MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Yurtdışında Üniversite Bul

Ülke Seçiniz

Bölge Seçiniz

Şehir Seçiniz


İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Ukrayna'da Lisans ve Önlisans Eğitimi Fırsatları!

Ukrayna'da yüksek eğitim veren kurumlardan 300'den fazlası uluslararası öğrenci kabul etmektedir. Ukrayna'daki yüksek öğretim kurumlarından alınacak diplomalar Lizbon antlaşması ile tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Öğrenciler bu anlaşma ile istediği Avrupa Birliği ülkesine yatay geçiş yapma hakkına da sahip olabilmektedirler. Çarpıcı bir gerçek olarak 100-300 yıllık geçmişe sahip üniversitelerde lisans eğitimi dört yıl sürmektedir. Bu süre tıp bölümlerinde ise 5-6 yıl olduğu gibi teknik eğitim içeren bölümlerde 4 yıllık lisans programına ek olarak 1,5 yıl da uzmanlık eğitimi almak gerekmektedir. Türkiye'de herhangi bir lise'den mezun olmuş olan herkes hazırlık eğitiminden sonra Ukrayna'da üniversite eğitimine başlayabilir. Fakat Ukrayna'da üniversitelere sınavsız girebilmek demek, istenilen bölüme rahatça girebilmek demek değildir. Sözgelimi, öğrenci tıp eğitimi almak istiyorsa, ilgili hazırlık programına bile kabul edilmek için matematik, fizik biyoloji vs derslerdeki lise notlarının istenilen oranlarda olması gerekmektedir ki bu oran çoğu üniversiteye kabul için 5 üzerinden 3 ve üstü olmalıdır. Fakat üniversiteleri çok kalabalık olmayan Ukrayna, tıp eğitimi konusunda en iyi eğitimlerden biri verilmektedir. Ancak alternatif tıp bu alanda önemli bir yer tutmaktadır. Ülkede bu alanda çalışan 39 araştırma enstitüsü, 8 TIP üniversitesi, 5 Tıp akademisi ve eczacılık akademisi bulunmaktadır. Ekonomi ve sosyal bilimler ise genellikle rahat kabul alınan bölümlerdir. Benzer biçimde hazırlık yılı mezuniyet notları da, lisans eğitimi almak istenilen üniversitenin kabul ederken dikkatle inceleyeceği detaylardır. Taras Shevchenko, KPI gibi üniversitelerde, özellikle mühendislik ve tıp gibi alanlarda lisans eğitimine kabul etmek için öğrencinin hazırlık eğitiminizi başarı ile tamamlamasını istemektedir.

Neden Ukrayna'da Üniversite Eğitimi?

  • Eğitim Maliyetlerinin Ucuzluğu: Ukrayna'da eğitim maliyetlerini Türkiye ile kıyasladığımızda Ukrayna'nın çok çok ucuz olduğunu göreceksiniz. Bugün özel bir üniversitenin yıllık eğitim maliyeti minimum 6.000 dolardan başlarken Ukrayna'da yarı fiyatına okumak mümkündür. Ayrıca sınavsız, ÖSS'siz öğrenci kabul etmesi nedeniyle Türkiye'de sınavı kazanamayıp tekrar dershaneye gitmeyi düşünen adayların bu kurumlara ödeyeceği para, Ukrayna'da üniversite eğitimi için harcayacağı ücrete neredeyse eşittir, hatta Ukrayna'nın bazı şehirlerinde çok daha ucuzdur.

  • Üç Dilde Eğitim: Ukrayna'da eğitim alan öğrenciler, Ukrayna'nın çok dilli bir ülke olması sebebiyle eğitim hayatlarının sonunda çok iyi derecede Ukraynaca ve Rusça öğrenmek zorunda kalacaklar. İdealist olanlar bu iki dile iyi düzeyde bir İngilizce de ekleyerek mezun olduklarında CV'lerinde ana dilleri ile birlikte 4 dil bilen vasıflı bir mezun olarak diğer adaylardan bir adım önde hayata başlamış olacaklar.

