MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Barselona   İspanya  /   /  Barselona

Kısa Bilgi


Barselona İspanya'nın Katalonya özerk bölgesinin başkentidir. Ayrıca Gaudi'nin başını çektiği bir akımla 1900'lerden kalma çok güzel ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. Yaygın dil Katalanca'dır. Katalan Bölgesinin başkenti konumundaki Barselona, tarihi, sanatı,mimarisi, eğlencesi ile unutulmaz bir kent.Tarihi

Dokuzuncu yüzyılda , İspanya kurulmadan yüzlerce yıl önce Barselona Katalan bir asilzade aile tarafından kurulmuştu. Kendi dilleri, gelenekleri ve kültürleri olan bu imparatorluk Sicilya ve Sardinya adalarını da içine alıyordu. 1939'a kadar varlığını sürdüren imparatorluk birinci dünya savaşından sonra egemenliğini kaybetti. İspanya 'nın faşist diktatörü Fransico Franco' nun 1975 yılındaki ölümünden sonra, Barselona İspanya 'nın içinde sanki ayrı bir ülke kimliğine büründü...Sardinya halkının dansı özgürlüğün dansı olmuştu artık. Küçük adımlarla birbirine halka olmuş insanların romantik, ritmik, kibar dansı. İsteyen herkesin katılabildiği danslarda her yastan her milliyetten insan görmek olasıdır. Özellikle turistler için bu esi bulunmaz bir deneyimdir... Katalan 'ların bayındırlık sürdüğü 1830'lu yıllarda Barri Gotic bölgesinde, ortaçağ sınırlarından ayrılarak yeni Barselona vizyonuyla zengin kentsoylu bir toplumun ilk tohumları atılmıştı.1950'lili yıllarda ise şehri çevreleyen duvarların bir çoğu yıkılarak yerine Ildefons Cerda tarafindan eski şehrin etrafına hızla yayılan bitkilerle çevrildi. Bu şehrin sokaklarında ızgara sistemine geçilmesiyle birlikte tam olarak Rönesans başlamış oldu.Bu dönemin zengin ve yetenekli mimarlardan arasında Antonio Gaudi, Domenech-i Montaner, Puig-i Cadafalch, Jujol ve Valeri'yi sayabiliriz...

Konuşulan Dil

Yaygın dil Katalanca'dır

Yüzölçümü

487 km2

Nüfus

1,615,908

Şehir Hakkında

Kentin simgesi Sagrada Familia Kilisesidir, yapımına 1882 yılında mimar Villar başlamıştır. Bir yıl sonra mimar Antonio Gaudi devralmış. Gaudi'nin ömrü ancak kilisenin ön cephesini tamamlamak için yetti. Gotik tarzın örneği olan ünlü kilise hala tamamlanamadığı için 'Bitmeyen Kilise'olarakta binilir.

İstanbul'da İstiklal Caddesi neyse Barselona'da 2 km'ye yaklaşan uzunluğu ile La Ramblas odur. Kafeler, müzeler, alışveriş merkezleri, sokak müzisyenleri ve akrobatları ile çok hareketli bir cadde. Burada sıkılma şansınız neredeyse yok.

Bu kente damgasını vuran yerlerden biriside Akdeniz'in en hareketli Limanı olan Barselona Limanıdır. Bu limana yılda 700.000'den fazla gemi uğradığı söylenir. Limana çıkan ana yollarından biri sizi ünlü kaşif Christopher Columbus'un heykeline götürür.
Picasso 1985-1900 yıllarında Barselona da yaşamıştır ve 1900 yılında ayrıldığı Barselona'ya 1901 yılında dönen Picasso 1904 yılına kadar tekrar Barselona 'da yaşamış ve Mavi Dönemim dediği ürünlerini yaratmış fakat 1904 yılından sonra Fransa'ya yerleşmiştir.1973 yılında Fransa'da ölmüştür.Museo Pıcasso, 1981 yılında eşinin de Picasso'nun yaptığı seramik çalışmalarını bağışlamasıyla bugünkü halini almıştır.Ünlü ressamın 2,500 'den fazla eserinibu sehirde özellikle de Museo Picasso 'da görmeniz mümkündür.

Barcelona'dan bahsedip boğa güreşinden bahsetmemek olmaz. Kent Meydanında Yer alan Arena katalanlar ve turistler için ilgi çekici bir yer. flamenko dansı yapamasanızda izleyebileceğiniz gece klüpleri çok sayıda. Aslında Barselona demek eğlence demek. Kentin her yanından eğlenebilecek yerler bulmak mümkün.

Yemekler konusunda akdeniz mutfağına yakın olan Türkler yabancılık çekmeyecektir. Zeytinyağlı yemekleri nefis ve hafif. Barcelona'da Balık yemeden gelmekte olmaz. Tapas, zeytinyağı, peynir, patates, jambon, sosis, balık ve sebzelerle hazırlanan bir salata türüdür ve geleneksel bir mezedir. patatesli omlet olan 'tortilla'yıda tatmanız önerilir.
 

