MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Ukrayna Dil Okulları  Ukrayna  Dil Okulları

Kısa Bilgi

Karadeniz'in kuzey kıyısında yer alan Ukrayna, 1991 yılında Rusya'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş bir ülkedir. Ukrayna'nın başkenti Kiev'dir. Resmi dilin Ukraince olduğu ülke'de Rusça'da herkes tarafından bilinir. Donetsk, Harkov ve Odesa Ukrayna'daki diğer büyük şehirlerdir. Ülkenin nüfusu yaklaşık 48 milyondurve bu nüfusun %78 ini Ukrain, %17 si Rus, geri kalan bölümü de farklı azınlıklar oluşturmaktadır.Tipik Karadeniz ikliminin hakim olduğu Ukrayna'da hava sıcaklıkları kış mevsiminde -8 /+12, yaz mevsiminde ise 18 / 25 dereceler arasında olmaktadır.


ŞehirlerTarih

Ukrayna tarihinde 3 kez bağımsızlığını kazanmaya çalışmıştır. Bunlardan ilki 1917'de olmuş ancak Kızıl Ordu: ayaklanmayı bastırmasıyla birlikte Ukrayna Sovyet Rusya'nın egemenliği altına girmiştir. Ukrayna'nın Rusya için hayati olmasının nedeni de bir tahıl ambarı olmasıdır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Ukrayna bağımsızlığını kazanmayı tekrar denemiş ancak başarılı olamamıştır. Stalin rejimi Ukrayna'daki milliyetçi hareketi bastırmıştır. 1986'daki Çernobil felaketine kadar Sovyet Rusya ile uyum içinde yaşıyan Ukrayna'lılar da, bu tarihten sonra milliyetçilik düşünceleri tekrar canlanmaya başlamıştır. Sovyet Rusya'nın dağıldığı dönemde, 24 Ağustos 1991'de Ukrayna bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu tarihte ayrıca Rusya ve Beyaz Rusya'yla birlikte Bağımsız Devletler Topluluğunun kurucu üyelerinden birisi olmuştur. Bağımsız Ukrayna'nın ilk lideri seçimle başa gelen Leonid Kravchuk'tur. Kravchuk'tan sonra Leonid Kuchma Ukrayna'nın başkanı olmuştur. Kuchma döneminde yapılan ekonomik devrimler hiperenflasyona sebep olmuştur. Ayrıca özelleştirme politikaları da oldukça başarısızdır. Oldukça otoriter bir lider olan Kuchma, 4üncü kez seçilmesi için gerekli olan anayasal değişiklikleri yapamayınca, 2004 seçimlerinde kendisi yerine Yanukovych'i destekledi. Uluslararası gözlemciler seçimlerin uluslararası standartlardan uzak olduğunu, Yanukovych lehine hile yapıldığını belirtti. Seçim sonuçları Yanukovych lehine açıklanınca Turuncu Devrim olarak da bilinen halk protestosu başladı. Polis ayaklanmayı bastırmayı reddetti ve yüksek mahkeme seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Yenilenen seçimlerin sonucunda Yuschenko Ukrayna'nın yeni başkanı oldu.
 

Coğrafi Bilgiler

Ukrayna, Doğu Avrupa'da bir ülkedir. Kuzeyinde Beya Rusya, kuzey doğusunda Rusya Federasyonu, batısında ise Polonya ve Slovakya, güney batısında Macaristan, Romanya ve Moldova, güneyinde ise Karadeniz ve Azak Denizi vardır. Toplam yüzölçümü 603.000 kilometrekaredir (karşılaştırmak gerekirse Türkiye'nin yüzölçümü 780.000 kilometrekaredir). Ülkenin en kuzeyinden en güneyine 900 km, en doğusundan en batısına ise 1300 km mesafe vardır. Ukrayna'nın iklimi, ılıman-kara iklimidir. Güneyinde, Kırım civarında alt tropik iklim görülür. Ukrayna'nın başlıca şehirleri Kiev, Donetsk, Dnipropetrovsk, Odessa, Simferopol, Harkiv ve Lviv'dir. Ukrayna'nın en uzun nehri 2201 km uzunluğu ile Dnipro (Dinyeper) nehridir ve bunun 981 km'lik kısmı ülkeyi bir baştan bir başa kat eder. Ukrayna'daki en büyük dağ sistemi 270 km uzunluğu ve 100-110 km genişliği ile Karpat dağlarıdır. En yüksek tepesi, 2061 metre yüksekliği ile Hoverla tepesidir. Karpat dağları dışında ülke oldukça düz bir arazı yapısına sahiptir. Ukrayna topraklarının %58'i ekilebilir arazidir.

