Kanada'da Eğitim ve Çalışma


Kanada hiç şüphesiz, pek çok Türk öğrencisinin eğitim amaçlı en çok gitmeyi istediği ülkelerden biridir. Kanada, özellikle kolej ve üniversite eğitimleri sonrasında, adaylara tanıdığı ek çalışma izni ve bu izinlerin devamında da imkân tanıdığı göçmenlik yoluyla pek çok öğrenci için cezbedici bir ülkedir.

Yalnız, dil eğitimi alan adayların Kanada'da yasal çalışma izinleri maalesef yok. Bu yüzden size yasal çalışma izni olan diğer programları anlatmak isteriz.

 

Kanada'daki Özel Kolejler

Kanada'da bulunan özel kolejlerdeki co-op imkânı tanıyan diploma programlarına katılan adayların, Kanada'da eğitim aldıkları süre boyunca part-time, programın co-op süresinde ise full-time çalışma izinleri mevcut. Bu programlara lise ya da üniversite mezunu adaylar katılabiliyor. Özel kolej programları, İngilizce yeterlilik açısından biraz daha esnekler. Çünkü hem istenilen İngilizce sınav puanları daha düşük, hem de okulların kendi sınavlarına girip seviye belirleme yapılabiliyor.

Yine özel kolejlerdeki program ücretleri, devlet kolejlerine göre oldukça düşük. Çoğunda ortalama 6.000 - 10.000 CA$ arasında bir fiyatlandırma mevcut. Bu programlar, okula ve program çeşidine göre 1 yıl ile 2 yıl arasında sürüyor. Bu süre hem eğitim hem de co-op dönemini kapsıyor. Özel kolej programlarında genellikle satış & pazarlama, turizm & otelcilik, işletme ya da çeşitli IT alanlarında programlar bulunuyor.

Eğer İngilizce seviyeniz çok düşük değil, ancak direkt mastır ya da lisans eğitimine yetecek düzeyde değilse, genel olarak eğitim bütçeniz de kısıtlı ise, özel kolej programlarını düşünebilirsiniz.

Bu programlar için senede, genellikle 7-8 ayrı başlangıç dönemi bulunmaktadır. Özel kolej programları tamamlandıktan sonra öğrencilere, otomatik olarak herhangi bir ek oturum & çalışma izni verilmez.

 

Kanada'daki Devlet Kolejleri

Kanada'daki devlet kolejleri, özellikle lise eğitimi sonrasında alabileceğiniz, 2 ya da 3 senelik, diploma ya da advanced diploma ve üniversite eğitimi sonrasında alabileceğiniz 1 ya da 2 senelik graduate diploma programlarıyla öne çıkar. Belli devlet kolejlerinde 4 yıllık lisans bölümleri de bulunmaktadır. Bu programlara devam eden öğrenciler, eğitim boyunca part-time, tatil ve yine varsa co-op dönemlerinde full-time çalışma iznine sahip olurlar.

Devlet kolejlerine girişler için ortalama 6.0-6.5 arasında bir IELTS puanı ya da eş değer bir sınav sonucu istenir. Bu programların senelik ücretleri, programına bağlı olarak senelik ortalama 15.000 - 18.000 CA$ arasındadır. Devlet kolejlerindeki program çeşitliliği, özel kolejlere kıyasla çok daha fazladır ve bölümler hem genel hem de spesifik alanlara göre tasarlanmıştır. Her bir eyaletteki kolejlerin bölümleri ise, genellikle mevcut eyaletlerdeki iş alanları ve istihdam açıklarına göre yoğunlaşır.

Özellikle, İngilizce seviyesi iyi olan, belli alanlarda uzmanlaşmak isteyen ve eğitim sonrasında Kanada'da çalışma hayatı tecrübesi edinmek isteyen, belki de göçmenliğe ilerlemek isteyen adaylar devlet kolejlerine yönelebilirler.

Devlet kolejlerinde, genellikle Ocak, Mayıs ve Eylül ayı başlangıçları mevcuttur. Bu kolejlerde eğitim alan adaylar, programları bittikten sonra, eğitim sürelerine bağlı olarak, 1 ile 3 yıl arasında eğitim sonrası çalışma izni alırlar.

 

KANADA'YA GİDEN ÖĞRENCİLERİMİZİN İZLENİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ
KANADA KAMPANYALI DİL OKULLARI İÇİN TIKLAYINIZ
DİĞER YURTDIŞI EĞİTİM FIRSATLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Eklenme Tarihi: 01.11.2022
Güncellenme Tarihi: 06.09.2023

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

kanadada-egitim-ve-calisma_edc6b320-ea01-476a-9012-32803b7817e8.jpg