İklim ve Bitki Örtüsü

Ilıman bir iklimi olan şehirde yazlar kuru ve sıcak, kışlar hafif nemli ve soğuk geçmektedir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu şehir, ülkenin doğu kıyısında yer alır ve Atlantik’ten gelen rüzgarlar bölgeye düşük nem ile ulaştığı için bazı aylar hiç yağışsız, bazı aylar ise kesintisiz devam eden yağmurlarla geçer. Bölge ilkimi dünyanın en dengesiz iklimlerinden biridir. Şehre en çok yağış kış aylarında ve yaz aylarında düşer. En kuru mevsimler ise ilkbahar ve sonbahar dönemleridir. Kışın sıcaklıklar en düşük 6-7 derecedir; yazın ise sıcaklıklar en fazla 32  dereceyi bulmaktadır.

Kentte Yaşam

Barselonada eğlence:
Barcelona’da eğlence anlayışı sabahlara kadar süren bar ve gece klüpleriyle oldukça yoğun ve eğlenceli geçer. Flemenko gibi eğlenceli bir yöresel danslarının bulunması Barcelona’da gece hayatını oldukça heyecanlı ve eğlenceli yapmaktadır. Yalnız burada eğlence hayatı sadece, flemenko ile sınırlı değildir.
Borne Meydanı'nda bulunan, barlarda farklı eğlence tarzlarına uygun mekanları bir arada bulabilirsiniz. Özellikle Ramblas caddesinde bulunan küçük küçük barlar sabahlara kadar eğlenmek için oldukça ideal yerlerdir. Bu barlardan birine girip bir yudum bir şeyler için, oradan çıkın arkasından yanında bulunan bara girin, burada mekanın ortamına bakın ve çıkın. Böylece bir gecede, burada bulunan bütün mekanları tek tek incelemiş görmüş ve hepsinde ayrı ayrı eğlenmiş olursunuz.

Barselona'da Etkinlikler:
Barselona günümüzde kesinlikle bir kültürel metropoldür. Özenle seçilmiş aktivite ve festivallerle çok çeşitliliği yansıtmaktadır. Bu festivallerden bazıları: Festival of the Three Wise Men, Sonar Festival, International Jazz Festival ve kültürel etkinlik Forum Barcelona.
Barselona mutfağı: Barselona çok kültürlü bir metropol olduğu için burada tüm kültürlerin mutfağını bulmanız mümkündür. 2002 yılında Gallic yemek rehberi olan Le Guide des Gourmands ‘da Barselona Avrupa’nın yiyecek-içecek başkenti seçilmistir.Latin Amerika ve İtalyan mutfağının yanında giderek artmakta olan Hint, Pakistan, Japon, Orta Dogu, Çin ve Tai mutfağını da burada bulabilirsiniz. Yine de en iyisi yerel mutfağın yiyeceklerini tatmaktır. Katalan mutfağı İspanya’nın en iyi mutfağıdır. Akdeniz limanina sahip olması nedeniyle burada çok taze deniz ürünleri ve balık bulabilirsiniz.  Bunun yanında taze sebze ve meyveleri ile harika çeşitlilik sunmaktadır. Sadece balık değil et yemekleri de denenmesi gereken harika lezzete sahip yemeklerdir. Burada normal bir yemek masasında balık ya da et ve yanında taze sebze ve salata servisi yapılır. Tüm bu yemekleri güzel yapan en önemli şey de zeytinyağı ve sarımsaktır
Nerede Yemeli:
Kafe ve Barlar: Her damak tadına uygun sayısız bar bulunmaktadır ve bunlardan bazıları normal barlar, tapas barlar, gece barları ve şarap barları. Xampanyerías ya da şampanya barları oldukça popülerdir. Barlar iyi yemekleri normal fiyatlara sunmaktadırlar. Daha uygun bütçeli kişiler için cerveseries/cervezerias (bira barları), tavernes/tabernas (tavernalar), tasques/tascas (büfeler) ve cellers/bodegas gibi yerler önerilebilir.

Tapas barlar ya da Tascas: Geleneksel bir restoranda ya da kafeteryada yemek yemenin dışında büfe tarzi tapaslarda yemek yemeği de seçebilirsiniz. Burası oldukça eğlenceli bir alternatif olabilir. Yeni insanlarla tanışıp, lokal tadları tadmak için idealdir.

Restoranlar: Menjadores, menjariasya dar comedores gibi yerler barların arka bölümünde bulunan ve ucuza yemek yiyebileceğiniz yerlerdir. Genellikle işçi kesimi için ideal olan ve ucuz ancak porsiyonları büyük olan yerlerdir. Balık restoranlarına marisquerias denir. En lüks restoranlar “five fork” restoranlardır. Uluslararası mutfak için Calle Verdi Park'taki restoranalara göz atın.
 