Eğitim Sistemi

Ukrayna Avrupa standartlarında bir eğitim sistemine sahiptir. Nüfusun % 99'u okur yazardır. Üniversite mezunlarinin orani % 14 dür. Ukrayna'da toplam 300 üniversite mevcuttur ve bunlardan bazılarının gecmişi 1600-1700'lu yıllara kadar gitmektedir. Üniversitelerin coğunda öğrenci mevcudu 2000-3000 arasındadir. Yüksek öğretim kurumlarının büyük coğunluğunu devlet üniversiteleri oluşturur. Günümüzde Ukrayna, 32 ülke ve devlet arasındaki eğitime dair anlaşma çerçevesinde 50'den fazla uluslararası eğitim kuruluşu ile çalışmaktadır, Ukrayna'nın yüksek öğretim kurumlarının yabancı öğrenci eğitiminde yaklasik 40 senelik bir deneyimi vardır ve söz konusu okullarda bugüne dek 120.000 yabancı uyruklu uzman yetişmiştir.  Bugün bu imkan Türk gençlerine de tanınmıştır. Türkiye ve Ukrayna Milli Eğitim Bakanlıkları arasında, 1999 yılında başlamış olan çalışmalar eğitim sistemlerinde uyumluluk sağlama yolundadır.  Uluslararasi Kiev Politeknik Üniversitesi 2002 yılında YÖK tarafından tanınmıştır. İstanbul Üniversitesi ile Lviv Tıp Üniversitesi arasinda ocak 2001 yılında akdedilen anlaşma, öğrenci değişim programlarına imkan sağlamaktadır.Benzeri çalışmalar iki ülkenin diğer bazı okullarında da mevcuttur.

Günlük Hayat ve Yaşam

Ukrayna, özellikle Kiev Avrupa'nın önde gelen kültür başkentlerinden biridir. Kiev'de birçok müze ve tarihi bina bulunmaktadır ve özenle korunmaktadır. Dolayısı ile hareketli bir şehirdir. Kiev sanıldığının aksine birçok konsere ve festivale ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca gideceğiniz üniversitenin kampüsü bünyesinde de birçok imkan bulunmaktadır. Özellikle spor tesisleri ve dev kütüphaneleri ile hizmet veren kampüsler birçok öğrenci için güzel fırsatlar anlamına gelmektedir. Dnipro’nun tepelerine hakim olan  Pecherska Lavra neredeyse 900 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu kompleks yapı irili ufaklı birçok kilise ve mimari başyapıttan oluşmuştur. Lavra bünyesinde birçok yeraltı mezarlığı vardır. Bu yüzden mağaralar manastırı olarak da anılan bir yerdir. Minyatürlerden ve kilise hazinelerinden oluşan koleksiyonuyla dünyanın her yerinden ziyaretçiye ev sahipliği yapan Kyivo Peçerska Lavra, 2. Dünya Savaşı sırasında tahrip olmaktan, rahiplerin kilisenin bodrum katının bulunmadığını söylemesi sayesinde kurtulmuştur. UNESCO’nun kültür mirası listesindeki bu tarihi komplekste özellikle görülmesi gerekenler; katedral içerisindeki 1000 yıllık iç duvar resimleri, müze ve çan kulesidir.

Çalışma Durumu

Yabancı öğrenciler için çalışma imkânı ilk yıl için imkânsıza yakındır. Bir yerde çalışmak için mutlaka ilk önce Rusça öğrenmek gerekiyor. İngilizcesi iyi olan öğrenciler ise turist rehberliği yapabilirler. Daha sonraki yıllarda ise iş bulmak öğrenciye ve becerilerine bağlıdır. Fakat işsiz sayısının çok olduğu Ukrayna’da iş bulmak gerçekten çok zordur.

Eğlence ve Kültür

Eğlence hayatı dünyanın hiçbir yerinde, UKRAYNA'da olduğu kadar renkli ve keyifli olamaz. Eğlencenin sınırlarının zorlandığı mekanlarla doludur Odessa,Kiev,Donesk vs... şehirleri. Sanılanın aksine artık Ruslar salt eğlenmek için çıkmamaktadır sınırları dışına. Çünkü dünya üzerinde eğlenmeyi en iyi bilen toplum olan Ruslar, ülkelerindeki eğlence mekanlarında bunun tadını çıkarmayı tercih ederler.

Daha klasik eğlence peşinde koşanlar için tiyatro, sirk, konser ve baleler Ukrayna'nın her kentinde birçok gösteri ile kışın soğuk akşamlarını renklendirir. Bu gösterilerin biletlerini alabilmek özellikle turistleri zorlar. Gişedeki memura ne istediğimiz anlatamamak, karaborsacılardan sahte bilet satın almak gibi sorunlar turistleri özel bilet gişelerinden komisyonlu bilet almaya yönlendirir.

Gece 22:00’dan sonra başlayan hayata ilişkin önerilerde bulunmak, önerilmeyen diğer mekanlar adına gerçekten haksızlık olur. Şehir yüzyıllardır süren içedönüklüğün acısını çıkartmak ister gibi eğlencenin her türlüsüne, içkinin nehir olup aktığı gecelere başkentlik yapar. Odessa'nın deribasovskayası üzerindeki harika restorantlar ,kafeler, diskotekler neredeyse her cadde ve bulvara yayılmış irili ufaklı bar ve klüplerin sayısı Avrupa’nın her şehrini kıskandıracak miktar ve kalitededir.
 

