Malta Vizesi

Malta Öğrenci Vizesi Gerekli Öğrenci Belger Listesi

Malta’da eğitim amaçlı 90 günden daha az süreli başvurularda, Schengen Vizesi verilirken, 90 günü aşan süreler için Malta Vizesi verilmektedir. Her iki türdeki başvuru için aşağıdaki evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. 9 Eylül 2013 tarihinden itibaren tüm başvuru sahipleri 0212 373 58 03 numaralı müşteri hizmetlerinden vize randevusu almak zorundadır. 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Biometrik Başvuru Sistemine geçildiği için, başvuru sahipleri bizzat başvuruya gelmek zorundadır.

 

1) Okunaklı büyük harfle, İngilizce ya da Türkçe olarak eksiksiz doldurulmuş schengen vizesi başvuru formu, form müracaatçı tarafından imzalanmış olmalıdır. Danışmanlarımız formları doldurmada yardımcı olacaktır.

 

2) Geçerli bir pasaport(kalmak istenilen süreden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi) ve varsa geçmiş Schengen vizelerinin fotokopileri de gerekmektedir.

 

3)Pasaportun bir (1) adet kopyası (boş sayfaların kopyalanması gerekli değildir)

 

4) 2 adet biyometrik fotoğraf. Fotoğraflar, 45 x 35 mm ebadında, Arka fon tek renk, açık, desensiz (tercihen nötür gri tonda) resim üzerinde yüz tam ortalanmış ve çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olmalı. Yüz kısmının yüksekliği resmin yüzde 70 ila 80`ini kapsamalıdır. Resim yüksek kaliteli kağıt üzerine basılmalı ve asgari 600 dpi de çekilmeli (leke ve bükülmeler olmamalı). Resim üzerinde renkler doğal olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalı.

 

5) Nüfus Cüzdanı (Kimlik) fotokopisi (Kimliğin orjinali de başvuru esnasında yanınızda olmalıdır.)

 

6) Schengen Bölgesinde tüm seyahati kapsayan konaklama (otel rezervasyon) onay/onayları. Başvuru sahibi için firmamızca konaklama rezervasyonları yapılarak dosyasına eklenecektir.

 

7) Onaylı Uçak bilet/biletleri. Biletlerin sunulması durumunda, bir kopyası saklanmalıdır. Vize kesinleşmeden uçak bileti alınmasını önermediğimiz için başvuru sahibi için firmamızca uçak bileti rezervasyonu yapılarak dosyasına eklenecektir. Yapılan rezervasyonda ya da uçak biletini almışsanız gidiş ve dönüş tarihleri, okula başlama ve bitiş tarihleri ile aynı olmak zorundadır.)

 

8) En az 30.000 €'luk teminata sahip tüm Schengen üye ülkelerindeki geri dönüş ve acil durum tıbbi/hastane masrafları kapsayan istenen vizenin konaklama/geçerlilik süresi boyunca geçerli olacak bir seyahat sigortası poliçesi. Firmamızda sigorta işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Sigorta ücreti ortalama 30–40 Euro olup, maksimum da 60 Euro’dur. Önemli Not: Sigorta okula başlayacağınız gün başlamalı ve okul bitiş tarihinden sonraki 15 günü de kapsamalıdır.

 

9) Ders/derslerin detayları ve süresini gösteren, kuruluşun mührünü ve okul yöneticisinin imzasını taşıyan Malta Eğitim Kuruluşundan kabul mektubunun aslı ya da fotokopisi. Başvuru sahibi Malta’daki dil okuluna kesin kaydını yaptırmış ise okul kabul belgesi firmamız tarafından temin edilerek, öğrencinin dosyasına eklenecektir.

 

10) Dil okuluna okul + konaklamayı da içeren paket ücreti ödemesinin yapıldığını onaylayan resmi bir makbuz. Firmamız, Malta Vizeleri için Resmi ve Yetkili acentesi olduğu için başvuru sahipleri tüm ücreti ödemek yerine, sadece ön kayıt ücreti öderler, vize sonucu kesinleştikten sonra geri kalan ödemelerini, ilk başta ödedikleri ön kayıt ücretini düşerek yapabilirler.

 

11) Yeterli ve düzenli kişisel finansal geliri kanıtlayan belgeler. (Başvuru sahibinin ya da masrafı karşılayacak sponsorun taahhütnamede yazılı minimum tutara sahip olduğunu gösteren banka yazısı ve bu hesaba ait son 3 aylık hesap ekstresi. Önemli NOT: Başvuruda sunulan banka hesap ekstreleri başvurudan bir gün önce ya da en geç 2 gün önce alınmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz kabul edilmeyecektir.

 

12) Başvuru sahibinin herhangi bir geçim aracına sahip olmaması durumunda, Malta Konsolosluğunun belirlediği formatı kullanarak okul ve konaklama masrafları dışında, Malta'daki masraflarını ödeyeceklerini onaylayan ebeveynler ya da yakın akrabalardan noter onaylı taahhütname. Ayrıca, Ebeveynlerin mali durumlarını kanıtlayan belgeler. (istihdam belgeleri/banka hesapları, şirket sahibiyseler şirkete ait resmi evrakların birer fotokopileri. Detayları danışmanımızdan öğreniniz !)

 

13) Reşit olmayanlar için (18 yaş altı): Gayrireşitin doğum belgesi. Ebeveynlerin ve yasal vasi/vasilerinin noterli yetki belgeleri. Geçim aracının yeterliliğini kanıtlayan belge. Ebeveynlerin ve Yasal Vasi/Vasilerin Nüfus Cüzdanlarının kopyası. Vasi durumunda, yetkiyi kanıtlayan belge.

