İTALYA'DA ÜNİVERSİTE


İtalya'da üniversite okumak isteyen öğrencilerin ve en az 12 yıllık bir ilk ve orta öğretim düzeyini tamamlamış olmaları ve kendi ülkelerinde üniversitede okuma hakkı kazanmış olmaları gerekmektedir. Ayrıca İtalyanca dil düzeylerinin üniversite eğitimini takip edecek noktada olduğunu kanıtlamaları da gerekmektedir. İtalyanca seviye tespit sınavları İtalyan üniversiteleri tarafından her yıl Eylül ayı başında ayrı ayrı yapılmaktadır. Üniversiteler öğrencinin geçerli bir vizeye ve oturum iznine sahip olmasını istedikleri gibi, öğrencinin gelir beyanını da ön kabul şartı olarak istemektedirler. Başvuru tarihi her alan için Nisan ayıdır. Aşağıda eğitim alabileceğiniz tüm İtalyan üniversitelerini görebilirsiniz.

Yüksek öğretim üniversiteler, teknik üniversiteler, enstitüler ve daha çok sanat alanlarında eğitim veren mesleki eğitim kurumları tarafından verilmektedir. Bunların büyük bir kısmı devlet kurumları olup sınırlı sayıdaki özel eğitim kurumu, teknolojik ve bilimsel araştırma kurumlarının ve üniversitelerin bağlı olduğu bakanlık olan MURST’dan izin alarak faaliyette bulunmaktadır. Üniversiteler doğrudan MURST’a bağlıdır ve bu bakanlık üniversitelerdeki eğitiminden sorumludur. İtalya’da 2000-2001 yılında 51 devlet üniversitesi, 3 teknik üniversite, 11 özel yasa ile kurulmuş üniversite, 4 devlet enstitüsü, 11 özel yasa ile kurulmuş enstitü, 2 uluslararası üniversite ve 2 özel yasa ile kurulmuş yüksek okul bulunmaktaydı.
İtalya’da Güzel Sanatlar Akademileri’nde resim, heykel, süsleme ve sinografi alanlarında 4 yıllık eğitim verilmekte ve eğitim sonrası ‘Diploma di Licenza’ (Lisans Diploması) verilmektedir. Öğrenciler lisans diploması alabilmek için öğrenim gördükleri alanda bitirme sınavına girmek ve sanat tarihi alanında seçecekleri bir konuda yazılı tez hazırlamak zorundadırlar. Lisans diploması veren Yüksek Enstitüler’de şu alanlarda eğitim verilmektedir: Grafik Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Seramik Tasarımı ve Teknolojileri. 
 
İtalya’da DU (Corsi di Diploma Universitario) olarak adlandırılan eğitim temel bilgilerle beraber 3 yılda tamamlanmaktadır. Bu kademe, Türkiye’deki ön lisans eğitimine benzemektedir. Zorunlu derslerle beraber pek çok seçmeli ders alınabilmektedir. Genellikle uygulamalı dersler bulunmaktadır. Temel amacı öğrencileri belirli mesleki alanlara hazırlamaktır. Eğitim konuları olarak Sağlık, Tarım, Teknoloji ve Ekonomi en önemli alanlardır. Bu alanlarda staj zorunludur. 
İtalya’da ikinci düzey eğitimler CL (Curso di Laurea) olarak adlandırılmakta olup eğitim süresi Türkiye’deki lisans eğitimi gibi, alanlara göre 4-5 yıl sürmektedir. Tıp ve cerrahi eğitimi ise 6 yıl sürmektedir. Bu eğitimde ilk 2 yıllık dönem temel bilgilerin verildiği hazırlık dönemi, son 3 yıl ise daha çok uzmanlık konuları ile ilgili mesleki dönemdir. Öte yandan, Post – Lauream olarak adlandırılan ve Scuole di Specializzazione (uzmanlık okulları) tarafından sunulan programlar şunlardır: DR (Corsi di Ricerca/doktora araştırma programı) ve Corsi Perfezionamento. Bu kademede eğitim süresi devam edilen programa bağlı olarak 2-5 yıldır. Bu eğitim kademesinde programa öğrenci kabulü sınırlıdır. DR programına kabul edilecek öğrenciler seçme sınavlarına katılmak zorundadırlar. Bunların süresi en az 3 veya 4 yıldır. Başarı ile bitirenlere ‘Diploma di Specialista’ belgesi verilmektedir. Programlardan bazıları şunlardır: Tarım, Mimarlık, Ekonomi, Eczacılık, Hukuk, Mühendislik, Sosyal Bilimler, Modern Diller, Eğitim, Tıbbi Biyoloji, Veterinerlik, Fen Bilimleri, Fizik, Matematik ve Siyasal Bilimler.
 
CP (Corsi di Perfezionamento) lisansüstü (Post-Lauream) kademesine girse de bazen lisans (Laurea) düzeyi kabul koşulları ile öğrenci alabilmektedir. Bu program türünde mesleki yeniden eğitim ve sürekli eğitim olanakları da sunmaktadır. Mastera benzeyen bu eğitim programının süresi 1 yılla sınırlıdır. Öte yandan ana okulu ve ilk öğretim kurumlarında görev yapacak öğretmenler 4 yıllık yüksek öğretim kurumundan (LSFP-Laurea in Scienze della Formazione Primeria) mezun olmak zorundadırlar. Bu kurumlarda eğitim müfredatı iki bölüme ayrılmıştır: Ana Okulu öğretmenleri için ve İlk Öğretim öğretmenleri için. Öğrenciler ikinci yılın sonunda hangi alanda uzmanlaşmak istiyorlarsa (Ana Okulu ya da İlk Öğretim) onu seçer ve eğitimlerinin son iki yılını o alanla ilgili dersleri alarak tamamlarlar. Orta Öğretim kurumlarında öğretmenlik yapmak isteyenler 4-5 yıllık bir eğitim almak zorundadırlar. Bunun ilk 2 yılı genel eğitim, son 2 veya 3 yılı ise, görev almak istedikleri bölüm veya bölgeye göre uzmanlık eğitimidir. Diğer taraftan, Consorzio Nettuno üniversite-iş yaşamı eksenli olan ve uzaktan eğitim imkanı sunan bir kurum olup bu konsorsiyumu pek çok üniversite ve kamu işletmesi oluşturmaktadır. Eğitim sonrası öğrencilere ‘Diploma’ verilir.

İtalya'da lisans eğitimi artık size çok uzak değil! İtalya üniversite fiyatları ve İtalya üniversite ücretleri aşağıdadır!

italyada-universite-egitimi_48444218-e062-467b-8af3-4d896425ec56.jpg

Hangi Okulda Eğitim Almak İstersiniz ?

İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

Bana Özel Kampanyalı Dil Kursu Araştırılmasını İstiyorum

Uzman yurtdışı eğitim danışmanlarımızın size en uygun ülke, şehir, okul ve program seçenekleri ile ücretsiz vize danışmanlığı sunması için hemen tıklayınız!

Teklif İste

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Yurtdışı İndirimli Dil Okulları

%50'ye Varan Güncel İndirimler ile Kampanyalı Dil Okullarımız

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

Heyecan Verici 12 Ülkede Eğitim Alın

Eğitiminiz için Aşağıdaki Popüler Ülkelerden Birini Seçin ve İdealsas ile Yurt Dışı Deneyiminize Şimdi Başlayın