Öğrenci Yaşamı

Ukraynada sosyal yaşam inanamayacağınız kadar zengin ve çeşitlidir. Kiev Avrupa'nın en önde gelen kültür şehirlerinden biridir. Dilediğiniz zaman gidebileceğiniz konser ve tiyatrolar, dünyanın en ünlü orkestraları spor tesisler, dev kütüphaneler ve tabii ki satranç eğitimi. Ukrayna'da sizi kültür, sanat ve aktivite zenginliği içinde geçecek günler bekliyor.

 

Ukrayna denildiğinde birçoğumuz için aklımıza gelen ilk şey Ukrayna'da ve o coğrafyada yaşamın ucuzluğudur. Bu yaygın kanaat gerek orada yaşayan Türkler'den  ve o bölgeden turizm amaçlı gelen Rusların izlenimlerinden yayılmıştır. Gerçekten de Türkiye ile kıyasladığımızda Ukrayna'da yaşam maliyetleri oldukça düşüktür. SSCB'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan ülkelerden biri olan Ukrayna'da gaz ve elektrik maliyetlerinin yok denecek kadar az olması bu ülkeyi ucuz kılan nedenlerin başında gelmektedir.

 

Karadeniz hırçınlığının karmaşasından olsa gerek, hemen karşı kıyadaki kuzey komşumuz Ukrayna Cumhuriyeti’nde, 1991’de kazandığı bağımsızlığından bu yana sular yeni yeni durulmaya başladı. Bağımsızlığın kazanılmasından sonra parçalanmanın eşiğinden dönülmüş, ardından iki süper güç, ABD ve Rusya’nın satranç tahtasında renkli devrimler yaşamış Ukrayna bugünlerde dünya ile kaynaşma çabası içerisinde. Her ne kadar sosyalist ekonomiden piyasa ekonomisine geçişte epey bir sancı çekilse de, geniş verimli topraklara, zengin yeraltı kaynaklarına, SSCB’den miras kalan güçlü bir sanayiye, kaliteli akademisyen ve araştırmacı kadrolarına ile iyi eğitilmiş (okuma yazma oranı %98’nin üzerinde) iş gücüne ve yaklaşık 50 milyonluk nüfusa sahip Ukrayna, şimdi yeni bir değişim için adeta karınca gibi çalışıyor.

 

Misafirperver insanları, mükemmel mimarisi ve büyük step ormanlarıyla ilgi çeken Ukrayna’da sanki parklar içine kurulmuş şehirlerdeki yüzlerce yıllık katedralleri ve geleneksel mimarisi, mumyalanmış keşiş mezarları ve mükemmel mozaikleriyle açık hava müzesini andırır. Aslında coğrafi ve kültürel olarak bu ülke ile bizim aramızda iki büyük benzerlik bulunmakta. Türkiye nasıl Asya ve Avrupa arasında bir Avrasya köprüsü ise Ukrayna’ya da bir Avrasya geçidi diyebiliriz. Bunun yanı sıra tıpkı Anadolu da olduğu gibi Ukrayna’nın da doğusu ve batısı arasında derin kültürel farklılıklar vardır. Ülkenin batısı, AB ve ABD taraftarı olup bir Avrupalı gibi yaşasa da doğu bölgesi sanki hala Rus klasiklerinde anlatıldığı gibidir. Örneğin Dostoyevski’nin karakterlerinde görülen ani ruh değişiklikleri Doğu Ukrayna insanında hemen fark edilir. Bunun yanı sıra milliyetçi ve Rusya taraftarıdır

Sağlık Sistemi

Rehber Ukrayna ile gelen oğrencilerin hepsinde Sağlık sigortası bulunmaktadır.Bu Sigorta ile hastane icerisinde ameliyat dahil her turlu sağlık hizmetinden ucretsiz yararlanabilmektedirler.Ornek verilecek olursa bir türk oğrenci apandis ameliyatı olmuş, kuruş para harcamamıştır.Hastane ortamları genellikle Turkiye deki devlet hastaneleri gibidir.Her ne kadar luks ve konforlu odalar olmasa da başınızda sizi surekli kontrol eden bir hemşire bulunmaktadır.Genellikle iyi niyetli olan bu hemşireler sizin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde görmeye çalışırlar.

Türkiye İlişkileri

Ukrayna ile ilişkilerimiz Sovyetlerin dağılmasıyla hız kazandı. Karşılıklı olarak ithalat ve ihracatta bulunan iki ülke yakın geçmişte gerçekleşen Turuncu devrimi ile de bu ilişkilere hız vermiştir. 2005 yılı verileri itibarıyle iki ülke arasındakı ticaret Ukrayna lehine fazla veriyor gibi gözüküyorsa da, Türkiye Ukrayna'dan ağırlıklı olarak hammadde almakta, buna karşılık da mamül ürün satmaktadır. 1999 yılında Türkiye ve Ukrayna Milli Eğitim Bakanlıkları arasında başlamış olan çalışmalar eğitim sistemlerinde uyumluluk sağlama yolundadır ve halen bu ülkede 1500 kadar Türk öğrenci bulunmaktadır. İki ülkenin üniversiteleri öğrenci değişim programlarına imkan sağlamak için anlaşmalar yapmaktalar.

