MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Yurtdışında Üniversite Bul

Ülke Seçiniz

Bölge Seçiniz

Şehir Seçiniz


İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Amerika'da Lisans ve Önlisans Eğitimi Fırsatları!

Amerika'nın eğitim sistemi, dünya çapında tanınmakta ve en iyiler arasında yer almaktadır. Dünyanın eğitimde en ileri ülkelerinden biri olan ABD'de hemen hemen herkesin bütçesine ve eğitim durumuna göre uygun bir üniversitede eğitim almak mümkündür Türkiye'den bir öğrenci Amerika'daki üniversitelere, ister doğrudan devlet veya özel 4 yıllık bir okula başvuru yaparak, isterse iki yıllık önlisans okullarına (community college) girip gerekli notları alarak kaydolabilir. Amerika'da devlet kurumlarının yanında özel ve kamu kolejleri gibi pek çok kaliteli eğitim seçeneği bulunmaktadır. Amerika'daki eğitim kurumları, en son teknolojiyle donatılmış olup mesleki gelişiminize katkı sağlayacak kurumlardır. Üniversiteler de okutulan dersler öğrencinin isteği ve ihtiyacı doğrultusunda belirlenmekte olup öğrenci odaklıdır. Amerika'da eğitim sistemi çok esnektir ve öğrenci tarafından şekillendirilir diyebiliriz. Belirli dersleri alarak eğitime başlayan öğrenciler, daha sonra istedikleri dersleri seçerler. Öğrenci isterse bölümünü değiştirebilir, bu durumda gördüğü dersler geçerli sayılır ve yeni baştan başlaması gerekmez. Üniversitelerde ve kolejlerde, öğrencinin eğitimden sonuna kadar yararlanabilmesi için her türlü ihtiyaç karşılanmaktadır. Dil bilgisi yeterli olmayan öğrenciler için dil eğitimi verilmektedir. Amerika, pek çok kültürün bir arada yaşadığı bir ülkedir ve her alanda farklı insanlarla tanışmak, onlarla birlikte eğitim almak size farklı bir deneyim kazandıracaktır.

Amerikan Eğitim Sisteminin Göze Çarpan Özellikleri
* Amerika'daki okullarda dersler ezber sistemine dayanmaz. Soru-cevap şeklinde işlenen derslere öğrencilerin aktif katılımı sağlanır.
* Akademik yıl Ağustos ya da Eylül'de başlar, Mayıs ya da Haziran ayında da sona erer.
* Bir dönemde en fazla 15 kredilik ders seçilebilir.
* Öğrenciler gördükleri derslerden sınava tabi tutulurlar.

Artık Nerede Kalacağım Derdine Son !ABD'de Üniversite Eğitim Rehberi

Amerikan Üniversitelerine Giriş Şartları

 • Lise Mezunu olmak
 • Mezuniyet ortalamasının en az 2,75 ve yukarısı olması
 • TOEFL IBT puanının en az 80 olması

Community College Giriş Şartları

 • Lise Mezunu olmak
 • Mezuniyet ortalamasının en az 2,5 ve yukarısı olması
 • TOEFL IBT puanının en az 60 - 65 olması yeterlidir.

Üniversite Başvuruları İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Başvurulacak okulun başvuru formu
 • Notları gösteren belge (transkript)
 • Referans mektubu
 • Statement of Purpose (Eğitim amacını anlatan bir mektup)
 • Essay (kompozisyon)
 • Diplomanın aslı ve eğer İngilizce değil ise noter onaylı İngilizce çevirileri
 • Okulun istediği oranlarda dil yeterlilik sınav sonucu (TOEFL, IELTS)
 • Sponsorun (aile, iş yeri ya da arkadaş) eğitim ve yaşam bedelini karşılayacak miktarda banka mektubu

Amerikan Üniversitelerin Başlangıç Tarihleri

Ağustos, Eylül, Ocak, Nisan aylarında eğitime başlanabilmektedir.

Amerika'daki Devlet Üniversiteleri

Dünyanın en gelişmiş ülkesi konumundaki ABD'de onlarca devlet üniversitesi bulunmaktadır. Devlet üniversitelerinin özellerden en büyük farkı okul ve yaşam maliyetleri düşük olmasıdır. Yalnız üniversite ücretlerinin düşük olması bu okulların kalitelerini belirlemekte olup zira bu okullar devlet bütçesinden en fazla mali kaynak alanlardır. Ancak devlet üniversiteleri öğrenci kabul ederken önceliği kendi vatandaşlarına verirler. Fakat son yıllarda birçok devlet üniversitesi de yabancı öğrenci kabulüne başlamıştır. Bu üniversitelerin hepsi YÖK tarafından tanınıp denklik verilmektedir.

Amerika'daki Özel Üniversiteler

Dünyanın İngilizce eğitim veren en prestijli ve kaliteli özel ve vakıf üniversiteleri ABD'de bulunmaktadır. Öyle ki dünya sırlamalarında yer alan ABD üniversitelerinin çoğu özel üniversitelerdir. Devlet üniversitelerine nazaran yıllık eğitim ve yaşam masraflarının epey yüksek olduğu bu üniversitelerde ücretler hem yabancılar hem de ABD vatandaşları için aynıdır değişmez.

