TOEFL IBT (TEST OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE)


TOEFL Sınavı Nedir?

Yurt dışında eğitim almak, çalışmak ya da göçmen olarak müracaat etmek isteyen insanların belirli bir İngilizce dil yeterliliğine sahip olması gerekir. Üniversiteler, kurumlar ya da göçmen büroları dil yeterliliğini belgelemenizi ister. Pek çok ülke ve kurum tarafından kabul edilen TOEFL, dil yeterliliğini kanıtlamak için girebileceğiniz sınavlardan biridir. Peki TOEFL nedir, nasıl yapılır, aşamaları ve puanlama sistemi nasıldır?

TOEFL (Test of English as a Foreign Language), İngilizceyi sonradan öğrenen kişilerin dil becerilerini ve yeterliliklerini ölçen bir sınavdır. Hem eğitim görmek hem de iş başvurusu yapmak isteyenlerin, İngilizce dilindeki yeterliliklerini göstermeleri adına girmeleri gereken bir sınavdır. Amerika merkezli EST tarafından geliştirilmiştir ve 130’dan fazla ülkede, pek çok üniversite ve kurum tarafından tanınır.

TOEFL Sınavı Nasıl Yapılır?

TOEFL sınavı IBT (Internet Based Test- İnternet Tabanlı Sınav) ve PBT (Paper Based Test - Kağıt Tabanlı Sınav) olmak üzere ikiye ayrılır. Kâğıt tabanlı olan test bugün uygulanmaz ve tüm sınavlar i̇nternet üzerinden gerçekleştirilir. Sınav ile ilgili bilinmesi gerekenler şunlardır:

  • TOEFL’ın kendi soru bankası bulunur ve bu soru bankasında tüm sorular zorluk derecesine göre ayrılmıştır.
  • Sorular ekranda birer birer görünür. Adayların soru atlama hakkı bulunmaz. Yalnızca bir cevap hakları bulunur. Daha önceden verilmiş bir cevabı geri dönüp düzeltmek mümkün değildir.
  • Adayın seviyesinin belirlenmesi adına ilk olarak çok kolay ve çok zor bir soru sorulur. Adayın sorulara verdiği cevaplara göre diğer sorular belirlenir. Yanlış bilinen sorularda puan düşerken, doğru cevaplarda yükselir. Sınav tamamlandığında ise nihai puan tamamlanmış olur.

TOEFL sınavı Türkiye’nin hemen hemen her noktasında, haftalık olarak yapılmaktadır. Adayların başarısız oldukları bir sınavdan sonra ikinci kez sınava girmeleri için 12 gün geçmesi gerekir.

TOEFL Sınavı Aşamaları ve Puanlama Sistemi

TOEFL sınavı okuma (reading), yazma (writing), dinleme (listening) ve konuşma (speaking) olmak üzere 4 aşamadan oluşur. Her aşama 40 dakika sürer. Her aşama 30 puandır ve adayların alabilecekleri maksimum puan 120’dir.

TOEFL Sınavının IELTS Sınavından Farkı Nedir?

TOEFL sınavının IELTS sınavından en temel farkı yalnızca bilgisayar üzerinden yapılıyor olmasıdır. Oysa IELTS sınavı hala kâğıt üzerinde de yapılmaya devam eder. Bir diğer belirgin fark ise TOEFL sınavında soruların şıklı olması, IELTS sınavında ise boşluk doldurma ve eşleştirme şeklinde olmasıdır. TOEFL sınavı akademik ya da genel eğitim gibi başlıklara ayrılmaz, tek bir sınav bulunur. Ayrıca TOEFL 2 saat 40 dakika ile IELTS sınavına oranla daha kısa süren bir sınavdır.

Eğer siz de TOEFL hakkında kapsamlı bilgi almak ve eğitim programlarına katılmak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TOEFL Sınavı Nedir?

Güncelleme: 17.01.2024

toefl-ibt-sinavi-nedir-ve-nasil-kazanilir-toefl-sinavi-nedir_f83bb6ee-93a6-4b69-89cc-ea3aa5bb4cfe.jpg

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

Bana Özel Kampanyalı Dil Kursu Araştırılmasını İstiyorum

Uzman yurtdışı eğitim danışmanlarımızın size en uygun ülke, şehir, okul ve program seçenekleri ile ücretsiz vize danışmanlığı sunması için hemen tıklayınız!

Teklif İste

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Yurtdışı İndirimli Dil Okulları

%50'ye Varan Güncel İndirimler ile Kampanyalı Dil Okullarımız

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

Heyecan Verici 12 Ülkede Eğitim Alın

Eğitiminiz için Aşağıdaki Popüler Ülkelerden Birini Seçin ve İdealsas ile Yurt Dışı Deneyiminize Şimdi Başlayın