İklimi ve Bilgi Örtüsü

Güney sahilinde ılıman Karadeniz iklimi görülür. Batıda ve kuzeyde daha ılıman bir hava eserken, doğuda ve güneydoğuda daha soğuk bir iklim yaşanır. Karadeniz sahilinde serin geçen kış mevsimi, iç kısımlarda soğuk geçer. Yazları ülkenin büyük bir bölümünde ılık, güneyde ise sıcak olarak kendini gösterir.

Siyasi Sistemi

Sovyetler Birliği'nin dağılması sonucunda bağımsızlığını ilan eden Ukrayna'nın yönetim biçimi cumhuriyettir. Halk Tarafından beş yılda bir seçilen cumhurbaşkanı başbakanı atar, yapılan bu atamanın parlamento tarafından onaylanması gereklidir. Bu sistemde 2006 itibariyle ciddi değişiklikler yaşanması beklenmekte olup cumhurbaşkanı yürütme yetkilerinin çoğu başbakana devredilecektir. Cumhurbaşkanı ise sadece temsil işlevlerini üstlenecektir. Ukrayna yönetim tarzı itibariyle 24 bölge, bir özerk cumhuriyet (Kırım) ve bölge statüsünde iki kentten (Kiev ve Sivastopol) oluşmaktadır. Başkenti Kiev'dir. Verhovna Rada (parlemento) 450 üyeden oluşmaktadır, seçimleri dört yılda bir yapılmaktadır. 26 Aralık 2004 tarihinde tekrarlanan 2.tur cumhurbaşkanı seçimleri sonucunda batı yanlısı olarak bilinen Viktor Yuşenko Ukrayna'nın Cumhurbaşkanı olmuştur.
 

Ekonomik Durum

Tüm SSCB devletlerinde olduğu gibi Ukrayna'da da ekonomi ve üretimin bütün sektörleri başta Rusya olmak üzere diğer Sovyet Cumhuriyetlerine bağlıydı. 1991'de SSCB dağıldıktan sonra Ukrayna'da bir çok fabrika ve işletme kalmıştı, ancak yeni kurulan ülkeler derin ekonomik ve siyasal krizler yaşamakta oldukları için Sovyetler zamanındaki ilişkiler kesilmişti; ve bu nedenle işletmeler, fabrikalar çalışamıyordu. Yeni piyasa koşullarında ekonominin yeniden yaşama dönüştürülmesi ve canlandırılması yıllar aldı; haksız özelleştirme sonucu SSCB'den kalan fabrikaların çoğu yeni oligarşinin temsilcilerine neredeyse bedava satılmıştı.

 


Şimdi Ukrayna'nın ekonomisi canlanmış durumda, çok iyi çalışmaktadır. Ukrayna'da maden kömürü rezervleri çoktur, ancak yeni teknolojilerin yetersizliği nedeniyle maden kömürü çıkarımı pek gelişmiş değildir ve ocaklarda sık sık gaz patlamaları meydana gelmektedir. Başlıca ihracatlar, maden kömürü, büyük çaplı borular ve hurda demirdir. Ukrayna'nın tarımı gelişmiştir ancak AB ve WTI (DTÖ) engelleri yüzünden Ukrayna tarım ürünlerini fazla ihraç edemiyor. Doğalgaz konusunda Ukrayna, tüm Avrupa gibi Rusya'ya bağlıdır; petrol konusunda da Rusya'ya ve Asya ülkelerine bağımlılık söz konusudur. Ukrayna'da sıradan yurttaşların yaşam düzeyi orta; yoksul sayılabilen insanların sayısı, tüm nüfusun %0,7'si civarındadır. Aynı zamanda iktidarda bulunanlar (oligarşi) çok zenginlerdir. 2007-2008 başında enflasyon oranları yükselmiştir (2007 - %17; Ocak 2008 - % 2,9).Ukrayna'nın gelişmişlik oranı %87,3 tür. Son yıllarda sanayileşme ve teknoloji büyük bir artış göstermiştir. Sonuç olarak Ukrayna Doğu Avrupa'nın 2.gelişmiş ülkesidir.

Para ve Banka

Ukrayna'da Private bank, Aval Bank, Grant Bank, Nadra Bank gibi sağlam yabancı bankalar mevcuttur. Para transferi banka, Western Union ve Money Gramm aracılığıyla yapılır. Bankada hesap açma 3 USD'dır. Banka hesabı açtırarak Ukrayna’nın her yerinden 24 saat para çekimi sağlayan visa card, master card vb. kartlar temin edilebilir.

 

Bankalar; 09:00/10:00 – 13:00 ve 14:00 – 18:00 (Pztsi- Cum) açıktır.

