GMAT (GRADUATE MANAGEMENT ADMISSION TEST)


GMAT Sınavı Nedir?

Yurt dışında eğitim almak isteyen ya da eğitimlerini bir adım öteye taşımak isteyen öğrencilerin, dil yeterliliklerini kanıtlamak adına birtakım sınavlara girmeleri istenir. Yüksek lisans, doktora ya da MBA programlarına katılacak öğrencilerin girmesi gereken sınav ise GMAT sınavıdır. Peki GMAT sınavı nedir, nasıl yapılır ve öğrencilerin iyi bir üniversite eğitim alabilmek için kaç puan alması gerekir?

Graduate Management Admission Test ya da daha çok bilinen adıyla GMAT sınavı, özellikle işletme, yönetim, finans ve pazarlama gibi alanlarda yüksek lisans, doktora ya da MBA yapacak öğrencilerin dil yeterliliklerini ölçer. Sınav için belirlenmiş olan net tarihler bulunmaz. Dolayısıyla adaylar kendilerini ne zaman hazır hissederse sınava o zaman girebilir.

GMAT sınavı geniş bir müfredatı kapsar ve bu nedenle zor bir sınav olduğu söylenebilir. Nitekim GMAT puanı yüksek olan öğrenciler dünyanın önde gelen üniversitelerinde eğitim almaya hak kazanabilir.

GMAT Sınavı Nasıl Yapılır?

GMAT sınavı, Computer Adaptive Test adı verilen bir uygulama ile bilgisayar üzerinden yapılır. Educational Testing Service tarafından geliştirilmiş olan bu uygulamada, sorular zorluk derecesine göre ve tek tek ekrana gelir. İlk sorular genellikle orta derecede bir zorluğa sahiptir, bu soruya verilen cevaba göre diğer sorular belirlenir. Eğer herhangi bir soruya yanlış cevap verilirse, bir sonraki soru daha kolay; doğru cevap verilirse daha zor olacaktır. Sorular için öğrencilere tek bir cevap hakkı verilir ve cevaplanmış olan bir sorunun cevabını sonradan değiştirmek mümkün değildir.

Eğer öğrenciler sınav sırasında ekran karşısından bir an bile uzaklaşırsa, sınav o an iptal edilir. Ayrıca öğrencilerin sınav sonrası performansından memnun kalmaması durumunda sınavın iptalini istemesi mümkündür. Sınava girmek isteyen öğrenciler Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan sınav merkezleri aracılığıyla sınava girmeyi talep edebilir.

GMAT Sınavı Bölümleri

GMAT sınavı sayısal, sözel ve kompozisyon olmak üzere 3 bölümden oluşur. Bu bölümlerin detayları ise şu şekildedir:

  • Sayısal bölümde adayların sayısal alandaki bilgilerinin yeterliliği ve problem çözme becerileri test edilir. Bu bölümde bulunan 37 soru için öğrencilere tanınan süre ise 75 dakikadır.
  • Sözel bölüm adayların okuduğunu anlama becerilerini test ederken, cümleleri düzeltme ve akıl yürütme gibi konulardaki yeterliliklerini de ölçer. Bu bölümdeki 41 soru için adaylara tanınan süre 75 dakikadır.
  • Kompozisyon ya da “analitik” olarak adlandırılan son bölümde, adaylar 30 dakika içerisinde bir kompozisyon yazmalıdır. Bu bölümde öğrencilerin dili ne seviyede kullandığı ve yazı yazma becerilerinin ne seviyede olduğu tespit edilir.

Söz konusu sınav hem Türk vatandaşları için hem de ABD vatandaşları için benzer şekilde gerçekleştirilir. Türkiye’de yüksek lisans için genellikle ALES tercih edilse de bazı üniversiteler GMAT sınavının puanlarına bakmaktadır.

GMAT Sınavı Puanlama Sistemi

GMAT sınavı puanları 200 ile 800 arasında değerlendirilir. Eğer iyi bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız, 600’ün üzerinde bir puan almanız beklenir. Ayrıca aldığınız puanın 5 yıl boyunca geçerliliği bulunur. Eğer siz de GMAT sınavı başvuru sürecini yönetmek ve eğitim programlarına katılmak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

GMAT Sınavı Nedir?

Güncelleme: 17.01.2024

gmat-sinavi-nedir_ed52c991-121f-4218-8843-929f88e15f4e.jpg

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

Bana Özel Kampanyalı Dil Kursu Araştırılmasını İstiyorum

Uzman yurtdışı eğitim danışmanlarımızın size en uygun ülke, şehir, okul ve program seçenekleri ile ücretsiz vize danışmanlığı sunması için hemen tıklayınız!

Teklif İste

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Yurtdışı İndirimli Dil Okulları

%50'ye Varan Güncel İndirimler ile Kampanyalı Dil Okullarımız

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

Heyecan Verici 12 Ülkede Eğitim Alın

Eğitiminiz için Aşağıdaki Popüler Ülkelerden Birini Seçin ve İdealsas ile Yurt Dışı Deneyiminize Şimdi Başlayın