 

14) Çalışanlar için:Faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi/Resmi Gazete, vergi levhası, imza sirküleri ve çalışma durumunu ve işe alım tarihini gösteren yakın zamanlarda mühürlü çalışma belgesi (şirketin antetli kağıdına), son üç aya ait maaş bordrosu ve son altı aya ait SSK bildirgesi gibi işverene ait belgelerin mümkünse asılları ve kopyaları

 

15) İşadamları/ serbest çalışanlar için:Faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi/Resmi Gazete, vergi levhası ve imza sirküleri ve son altı aya ait SSK ödemeleri gibi şirkete ait belgelerin mümkünse asılları ve kopyaları. Oda Kayıt ya da faaliyet belgelesinin orjinali gerekmektedir.

 

16) Emekliler için: Emekli Kartı ve son 6 ayın banka hesaplarının özeti ve mevcut ise diğer geçim araçları.

 

17) En son devam ettiğiniz okul veya üniversiteden orjinal öğrenci belgesi

 

18) Başvuru esnasında firmamız İdealsas (Vize Başvuruları için yetkili aracı kuruluş) tarafından verilen referans yazısı

 

19)  Vize Başvuru Ücreti ve Malta VFS Hizmet Bedeli(90 güne kadar90 Euro, 90 Günden Fazla süreler için96 Euro)

 

20)  Tam Tekmik Vukuatlı Nüfus Kütük Kayıt Örneği (Hem başvuru sahibinden hem de sponsor için ayrı ayrı alınmalıdır)

 

 

 

Gerek duyulması halinde, başka belgelerin de istenebileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz. Yukardaki durumlar için belirtilen tüm belgelerin getirilmesi, otomatik olarak vize verileceği anlamına gelmemektedir. Türk vatandaşları için vize başvurularının değerlendirilmesi yaklaşık 1 hafta sürebilir.

 

 

VİZE BAŞVURUSU İLE İLGİLİ HATIRLATMALAR

 

►Malta’ya vize için başvuracak kişilerin şahsi olarak başvuruya gelmeleri gerekmektedir.

►Istanbul içinde ikamet edenlerin başvuru için 60 € Vize için + 30 € Servis bedeli olmak üzere toplamda 90 Euro, Uzun dönem yani 90 günden fazla başvuranlar 66 € Vize için + 30 € Servis bedeli olmak üzere toplamda 96 Euro, vize ücreti öder. Istanbul dışında ikamet edenlerin ise başvuru ücreti için 66€ + 45 € , toplamda 111 Euro ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzun UPS kargo ile adrese teslim edilmesini isterseniz ayrıca bir 9 Euro ödemek durumundasınız. Tüm ödemelerdeEuro alınmaktadır.

►Eğer başvuru sahibi, Türkiye’de öğrenci ise vize ücreti ödememekte sadece ikametine göre servis bedeli ödemektedir; 30 € veya 45 €. (iadesi yoktur) Eğer Açık Öğretim öğrencisiyseniz, vize ücretini TAM ödemek zorundasınız. Ayrıca eğer daha önce SİGORTA girişiniz olmuşsa da yine vize ücretini TAM ödemek zorundasınız.

►Vize ücretleri “Euro” olarak talep edilir, TL olarak ödeme kabul edilmemektedir.

►Başvurudan önce okul ve konaklama ücretlerinin tümü ödenmelidir ve vizeye bu belge verilmek zorundadır. Eğer bizimle; İdealsas gibi yetkili bir acente ile yani bizimle başvurursanız tüm ücretin ödenmesinden muaf tutulursunuz)

►Eğer başvuru sahibi öğrenci ise, masrafları karşılayacak kişiden mutlaka taahhütname alınmalıdır. Kesin kaydını İdealsas ile yapan öğrenciye alacağı taahhütnamenin tam metni yazılı olarak verilecek olup, noter ücreti ile alakalı bilgilendirme yapılacaktır.

►Vizeye sunulan evraklardan orijinali istenenlerin olmaması durumunda başvuru yapılamamaktadır.

►Gerektiği durumlarda başvuru sahibi görüşmeye çağırılabilir ya da telefonla mülakata tabii tutulabilir.

►Başvuruda sunulan banka hesap ekstreleri başvurudan bir gün önce ya da en geç 2 gün önce alınmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz kabul edilmeyecektir.

►Sağlık Seyahat Sigortası okula başlayacağınız gün başlamalı ve okul bitiş tarihinden sonraki 15 günü de kapsamalıdır.

►Eğer başvuru sahibi çiftçi ise, “Çiftçilik Belgesinin” şirket sahibi ise Oda Kayıt ya da Faaliyet belgesinin orjinali gerekmektedir.

 

NOTERDEN ALINMASI GEREKEN TAAHHÜTNAME İÇERİĞİ  – ÖRNEKTİR –

 

………………………..doğumlu ,,,,,,,,,,,,,,,,,, T.C. Kimlik no’lu kızım/oğlum………..’in …………………………….tarihleri arasında Malta’da …………………. okulunda eğitim görecegi sürede ödemiş olduğum okul ve konaklama için gereken ücretlerin yani sıra Malta’da kalacagi süredeki diğer bütün masraflarını karşılayabilmesi icin ……… Euro, (en az kalacağı gün sayısı x 48 Euro olarak hesaplanacak) ödemeyi beyan ve taahhüt ederim. NOT: Rakam yazılmadan alınan taahhütnameler kabul edilmemektedir.