  • ÖSS Sınavına Girmeksizin Lise Diploması İle Üniversiteye Giriş: Yıllar ilerledikçe daha karmaşık ve daha çekilmez hale gelen ÖSS sınav sistemi nedeniyle birçok adayın hayatı altüst olurken, gerek aileler gerekse toplumun adaylardan aşırı bir beklenti içine girmeleri, onları hangi bölüm olursa olsun yeter ki bir bölüme gireyim anlayışına itmektedir. Bu uğurda idealinde olmayan bölümlerde okumaktansa, bu çileyi çekmektense sadece lise diplomanız ile istediğiniz ve hayalini kurduğunuz bölümde okuyabilirsiniz.

  • YÖK Denkliğinin Önemsizliği: YÖK denkliği demek her şey demek değil, öncelikle bu gerçeği kabul etmek gerekir. YÖK denkliği olan bir lise mezunu olarak ÖSS kapılarında çile çekmektense YÖK denkliği olmasa da bir bilgisayar mühendisi, uçak mühendisi yada işletmeci birer üniversite mezunu olmak daha akıl karı ve mantıklı bir seçim olsa gerek. Ayırca YÖK denkliği olmamasını, Ukrayna'daki üniversitelerin kalitesiz olduğu şeklinde yorumlayan adaylarımıza bu konuda yanıldıklarını, Türkiye'den birçok üniversite ilk 500 üniversitede sıralamaya bile giremezken, Ukrayna'daki birçok üniversitenin dünyaca tanındığı ve listeye girdiğini görebilirsiniz. Örnek olarak Sikorsky Helikopterlerinin mucidini ünlü Rus Igor Ivanovich Sikorsky Kiev Politeknik Üniversitesi'nden mezun olmuş ve icat ettiği helikoptere kendi adını vererek tarihteki yerine almıştır. Yine ünlü fizikçi Mendel'de Ukrayna'daki üniversitelerde eğitim görmüştür. Ayrıca Ukrayna'daki birçok üniversite Lizbon anlaşması gereği Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversitelerce denk kabul ediliyor. Bu denklik sorunu, varlığı hala tartışılan ve kime neye göre denklik verdiği çok da net olmayan YÖK'e ve Türkiye'ye has bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

  • Ucuz Yaşam Giderleri: Ukrayna'da eğitim alan öğrenciler Türkiye şartlarına göre çok daha ucuza yaşamlarını sürdürebilirler. Ukrayna'da aylık yemek gideri ortalama 90-200 ABD dolarıdır. Otobüs, tramvay, metro gibi toplu taşıma araçlarında aylık paso ücreti yaklaşık 5 YTL 'dir. Her öğrenci için zorunlu olan sağlık sigortası yıllık 80 $'dır. Okulların sağladığı yurtlarda konaklama çok ucuzdur. Yıllık 250 dolardan 750 dolara kadar değişen fiyatlar mevcut olup, yurt binaları çok bakımlı ve yeni olmasalar da temizlik sorunu yoktur. Yurt yerine evde kalmak isteyen adaylar için ev kiraları 100$ ile 400$ arasında semtine ve binanın donanımına göre değişmektedir. Bu seçenek için de birkaç arkadaş aynı evi paylaşmak iyi ve ekonomik bir fikir olabilir.Ukrayna'da Üniversite Eğitim Rehberi

