Amerika Vizesi

1)Pasaport: Seyahat süresince geçerli olmalıdır. Pasaportun aslı mutlaka başvuru sahibinin beraberinde olmalıdır. Ve varsa eski pasaportlar da (özellikle daha önce almış olduğunuz vizeler de varsa) başvuruya getirilmelidir.

 

2)Vize Başvuru Ücreti (160 $) Vize başvuru ücreti için Nakit ödeme, web sitesinde kredi kartı ile ödeme ve Telefonda kredi kartı ile ödeme şeklinde gerçekleştirilebilmektedir. Eğer nakit olarak kendiniz ödemek isterseniz, size vereceğimiz MRV Formu ile Akbank şubelerinden ödeme yapabilirsiniz. Ödeme yapıldıktan 24 saat sonra randevu alım işlemlerine geçilebilmektedir. Kredi kartı ile ödemelerde ise 24 saat beklemeksizin randevu işlemleri yapılabilmektedir. Bize vize tutarını ödemek isterseniz, kendi kredi kartımız ile işleminizi yapıp, hızlı bir şekilde randevunuzu alabiliriz.

 

3)Vize Başvuru Formu (DS160) Eksiksiz ve hatasız ve İngilizce doldurulmuş olmalıdır. Bu formlar danışmanlarımız tarafından doldurulacaktır. Formdaki önemli soruların cevapları için ekte göreceğiniz Ek-A1 Formunu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

 

4)Fotoğraf (5x5) Fotoğrafın boyutları 50 mm x 50 mm olmalıdır ve baş fotoğrafın ortasında yer almalıdır. Saçın üst kısmından çenenin alt kısmına kadar olan baş mesafesi/uzunluğu 25 mm - 35 mm olmalıdır. Göz seviyesi de fotoğrafın alt hizasından itibaren 28 mm - 35 mm olmalıdır. Lütfen fotoğrafçıya bu bilgileri veriniz, aksi takdirde format uymadığı için sistem fotoğrafı kabul etmemektedir. 2 adet fotoğraf getirmeniz yeterlidir. Eğer imkânınız olursa, fotoğrafçınızdan, fotoğrafın bir kopyasını e-mail yolu ile info@idealsas.comadresine göndermenizi rica edebilirseniz seviniriz.

 

5)Okul Kabul Belgesi (I-20) Eğitim göreceğiniz kurumdan kabul mektubunun yani I-20 belgesinin orijinali vize görüşmesinde mutlaka yanınızda olması gerekmektedir. Bu formun temininde firmamız size yardımcı olacaktır.

 

6)SEVIS Ödemesi (200$) SEVIS ücreti, Amerika Birleşik Devletleri’ne eğitim amaçlı giden, I–20 sahibi uluslararası her öğrencinin ödemesi gereken bir ücrettir. Bu ücret 1 Eylül 2004 tarihinden bu yana SEVIS olarak adlandırılan “Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgi Sistemine yapılmaktadır. Dil okulu öğrencileri için 200 Dolar’dır. Bu ücretin www.fmjfee.comadlı internet sitesi üzerinden, vize görüşmesinin yapılacağı günden en geç 3 iş günü öncesinden yatırıldığına dair dekont gerekmektedir.

 

7)Eğitim Durumunu Gösterir Belgeler, Öğrenciliği devam edenler için okullarından kapalı zarf içinde, mühürlü şekilde alınacak not dökümünü gösterir belge yani “transkript”le birlikte öğrenci belgesi gerekmektedir. Belgeleri İngilizce alma imkânı varsa daha iyi olacaktır. Mezun durumda olanlar ise diploma ya da çıkış belgeleri ve mümkünse transkript almaları yeterli olacaktır.

 

8)İngilizce Bilginizi Gösterir Belgeler, İngilizce öğrenmek için herhangi bir kursta ya da lise- üniversite hazırlık sınıfında bulunduysanız buna ilişkin sertifika, belge ya da bilgilendirme yazısı. Yalnız alınan belge ya da yazılarda gidilen programın katılım tarihleri ve hangi seviyede olduğunuzu ya da hangi seviyede kursu tamamladığınızı belirtilmeleri gereklidir.

 

9)Askerlik Durumu Hakkında: (Erkek adaylar için) Askerlik tecil ya da terhis belgesi mutlaka olması gerekmektedir.

 

10)Medeni Durum Hakkında: (Evli adaylar için) Evlilik cüzdanın okunaklı ve ilgili sayfalarının fotokopisi gerekmektedir.

 

11)Maddi Durum Hakkında: Eğitim göreceğiniz süre boyunca tüm eğitim, yaşam, konaklama ve seyahat masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösterir banka hesapları ve değer ifade eden diğer belgeler vize görüşmesinde sunulmalıdır. Herhangi bir geliri olmayan, yani masrafları başkası tarafından karşılanan ya da masraflarınızı bizzat kendi üstlenecek kişiden aşağıda detayları verilmiş olan belgeler eksiksiz olarak talep edilir. Bu belgelerin hazırlanması esnasında bizi arayıp, bilgi alabilirsiniz.

 

Banka hesap detayları(Hesap geçmişini gösterir dökümler ve ABD Konsolosluğuna hitaben yazılmış İngiliz Referans Mektubu)

Not: İnternet bankacılığından alınan dökümler, eğer bankadan onaylı değilse, kabul edilmemektedir. İngilizce referans yazısı için bankalar 20 – 80 TL arası ücretler talep etmektedir. Örnek referans yazısı gerekirse, bizimle temasa geçebilirsiniz.

