ALMANYA' DA DSH KURSU


Almanya'daki üniversitelere başvurmak için Mittelstufe (orta seviye) seviyesinde Almanca bildiğinizi kanıtlayabileceğiniz bir belge almanız gerekir. Almanya'daki tüm üniversiteler tarafından kabul edilen resmi olarak dil seviyenizin ölçülüp belgelendiği bir kaç sınav vardır ve DSH bu sınavlardan biridir. Kısaca, Almanya'da yüksekokullara giriş için Almanca dil sınavıdır. Almanya'da DSH Hazırlık Kursu sunan okullarımızın program detayları ve fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz!
  
Açılımı Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang olan DSH sınavını üniversiteler kendileri uygularlar ve her üniversitenin kendi DSH sınavı vardır. DSH sınavında öğrencinin tüm dil becerileri (konuşma, dinleme, yazma, okuduğunu anlama) eşit derece ölçülür ve puanlanır.

1. Yazılı sınav
Yazılı sınavda; okuduğunu anlama, dinlediğini anlama, yazılı ifade ve dil bilgisi bölümleri vardır. Okuduğunu anlama bölümünde size verilen metinle ilgili olarak soruları cevaplandırırsınız. Dinlediğini anlama bölümünde genelde bir yetkili tarafından okunan metni doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Yazılı ifade bölümünde ise size verilen bir konu ile ilgili olarak bir metin yazmanız istenir. Dil bilgisi bölümünde ise Almanca dil bilgisi ile ilgili soruları cevaplandırırsınız.

 

2. Sözlü sınav
Sözlü sınavda konuşma ve de kendinizi sözlü olarak ifade etme yeteneğiniz ölçülür. Size verilen konu hakkında bir kurul önünde kısa bir konuşma yapmanız istenir. Üniversitelerin bazılarında (dinlediğini anlama hariç) Almanca - Almanca sözlük kullanılmasına izin verilmektedir. Bir öğrenci DSH sınavına 2 defadan fazla giremez. DSH sınavını kazanamayan birisine sadece bir kez tekrar etme şansı tanınmaktadır.

 

DHS sınavının sonucunda sertifikanızda 3 dereceden biri yazılır.
- DSH-1 (66% – 57%, En düşük seviye. Bu seviyede üniversiteye kabul edilme şansınız yok denecek kadar azdır)
- DSH-2 (81% – 67%, Bu seviye neredeyse tüm üniversitelerde kabul edilmektedir.)
- DSH-3 (100% – 82%, Her üniversiteye kabul edilir)

 

Ücretler, tarihler ve başvuru
DSH sınavı, genellikle yaz veya kış dönemleri başlamadan önce Almanya’daki üniversiteler tarafından yapılmaktadır. Merkezi bir sınav sistemi yoktur. Tüm ülke bazında belli bir tarih belirlenmemekte, sınavı yapan her üniversite veya kurum tarihlerini kendisi belirlemektedir. Bu nedenle her dönem değişen DSH sınavı tarihlerini, sınavı yapmayı planladığınız üniversite veya kurumdan öğrenmelisiniz. Bu bilgiler, genellikle okulların web sitelerinde yayınlanmaktadır.

Üniversitelerde DSH sınavına girmek isteyen kişiler, eğer üniversitelerin dil kursunda iseler ve sınava aynı üniversitede girmek istiyorlarsa sınav için ek bir ücret talep edilmemektedir. Ancak DSH sınavına başka üniversitelerde ya da özel kurumlarda girmek istiyorsanız, 30 ila 70 Euro arasında sınav giriş ücreti alındığını göz önünde bulundurmalısınız. Bir üniversitede veya özel kursta edinilen DSH sertifikası, diğer üniversiteler tarafından tanınmaktadır.

 

Almanya'da DSH kursu fiyatları nedir? Almanya'da nasıl DSH kursu alabilirim? Almanya DSH kursları nedir? Almanya DSH kurslarının ücretleri ne kadar? Almanya'da DSH kursları var mıdır? gibi tüm sorularınızın cevabı için hemen bizimle ileitşime geçiniz!

almanyada-dsh-kursu_c51646a8-6b5b-45cf-9da1-b8b68bfa107c.jpg

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

Bana Özel Kampanyalı Dil Kursu Araştırılmasını İstiyorum

Uzman yurtdışı eğitim danışmanlarımızın size en uygun ülke, şehir, okul ve program seçenekleri ile ücretsiz vize danışmanlığı sunması için hemen tıklayınız!

Teklif İste

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Yurtdışı İndirimli Dil Okulları

%50'ye Varan Güncel İndirimler ile Kampanyalı Dil Okullarımız

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

Heyecan Verici 12 Ülkede Eğitim Alın

Eğitiminiz için Aşağıdaki Popüler Ülkelerden Birini Seçin ve İdealsas ile Yurt Dışı Deneyiminize Şimdi Başlayın