KANADA' DA ÜNİVERSİTE


Kanada’da Üniversite ve Kolej Eğitimi

Kanada, sadece doğal güzellikleri ve refah toplumu ile değil, aynı zamanda uluslararası standartlarda tanınan ileri seviyeli eğitim sistemiyle de bilinir. Bu nedenle Kanada üniversitelerinde ve kolejlerinde eğitim almak oldukça ayrıcalıklıdır. İlk duyulduğunda isim sebebiyle bir takım kafa karışıklığına sebep olan kolej ve üniversite eğitimleri arasındaki fark nedir, hangisinde okumak daha avantajlıdır.

Kanada’da Kolej Eğitimi Almak

Kanada kolej eğitimi, Amerika’daki Community College sistemine çok benzeyen ve öğrencileri lise eğitiminin ardından hızlı şekilde meslek hayatına hazırlayan bir eğitimdir. Ülkemizdeki ön lisans programlarına veya meslek yüksekokullarına da benzetilebilecek olan kolej eğitiminin süresi genellikle 2 veya 3 yıldır. Kimi bölümler ise 1 yıllık eğitimin ardından tamamlanabilir. Bu tür eğitim programları daha çok kişiyi hızla kendi sektörüne hazırlayan, spesifik ara rollerde uzmanlaşmasını sağlayan ve eğitim alırken maaşlı çalışma imkanı sunan eğitimlerdir. Bu bakımdan düşünüldüğünde Kanada kolejlerinde eğitim almanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kanada kolej bölümleri, ülkedeki güncel ihtiyaçlara göre dönemsel olarak planlanır. Bu nedenle eğitim sonunda kesin iş garantisi vardır.
 • Üniversite eğitimine göre daha spesifiktir ve ara rolleri doldurmayı hedefler.
 • Üniversite eğitimine göre oldukça düşük maliyetlidir ve daha kısa sürede tamamlanır.
 • Eğitim sırasında kendi sektöründe part-time çalışma ve ücretli staj yapma imkanı sunar, bu nedenle sektöre hızlı atılmak için idealdir.
 • Yabancı uyruklu öğrencilerin ülkedeki yaşam koşullarına ve eğitim şartlarına aynı anda adapte olmasını sağlar.

Yüzlerce bölüm sunan kolejlerdeki programlar arasında; pazarlama, muhasebe, moda, grafik tasarım, havacılık, bilişim, iletişim, turizm ve reklamcılık gibi kendi alanınıza ve hedeflerinize hitap eden birçok seçenek bulabilirsiniz.

Kanada’da Üniversite Eğitimi Almak

Kanada üniversiteleri dünya standartlarındaki eğitim seviyeleri ve kalifiye eleman yetiştirme potansiyeli ile tanınan köklü kurumlardır. Bu nedenle bu üniversitelerden birinde eğitim almak kişiye sadece Kanada’da değil, dünyanın herhangi bir yerinde ve istediği meslek kolunda çalışma avantajı sağlar.

Kolej eğitimine göre çok daha detaylı ve uzun süren üniversite eğitim programları birçok bölüm için 4 yılda tamamlanır. Fakat hukuk ve sağlık gibi daha fazla uzmanlık gerektiren alanlarda eğitim süresi 5-6 yıla kadar çıkabilir. Klasik eğitimin ardından kendini akademik olarak geliştirmek isteyenler için farklı master programlarına erişim kolaylığı sunan üniversite eğitiminin temel avantajları şunlardır:

 • Dünyanın en ayrıcalıklı kurumlarından birinde eğitim alma
 • Kendini kariyer anlamında geliştirme ve sektör liderleriyle birlikte çalışma imkanı elde etme
 • Okul döneminde part-time, yaz tatillerinde full-time, eğitimin ardından ise 3 yıl oturum ve çalışma izni

Kanada'da üniversite mesleki yetkinlik kazanmak ve önde gelen kariyerlere atılmak için harikadır. Ancak kolej eğitimine göre daha pahalı ve uzun süreli olan bu eğitimde kabul şartları da nispeten daha zorludur, kimi zaman yüksek okul puanları ve dil yetkinliği gerektirebilir.

Her ikisi de kendi içinde farklı avantajlara sahip olan bu programlar arasından, kendi hedeflerinize ve beklentilerinize en uygun olanını tercih etmek için her zaman bir yurt dışı eğitim danışmanından destek alabileceğinizi unutmayın!

Kanada'da Üniversite

Güncelleme: 9.12.2023

kanadada-universite_f03f316c-b146-45a8-a08a-7ceeaf082d3f.jpg

Hangi Okulda Eğitim Almak İstersiniz ?

İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

-

 • KANADA
 • WINDSOR

-

 • KANADA
 • VANCOUVER

-

 • KANADA
 • TORONTO

-

 • KANADA
 • TORONTO

-

 • KANADA
 • TORONTO
İNDİRİMLİ
TORONTO SCHOOL OF MANAGEMENT

%50 İndirim Var!

 • KANADA
 • TORONTO

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

Bana Özel Kampanyalı Dil Kursu Araştırılmasını İstiyorum

Uzman yurtdışı eğitim danışmanlarımızın size en uygun ülke, şehir, okul ve program seçenekleri ile ücretsiz vize danışmanlığı sunması için hemen tıklayınız!

Teklif İste

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Yurtdışı İndirimli Dil Okulları

%50'ye Varan Güncel İndirimler ile Kampanyalı Dil Okullarımız

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

Heyecan Verici 12 Ülkede Eğitim Alın

Eğitiminiz için Aşağıdaki Popüler Ülkelerden Birini Seçin ve İdealsas ile Yurt Dışı Deneyiminize Şimdi Başlayın