CILS (CERTIFICATO DI ITALIANO COME LINGUA STRANIERA)


CILS Sınavı Nedir?

Yurt dışında eğitim almak, iş başvurusu yapmak, oturum izni göçmenlik başvurusu yapmak için dil yeterliliğini gösteren bir sertifikaya sahip olmanız gerekir. Bu sertifika İngilizce için genellikle IELTS ya da TOEFL gibi sınavlar ile alınabilir. İtalyanca dil yeterliliği sertifikası içinse CILS sınavına girmeniz gerekir. Peki CILS sınavı nedir ve hangi tarihlerde düzenlenir?

İngilizce adıyla Certification of Italian as a Foreign Language, İtalyanca adıyla Certificazione di Italiano come Lingua Straniera olarak bilinen CILS sınavı, tüm dünyada kabul edilen en eski ve en prestijli İtalyanca sertifikasını verir. Siena Üniversitesi tarafından düzenlenen bu sınav adayların İtalyanca dil yeterliliğini ölçer. Aynı zamanda İtalyanca dil seviyesini belgelendirmek isteyenlerin de girmesi gereken sınavdır. Sınav sonucunda alınacak olan sertifika hem İtalya’daki üniversitelerde eğitim almak hem de oturum izni başvurusu yapmak isteyenler için gerekli olan bir belge türüdür. Ayrıca İtalya’daki şirketlere yapılan iş başvuruları sırasında da büyük kolaylık sağlar.

CILS sınavında da tıpkı IELTS ve TOEFL gibi sınavlarda olduğu gibi adayların okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerileri değerlendirilir.

CILS Sınavı Seviyeleri ve Sınav Süreleri

CILS sınavında A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olmak üzere toplam 6 seviye bulunur. Tüm seviyelerde sınav içeriği metinleri anlama, iletişimsel yapı, kompozisyon, konuşma ve dinlemeden oluşur. A1 ve A2 seviyelerini temel kullanıcılar için, B1 ve B2 seviyeleri bağımsız kullanıcılar için, C1 ve C2 seviyeleri ise yetkin kullanıcılar içindir. Farklı seviyelerdeki sınavların süreleri ise şu şekildedir:

  • A1 - 130 dakika
  • A2 - 150 dakika
  • B1 - 220 dakika
  • B2 - 220 dakika
  • C1 - 285 dakika
  • C2 - 300 dakika

Sınavlar A1 ve A2 seviyeleri için 60 puan, diğer seviyeler içinse 100 puan üzerinden değerlendirilir. Adayların sertifikaya hak kazanması için her bölümde gerekli yeterlilik eşiğine ulaşmış olması gerekir. Yeterlilik eşiği her bölüm için en az 11, toplamda ise 55’tir. Sınavdan alınan puanların 18 ay boyunca geçerliliği bulunur.

CILS Sınavı Başvuru Süreci ve Sonuçların Açıklanması

CILS sınavı bütün bir yıl boyunca çeşitli tarihlerde gerçekleştirilir. Sınav için başvurunuzu, kayıt ücretini yatırdıktan sonra sınav başvuru formu ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile gerçekleştirebilirsiniz. Eğer siz de sınav tarihleri ile ilgili bilgi almak ve başvuru sürecini profesyonel danışmanlar eşliğinde tamamlamak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Cils Sınavı Nedir?

Güncelleme: 16.01.2024

cils-sinavi-nedir_ba74d2be-a65d-45dc-8404-f63e2623682c.jpg

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

Bana Özel Kampanyalı Dil Kursu Araştırılmasını İstiyorum

Uzman yurtdışı eğitim danışmanlarımızın size en uygun ülke, şehir, okul ve program seçenekleri ile ücretsiz vize danışmanlığı sunması için hemen tıklayınız!

Teklif İste

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Yurtdışı İndirimli Dil Okulları

%50'ye Varan Güncel İndirimler ile Kampanyalı Dil Okullarımız

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

Heyecan Verici 12 Ülkede Eğitim Alın

Eğitiminiz için Aşağıdaki Popüler Ülkelerden Birini Seçin ve İdealsas ile Yurt Dışı Deneyiminize Şimdi Başlayın