Toplu Taşıma

Ukrayna'ya Ulaşım
Istanbul - Kiev arası "THY" ve "Aerovisit" havayollarının her gün tarifeli ucusları bulunmaktadır. Ankara - Kiev arasi "Motorsiç" firmasının çarşamba, perşembe, cumartesi ve pazar olmak üzere haftada dört gün tarifeli ucuşları bulunmaktadir."THY" ile Odesa'ya her gün; 'Tavriya' hava yollari ile salı, çarşamba, cuma ve pazar günleri uçmaktadir. Simferepol'e "THY" ile pazartesi, çarşamba, cumartesi ve pazar; "Tavriya" hava yollari ile salı ve cuma günleri uçuşlar yapılmaktadır. Dnipropetrivsk'e pazartesi ve perşembe günleri "Dnepr Avia" hava yollari ile uçuşlar vardır. Ayrıca Odesa - İstanbul arası "Ukrferry" firması tarafından pazartesi, perşembe ve cumartesi günleri feribot seferleri yapilmaktadir.

 

Ukrayna şehir içi ulaşım
Ukrayna'da uçak, tren, ve otobüs ile ulaşım yapılabilmektedir.Demiryolu taşımacılığı Ukrayna'ın en eski ve en geniş taşıma ağıdır. Ayrıca çok da ucuzdur. Fakat eskiliğinden dolayı trenler cok fazla rahat değildir ve zaman zaman gecikmeler yaşanır. Otobanlar iyileştirilmektedir ve yeni firmalar karayolu taşımacılığına girmeye başlamışlardır. Otobüs kullanarakta gayet rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Kiev içi seyahat taksi, otobüs, tramvay, troleybüs ve metro ile yapilabilir. Kiev merkezde en hızlı, güvenilir ve ucuz ulaşım yolu metrodur. Kiev metrosu kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere 3 farklı hattan oluşur. Belirli istasyonlarda hatlar arasında geçişler vardır. Teatralna metro istasyonundan Zoloti Vorota istasyonuna, Hreşatik istasyonundan Maydan Nezalejnosti istasyonuna ve Plosca Liva Tolstogo istasyonundan Palats Sporta istasyonuna geçiş yapmanız mümkündür. Her istasyona gelmeden önce istasyonun ismi anons edilir, vagonlarda bulunan ekranlarda da yazılı olarak istasyonun adı bildirilir. Ancak ilk defa duyacağınız Ukraynaca dili size karisik geleceğinden size tavsiyemiz önceden gideceğiniz istasyonu el kitapcığındaki haritadan, metro içinde ve istasyonlarda bulunan şemalardan tesbit etmenizdir.

 

Taksi ile ulaşım Türkiye ile kiyaslandığında oldukça ucuzdur. El kitapcığında bulunan taksi numaraları dışında yolda durdurup anlaşacağınız herhangi bir özel otomobil de size taksi hizmeti verebilir. Fakat gideceginiz yeri ve fiyati önceden anlaşmanız gerekir. Bunlar dışında dolmuş, tramvay ve troleybüs kullanarak da istediginiz yere rahatça varabilirsiniz fakat bu araçlarla ulaşımınızın rahat olması için gideceğiniz adresi söyleyecek kadar Ukraynaca veya Rusca bilmek işinizi kolaylaştırır.

 

Otobüs, trolleybus ve tramvay bileti 0,5 Grivna, aylik paso 17 Grivnadir. Metro bileti 0,5 Grivna, dolmuş 0,6-1 Grivna'dır.

Sosyal Hayat ve Kültür

Yiyecek/İçecek

Ukrayna yemek kültürü, ikliminin sağladığı şartlar ve kısmen eski Sovyet yemek kültürünün etkisi altındadır, Geleneksel yemek üç ana öğeden oluşur. Birinci anlamına gelen 'Pervoye' genellikle çorba veya salatayı/antreyi, Borş çorbasını (ukraynacası borşç) , ikinci anlamına gelen 'Ftoroye' yanında patates olan et, tavuk veya balığı, üçüncü anlamına gelen 'Tretye' ise kompostoyu veya tatlı temsil eder. İklim nedeniyle genellikle soğuk havaya dayanıklı olan lahana, patates, şalgam gibi sebzeler bol tüketilir. Ayrıca Türkiye'de pek bulunmayan fume et ürünleri (balık, tavuk, domuz vs) cok sayıda üretilir ve tüketilir.

 

Dünya yemek literatüründe yeri olan ve tavuk eti ile hazirlanan 'Kiev Koftesi' (Kievski Katleta) oldukça lezzetlidir. Balık, genellikle kurutulmuş veya marine edilmiş olarak tüketilir, taze balık tüketiminde ağırlık daha cok tatlısu balıklarındadır. Aynalı sazan, yayın, mersin balığı (dere türü) ve turna en çok tüketilen tatlı su balıklarıdır. Deniz balığı olarak barabulga adı verilen iri cins barbun ve kalkan bulunabilmektedir. Somon balığı ve çipura da çiftlik balığı olarak yurtdışından gelmektedir. Deniz ürünlerinden iri yengeç bacağı, kerevit, istakoz, kalamar, karides bulunmaktadır. Siyah ve kırmızı havyar oldukça popülerdir. Süt ürünleri de geleneksel beslenmede önemli yere sahiptir. Kaşar peyniri, lor, 'smetana' adı verilen ve her yemeğe ve tatlıya ilave edilebilen özel krema, yoğurt, kefir yoğun olarak tüketilir. Reçel ve turşu çeşitleri de halkın tüketiminde önemli yer tutar. Yaz sebzelerinin tamamı hemen hemen bulunmaktadir. Hem doğal, hem kültür olmak üzere yoğun olarak mantar tüketilir.

Ayrıca, çay ve çay ceşitleri de (siyah çay, Yeşil çay, Jasmin ve Karpat doğal çayları ile değişik çay çeşitleri) Ukraynalıların bizdeki kadar olmasa da tükettiği içecekler arasında hatırı sayılır yer tutar.

Hamur ürünlerinden mantı'ya oldukça benzeyen 'Pelmeni', mantının lahanalı, patatesli, tatlı olmak üzere vişneli ve lor peynirli olan 'Vareniki' cinsi de popülerdir. Meyve çeşit olarak azdır, ancak bizde fazla olmayan 'böğürtlen/yemiş' kültürü gelişmiştir. Soğukta da yetişebilen bu tür yemişlerin bir çok türü bulunmaktadır. Ekmek lezzeti ve kültürü bize göre farklıdır. Esmer ekmek yaygın olarak tüketilir ve oldukça lezzetlidir. Bira, votka, şarap ve şampanya tüketilen alkollü içeceklerin başında gelir. Ayrıca serinletici özelliği olan mayali içecek 'kvas' yazın kuçük tankerlerde satılmaktadır. Ukrayna'da cok değişik türlerde alkollü ve alkolsüz içecek tüketilmektedir. Marketlerin reyonlarında içki ve şekerlemeler önemli yer tutmaktadir. Diğer Avrupa Ülkeleri gibi maden suları da önemli ölçüde tüketilmektedir.
Ukrayna'da çeşitli dünya mutfaklarının restoranları bulunmaktadır. Helal kesim et yemekleriyle Türk mutfağının da temsil edildiği Türk restoranları yanında, Ukrayna, Rus, Gürcü, Özbek, italyan, Fransız, Yahudi, Çin, Japon, Amerikan, Latin Amerikan, Arap , Azeri restoranları da bulunmaktadır.

 

 

Ukrayna'dan Bazı Örf ve Gelenekler

Misafirliğe giderken yanınızda bir hediye götürmeniz hoş olur. Bir demette çicek sayısınınn, 1,3,5 gibi tek sayılarda olması tercih edilir. Tokalaşırken eldiven çıkartılır, kapıda iseniz elinizi eşik üzerinden uzatmayınız. Eve girerken ayakkabınızı koridorda çıkarın. Yemek yerken, sigara içerken karşıdaki insanlara teklif etmeyi unutmayın. Misafirliğe gittiğinizde size ikram edilen yemek ve içkiyi reddetmeyin. İş görüşmelerinde resmi kıyafet giyilir. Kartvizitin bir tarafının Ukraynaca diğer tarafın Ingilizce olması tercih edilir. Kilisede beyler şapkalarını çıkarır, bayanlar ise başlarını örterler.

Haberleşme

Ukrayna'da GSM standartlarında hizmet veren 5 firma bulunmaktadır. life , UMC, Kievstar, Wellcom ve GT. Turkiye'deki mobil operatörünüzün anlaşma durumuna göre bu operatörler ile uluslararası dolaşım yapabilirsiniz. Eğer kontürlü aboneliğiniz varsa operatörunüzden aktivasyon yaptırmanız gerekebilir. Ukrayna'daki mobil operatörlerden life bir Turkcell yatırımı olup Turkcell, Telsim ve Avea ile uluslararası dolaşım anlaşması mevcuttur. life şebekesini kullanmak icin telefonunuzun ayarlar menüsünden, telefon ayarlarına girip şebeke seçimini, manuel hale getirmek, daha sonra UKR 06, UA 06, UA Astelit 255 06 veya life olarak çıkabilecek seceneği seçmek yeterlidir. Telefonunuz uluslararası dolaşıma başladığında size Türkiye'den gelecek çağrılarda Türkiye ile Ukrayna arasında oluşacak ücretin sizin telefonunuza fatura edileceğini unutmayınız.
Bir çok GSM operatörünün birbiri arasında konuşması ücretsizdir.Life :) firmasının Turkcell ile anlaşması olduğundan ötürü Türkiye ile gerekli ayarlamayı yaptıktan sonra dakikası 1 kontörden konuşabilirsiniz.

Spor

Ukrayna, sporda çok sayıda uluslararası başarı elde etmiş olan ve üst düzey sporcular yetiştirebilen bir ülke. Sporun her dalına ilgi var ve değişik alanlarda madalyalar kazanan sporcuların sayısı çok fazla. Ukrayna’da spor ciddi bir iş olarak görülüyor ve mesleki bir disiplin içinde yapılıyor.
 
Ukrayna, sporun her çeşidinin yapıldığı bir ülke. Coğrafi yapısı, yaz sporları kadar kış sporları için de uygun. Ama futbol, her yerde olduğu gibi burada da kitleleri coşturuyor. Olimpiyatlar ise, büyük bir ilgiyle izleniyor.

Konaklama

Okul yurdu: Üniversite okuyan öğrenciler okullarının yurt imkanlarından faydalanabilirler. Yurt fiyatları aşağı yukarı bir donemlik ekstra elektrik ve su paraları ile toplam 200USD -400USD (yillik)civarı tutmaktadır.Yurtlar Genelde bloklar haline, bloklar 3 kişilik ve 2 kişilik odalardan oluşmaktadir. Bu blokların tuvalet ve banyoları ortaktır.Yabancı bir oğrencinin eğitim hayatının gidişatına ve yurt gorevlileriyle arasındaki ilişkiye gore yurttaki imkanları coğalmaktadır.(2 kişilik bir odayı yalnız kullanmak vb.) Yurtların kapısı gece saat 23.00 da kapatılır ve gece girişleri yasaktır. 23.00 dan sonra yapılan girişler yurt mudurlerine iletilmektedir. Odasında internet isteyen oğrenci yurdun arka tarafında bulunan internet kafeden kendisine kablo cektirebilir.En duşuk hızdaki internetin aylık fiyatı 80 grvn'dır.Bu ağ icinde bir cok rusca film ve muzik ucretsiz olarak indirmeden(download yapmadan) izlenebilir. Yurtlar icerisinde acık bufe veya kantin gibi bir bolum bulunmamaktadır.

 

Kiralık daireler: Kiev'de kiralık evde konaklamak isterseniz, bu doğal olarak yurt kadar ekonomik olmayacaktır. Şehrin merkezine yakınlığına, evin büyüklüğü ve komforuna göre değişmek üzere aylı kira bedeli  600 - 1000 USD arasında değişmektedir. Genellikle evlerde 3-4 öğrenci konaklar. Bu nedenle kişi başı aylık gider ortalaması 150 - 250 USD arasında olmaktadır..

Vize Bilgisi

• Lacivert (Umumi) Pasaport : Vize almak zorunda
• Yeşil (Hususi) Pasaport : Vizeye gerek yok
• Kırmızı (Diplomatik) Pasaport : Vizeye gerek yok
• Gri (Hizmet) Pasaport : Vizeye gerek yok 
Ukrayna Vizesi Kaç Günde Çıkıyor?
• Ukrayna Ticari Vizesi İşlem Süresi : 3 Gün
• Ukrayna Turistik Vizesi İşlem Süresi : 3 Gün
• Konsolosluk ve Büyükelçilikte olabilcek yoğunluğa göre işlem süreleri değişiklik gösterebilmektedir. .

 

Ukrayna Vize Başvuru Günleri;
• Pazartesi   09:00 – 12:30
• Salı            09:00 – 12:30
• Çarşamba 09:00 – 11:30
• Perşembe 09:00 – 12:30
• Cuma        09:00 – 12:30
 

Vize Başvuru Adımları ve İşlemleri

Ukrayna Öğrenci Vizesi alabilmek için gerekli belgeler:
• İlgili Ukrayna Üniversitesi’nden davet mektubunun aslı nüshası.
• Vize formu, 1 fotoğraf, pasaport.

 

Eğitim amaçla Ukrayna’ya gidenler, yanında aşağıdaki belgeleri bulundurmalıdırlar:
• İlgili Ukrayna Üniversitesi’nden davet mektubunun aslı nüshası.
• Diplomasının ve ilgili transkriptin onaylı fotokopisi.
• AİDS olmadığına dair rapor.
• Devlet sağlık kurumundan Ukrayna’ya girişinden en çok iki ay önce alınmış Sağlık Raporu.
• Acil durumlarda tıbbi yardım edebileceğine dair sigorta poliçesi.
• Doğum Belgesinin onaylı fotokopisi.
• 60x40 mm boyutundaki 6 vesikalık fotograf.
• Ülkesine dönebilmesi için 1 senelik açık dönüş tarihli uçak bileti.

 

Uyarı: Ukrayna Konsolosluklarından Eğitim vizesini almalarına rağmen söz konusu belgeleri yanlarında bulundurmayan kişiler ülkeye giriş esnasında Ukrayna Sınır Kontrol Kuvvetlerince geri çevirilebilir.

 

Öğrenci vizesinin süresi: Üniversitesi’nden gelen davet mektubunda belirtilen süreyle sınırlıdır. Öğrenci vizesi tek girişlidir. Eğitim amaçla Ukrayna'ya gidenler 3 gün içinde Ukrayna İçişleri Bakanlığı'nın yerli şubelerine (VGİRFO'ya) müracaat ederek kayıt yaptırmalıdırlar. Söz konusu makamlar, öğrenci vizesine istinaden Ukrayna’da oturma iznini (İkamet tezkeresini) düzenlemektedirler.

 

Ukrayna Kültürel ve Sportif Faaliyetler veya Bilimsel Araştırmalar gerçekleştirmek amacıyla alınacak vizeler için:
• Müracaat edenin Türkiye'de çalıştığı kurumun dilekçesi.
• Vize formu, 1 fotoğraf, pasaport.

Taleb edilen vizenin geçerlilik süresi 3 aydan daha uzun olduğu halde, herhangi bir sağlık kurumundan alınmış AIDS Testi istenilmektedir.

Etnik Yapısı

Ukraynalı %77.8, Rus %17.3, Beyaz Rus %0.6, Moldovalı %0.5, Krım Tatarları %0.5, Bulgaristanlı %0.4, Macar %0.3, Romen %0.3, Polonyalı %0.3, Yahudi %0.2, diğer %1.8 (2001 verileri)

Başkent

Kiev

Resmi Dil

Ukraynaca

Yüzölçümü

603,700 km²

Nüfus

45,700,395 (Temmuz 2009 verileri)

Para Birimi

Grivna

Saat Dilimi

GMT +2

İnternet Alan Adı Uzantısı

.ua

Ülke Hakkında

Ukrayna, dağlık ve ormanlık alanları, termal suları ve zengin bitki örtüsü ile önemli bir turizm bölgesidir. Karpatya ve Kırım dağ sistemleri, ülkenin en dikkat çekici coğrafik bölgelerini oluştururlar. Ülkenin Ortaçağ'dan kalma yerleri, mistik bir hava estirir. Başkent Kiev, Ortodoks inancının Doğu Avrupa'ya yayılmasında başrol oynamıştır. 
  
Dnipro Nehri üzerinde yer alan başkent Kiev, sanatı ve mimari eserleriyle dünya kültürünün en önemli parçalarından biridir. 1037'li yıllara dayanan tarihiyle Altın Kapı (Golden Gate), kent merkezine yakın bir noktada kent savunması için inşa edilmiştir. Birkaç blok ötede yer alan St. Volodymyr Katedrali, 19. yüzyıldan kalma bir mimari harikadır. Caves Manastırı, St. Sofia Katedrali, dünyaca ünlü Opera Evi, Ukrayna Sanat Müzesi, Ukrayna Tarih Müzesi ve Ivan Franko Tiyatrosu, kentin diğer önemli tarihi ve kültürel hazinelerinden birkaç örnektir.

Ulusal kültürün en önemli temsilcilerinden Lviv; Barok ve Rönesans mimarisi ve dar Ortaçağ sokakları ile dikkatleri çeker. Kent Kalesi, kentin kuzeyinde yer alan, mimarisi ve uzun tarihi ile önemli bir eserdir. Buradan, kentin en güzel manzaralarını ve uzaktan görünen Karpatya Dağları'nı izleyebilirsiniz. Karadeniz'in incisi olarak nitelendirilen Odesa; ılıman iklimi, sıcak suları ve sahil boyunca uzanan plajları ile her yıl on binlerce turisti ağırlar. Kent, Eisenstein'in Battleship Potemkin filmine konu olan 192 basamaklı Potemkin Merdiveni'ne ev sahipliği yapar.
 

Büyükelçilik ve Konsolosluk

İstanbul Ukrayna Başkonsolosluğu
Adakale Sokak No:13 Şenlikköy-Florya / İstanbul
0212 662 25 41 / 662 27 35
0212 663 26 55 / 663 26 73

 

Ankara Ukrayna Büyükelçiliği
Sancak Mah. 512. Sokak  No:17  06550  Çankaya / Ankara
0312 441 54 99
0312 440 52 89

Kurulus Tarihi

24 Ağustos 1991

Olumlu Yönler

Ukrayna üniversitelerinin birçok ülke öğrencileri tarafından tercih edilmesinin en önemli nedeni Ukrayna'daki yaşam şartlarının oldukça ekonomik ve avantajlı olmasıdır. Ukrayna'da eğitim almak, birçok açıdan karşılaştırıldığında Türkiye'den çok daha ucuza gelmektedir.

Güvenlik ve Acil Durumlar

Ambulans 03, Polis 02, İtfaiye 01

Din Dağılımı

Ukraynalı Ortodoks - Moskova Patrikhanesi, Ukraynalı Ortodoks - Kiev Patrikhanesi, Ukraynalı Autocephalous Ortodoks, Ukraynalı Katolik, Protestan, Musevi

Faydalı Linkler

• Kiev Borispol Hava Alanı : http://kbp.com.ua/ukrainian/golovna/index.html
• İstanbul Atatürk Hava Alanı : http://www.ataturkairport.com/tr-TR/Pages/Main.aspx
• Türk hava yollları: http://www.turkishairlines.com/
• AeroSvit Hava Yolları : http://www.aerosvit.com/
• Donbass Hava Yolları : http://www.donbass.aero/m1/ru/
• Tavrey Hava Yolları : http://www.tavrey.com/
• Motor Sich Hava Yolları : http://www.m9.com.ua/
• Ukrayna web cam: http://ukrtelecom.ua/en/offers/web_cam/

Yıllık Kişi Başına Düşen Milli Gelir

3.000 dolar.


Öğrenci İzlenimleri

Ukrayna Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız