IELTS (INTERNATIONAL ENGLISH LANGUAGE TESTING SYSTEM)


IELTS Sınavı Nedir?

Eğer yurt dışında eğitim almak, çeşitli şirketlerde çalışmak ya da göçmenlik başvurusunda bulunmak istiyorsanız, öncelikle IELTS sınavından sizden istenen puanı almanız gerekir. Peki IELTS sınavı nedir, IELTS sınavını kabul eden ülke ve kurumlar hangileridir?

İngilizce dil seviyesini ölçmek için kullanılan IELTS (International English Language Testing System) çeşitli ülkelerde bulunan şirketler ve üniversiteler tarafından kabul edilen bir sınavdır. IELTS, İngilizcenin gerekli olduğu bir şirkette çalışmak ya da eğitim almak isteyen adayların dil seviyesini ölçer. Bu sınav Cambridge ESOL, British Council ve IDP tarafından ortaklaşa geliştirilmiştir.

IELTS sınavının akademik ve genel eğitim olmak üzere iki farklı formatı bulunur ve bu iki sınava hem fiziksel olarak hem de online olarak katılmak mümkündür. Eğer lisans ya da lisansüstü eğitim görmek istiyorsanız akademik sınava, mesleki eğitim görmek ya da göçmen olarak çeşitli ülkelere başvurmak istiyorsanız genel eğitim sınavına girebilirsiniz. Dilerseniz kendi hedeflerinize ve sınava girme amacınıza göre de bir seçim yapabilirsiniz.

IELTS Sınavını Tanıyan Ülkeler ve Kurumlar

Başta İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya gibi ülkeler olmak üzere dünyanın pek çok ülkesi IELTS sınavını tanımaktadır. Türkiye’de bulunan ODTÜ, Boğaziçi ve Bilkent gibi üniversiteler de yine IELTS sınavını kabul eder. Bugün Amerika’da 3000’den fazla üniversite IELTS sınavını kabul etmekte ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Ayrıca Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren Türk Hava Yolları şirketi gibi çeşitli kurumlar, bankalar ve holdingler de İngilizce dil yeterliliği için IELTS sınavını kabul eder. Dünya üzerindeki çeşitli devlet kurumları ve göçmenlik büroları da yine IELTS’i bir kriter olarak belirlemektedir.

IELTS Sınavı Aşamaları

IELTS sınavı dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere 4 aşamadan oluşur. Bu aşamaların süreleri ise şu şekildedir:

 • Listening (Dinleme) - 30 dakika
 • Reading (Okuma) - 60 dakika
 • Writing (Yazma) - 60 dakika
 • Speaking (Konuşma) - 10 ila 15 dakika

Listening, reading ve writing sınavları ara verilmeden tek bir oturumda tamamlanır. Speaking sınavı ise genellikle tüm sınavların sonuçları ortaya çıktıktan sonra, aynı gün ya da daha sonraki günlerde yapılır. IELTS sınavı her ay 3 ila 4 kez düzenlenir. Sınava girmek konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Yani başarısız olduğunuz zamanlarda tekrar girmeniz mümkündür.

IELTS Puanlama Sistemi

IELTS sınavında geçme ya da kalma gibi bir durum söz konusu değildir. Adaylar en düşük 1 ve en fazla 9 olmak üzere puan alır. Puanların karşılıkları ise şu şekildedir:

 • 9 Puan - Expert User: Doğru ve akıcı şekilde konuşur, tam anlama becerisine sahiptir. Dile tamamıyla hakimdir.
 • 8 Puan - Very Good User: Zor ve detaylı tartışmalara girebilir fakat bilgisi olmayan konularda hatalar yapabilir. Bazı küçük hatalar dışında dil üzerindeki hakimiyeti tamdır.
 • 7 Puan - Good User: Dili iyi şekilde kullanır ve karmaşık noktaları bile anlayabilir. Bazı küçük hatalar dışında dil üzerinde eylemsel bir hakimiyeti bulunur.
 • 6 Puan - Competent User: Bildiği konularda zor konuşmaların üstesinden gelebilir. Dili efektif kullanmakla birlikte bazı hatalar yapabilir.
 • 5 Puan - Modest User: Bildiği konularda basit iletişimler kurabilir. Çoğunlukla hata yapar fakat genel anlamları çıkarma konusunda başarılıdır.
 • 4 Puan - Limited User: Karmaşık şekilde konuşamaz ve bildiği konularda bile hatalar yapabilir. Hem anlama hem de anlatma konusunda limitlidir.
 • 3 Puan - Extremely Limited User: İletişim konusunda sıkıntılar yaşar fakat bildiği konularda kendisini ifade edebilir.
 • 2 Puan - Intermittent User: Hem yazıyı hem de konuşmayı anlamada zorluk çeker. Yalnızca ihtiyaçlarını basit kelimelerle ifade edebilir.
 • 1 Puan - Non User: İngilizce konusunda birkaç kelime dışında hiçbir bilgisi yoktur.

Eğer siz de IELTS sınavı ve eğitim programları hakkında kapsamlı bilgi almak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ielts Sınavı Nedir?

Güncelleme: 17.01.2024

ielts-sinavi-nedir-ve-nasil-kazanilir_c0d0d482-1c69-4130-92d9-b46b540d5017.jpg

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

Bana Özel Kampanyalı Dil Kursu Araştırılmasını İstiyorum

Uzman yurtdışı eğitim danışmanlarımızın size en uygun ülke, şehir, okul ve program seçenekleri ile ücretsiz vize danışmanlığı sunması için hemen tıklayınız!

Teklif İste

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Yurtdışı İndirimli Dil Okulları

%50'ye Varan Güncel İndirimler ile Kampanyalı Dil Okullarımız

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

Heyecan Verici 12 Ülkede Eğitim Alın

Eğitiminiz için Aşağıdaki Popüler Ülkelerden Birini Seçin ve İdealsas ile Yurt Dışı Deneyiminize Şimdi Başlayın