DSH (DEUTSCHE SPRACHPRÜFUNG FÜR DEN HOCHSCHULZUGANG)


DSH Sınavı Nedir?

Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin belirli bir dil yeterliliğine sahip olması gerekir. Almanya’daki üniversiteler tarafından dil yeterliliğini değerlendirmek üzere gerçekleştirilen sınav ise DSH sınavıdır. Peki DSH sınavı nedir ve ne zaman düzenlenir?

Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang olarak da bilinen DSH sınavı, eğitim hayatına Almanya’da devam etmek isteyen öğrencilerin dil yeterliliği için girmesi gereken sınavdır. Almanya üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ya da doktor programlarına kaydolmak için Almanca seviyenizin C1 ya da C2 olması gerekir. DSH sınavına katılmak için gerekli koşullar ise orta seviyeye kadar tüm Almanca kurslarını tamamlamış olmak ve en 360 ders saati Almanca eğitimi tamamlamış olmaktır.

DSH sınavı çeşitli kurumlar tarafından değil, üniversitelerin kendisi tarafından düzenlenir. Bazı üniversiteler adayların istedikleri kadar DSH sınavına girmelerine izin verirken, bazı üniversiteler için bu sayı 2 ile sınırlandırılmıştır.

DSH Sınavı Bölümleri ve İçerikleri

DSH sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki bölümden oluşur. Yazılı sınav kendi içerisinde okuduğunu anlama ve metin işleme, dinleme, kompozisyon yazma ve dilbilgisi olmak üzere 4 bölüme ayrılmıştır. Ayrıca adaylar yazılı bölümde başarılı olmadan sözlü bölüme kabul edilmezler. Bu bölümlerin detayları ise şu şekildedir:

DSH Sınavı Yazılı Bölüm

DSH yazılı sınavı 240 dakika sürer. Schriftlich Prüfung olarak da nitelenen yazılı sınavın bölümleri ise şu şekildedir:

Okuduğunu Anlama ve Metin İşleme

Adaylara bilimsel konular içeren bir metin verilir ve verilen metin üzerinden 6 ila 12 soru sorulur. Adayların bu sorulara kendi cümleleri ile yazılı olarak cevap vermesi beklenir.

Dinleme

Adaylara güncel konular içeren bir metin okunur. Okunan metin yaklaşık olarak 10 dakikalıktır. Adaylar okunan metinle ilgili olarak kendilerine yöneltilen sorulara yazılı olarak cevap verir.

Kompozisyon Yazma

Adaylara bir herhangi bir konu verilir ya da bir görsel ya da grafik gösterilir. Adayların kendilerine verilen konu hakkında 200-250 cümlelik bir kompozisyon yazmaları beklenir.

Dilbilgisi

Adaylara akademik dilbilgisi soruları sorulur.

DSH Sınavı Sözlü Bölüm

Adayların DSH sınavının sözlü bölümüne katılabilmeleri için, yazılı bölümden en az DSH I derecesi almaları gerekir. Sınav sırasında adaylara üniversitelerin okumak istedikleri bölümleri ile ilgili bir konu verilir ve bu konuya hazırlanmaları için 10 ila 15 dakikalık bir süre tanınır. İlk olarak kendilerini tanıtan ve hedeflerinden bahseden adaylar, ardından kendilerine yöneltilen soruları cevaplar. Sınavda adayların hem gramer bilgisi hem de aksanları değerlendirmeye alınır.

DSH Sınavı Puanlama Sistemi

DSH sınavının en düşük DSH I ve en yüksek DSH III olmak üzere 3 farklı değerlendirme kriteri bulunur. Bu kriterlerin detayları şu şekildedir:

  • DSH I: Yüzde 57 ila 67 oranında başarılı olduğunuzu gösterir. Almanya’da herhangi bir üniversiteye kabul edilmeniz son derece zordur.
  • DSH II: Yüzde 67 ila 82 oranında başarılı olduğunuzu gösterir. Tüm üniversiteler ve üniversitelerin pek çok bölümü sizi bu puanla kabul eder.
  • DSH III: Yüzde 82’den daha yüksek bir başarı elde ettiğinizi gösterir. Üst düzey üniversitelerin tıp ve hukuk da dahil olmak üzere üst düzey bölümlerine kaydolabilirsiniz.

Yazılı bölümde DSH I seviyesinde başarılı olduğunuzda sözlü sınava girmeye hak kazanırsınız. Fakat sözlü sınavdan DSH III alsanız bile ana skorunuz DSH I olarak kalacaktır. Bu yüzden iyi bir üniversiteye yerleşmek için en az DSH II almanız gerekir. Elde ettiğiniz puanlar bazı üniversiteler için belirli bir süre geçerli iken, bazıları içinse ömür boyu geçerli olur.

DSH Sınavı Başvuru Süreci ve Sonuçlar

Tercih ettiğiniz üniversiteye göre aranan başvuru şartları da değişiklik gösterir. Örneğin bazı üniversiteler sizden dil yeterliliği ile ilgili herhangi bir sertifika istemezken, bazıları B2 ya da C1 seviyesinde bir dil yeterliliği talep edebilir. Başvuru tarihleri ise yine üniversite tarafından ilan edilir.

Sınav sonrasında sonuçların açıklanması 3 gün içerisinde olabileceği gibi, 3 hafta içerisinde de olabilir. Bu genellikle sınava girmiş olan adayların sayısına ya da üniversitelerin sınav prosedürlerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Eğer siz de DSH sınav tarihlerini öğrenmek ve eğitim programlarına katılmak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DSH Sınavı Nedir ?

Güncelleme: 17.01.2024

dsh-sinavi-nedir-_631da896-ac56-42fe-8eeb-8c1b76a5181b.jpg

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

Bana Özel Kampanyalı Dil Kursu Araştırılmasını İstiyorum

Uzman yurtdışı eğitim danışmanlarımızın size en uygun ülke, şehir, okul ve program seçenekleri ile ücretsiz vize danışmanlığı sunması için hemen tıklayınız!

Teklif İste

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Yurtdışı İndirimli Dil Okulları

%50'ye Varan Güncel İndirimler ile Kampanyalı Dil Okullarımız

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

Heyecan Verici 12 Ülkede Eğitim Alın

Eğitiminiz için Aşağıdaki Popüler Ülkelerden Birini Seçin ve İdealsas ile Yurt Dışı Deneyiminize Şimdi Başlayın