattır.İngiltere, Çin, Libya ve Suudî Arabistan ile ekonomik açıdan iyi ilişkiler içerisindedir

 

Türkiye ile Malta arasındaki ticaret, esas itibariyle sanayi ürünleri ticaretine dayanmaktadır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2008 yılında 1,1 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir.  Bu ülkeye yönelik sermaye ihracı toplam 1,3 milyar Dolar seviyesindedir.

 

Malta ile Türkiye'nin işbirliği yapabilecekleri önemli bir alan turizmdir. İki ülke arasında Turizm Alanında İşbirliği Anlaşmasının varlığı, Türkiye'nin ve Malta'nın deneyimli ülkeler olarak üçüncü ülke pazarlarına ortak projelerle girmeleri için fırsat sunmaktadır. 

 

Malta'da serbest liman bölgesinden her hafta İstanbul, İzmir veya Mersin limanına ticari sefer yapılmaktadır. Ayrıca, Batı Akdeniz ve Atlantik hatlarında çalışan Türk bayraklı gemilerin önemli bir bölümü Malta'da bakım ve onarım görmektedir.

 

Türkiye-Malta İş Konseyi 7 Eylül 2007 tarihinde kurulmuştur. Konseyin Türk tarafı Eşbaşkanı Halis Çakmak, Maltalı Eşbaşkanı ise Karmenu Vella’dır. 2009 yılında ülkemizi 3.616 Maltalı turist ziyaret etmiştir.

 

Kaynak: T.C Dış İşleri Bakanlığı Sitesi

 

Para ve Banka

Uluslararası banka kartları kabul edilmektedir. Bankalar (HSBC), ATM ler ve döviz büroları adanın her yerinde bulunabilir. Türk lirası uluslar arası alanda çok geçerli olmadığı için döviz oalrak bozdurulması zor olabilir. Euro götürmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır.  01 Ocak 2008 den itibaren resmi olarak para birimi Euro olarak değişmiştir

 

Malta’nın para birimi Malta Lirası’dır. Türkiye’den Malta ‘ya para transferi için en hızlı ve en güvenli yöntem Western Union ile olmaktadır. Size en yakın büroyu öğrenmek için 0800 773773 numaralı telefonu arayınız. Bankalar hafta içi sabah 8:30'dan 12:30'a veya 12:45'e kadar açıktır; bazı bankalar öğleden sonra da açıktır. Yazın çalışma saatleri cumartesi günleri hariç (11:30'da kapanırlar) aynıdır. Malta uluslararası hava alanında, bütün sene boyunca, 24 saat açık yabancı döviz büroları vardır. Bankalar, her zaman, otel ve restoranlardan daha iyi oranlar sunarlar. Malta'ya götürebileceğiniz veya Malta'dan çıkarabileceğiniz maksimum Malta parası miktarı 50/25 Lm'dir. Ülkeden ayrılırken yanınızda çok fazla liri bulundurmamaya dikkat edin çünkü Malta dışında bir yerlerde liri bozdurmanız kolay olmayacaktır.

 

Malta'daki bütün ana şehirlerde, kredi kartı ve PIN kullanarak nakit Malta parası çekebileceğiniz ATM'ler vardır. Ancak, çekilen paranın minimum £1.50 tutarında veya çekilen paranın %1.5 oranında bir 'işlem ücreti' alınacaktır ve kredi kartı borcunuzu ödeyene kadar nakit para faizi de ücrete eklenecektir

Toplu Taşıma

Yerel otobüsler: kapsamlı, güvenilir ve ucuzdur. En uzun güzergah ücreti:  0.5 euro. Yani: ülkemizdeki metropol şehirlerdeki ulaşım ücretlerinden daha ucuz. Ancak otobüslerin çoğu: 1950-1960’lı yıllardan kalmadır. Yani: nostaljik ve problemsiz çalışan otobüsler var. Otobüslerin rengi: Malta’da sarı, Gozo’da ise gri. Otobüslerin tek kapısı ver ve önce inişler, sonra binişler, bu aynı kapıdan yapılıyor. Bilet de, otobüs  dışında bir yerden alınmıyor. Yani, şöföre parayı veriyorsunuz, o da bir cihazdan size biletinizi veriyor. Bu işlemler, biraz zaman alabiliyor. Ama pek problem yaratmıyor. Zaten: Malta’da, kimsenin acelesi yok. Duraklarda, otobüs güzergahlarını gösteren haritalar satılır. Biletler ise, en fazla 7 günlük satılır. Otobüs biletlerini, Valetta Bankasının, adadaki  şubelerinden satın alabilirsiniz.

