ACT (AMERICAN COLLEGE TESTING)


ACT Sınavı Nedir?

Liseden mezun olmuş ya da mezun olmak üzere olan öğrenciler, yurt dışında eğitim almak istediklerinde dil yeterliliklerini kanıtlamaları gerekir. Lise öğrencilerinin dil yeterliliklerini kanıtlamak üzere girmeleri gereken sınav ise ACT sınavıdır. ACT sınavı, öğrencilerin genel akademik durumlarının değerlendirilmesini sağlar. Peki ACT sınavının içeriği nedir ve sınava ne zaman girilmelidir?

American College Testing olarak da bilinen ACT sınavı liseyi bitirmiş ya da bitirecek olan öğrencilerin katılabileceği bir sınavdır. Eğitimine yurt dışında devam etmek, Amerika ya da Kanada’da yer alan üniversitelere ya da 4 yıllık kolejlerde eğitim almak isteyen öğrenciler ACT sınavına girmelidir. Ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin ACT sınavındaki başarıları genellikle yüksektir. Standart bir değerlendirme sınavı olan ACT sınavı ile lise öğrencilerinin genel akademik durumları değerlendirilir. Sınavın bölümleri değişmemekle birlikte, sınavda sorulan sorular farklılık gösterir.

ACT Sınavı Soruları ve Puanlama Sistemi

ACT sınavında öğrencilere İngilizce, Matematik ve Fen Bilimleri sorularının yanı sıra okuma becerilerini değerlendirecek sorular da sorulur. İsteyen öğrenciler yazma sınavına da girebilir fakat bu sınava girme zorunluluğu bulunmaz. Sınavda sorulan 215 sorunun dağılımı ise şu şekildedir: İngilizce 75 soru, Matematik 60 soru, Fen Bilimleri 40 soru, okuma becerileri 40 soru. Konular ise şunlardır:

  • İngilizce: 40 adet dilbilgisi ve 35 adet kelime bilgisi.
  • Matematik: Cebir, geometri ve trigonometri.
  • Fen Bilimleri: 12. sınıf müfredatına kadar yer alan tüm fen bilgisi konuları.
  • Okuma: 20 adet sosyal bilimler, 20 adet sanat ve edebiyat.

Sınavdaki soruların tamamı şıklıdır ve 3 saat sürer. Her öğrenci, her bir bölümden 1 ila 36 arasında bir puan alır. Eğer yazma sınavına da girmek isterseniz, sizden yarım saatlik süre zarfında belirlenmiş olan bir konuda kompozisyon yazmanız istenir. Yazma sınavı pek çok üniversite tarafından puanlama sistemine dahil etmez. Fakat dahil edildiği durumlarda da 1 ila 12 arasında puanlanır.

ACT Sınavına Ne Zaman Girilmeli?

ACT sınavı bir yıl içerisinde yalnızca 6 kez düzenlenir ve Ankara, Bursa, İstanbul, Tarsus, Antalya ve İzmir olmak üzere 6 farklı şehirde, 8 farklı sınav merkezinde yapılır. Eğer yurt dışındaki eğitim kurumlarına başvuru yapmak niyetindeyseniz, başvurudan en az 2 ay önce sınava girmenizde fayda bulunur. Çünkü sınav sonuçları sınav tarihinden sonraki 2 aylık dilimde açıklanır.

Sınav günü yanınızda mutlaka kimlik ve sınav giriş belgenizi bulundurmanız gerekir. Ayrıca sınava kalem ve silginin dışında hesap makinesi de sokabilirsiniz. Eğer siz de ACT sınavı hakkında detaylı bilgi almak, eğitim programlarına katılmak ve başvuru sürecini planlamak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Act Sınavı Nedir?

Güncelleme: 16.01.2024

act-sinavi-nedir_b3f0c477-d3a8-4811-b4c1-d5766d5f4892.jpg

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

Bana Özel Kampanyalı Dil Kursu Araştırılmasını İstiyorum

Uzman yurtdışı eğitim danışmanlarımızın size en uygun ülke, şehir, okul ve program seçenekleri ile ücretsiz vize danışmanlığı sunması için hemen tıklayınız!

Teklif İste

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Yurtdışı İndirimli Dil Okulları

%50'ye Varan Güncel İndirimler ile Kampanyalı Dil Okullarımız

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

Heyecan Verici 12 Ülkede Eğitim Alın

Eğitiminiz için Aşağıdaki Popüler Ülkelerden Birini Seçin ve İdealsas ile Yurt Dışı Deneyiminize Şimdi Başlayın