Konaklama

Barcelonada konaklama; otel,  yurt , aile yanı ve apartman dairesi şeklinde olmaktadır. Aile yanı konaklama haftalık yaklaşık 250 euro civarındadır. Yurtlarda ise haftalık ortalama fiyatlar 200 euro dur.
 Ayrıntılı bilgi için firmamızı arayınız.

Toplu Taşıma

Barcelona içerisinde toplu taşımada; metro, otobüs ve taksi alternatifleri bulunmaktadır. Metro, hızlı ve ucuz bir toplu taşıma alternatifidir. Barcelona’da 5 farklı metro hattı bulunmaktadır. Otobüslerin ise çok geniş bir ulaşım ağı vardır. Sabah 6:00’dan 23:00’e kadar servis bulunabilir. Bu saatlerden sonra da sabah 5:00’e kadar gece otobüsleri devreye girmektedir.
Toplu taşıma araçlarında kullanabileceğiniz bilet tipleri:
Barcelona Card; Barcelona’da şehir ulaşımında kullanacağınız ve aynı zamanda Barcelona Turizm Derneği tarafından bazı müzelere, konserlere, tiyatrolara ücretsiz katılım ve indirim hakkı verilir.
T-10 kartı; 1 gün boyunca aynı kişi tarafından kullanılan, 6,65 Euro ücretindeki bir karttır.
T-50/30 kartı; 30 gün içinde aynı kişi tarafından, 50 defa yolculuk yapmanız durumunda  kullanabileceğiniz 106 Euro ücretindeki farklı bir alternatiftir.
T-Ay; bir ay boyunca kullanabileceğiniz maliyeti 42,75 Euro olan karttır.
T-Aile; birden fazla kişi tarafından 1 ay boyunca yolculuk yapmanızı sağlar.
T-DIA; 1 günlük sınırsız kullanım 5 Euro’dur, 2 günlük kullanım ise 9,20 Euro’dur.
Ayrıca Barcelona’da bisiklet kullanımı da oldukça yaygındır. Barcelona, trafik kurallarına çok önem vermektedir hatta okullarda ‘The Guardia Urbana’ adı altında aktivite programı olan trafikte güven dersleri verilmektedir.
 

Görülmesi Gereken Yerler

Sagrada Familia Kilisesi (Kutsal Aile)
Kentin simgesi Sagrada Familia kilisesinin yapımına 1882 yılında mimar Villar başlamıştır.Bir yıl sonra mimar Antoni Gaudi görevi devralır.Gaudi’nin ömrü ancak kilisenin ön cephesi ve planlanan 18 kuleden sekizini yapmaya yetmiştir.Gotik tarzın örneği olan kilise hala tamamlanamadığı için “Bitmeyen Kilise” olarak da bilinir ve her yıl milyonlarca turist çeker.
     
Park Guell
Gracia bölgesinde UNESCO tarafından dünya mirasına dahil edilen Park Guell , Guell’in özel mülkünün Gaudi tarafından bir park haline getirilmesi isteği ile ortaya çıkmış.Barcelona’ya tepeden bakan parkta, pastayı andıran ilginç görünümlü binalar ve renkli mozaiklerle kaplanmış sütunlar var.

 Picasso müzesi
Ortaçağdan kalma bir yapıdır.1960 yılında müze haline getirilmiştir.Müzede Picasso’nun 3000 den fazla eseri mevcut.
Aquarium de Barcelona
Avrupanın en büyük akvaryumudur.Denizde yaşayan hemen her çeşit canlının yer aldığı bu akvaryum çok görkemli.
 
Montjuic Dağı
Kentin sanat merkezi görünümünde olan tepeye teleferikle çıkılabilir.Şehri tüm ihtişamıyla izlemek için ideal bir yer.

Tibidabo
Şehrin en yüksek tepesinde Hz. İsa heykeliyle meşhur kilise ve hemen kilisenin yanında eğlence merkezi var. Ayrıca 1992 olimpiyatlarının yapıldığı Olimpiyat Köyü , Plaza de Les Arenes ,Salvador Dali Müzesi ,Ciutadella Parkı ,Arc de Triompf yapısı , flamenko gösterilerinin düzenlendiği Torre de Calatravada , Palau Necionde ulusal sarayı, Barcelona Tarihi Müzesi ,kilometrelerce uzunlukta kumsaldan oluşan sahili ve ünlü Nou Camp stadı görülmeye değer diğer yerlerdir.

 

Öğrenci İzlenimleri

Barselona Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocentres Barcelona Dil Okulu
--- Barselona
Enforex Dil Okulları Dil Okulu Enforex Dil Okulları Enforex Barcelona Dil Okulu
--- Barselona