Ukrayna'da Rusça, Ukraynacada ve İngilizce Eğitim

Ukrayna'da aslında Rusça ve Ukraynaca birbirinden koparmak çok kolay olmasa da, üniversitelerin son zamanlarda yükselen milliyetçilik akımları ile birlikte, Rusçayı terk etme eğiliminde olduklarını göz ardı etmemek gerekiyor. Aslında Rusça ve Ukraynaca, aynı dil ailesine ait olan iki farklı diyalekttir. İki dil arasındaki farklılık Azeri Türkçesi ile Türkiye Türkçesi arasındaki gibidir; hatta bu kadar derin farkların bile olmadığı söylenebilir. Ülkede herkes her iki dili de bilmekte ve televizyon kanallarında, gazetelerde, eğitimde çoğu zaman her ikisi de kullanılmaktadır. Ukrayna'da yükselen bir milliyetçilik akımı var. Bu nedenle milli politika olarak sistemli bir şekilde Rusçadan kurtulmaya çalıştıklarını söylemek çok abartılı olmayacaktır. Daha şimdiden Taras Shevchenko gibi çok önemli bazı üniversiteler sadece Ukraynaca lisans eğitimi vermeye başladılar. Bu üniversitelere kısa bir süre sonra KPI ve diğer üniversitelerin de katılacağına kesin gözü ile bakılmaktadır. Bununla birlikte, üniversite yetkililerinin ısrarla üzerinde durdukları bir geçek şudur. Her ne kadar dersler Ukraynaca olsa da, kullanılan kaynakların çoğu ve günlük yaşam Rusça bilmeyi de gerektirdiği için, öğrenciler her ikisini de doğal olarak zaten öğreniyorlar. İngilizce ise Ukrayna'da sadece bazı üniversitelerin bazı bölümlerinde eğitim seçeneği olarak sunulmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Ukrayna'da İngilizce eğitimi veren öğretim üyeleri de Ukraynalı; ve İngilizce bilgilerinin de çok iyi olduğu aslında pek söylenemez. Zaten başvuran adaylarda da çok ileri düzeyde İngilizce aranmaması da bunun bir göstergesidir. Buna ek olarak, Ukrayna'da İngilizce eğitim alırken, her ne kadar Ukrayna üniversiteleri dünyanın en zengin kaynak birikimlerinden birine sahip olsa da bunun çok az bir bölümü İngilizce ve dolayısıyla öğrenci kütüphanelerden ve kaynaklardan sınırlı şekilde yararlanacağı gibi günlük hayatta neredeyse hiç kullanamayacaktır.

Ukrayna Okullarının Uluslararası ve YÖK Tanınırlığı

Ukrayna'daki Yüksek Öğretim kurumlarının sadece KPI (Kiev Politeknik İnstitüsü)'den alacağınız diplomalar Lizbon Antlaşması ile Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Ukrayna'da KPI (Kiev Politeknik İnstitüsü) haricinde hiçbir üniversitenin Türkiye bazında denkliği yoktur. Kiev Politeknik İnstitüsü OSYM'nin kılavuzunda yer almakta ve denklik sadece ÖSS sınavına girip kılavuzdan secim yapan ve yerleştirilen öğrencilere verilir. ÖSS sınavını kazanıp da kılavuzdan yerleşmeyen öğrenciler kesinlikle denklik alamaz. Denklikle ilgili sorunlar lütfen danışmanlara değil Yükseköğretim Kurulu Denklik Birimi'ne sorulmalıdır.

Askerlik Durumu ve YÖK Denkliği

Ukrayna'da üniversite okurken askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz, bu konuda illa da Ukrayna'ya ÖSYM kanalı ile yerleşmiş olmanız gerekmez. Fakat 185 barajını aşmış olmanız gerekiyor. Yapmanız gereken tek şey, öğrenim göreceğiniz üniversiteden, öğrenciliğinizi kanıtlayan belge ile Milli Eğitim Bakanlığına başvurup kendi adınıza Özel Öğrenci Tanıma Fişi açtırmanız gerekir. Böylece dosyanız Ukrayna'daki Türk Büyükelçiliğince işleme alındığından itibaren askerliğinizi eğitiminiz devam ettiği sürece her yıl tecil edilecektir. Yalnız Dosyanızı her yıl büyükelçilikte, öğrenci belgeniz ve elçilikten temin edip dolduracağınız form ile yeniletmeniz lazımdır. Yalnız unutulmamalıdır ki, Ukrayna'da ki üniversitelerden alacağınız belgelerin, Türkiye'de ki resmi makamlarca tanınması için büyükelçiliğin onayı gerekmektedir.


Ukrayna'da Üniversite

Ukrayna'da Üniversite Fiyatları

Ukrayna'da Üniversite Eğitimi

Ukrayna'da Lisans

Ukrayna'da Üniversite Fırsatı