MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Yurtdışında Üniversite Bul

Ülke Seçiniz

Bölge Seçiniz

Şehir Seçiniz


İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Macaristan'da Lisans ve Önlisans Eğitimi Fırsatları!

2004 yılında AB'ye katılan Macaristan'da ÖSS sınavına girmeksizin üniversite eğitimi almak artık mümkün. AB destekli bu üniversitelerde öğrenciler, tıp, eczacılık, mühendislik ve işletme gibi bir çok alanda İngilizce eğitim alabilmektedirler.

Eğitim kalitesi diğer civar ülkelere nazaran oldukça ileride olan Macaristan, onlarca farklı ülkeden binlerce öğrencinin ilk tercihi olmaktadır. Macaristan'da lisans eğitimi 3 yıl sürer. Bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 3,5 yıl olur. Tıp eğitimi 6 yıl, diş hekimliği ve eczacılık bölümleri ise 5 yıl sürmektedir. Mastır eğitimi ise 2 yıl sürer.


Neden Macaristan'da Üniversite Eğitimi?

  • AB Üyeliği: 2004 yılında Macaristan'ın Avrupa Birliği'ne üye olması ile üniversiteler otomatik olarak YÖK ve uluslar arası denkliğe sahip olmuştur. Böylece alınacak diploma hem Avrupa ülkelerinde hem de Türkiye'de geçerli olup kişi mesleğini istediği yerde rahatça yapabilme şansına kavuşmaktadır.

  • Sınav Şartı Aranmaması: Macaristan 2004 yılında Avrupa Birliğine üye olmuştur. Bu nedenle Macaristan'da YÖK denkliğiyle üniversite eğitimi almak için ÖSS sınavına girme şartı aranmamaktadır.

  • İngilizce Eğitim: Macaristan'da neredeyse bütün üniversitelerde İngilizce eğitim verilmekte olup öğrenci ana dili gibi İngilizce öğrenme şansına sahip olur

  • Ucuzluk: Özellikle tıp, eczacılık, diş hekimliği ve işletme gibi bölümler diğer ülkelere göre oldukça ekonomik bir ücret talep etmekte olup öğrenci mezun olduktan sonra mesleğini hem Avrupa'da hem de Türkiye'de rahatça yapabilmektedir. Sadece tıp, eczacılık ve diş hekimliğinde ilk yıl tıbbi hazırlık eğitimini (Medical Foundation) alınmaktadır.

  • Schengen Vizesi: Macaristan'da eğitim alacak öğrenciler, ülkenin AB üyeliğinden dolayı schengen vizesi sahibi olmaktadırlar. Bu sayede Avrupa'da öğrenci dilediği gibi sınırsız bir şekilde dolaşma hakkına kavuşmaktadır.


Artık Nerede Kalacağım Derdine Son !Macaristan'da Üniversite Eğitim Rehberi

Macaristan'da Üniversite Eğitim Şartları

  • Yaş sınırı 30'dur.
  • Her öğrenci ilk yıl hazırlık (foundation) eğitimi almak zorundadır.
  • Foundation eğitimi için ön şart olarak orta düzey İngilizce istenmektedir.

Başvuru ve Kabul Koşulları

Öğrenci öncelikle okumak istediği üniversitenin ön kabul sınavına girmek zorundadır. Bu sınavla, temel bilgiler ve dil seviyesi ölçülmektedir. Sınavlar İngilizce olarak, fizik, matematik, kimya, biyoloji gibi çözmeye dayalı bir şekilde olduğu gibi sözlü şekilde de olabilmektedir. Daha sonra alınacak bir yıllık hazırlık (foundation) eğitiminin ardından öğrenci tekrar bir sınava tabii tutularak okumak istediği bölüme yeterli olup olmadığı belirlenir. Eğer öğrencinin İngilizce seviyesi ve notları yüksekse sınavdan muaf tutularak direk istediği bölüme yerleştirilebilir.

Macaristan'da Eğitim Hakkında

Macaristan’da devlet, özel sektör ve kilise tarafından işletilen toplam 71 eğitim kurumu mevcut. Macaristan, 28 ülkenin imza attığı “Bologna Process”e 1999 yılında imza atarak, Avrupa Yüksek Öğrenim Bölgesine katılmıştır.

Eğitim Dönemleri

Autumn Semester (Sonbahar Yarıyılı)
Eylül İlk iki Haftası                    : Kayıt kabul ve ders seçimi
Eylül ortası – Aralık ortası          : Dersler devam ediyor
Aralık Ortası – Şubat başı          : Sınav periyodu
 
Spring Semester (Bahar Yarıyılı)
Şubat ortasına kadar                 : Kayıt kabul ve ders seçimi
Şubat ortası – Mayıs Ortası       : Dersler devam ediyor
Mayıs Ortası – Temmuz başı     : Sınav periyodu
 
Tatiller
Sonbaharda Ekim Sonu, Kışın Aralık Sonunda, Baharda ise Paskalya haftası tatil vardır.