 

Ve bu kişi bir kurumda maaşlı çalışan biriyse, aşağıdaki 3 belgenin temiz ve okunaklı fotokopileri

Son 3 aya ait maaşbordroları       □İşe Giriş Bildirgesi           □SSK Dökümü (e-devletten alınabilir)

 

Ve bu kişiye ait mal varlıkları ile alakalı belgelerin temiz ve okunaklı fotokopileri

Gayrimenkul tapuları                    □Araba ruhsatları              □Kira gelirleri varsa kira kontratları

 

Eğer bu kişi, aynı zamanda bir şirket sahibi ise, aşağıdaki belgelerin de temiz ve okunaklı fotokopileri

KuruluşSicil Gazetesi                   □Firma faaliyet belgesi    □Firma Vergi Levhası        □Firma İmza Sirküleri

 

 

 

 

VİZE BAŞVURU, RANDEVULAR VE SİSTEM HAKKINDA GENEL BİLGİLER

 

F–1 Öğrenci vizelerinin vize mülakatı en erken program başlangıç tarihinden 4 ay önce yapılabilmektedir. Öğrenciler de bu vizeyi program başlangıç tarihinden 30 gün önce kullanmaya başlayabilir.

 

Elektronik Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu https://ceac.state.gov/genniv adresinden doldurulabilir. Bu form ile her bir kişi için belirlenen DS–160 onay (barkod) numarası verilir. Bu Barkod Numarası randevu işlemlerinde istenmektedir. DS–160 üzerindeki herhangi bir hata, düzeltmeyi ya da yeni bir form doldurmayı gerektirir. DS–160 formu İngilizce olarak doldurulmalıdır.

DS–160 formunu İngilizce olarak doldurmayan başvuranların DS-160 formlarını İngilizce olacak şekilde düzeltmeleri veya yeni bir DS-160 formu doldurup teslim etmeleri gerekir. Aynı zamanda formlarındaki cinsiyet bölümünü yanlış dolduranların DS–160 formlarını düzeltmeleri veya yenisini doldurup teslim etmeleri gerekir.

 

Randevu alma sayfasından (https://usvisa-info.com/tr-TR/selfservice/ss_country_welcome) bir vize randevu tarihi alabilmek için; başvuru sahibi kişinin şu belgeleri hazırlamış olması gerekir.

 

  • v  DS–160 onay (barkod) numarası
  • v  MRV vize ücreti ödeme makbuzu
  • v  Başvuran kişinin pasaport numarası
  • v  I–20 kabul belgesi
  • v  SEVIS Numarası
  • v  Pasaportu teslim almak istediğiniz PTT Şube Bilgileri

 

ABD Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu, ABD’ye seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri için yeni vize hizmetlerini uygulamaya koyacaktır. 19 Aralık 2012 tarihinden itibaren, vize randevusu alımlarında, vize ücreti ödemelerinde ve kurye ile gönderi hizmetlerinde yeni bir sistem üzerinden hizmet verilecektir. Yapılan yeni düzenleme ile, mevcut randevu ve pasaportların kurye ile gönderi ücretleri ortadan kaldırılarak vize ücretleri de düşürülmüş olacaktır.

 

19 aralık 2012, Çarşamba gününden itibaren, başvuru sahipleri, ABD vizesi için başvuru randevularını üstlenici firma olan CSC aracılığı ile usvisa-info.com adresindeki websitesinden ya da (0850) 252-6355 numaralı telefonu arayarak yapabilirler. Her iki telefona da yapılacak yerel aramalar ücretsizdir. Yeni sistemde randevu almak için ayrıca ücret ödemek gereği ortadan kalkacak ve randevu ücreti, vize başvuru ücretinin içinden tahsil edilecektir.

 

Telefonla randevu ve bilgi hizmeti 19 Aralık 2012 tarihi itibarı ile başlayacak ve başvuru sahipleri, çağrı ve bilgi merkezi aracılığıyla randevularını ilk 60 gün süresince Pazartesi-Cuma günleri 07:00–21:00 saatleri arasında, sonrasında ise 07:00–19:00 saatleri arasında alabilecektir. Telefonla bilgi sistemi Türkçe, İngilizce ve Farsça olarak hizmet verecek, hem ABD Ankara Büyükelçiliği’nden hem de İstanbul Başkonsolosluğundan randevu alma imkanı sunacaktır.

 

Yine 19 Aralık’tan itibaren, vize başvuru ücretlerini nakit olarak ödemek isteyen başvuru sahipleri, ödemelerini Türkiye genelinde 959 noktada hizmet veren Akbank şubelerinde TL olarak yapabilecek, kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen başvuru sahipleri ise otomatik telefon sisteminden yararlanarak ABD Doları olarak ödeyebileceklerdir.

 

19 Aralık 2012 tarihinden itibaren, başvuru sahiplerinin pasaportları, başvuru sırasında seçmiş oldukları PTT şubesine gönderilecektir. Kurye ile gönderi için ayrıca ücret gerekmeyecek ve pasaport gönderi ücretleri başvuru ücretinin içinde tahsil edilecektir.