Sosyal Hayat ve Kültür

Kış aylarında yaz aylarına göre daha az Turistin geldiği Malta adasında gece hayatı eğlenceli geçmektedir. Yerli halkın, turistin ve öğrencilerin belirli günlerde hep beraber eğlence yerlerine gitmeleri ve sabaha kadar eğlence merkezlerinde eğlenmeleriyle gece hayatı renkli geçmektedir. Birçok ülkenin egemenliği altına girmiş olan Malta Arap, İtalyan, İspanyol ve tabii ki İngilizlerden oldukça etkilenmiştir. Örneğin; Arabayı sol şeritte (İngiltere ve Kıbrıs da) kullanıyorlar ve öğlen vakitleri 'Siesta' yapıyorlar. Maltalılar çok toleranslı, sıcakkanlı, hoşgörülü ayrıca tüm kültürlülere karşı ilgili ve saygılılardır.

 

Maltaların Parlamento binası olarak kullandıkları Valetta'daki "Grandmaster's Palace" görülmeye değerdir. 6000 yıllık medeniyetin beşiği olan Malta müze severler için harika müzeleri barındırır. Birçok müze bulabileceğiniz Malta'da çeşitli dönemlere ait harika arkeolojik ve kültürel eserler bulabilirsiniz.

 

Malta’da görülebilecek diğer güzel yerlere örnek olarak Temel Reis filminin çekildiği ve filmden sonra dekorun sökülmeyerek ziyarete açıldığı Popeye Village, Malta ile özdeşleşen klasik sandalların süslediği balıkçı köyü Marsaxlokk, alışveriş merkezleri ve canlı hayatıyla tipik bir Avrupa kenti olan Sliema, parmak şeklinde birbirine paralel olarak denize uzanan ve etrafları surlarla çevrili tarihi Three Cities ve eğlence hayatının kalbi, 24 saat uyumayan özgür şehir St. Julians verilebilir.

 

Bunların yanında Gozo Adası’nda Malta denince akla ilk gelen görsel zenginliklerden olan Azure Window, UNESCO kültür mirası listesinde yer alan Ggantija Tapınakları ve eşsiz plajlar vardır. Ancak şüphesiz ki Malta’nın en berrak suları ve en güzel plajları bu üç adanın en küçüğü olan ve yerleşimin olmadığı Comino Adası’dır. Hiçbir sanayi üretimin olmadığı, otellerin denizi kirletmediği ve her daim bakir kalmış olan bu ada adeta cennetten bir köşe gibidir. Özellikle de Blue Lagoon’ ün manzarası Malta’ya gidip görülmeden gelinmemesi gereken yerlerdendir.

Haberleşme

Malta’da Türkiye ile haberleşebilmek için en avantajlı yol Malta’da kullanılan Go Mobile ya da Vodafone hattının alınmasıdır. Türkiye’de kullandığınız cep telefonu hattınızı Malta’da kullanabilmek için gitmeden önce uluslar arası dolaşıma açtırmanız gerekmektedir. Türkiye’yi aramanın en basit ve en ucuz yolu telefon kartlarıdır. Telefon kartlarını hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Ayrıca St. Julians’daki 24 saat açık Maltacom’dan alabilirsiniz. Bu kartların fiyatları €5 – €13 arasında değişmektedir

Spor

Malta’da en çok ilgilenilen spor türü futboldur. Ayrıca yaz döneminde eğitime giden öğrencilerin plaj voleybolu ve dalış gibi sporsal aktivitelere de katılma imkanı vardır.

Konaklama

Malta’da konaklama seçenekleri şunlardır; Aile yanı konaklama, Yurt Konaklama, Özel Öğrenci Daireleri ve Otel Konaklamadır. Bu konunun çok iyi düşünülmesi, öğrencilerin kendileri için en uygun konaklama tipini danışmanlarımızla önceden konuşulması, her seçeneğin avantaj ve dezavantajlarının iyi irdelenmesi gerekmektedir. Yanlış konaklama seçimi öğrencinin eğitimine direk etki edebileceği gibi huzurlu olarak vakit geçirmesini de engelleyecektir. Konaklama faktörü, eğitim sürecinin verimliliğini etkileyecek önemli faktörlerden biridir. Öğrencilerin nerede kalacakları hem kendileri hem de aileleri için en az okul seçimi kadar önemli bir konudur.