Macaristan Hakkında

Resmi Adı : Macaristan (Republic of Hungary)
Yüzölçümü : 93032 km2
Nüfus : 10.053.000
Komşuları : Avusturya, Slovakya, Ukrayna, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya
Resmi Dil : Macarca
Yönetim : Parlementer Cumhuriyet
Başkent : Budapeşte (Budapest) Nüfusu 1.700.000
Büyük Şehirler : Debrecen, Miskovic, Szeged, Pecs ve Györ.
Para Birimi : Forint (HUF)
Zaman dilimi : GMT +1
Nehirleri : Danube 417 km, Tisza 597 km
Gölleri : Balaton, Lake Velence
En Yüksek noktası : Matra Tepesindeki Kekes (1014km)

Macaristan, OECD, NATO ve Avrupa Birliği üyesidir. Aynı zamanda Schengen bölgesi ülkelerinden biridir. Macaristan, 19 idari bölgeden oluşmaktadır. Macaristan çok popüler 15 turistik bölgeye sahiptir. Küçük bir ülke olmasına rağmen, ülkede UNESCO tarafından koruma altına alınmış tarihi eser vardır. Biosphere Rezervleri, dünyadaki en büyük ikinci termal gölü olan Heviz Gölü (Lake Héviz) ve orta Avrupa’nın en büyük gölü olan Balaton Gölü (Lake Balaton) ve de Avrupa’nın en geniş doğal yeşil alanı (Hortobágy) Macaristan sınırları içindedir.

Genelde kuru bir iklime sahiptir. Kışları soğuk, yazları ise sıcaktır. Ortalama sıcaklıklar Ocak ayında -1 derece iken, Temmuz ayında ise 21 derece civarındadır. Ülkenin etrafını saran Alpler ve Karpatlar ülkenin ikliminin yumuşak olmasında önemli rol oynamaktadır.
Macaristan denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülkeyi üç parçaya ayıran Danube ve Tisza isminde iki uzun nehir vardır. Balaton gölü 598 km2 yüzölçümü ile ülkenin en büyük turist cazibe merkezlerinden biridir. Gölün ortalama derinliği 2 – 3 metre olup, bu sayede yazın su çabucak ısınmaktadır.

Gezilip görülecek yerleri şunlardır, Budapeşte Danube Bank Wiew, Eski Hollokö Köyü ve Çevresi, Aggtelek Ulusal Parkı, Arch Abbey, Hortobagy Ulusal Parkı, Early Christian Necropolis, Cultural Landscape of Lake Fertö, Tokaj-Hegyalja Wine Region,

Macaristan’daki Türk Büyükelçiliği İletişim Bilgileri
Adres : 1062 Budapest, Andrassy ut 123
Telefon : +36 1 344 422 4120
E-mail : budapest@turkishembassy.hu

Debrecen Hakkında

Doğu Macaristan’ın geleneksel eğitim merkezi’dir Debrecen. 250 binden fazla nüfusu ile Macaristan’ın en büyük ikinci şehridir. Debrecen ayrıca lüks termal tesisleri ve de tatil merkezi olarak da meşhurdur. Debrecen’deki eğitimin geçmişi 16.Yüzyıla kadar uzanır. Debrecen Tıp Üniversitesi, 1951 yılında Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünde bağımsız bir üniversite olmuştur. 1987 yılında üniversitede İngilizce TIP eğitimi başlamıştır. Diş Hekimliği 2000/2001 eğitim yılında, Eczacılık bölümü ise 2004/2005 eğitim yılında İngilizce eğitim vermeye başlamıştır. Tıp eğitim müfredatı, Avrupa Tıp müfredatına birebir uyumludur.

Tıp Eğitimi

Üniversite bünyesinde hem Macarca hem İngilizce Tıp eğitimi verilmektedir. Tıp eğitimi Premedical Studies ve Medicine olmak üzere iki aşamalı olarak verilmektedir.
 
Premedical Studies: BASIC MEDICINE COURSE (Temel Tıp Bilimi)
Bir yıl süren Premedical Medicine Programı (Foundation Year) lise eğitimi boyunca yeterli Biyoloji, Fizik ve Kimya dersi almayan öğrenciler için düzenlenmektedir. Bu derslere ilave olarak İngilizce dersi ve Latince ve Macarca dil dersleri de verilmektedir. Bu derslerden en önemlileri tabiî ki fizik, kimya ve biyoloji dersleridir. Foundation yılını başarı ile tamamlayan öğrenciler, General Medicine, yani TIP bölümüne, Dişcilik ve Eczacılık bölümlerine de kabul edilmiş sayılırlar. Tıp eğitimi 6 yıl (10 semester) + 1 yıl staj olmak üzere toplam 7 yıl sürmektedir. Yabancı öğrenciler için, öğretim dili İngilizce’dir. Eğitim dili İngilizce olmasına rağmen, öğrencilerin 3.sınıftan itibaren hastalarla iletişim kurabilmeleri için Macarca’yı da öğrenmeleri de zorunludur.
 
Dersler              Ders Saatleri
Biyoloji              165 Saat
Kimya               180 Saat
Fizik                 180 Saat
Macarca             60 Saat

Tıp Fakültesi Başvuru Koşulları

Başvuru Formu
Lise Diploması [İngilizce Tercümeli]
Lise Ders notları (transkript) [İngilizce Tercümeli]
İngilizce Yeterlilik Belgesi (Toefl, Ielts Skoru)
Pasaport sayfalarının fotokopileri
Kısa bir CV
Başvuru ücreti 150$
Sınav Ücreti 350$

Kabul Prosedürü
Kabul belgesi alabilmek için okulun ilk yıl ücreti peşin olarak ödenir. Ödemesini yapan öğrencilere okul, “letter of acceptance” yani kabul belgesi verir. Residence Permit ( oturum vizesi ) Türkiye deki Macaristan Konsolosluğunca verilmektedir. Üniversite tarafından, vizeye başvurabilmesi için aşağıdaki dokümanlar gerekmektedir.

? Orijinal Kabul belgesi

? Macar konsolosluğuna hitaben Macarca yazılmış vize destek mektubu Bu mektupta Öğrencinin okul ücretini ödediği ve kalacak bir yeri olduğu teyidi yer alın. Ayrıca sigorta hakkında bilgi içerir.

? Sağlık sigortasının bir kopyasının geçerli bir sağlık sigortası, Kayıt kabulde zorunlu şartlardan biridir.

Kabulde sunulan tüm evraklar, Debrecen’e ulaştıktan sonra oturum izni için de gerekli olur. İlk vize alımından sonra, vizenin oturumun bitime 1 ay kala oturum vizeleri yenilenir. Öğrenci konaklaması ile ilgili tüm adres değişikliklerini 3 çalışma günü içinde Göçmenlik Ofisine bildirmesi zorunludur.

Debrecen Üniversitesi

Lisans Bölümleri
Süre
Yıllık Eğitim Ücreti
Sahne Sanatları ve Müzik (Performing Arts Music, BA)
6 Sömester
9.000 $
Güzel Sanatlar ve Müzikoloji (Creative Art and Musicology)
6 Sömester
9.000 $
English Studies, BA
6 Sömester
5.000 $
İşletme (Management and Business Administration, BA)
7 Sömester
5.000 $
Biyoloji (Biology, BSc)
6 Sömester
5.000 $
Kimya Mühendisliği (Chemical Engineering, BSc)
7 Sömester
5.000 $
Elektrik Mühendisliği (Electrical Engineering, BSc)
7 Sömester
5.000 $
Yazılım Mühendisliği (Software Engineering, BSc)
6 Sömester
5.000 $
Sistem Mühendisliği (System Engineering, BSc)
7 Sömester
5.000 $
İşletme Enformatiği (Business Informatics, BSc)
6 Sömester
5.000 $
Fizyoterapistlik (Physiotherapy, BSc)
7 Sömester
6.000 $
Kamu Sağlığı (Public Health, BSc)
7 Sömester
6.000 $
TIP (General Medicine, M.D.)
12 Sömester
12.500 $
Diş Hekimliği (Dentistry, D.M.D.)
10 Sömester
12.500 $
Eczacılık (Pharmacy, MSc)
10 Sömester
12.500 $
Hazırlık Bölümleri
Süre
Yıllık Eğitim Ücreti
Music Theory, General Music Studies, Choir Conducting
2 Sömester
7.000 $
Classical Instrument* and Voice Studies
2 Sömester
7.000 $
International Foundation Year
2 Sömester
5.000 $
Intensive Foundation Semester (Ocak-Haziran 2011 Arası)
1 Sömester
3.000 $ + 2.000 USD Depozito
Temel Tıp Eğitimi Hazırlık (Basic Medicine Course (Pre-Medical Course I-II)
2 Sömester
5.500 $


Macaristan'da Üniversite

Macaristan'da Üniversite Fiyatları

Macaristan'da Üniversite Eğitimi

Macaristan'da Lisans

Macaristan'da Üniversite Fırsatı