MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Yurtdışında Üniversite Bul

Ülke Seçiniz

Bölge Seçiniz

Şehir Seçiniz


İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Avusturya'da Lisans ve Önlisans Eğitimi Fırsatları!

Avusturya'nın üniversite eğitiminde tercih edilen üniversiteler arasında ilk sırada yer almasında, doğal güzelliklerinin, gelişmiş altyapısının ve Avrupa'nın göbeğinde olmasıyla diğer ülkelere kolayca ulaşım imkanı sağlamasının etkileri büyüktür. Yüksek öğrenimin yapıldığı Avusturya üniversiteleri ve sanat kolejleri, aynı zamanda ülkenin eğitim ve araştırma merkezleridir. Eğitimin amacı, ülkede araştırma kuruluşları ve önemli konularda çalışacak genç bilim adamlarını geleceğe hazırlanmaları ve mesleki nitelik kazandırmaktır. Bu nedenle Avusturya üniversitelerinde halka açıklık ilkesi benimsenmiştir. Eğitimsel gerekleri yerine getirebilen herkes üniversite, fakülte veya kolejlere girebilirler. Bu ilke, eğitimde fırsat eşitliğini sağlama amacını taşımaktadır. Fırsat eşitçiliği sade lafta kalmayıp 1972'den beri üniversitelerde kitap ve diğer eğitim materyalleri parasız olarak sunulmaktadır. Bazı demokratik kuruluşlar, üniversite ve kolejlere sürekli araştırma olanakları ile bunları derleme ve serbestçe yayınlama olanağı sağlar. 2003 yılına kadar Avusturya üniversitelerinde Diplomstudium, yani lisans ve yüksek lisans programlarının birlikte okutulması geçerliydi. Yeni düzenleme ile birlikte Avusturya kademeli bir şekilde Alman eğitim sistemine geçerek lisans ve yüksek lisansı birbirinden ayırmıştır. Öğrenci üç yıllık üniversite eğitimini (Bakkalaureatsstudium) tamamladıktan sonra Bakkalaureata (lisans derecesi) sahip olabilir. Ülkemizde olduğunun aksine Avusturya'da üniversite bitiren herkes istediği zaman yüksek lisanssa (Magisterstudium) başvurup iki yıllık eğitimin ardından Magister (mastır/yüksek lisans derecesi) unvanını alabildikleri gibi doktora eğitimlerine başlayabilir. Her ne kadar eğitim sistemi Türkiye'deki gibi uygulanmaya çalışılsa da iki yıllık yüksek okul programlarının Avusturya'da karşılığı bulunmamaktadır. Avusturya üniversitelerinde eğitim dili Almanca olduğu için yabancı öğrenciler Almanca yeterlilik sınavını geçmek zorundadırlar. Bu sınava hazırlık amacıyla üniversiteler kurslar sunmaktadırlar. Hiç Almanca bilmeyen bir öğrenci bu kurslara ortalama iki dönem devam eder ve sene bitiminde öğrenimine Almanca devam edebilecek derecede bir dil yetkinliğine kavuşur. Özel kurslar tarafından da alınabilen Almanca dil eğitimi haftada yaklaşık 250 saat olup iki dönem sürmekte olup 350-500 Euro arasında değişmektedir.

Neden Avusturya Üniversite Eğitimi?

 • Avusturya Devlet Üniversitelerinin YÖK tarafından denkliği tanınmaktadır. Mezuniyetinizle Türkiye ve Dünyada geçerli ve etkin bir diplomaya sahip olacaksınız.
 • Mezuniyet sonrası üniversite eğitiminize devam etmeye kendiniz karar veriyor, herhangi bir sınava girmeye ihtiyaç duymuyorsunuz. LES, GRE, GMAT, mülakat ve benzeri herhangi bir sınav zorunluluğu olmadan Yüksek Lisansa ve Doktora eğitimine doğrudan geçis imkanı, tıpçılar için TUS olmaksızın uzmanlaşma olanağına kavuşuyorsunuz.
 • Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğunda öğrencilerin öğreniminin yanı sıra çalışıp para kazanması devlet tarafından yasaklanmıştır. Ancak Avusturya`da bir öğrencinin öğrenimi esnasında 01.01.2003 tarihli resmi karar ile aylık 600 Euro maaşla sigortalı çalışma hakkı vardır.
 • Bir yarıyıl okuduktan sonra Üniversiteler arası öğrenci değiş-tokuşunu öngören Erasmus/Sokrates programlarıyla Avrupa'nın herhangi bir ülkesinde iki döneme kadar ücretsiz üniversite eğitimi alma olanağı.
 • Avusturya Üniversiteleri dünyanın en düşük ücretli üniversiteleri arasındadır.
 • Almanca ve İngilizce ile en az iki yabancı dili öğrenebileceğiniz çok dilli ve dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrencileri ile multikültürel ortam.
 • Avusturya Üniversitelerinin her öğrenciye sundukları bilgisayar ve internet ortamı, çok sayıdaki zengin donanımlı kütüphaneleri ve akademik çalışmayı teşvik eden rahat ve bilimsel ortamıyla eğitiminize sağlayacağı katkı ve avantaj.
 • Avusturya yüksek yaşam kalitesine sahip ülkelerin ön sıralarında gelmektedir. Hayat kalitesi yüksek, ulaşım problemini çözmüş, alt yapısı sağlam ve çoğu Avrupa ülkelerine göre suç oranları daha düşüktür.


Avusturya'da Üniversite Eğitim Rehberi

Türk Öğrenciler İçin Avustralya'da Üniversite Eğitimi

Avusturya'da lisans eğitimine başlamak isteyen Türk öğrenciler, okumak istediği bölümü ÖSS'de kazanmış olmalıdır. Öğrenci Türkiye`de hangi bölüme yerleştirildiyse Avusturya'da da o bölümde veya çok yakın diğer bölümlerde okuma hakkına sahiptir. Avusturya Üniversitelerinden kabul almak için Almanca bilmek ön şart değildir. Çünkü öğrenci kabul edildiği üniversitenin Almanca hazırlık kursuna katılabildiği gibi özel dil kurslarına da gidebilir. Fakat üniversiteye başlamak için dil yeterlilik sınavını geçmek zorundadırlar. Bununla birlikte bazı üniversiteler Türkiye'de liseyi bitirmiş öğrencilerine ortaöğretim programlarından eksik dersleri tamamlama şartı getirmektedir. Bu şart Türkiye ve Avusturya'daki lise müfredatından kaynaklanan bir farktır. Bu öğrenciler iki-üç ek lise dersini lisans eğitimine başlamadan önce vermek zorundadırlar. Lisans eğitimlerinin bir kısmını Türkiye'de tamamlamış öğrenciler Avusturya üniversitelerine kayıt olup o zamana kadar yapmış oldukları ortak dersleri saydırarak Avusturya´da aynı veya benzer bir bölüme geçiş yapabilirler. Avusturya'da eğitim için devlet üniversitelerinde çok yüksek olmayan ancak Almanya'ya kıyasla daha pahalı harçlar öngörülmektedir. Harçlar, duruma göre dönem basına yaklaşık 300-400 Euro civarında değişir. Özel üniversiteler ise yıllık 10.000-15.000 Euro arası değişen ücretler talep etmektedirler. Artık bazı bölümlere Lise Bitirme Derecelerine bakılarak kabul edilmeyen Alman Lise Mezunları soluğu Avusturya Üniversitelerinde almaktadır. 2005 yılından itibaren gelen Alman öğrencilerden dolayı artık Avusturya Üniversitelerinde Tıp, Eczacılık, Veterinerlik ve Diş Hekimliği bölümlerinde kontenjan uygulanmaktadır. Ayrıca öğrencilerin bu bölümlere girmesi için giriş sınavını geçmeleri gerekmektedir.

Avusturya'da Öğrenim Dili

Avusturya'da eğitim dili Almancadır. Avusturya Üniversitelerinde lisans, mastır veya Doktora yapmak isteyen öğrenciler Almanca yeterlilik sınavını vermelidirler. Bu süre ortalama 1 yıldır. Ancak öğrencilerin 4 dönem (2 yıl) Almanca öğrenme hakları vardır. Viyana Üniversitesinde ve Teknik Üniversitede bazı dersler isteğe bağlı olarak İngilizce verilebilmektedir.

Başvuru Tarihleri

Kış Dönemi (Wintersemester) için 1 Eylül, Yaz Dönemi (Sommer semester) için 1 Şubat tarihlerine kadar başvuru yapılabilir.

Türkiye'deki Bir Üniversiteden Avusturya'da Bulunan Bir Üniversiteye Geçiş

Eğitimlerinin kalan kısmını Avusturya da devam ettiren öğrenciler dil kursundan sonra ders almaya başladıklarında Transkiriptlerinin tercümesi ile bölümlerindeki almış oldukları denk dersleri saydırabilmektedirler. Bu konuda öğrencilerimize yardımcı olmaktayız.

Avusturya'da Okurken Bölüm Değişikliği

Ögrenciler ÖSS tarafından yerleştirildikleri bölümü, bu bölüm Avusturya´da yok ise içerik olarak en yakın olan bölüm üzerinden eğitim alma hakları bulunmaktadır. İsteğe bağlı bölüm değişimi yapılamamaktadır. Ailesi (anne, baba, eş) Avusturya´da bulunan öğrenciler için ayrıcalıklar bulunmaktadır…

YÖK Denkliği

Yurtdışından alınan bir diplomanın denkliği ile ilgili onay verilebilmesi için, diplomanın alındığı kurumun ve ilgili programın Yükseköğretim Kurulu tarafından ilgili kanun gereği tanınmış olması gerekmektedir. Yükseköğrenimlerini yurtdışında yapmak isteyen ve lise öğrenimlerini Türkiye'de tamamlayan Türk uyruklu öğrencilerin; Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmiş ve taban puanı tutturmuş olmaları gerekmektedir. Zaten ÖSS ile yerleşemeyen öğrencilerin Avusturya üniversitelerinde okuma hakkı yoktur. Bu kriter de denklik için gerekli ve yeterli şarttır.

Avusturya'da Burs

Yabancı öğrencilerin, uluslararası olduğu gibi birçok Avusturyalı kuruluşlardan büyük şartlar beklenmeksizin burs alma imkânları vardır. Yabancı örencilere burs sağlamak amacıyla kurulmuş, uluslararası bir kuruluş olan EZA bu alanda hizmet vermektedir. Aşağıda başvurabileceğiniz bazı Burs Programlarını görebilirsiniz. Ancak burslar kontenjan dahilinde verildiği için burs alma garantisi bulunmamaktadır. Başvuru formları Avusturya konsolosluklarından ve bağlantı bürolarından temin edilebilir.

 1. Eine-Welt-Stipendienprogramm (EZA-1528) Bursu: Lisans & yüksek lisans öğrencileri ve doktora öğrencilerine öğrenim durumuna göre aylık burs olarak verilmektedir. Başvuru için öğrencinin Avusturya`da bulunması gerekmektedir. Aylık burs miktarı:
  • Lisans öğrencileri için aylık 400 Euro
  • Yüksek Lisans öğrencileri için aylık 475 Euro
  • Doktora öğrencileri için aylık 510 Euro
 2. Nord-S Dialog Program (EZA-894) bursu: Doktora öğrencileri için 36 ay, araştırma görevlileri için 12 ay süreyle verilmektedir. Öğrencinin hastalık sigortası primi ÖAD tarafından yatırılır. Aylık burs miktarı:
  • Doktora öğrencileri için aylık 940 Euro
  • Araştırma görevlileri için aylık 1040 Euro
 3. Ernst Mach Bursu: Türkiye`de doktora programına kayıtlı veya doktora programından mezun olup herhangi bir üniversitede görevli kişiler başvurabilir. Ernst Mach bursuna başvuruyu ancak, yukarıdaki EZA-894 bursuna, okuduğu bölümden dolayı başvuru hakkına sahip olmayanlar yapabilir. Doktorasını henüz tamamlamamış 35 yaşının altındaki öğrenciler doktora yaptıkları üniversiteden öğrenci belgesi ve doktora tezinin ayrıntılı dökümünü ibraz etmeleri gerekmektedir. Öğrencilerin iyi derecede Almanca veya İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Süresi: 1 - 9 ay Aylık burs miktarı:
  • Doktora öğrencileri için aylık 940 Euro
  • Doktorasını yapmış araştırma görevlileri için aylık (30 yaşın üstünde) 1040 Euro
   Türk bursiyerlerin yol masrafları da Ernst Mach Bursu tarafından karşılanmaktadır, ihtiyaç halinde barınma yardımı da yapılmaktadır.
 4. Fachausbildung für Angehörige aus Entwicklungslandern (EZA-654) bursu: Yüksek lisans, doktora öğrencileri ve araştırma görevlileri için 3-12 ay süre ile verilmektedir. Amacı yabancı öğrenci ve araştırma görevlilerine branşlarında araştırma ve proje imkanı sunmaktır. Miktarı:
  • Yüksek lisans öğrencileri için aylık 880 Euro
  • Doktora öğrencileri / doktora mezunları için aylık 940 Euro
  • Araştırma görevlileri için 1040 Euro


Avusturya'da Üniversite

Avusturya'da Üniversite Fiyatları

Avusturya'da Üniversite Eğitimi

Avusturya'da Lisans

Avusturya'da Üniversite Fırsatı