Amerika'daki 2 Yıllık Devlet Okulları (Community College)

Yurtdışında iki senelik okullar, yani yüksek okullardan mezun olan kişiler direk üniversite eğitimine transfer yapabilmektedirler. Bu okullarda öğrenci iki yıl boyunca hazırlık ve genel kültür dersleri alarak daha sonra uzmanlaşmak istedikleri 4 yıllık üniversiteye geçiş yaparlar. Community Kolejler öğrenciye, 4 yıllık bir üniversiteye geçişte kolaylık sağlaması, okul ücretlerin daha düşük olması, staj imkânları, üniversite kampuslerine göre daha ufak ve daha az kalabalık olmasından dolayı rahat uyum, bölümler arası geçişe kolaylıkla imkan tanıması gibi avantajlar sunmaktadır.

Amerika'daki 2 Yıllık Özel Kolejler

Bu okullarda ön lisans (Associates Degree) diploması verilmektedir. Dileyen öğrenci gerekli dersleri alır ise iki yılın sonunda dört yıllık üniversitelere transfer yapılır. Böylece yine dört sene de üniversite eğitim zaman kayıp etmeden tamamlanmış olur. Ya da bazı programları bir sene de tamamlayabilir ve sadece Sertifika ya da Diploma'da kazanabilir ve hemen çalışmaya yönelik adımlar atabilirler. Bu okulların bazılarında da staj olanakları mümkündür.

Amerika'daki Akademi ve Enstitüler

Bir veya birkaç özel alanda eğitim veren okullardır. Bazıları üniversitelere bağlı oldukları gibi bazıları bağımsız kuruluşlarca ilgili alanlardaki ihtiyacı karşılamak amacıyla kurulmuştur. 2, 3 ve 4 yıllık eğitim verenler olduğu gibi kimisinde yüksek lisans eğitimi de verir.
Seçilebilecek Alanlar;

 • Moda ve tasarım
 • Sinema, Tv
 • Müzik, resim ve tiyatro sanatları
 • BT Teknolojileri
 • CG ve 3D Tasarımlar
 • Reklamcılık
 • Endüstriyel Tasarım
 • Güzel sanatlar
 • Turizm ve işletme gibi.

Amerika'daki Teknoloji Enstitüleri

Teknoloji enstitülerinde yoğun olarak BT, IT mühendislik ve uzmanlık eğitimleri verilmektedir. Ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitimler kolaylıkla alınmaktadır.

Amerika'daki Lisans Tamamlama

Lisans tamamlama, üniversitelerin kabul koşullarına göre farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle önlisans tamamlama 2, 3 ve hatta sıfırdan başlamış gibi 4 yıl dahi olabilir. Lisans tamamlamak için gereken belgeler genel olarak şu şekildedir;

 • Ön Lisans diploması, İngilizce değilse yeminli tercüman ile çevirisi ve noter tasdiki
 • Daha önce alınmış olan derslerin görüldüğü iki senenin not dökümü (transkript). Eğer İngilizce değilse yeminli tercüman ile çevirisi
 • 2 adet akademik referans mektubu,
 • İngilizce yeterlilik seviyesini gösteren resmi IELTS ya da TOEFL sonucu

Türkiye'den ABD Üniversitelerine Transfer İmkânları

Eğer öğrenci üniversite kabulünde gereken koşulları sağlayamıyorsa bir diğer seçenek olarak üniversite transferini düşünebilir. Amerika'daki üniversiteler de Türkiye'dekiler gibi 4 yıllık olmakla beraber farklı olarak ilk iki yılda seçilmiş bölümle ilgili sadece genel ve kültür dersler verilmektedir. Bu yüzden, eğer öğrencinin not ortalaması iyi olursa daha sonraki iki yıl için istediği bölüme geçme şansı vardır. ABD'ye transfer olmak isteyen öğrenci, Türkiye'de almış olduğu derslerini bağımsız bir derecelendirme ajansına göndermesi ve aldığı derslerin kredilerinin değerlendirilmesi (credit evolution)" yapılması gerekmektedir. Transfer kararı bunlara göre verilmektedir.

Pre Sessional Kursları

Yurtdışındaki üniversiteler öğrenci kabulünde akademik şartlarının tümünü eksiksiz bir şekilde tamamlayan fakat IELTS, TOEFL gibi İngilizce yeterlilik sınavlarında istenen puanı alamayan öğrenciler için düzenlenmektedir. Öğrencinin durumuna göre 4, 8 ve 12 hafta süresince düzenlenen üniversitelerin pre-sessional kursları Haziran - Eylül arası düzenlenmektedir. Bir diğer anlamda bu kurslar, haftalık 20 saatlik dersler içeren yaz dil eğitim programları şeklindedir.

IB (International Baccalaureate) Diploma Programı?

2 yıllık IB Diploma programlarından başarılı sonuçlar alan öğrenciler dünyanın bir çok ülkesindeki en kaliteli üniversitelere kabul şansı elde edebilmektedirler. Şematik olarak altıgen bir şekilde gösterebileceğimiz Sadece kolej ve lise programlarının sunulduğu okullarda gerçekleştirilen IB Diploma Programlarında her biri farklı alt alanları kapsayan altı ders grubu vardır.


ABD'de Üniversite

ABD'de Üniversite Fiyatları

ABD'de Üniversite Eğitimi

Amerikada Lisans

Amerikada Üniversite Fırsatı