Türk Kuruluşları

Malta hem dil eğitimi hem de turistik olarak pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yaptığı için ülke vatandaşları yabancılara oldukça alışkındır. Özellikle yaz dönemlerinde ticari yaşamın bu ziyaretçilerden dolayı artması ülke vatandaşlarının da yabancılara karşı olan bakış açılarının olumlu yönde olmasına sebep olmaktadır. 

Vize Bilgisi

Malta vize başvuruları: İstanbul’da bulunan Malta Konsolosluğuna yapılmaktadır. İlginç olan şu ki: 2003 yılından önce Türklere vize uygulamayan ülke, bu tarihten sonra vize uygulamaya başlamıştır. 1 Kasım 2008 tarihinden itibaren ise, Avrupa Birliğine tam üye olmasıyla, Schengen Vizesi uygulanmaya başlamıştır. Bu arada: yeşil pasaportu olanlar için, ülkeye girişte vize istenmiyor. Ancak, yeşil pasaportu olanlar, ülkede en fazla 90 gün kalma hakkına sahipler.

Gümrük ve Polis

Malta Havaalanında’ki gümrük işlemleri, dil eğitimi amaçlı gidilen pek çok ülkeye göre çok daha kolay olmaktadır. Kişisel eşyaların vergi yükümlülüğü yoktur. Kişi başına serbest eşya izni: 1L alkol, 1L şarap, 200 adet sigara veya 100 adet küçük sigara veya 50 puro veya 250g tütün, 60ml parfüm.

Vize Başvuru Adımları ve İşlemleri

Malta’ya öğrenci olarak Vize Başvurusu Yapmak istediğinizde, sırası ile aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

 

1. Okunaklı büyük harfle tümüyle doldurulmuş başvuru formu, form müracaatçı tarafından imzalanmış olmalıdır. Danışmanlarımız formları doldurmada yardımcı olacaktır.

 

2. Geçerli bir pasaport (kalmak istenilen süreden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresi) Ayrıca, Pasaportun dolu olan sayfalarının fotokopisi ve varsa geçmiş schengen vizelerinin fotokopileri

Son altı ay içinde çekilmiş, yüzü net bir şekilde gösteren arka fonu beyaz, 3 adet vesikalık fotoğraf.

 

3. Kimlik fotokopisi

 

4. Konaklama rezervasyonu (otel rezervasyonu) veya Malta´da ikamet eden bir kişiden, başvuran kişiyi misafir edeceğini ve gerekirse kalışı süresince masraflarını karşılayacağını belirtir noter tasdikli davetiye mektubu. Bu mektuba ayrıca misafir eden kişinin iletişim bilgileri ve kimlik fotokopisi eklenmelidir. Konaklamanın okuldan ayarlamasını isterseniz, gerekli reservasyon bilgileri okul tarafından gönderilecektir.

 

5. Gidiş – Dönüş Uçak bileti rezervasyonu

 

6. Ayakta, yatakta, bütün ACİL tedavi ve söz konusu olduğunda acil dönüş masraflarını da kapsayan, bütün Schengen üyesi ülkelerde geçerli olacak seyahat sigortası ve fotokopisi (sigorta değeri en az 30.000 € olmalı)

 

7. Malta´daki okuldan kursun başlangıç ve bitiş tarihleri ve haftalık ders saatlerini gösteren okul orijinal kabul belgesi - Akseptans ( İdeealsas tarafından alınacaktır.).

 

8. Malta’da eğitim alacağınız okula, tüm eğitim ücretini ödediğinizi gösteren makbuz ya da belge.

 

9. En son devam ettiğiniz okul veya üniversiteden öğrenci belgesi

 

10. Erkek müracaatçılar askerlik durumlarını açıklayıcı belge getirmelidirler

 

11. Masraflarının nasıl karşılanacağı gösteren maddi durum belgeleri;

Banka mektubu ve bankanın imza sirküleri

Hesap Ekstreleri, son 3 ayı kapsayacak şekilde.

Son 3 aylık maaş bordroları

SSK İşe Giriş Bildirgesi

Son 3 aylık SSK prim ödemeleri

Malvarlığınız varsa bunu kanıtlayıcı belgeler, kira gelirleri, tapular, araç ruhsatları

 

12. Eğer iş sahibi iseniz firmanızın belgelerini sağlayınız: Ticaret Odası kaydı, en son vergi levhanız, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi.

 

13. Öğrenci gelir beyan edememesi durumunda, şayet başka birisi tarafından masrafları karşılanacaksa, masrafları karşılayacak kefil şahsın finans durumunu belgeleyen tüm gerekli evrakların yanında, ayrıca noter aracılığıyla taahhütname vermesi zorunludur. Örnek Taahhütname için İdealsas’a danışınız. Önemli NOT: Taahhütname’nin arka sayfasında, taahhütnameyi verenin kimlik fotokopisi olacak.

 

14. Çalışanlar için, kurumlarından izin aldıklarına ve dönüşte işe devam edeceklerine dair bir yazı. Bu belgeye ek olarak aşağıdaki belgeler de alınmalıdır. Sigortalı işe giriş bildirgesi, Maaş bordrosu, Firmanın kuruluş gazetesi, Firmanın Ticaret odası belgesi, Firmanın Vergi levhası, Firmanın İmza sirküleri

 

15. 18 yaşının altında anne-baba/veli ile seyahat etmeyen tüm çocuklar, yanlarında anne-baba/velileri tarafından seyahat etmelerine izin verdiklerini teyit eden noter tasdikli muvafakatname. Önemli NOT: Muvafakatname’nin arka sayfasında, Muvafakat edenlerin kimlik fotokopisi olacak.

 

16. Başvuru evrakları Check-List formu da başvuru sahibinde imzalanması gerekiyor.

 

VİZE İLE ALAKALI NOTLAR

 

·  Malta’ya vize için başvuracak kişilerin şahsi olarak başvurmalarına gerek yoktur. Öğrenciler yerine biz başvuru yapabiliriz.

 

·  Vize Başvuru ücreti + Vize Servis Bedeli ücreti 110€’dur.

 

· Eğer başvuru sahibi, Türkiye’de öğrenci ise sadece Vize Servis Bedeli ücreti 50€ ödemektedir.

 

· Başvurudan önce okul ve konaklama ücretlerinin tümü ödenmelidir ve vizeye bu belge verilmek zorundadır.

 

·  Eğer başvuru sahibi öğrenci ise, masrafları karşılayacak kişiden mutlaka taahutname alınmalıdır.

 

·  Vizeye sunulan evrakların hepsinin orijinali istenmektedir ( okul akseptansı dâhil )

 

·  Gerektiği durumlarda başvuru sahibi görüşmeye çağırılabilir.

 

·  Malta İstanbul Başkonsolosluğu yetkilerince yapılan açıklamaya göre, 15.07.2009 tarihinden itibaren Malta’ya öğrenim amaçlı gidecek olan ve Türkiye’deki bir eğitim kurumunda öğrenimi devam eden öğrenciler için, 60 € olan vize harcı alınmayacaktır. Fakat 50 € Vize Servis Bedeli ücreti ödeyeceklerdir.

 

Başkent

Malta'nın başkenti Valetta şehridir.

Resmi Dil

Ülkede İngilizce ve Maltaca (Maltese) dilleri kullanılmaktadır. İngilizce Malta'daki herkes tarafından günlük yaşamın her anında yaygın olarak kullanılır. Ana gazeteler İngilizce basılır.

Yüzölçümü

Malta küçük bir ülkedir, yüzölçümü sadece 316 km²

Nüfus

Malta’nın nüfusu 400.000’dür. Yaz aylarında nüfus 1.000.000’u geçmektedir.

Para Birimi

Malta Lirası. 1 LM: 4,31 TL, 1 LM : 2,38 Euro, 1 LM : 3,01 Dolar

Saat Dilimi

GMT + 1 saat (Rome, Prague, Berlin gibi – Türkiye’den 1 saat geri)

İnternet Alan Adı Uzantısı

Malta’da intenet alan adı uzantısı .mt’dir.

Telefon Kodu

Malta’nın uluslararası telefon kodu +356’dır.

Ülke Hakkında

Birçok ülkenin egemenliği altına girmiş olan Malta Arap, İtalyan, İspanyol ve tabii ki İngilizlerden oldukça etkilenmiştir. Örneğin; Arabayı sol şeritte (İngiltere ve Kıbrıs da) kullanıyorlar ve öğlen vakitleri 'Siesta' yapıyorlar. Maltalılar çok toleranslı, sıcakkanlı, hoşgörülü ayrıca tüm kültürlülere karşı ilgili ve saygılılardır. Malta ile ilgili önemli bilgiler şu şekildedir.

 

Başkent: Valetta

Nüfus: 402.000

Nüfus Artış Oranı: %0.4

Yüzölçümü: 316 km²

Para Birimi: Malta Lirası

GSMH: 5,5 Milyar ABD Doları

GSMH Büyüme Hızı: % 1,3

Kişi Başına GSMH: 20.300 ABD Doları

Enflasyon: %2,6

Devlet Başkanı: Edward Fenech Adami

Başbakan: Dr. Lawrence Gonzi

Parlamento Başkanı: Anton  Tabone

Dışişleri ve Yatırımları Teşvik Bakanı: Michael Frendo                                                           

Hükümet: Ulusalcı Parti (NP) iktidarı.

Son genel seçimler  12 Nisan 2003 tarihinde gerçekleşmiştir. 

Kaynak: TC Dış İşleri Bakanlığı Sitesi

 

Büyükelçilik ve Konsolosluk

Valetta Fahri Başkonsolosluğu

Adresi: 60 South Street Valetta

 

Tel: 00 356 21 23 40 59    00 356 21 23 36 50  

 

Kurulus Tarihi

Malta, sömürgesi olduğu İngiltere’den 21 Eylül 1964 tarihinde ayrılarak kurulmuş bir ülkedir.

Olumlu Yönler

Malta'da eğitim almanın avantajları sırası ile şunlardır
- Avrupa ülkelerine olan yakınlığı,
- Ulaşım imkanlarının rahatlığı,
- Güvenli bir ülke olması,
- Kültürel zenginlik ve çeşitli sosyal aktiviteleri,
- Yıl boyu ılıman iklim özellikleri,
- Diğer ülkelere nazaran düşük maliyetler (uçuş, okul, konaklama),
- Gelişmiş iletişim altyapısı,
- Uluslararası isim yapmış dil okullarında eğitim görme imkanı da Malta’yı seçmenizde önemli etkenler olabilir

Olumsuz Yönler

Malta’da eğitim almak özellikle ada yaşantısını sevmeyen insanlar için belki de doğru bir tercih olmayabilir. Özellikle tam bir Akdeniz ülkesi olmasından dolayı, bir çok dükkanın ve alışveriş merkezlerinin öğlen 12 ile 4 arasında kapalı olması yaşamı yavaşlatan özelliklerinden biridir. Bir de küçük bir ülke olmasından dolayı, çok uzun süreli giden öğrenciler için çok tavsiye edilmez.

Güvenlik ve Acil Durumlar

Ambulans için 196'yı arayın. Gwardamanga'da bulunan St Luke Hastanesi Malta'nın merkez hastanesidir. Aynı zamanda Craig Hastanesi olarak da bilinen Gozo General Hastanesi Gozo'daki başlıca tıbbi müdahale merkezidir. Her iki hastanenin de 24 saat açık acil servis bölümleri vardır. Genel ilk yardım, yerel polikliniklerden sağlanabilir.

 

Eczaneler hafta içi genellikle sabah 8:30 dan 12:30, 16:00 ve 19:00'a kadar, sadece cumartesi günleri ise sabahleyin açıktır. Geceleri ve hafta sonları açık olan nöbetçi eczanelerin listesi hafta sonu gazetelerinde bulunabilir. 

Din Dağılımı

Dünya'nın en Katolik ülkelerinden biri sayılan Malta'nın nerdeyse her metrekaresine bir kilise düşmektedir. Başka hiçbir yerde bu kadar fazla dini tatil yapılmamaktadır. Koyu katoliklerin oranı %98’dir. Kiliseler gibi özel yerleri ziyaret etmek istediğinizde üzerinizi örten kıyafetlerle gitmelisiniz, yoksa içeri girmenize izin vermeyebilirler

Yıllık Kişi Başına Düşen Milli Gelir

Malta’da kişi başına düşen milli gelir: 20bin 300 $’dır.  Kaynak: Türkiye Dış İşleri Bakanlığı Web Sitesi


Öğrenci İzlenimleri

Malta Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız