Dubai'de Eğitim ve Yaşam


Yeni pazarlara yelken açma zamanı gelmişti. Yükselen kurlar sonrası ABD, Kanada, İngiltere gibi ülkelerin vize rejimleri çok katılaştı. Eski İngiliz sömürgesi Birleşik Arap Emirlikleri İngilizcenin çok aktif konuşulduğu bir ülke. Dubai yakın zamanda Türk öğrenciler için çok tercih edilen bir alternatif olma yolunda. Biz de İdealsas olarak Dubai’yi daha yakından tanımak adına 24 – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında Es Dubai dil okulunun davetlisi olarak Dubai’deydik ve tecrübeli danışmanımız Aydın Cemil Aykaç sizler için bir haftalık gezideki gözlemlerini paylaştı. Keyifle okuyacağınızı düşündüğümüz yazısı ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

 

Covid-19 başlamadan kısa önce İrlanda Dublin’e gitmiştim ve kısa süre dünyanın başına bela olan salgın başladı ve öyle bir nokta geldi ki herhalde artık bir yere gidemeyeceğiz diyordum ki, Dubai’den bir okul gezisi var dediklerinde içimi bir heyecan kapladı. Birçok arkadaşım tatil için gidip çok beğense de dil eğitimi için gidilir mi konusunda açıkçası ben de bile önyargı vardı, o yüzden de bu geziyi çok önemsiyordum. 23 Nisan gece yarısı TK762 sefer sayılı tam dolu THY Boeing 777 dev uçağı ile Dubai'ye hareket saatimiz olan 00.40’dan tam bir saat gecikmeli olarak yolculuğumuz başladı. 4 Saat 15 dakika sürdü yolculuğumuz. Dubai Türkiye’den 1 saat ileride, indiğimiz gökyüzü aydınlanmıştı. İstanbul’dan 20 derece ile yola çıktık, sabah saatleri olmasına rağmen 30 derece bir Dubai’ye indik. Dubai denilince lüks akıllara gelir ya, son model bir GMC cipi ile karşıladılar ve 45 dakikalık bir yolculuk sonrası ülkenin kralının adını taşıyan Al Maktoum Holiday Inn hotelimize giriş yapabildik. Karşılamayı yapan arkadaş Pakistanlı, resepsiyondaki arkadaş ise Hintliydi. Böylece daha ilk dakikalarda Dubai’nin asıl çalışan iş gücü ile tanışmış olduk.

 

Yeni günde Es Dubai okuluna ziyaret öncesinde 864 metre muazzam büyüklüğü ile dünyanın en uzun binası olan Burj El Khalifa ve hemen yanında yer alan yine dünyanın en büyük AVM’si olan Dubai Mall’a uğradık. Ve merakla beklenen an geldi, yan yana iki büyük gökdelenin önüne yanaştı otobüsümüz. İki binanın arasındaki otoparktan geçerek binanın arka kısmındaki girişten binaya girdik. Binanın girişinde bir yerlerde Es Dubai logosu aradımsa da bulamadım, sonradan öğrendiğime göre de yokmuş zaten. Es Dubai 36.kata çıktık. Girişte geniş bir resepsiyon bizi karşıladı ve hemen ilerisine doğru uzunca bir salonda oturma grupları, kütüphane, kafeterya ve camlara paralel şekilde hem şehri izleyebileceğiniz hem de ders çalışabileceğiniz alanlar dikkatimi çekti. Kısa bir okul turundan sonra Türkiye ve Avrupa Müdürü Hakan Tokok beyin sunumu ile Dubai ve Es Dubai’yle ilgili birçok yararlı bilgi edindik. Hakan bey kendisinden örnek vererek 6 sene önce Dubai’ya öğrenci olarak geldiğini ve buranın fırsatlar ülkesi olduğunu üstüne basa basa belirtti.

 

Sunumda aldığım notlara göre Dubai’nin nüfusu 3,5 milyon kişi. Nüfusun sadece yüzde 5-10 arası bir oranı yerli Araplardan oluşurken, kalan yüzde 90-95’lik kesim 202 farklı milletten iş gücü insanından meydana geliyor. Bu kadar insanı bu ülkeye çeken şey ise dünyanın en iyi 5.ci şehrinde yaşamak olsa gerek.

 

ES Dubai’den herkes memnun, bunu biz değil öğrencilerimiz söylüyor dedi Hakan bey. Her hafta öğrencilere sunulan değerlendirme anketleri ile memnuniyeti diri tutmaya çalıştıklarını belirtti, ayrıca Google ve Facebook puanlamalarında 5 üzerinden 4.9 puan almaya başarmak da hiç kolay iş değil. Her iki haftada bir tüm öğretmenler, öğrencilerin mevcut durumları ve ilerlemeleri hakkında rapor veriyormuş. Okulun 70 farklı ülkeden 1.300 öğrenciye hizmet verdiğini ve senelik ortalama 4.500 öğrencinin eğitim aldığını belirtti. 37 sınıflık olup, sınıf ortalamasının 14 kişi olduğunu ekledi. 10 farklı dil konuşan personel desteği her öğrencinin derdini kendi dili ile anlatma fırsatı vermesi çok değerli. ES Dubai’de dersler 3 farklı saat diliminde veriliyor. 09.00 – 11.15, 12.00 – 14.45 ve 15.00 – 17.45. Ders saatine okul karar verse de öğrenciden gelecek talebe göre saat değişiklilerine genelde olumlu cevap veriliyormuş.

 

ES Dubai, Dubai’de çalışmak isteyen öğrencilere iş bulma konusunda büyük destek veriyor. İşe yerleştirme oranları %88’miş. Job Club ve workshop imkanları ile birlikte CV nasıl hazırlanır, mülakatlarda dikkat edilmesi gerekenlere kadar eğitim desteği verildiğini anlattılar. Birçok öğrencin de hiç okulun desteği olmadan kolayca çalışma imkanı bulduğunu da belirttiler. ES Dubai’nin Dubai’nin önemli marka şirketleri olan Atlantis Hotel, Jumeirah Group, Hyde Hotel, Bulldozer Group, Solutions Leisure Group ve Kempinski Hotel ile iş konularında işbirliği yapmaktaymış. Son olarak buranın en prestijli üniversiteleri ile pathway anlaşmaları bulunuyor yani üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler anlaşmalı okullara direk kabul alabiliyor. Bizim de gezide ziyaret ettiğimiz Wollongong, Amity, Heriot-Watt, Middlesex ve daha birçok üniversite ile bu hizmet veriliyormuş. ES Dubai, iki ay sonra Londra şubesini açacağının müjdesini burada almış olduk. Ve son olarak bol bol aktivite içeren 18 yaş altı iki haftalık yaz okullarının da Türk gençleri için oldukça eğlenceli bir yaz değerlendirme programı olabileceğini belirttiler. Yurtdışı tatilinin gözde şehirlerinden Dubai’de yaz okullarında harika aktiviteler ve çok daha fazlası mevcut. 2 haftalık paket fiyatını, İngilizce eğitimi, iki haftalık tam pansiyon yurt konaklama, full aktivite, aktivite giriş ücretleri, ulaşım ve karşılama dahil 2.375 Amerikan Doları olarak verdiler.

 

Dubai’de kaldığım süre boyunca gözlerim neydi diyecek olursanız, öncelikle derim ki burası her ne kadar bir Arap ülkesi ve yönetim rejimi şeriat olsa da, hayata yansıyan tarafında yüzde 5’i bile bulmayan Arap nüfus söz konusu. Zaten bu kesim buranın en elit tabakası ve lüks semtlerde ve villalarında yaşayıp pek halka karışmıyorlar, iş hayatında zaten çalışan Arap görmeniz mümkün değil, kısaca İstanbul’da sayıları artık milyonu bulan Arap nüfusu düşününce biz mi Arap ülkesiyiz yoksa burası mı? Hayır derim, burada Arap yok arkadaşlar, bu ön yargım buraya gelmeden önce bende de çok güçlüydüyse de bu gezi sayesinde kaybolmuş oldu. İkinci olarak burada inanılmaz bir düzen var, sokaklar pırıl pırıl, yerde tek çöp görmedim. Korna sesi yok, bağıran insanlar yok, yarın acaba ne olacak endişesi yok, insanlar özgürce giyinebiliyor, ticaret yapanların kafası rahat. Kısacası burası baskıcı Ortadoğu rejimleri ile kıyas bile götürmeyecek derece kafa olarak Avrupalı bir şehir olmuş desem inanın abartmamış olurum.

 

Peki burada İngilizce öğrenilir mi derseniz, derim ki sokakta pratik yapmanız zor ya da çok işlevsel olmaz yani bir İngiltere – Amerika deneyimi olmaz ama illa ki katkı sağlar ama ben olsam ES Dubai’ye gelir ve en yoğun programa kayıt olur ve akşama kadar okulda vakit geçirirdim. Zira öğretmen kalitesine bayıldım, inanılmaz interaktif ders sürecini bizzat 5 derse girerek tecrübe ettik. Okulun içinde kütüphane, dinlenme alanı, kafeterya gibi birçok sosyal donatı mevcut. Yani okulda kalıp İngilizcesi iyi olan dünyanın 80 çeşit ülkesinden gelen öğrenciler ile pratik yapmayı tercih edebilir, okuldaki hocalar ile diyalog kurmaya çalışabilirsiniz.

 

Dubai’de yaşayan ve çalışan 200'den fazla millet var. Daha önce de dediğim gibi yerli halkın oranı %5-10 iken kalanı ekspat denilen göçmenlerden oluşuyor. Hintliler Dubai’deki en büyük yabancı topluluğu oluştururken, onu Pakistanlılar, Bangladeşliler, diğer Asyalılar, Avrupalılar ve Afrikalılar takip ediyor. Ülkede prizler İngiliz usulü olsa da trafik Türkiye’de olduğu gibi soldan akıyor. Burada araç almak, buranın ehliyetini almak Türkler açısından çok zor değil. Ve benim tavsiyem özellikle de 1 yıl çalışma izni ile gelenlerin mutlaka araç ve ehliyet işini de mutlaka halletmeleri olacaktır. Burada aracınız olursa yaşamak gerçekten çok keyifli. Toplu taşıma yükü metro ve tramway hatları ile demiryolları ile gideriliyor, çok fazla otobüs göremedim şahsen.

 

Arapça, BAE'nin resmi dili. Mahkemelerde diğer beş resmi dil Çince, İngilizce, Fransızca, Hintçe ve Rusça. Tüm yol ve trafik işaretleri ve ticari satış noktalarındaki işaretler Arapça ve İngilizce. Yaygın olarak konuşulan diğer dillerden bazıları Bengalce, Farsça, Malayalam, Türkçe ve Urduca. BAE Asya kıtasında yer alıyor. Asya kıtasının güneydoğu bölgesinde ve Arap Yarımadası'nın doğu kesiminde yer alıyor. Kuzey ve kuzeybatıdan Basra Körfezi'ne bakar, batı ve güneyde Suudi Arabistan Krallığı ve güneydoğuda Umman Sultanlığı ile komşu. BAE’de çöl iklimi hâkim. Kışın sıcak ve güneşli, yazın ise sıcak ve nemli.

 

Dolar çok yaygın olarak kullanılsa da Dubai’de para birimi Dirhem. Resmi olarak AED olarak kısaltılır. 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 ve 1.000 banknotlarına sahip. Alışveriş yaparken dolar verdiğinizde bizim ziyaret ettiğimiz Nisan 2022 itibariyle 1 dolar 3,67 Dirhem ediyordu. Şubat 2002'den bu yana, Dirhem (AED) ABD dolarına (USD) sabitlenmiş durumda. Bizim tarafımızda ise olay şu şekilde; 1 TL 0,25 Dirhem ediyor. Yani paraları bizim TL’mizden 4 kat daha değerli. Bu durum alışveriş yaparken her şeyi 4’le çarpmanızı ve ne alacaksanız iki kere düşünmenize sebep oluyor. Dubai’de enflasyon oranı sadece yüzde 2,5. Şuan ülkemizde resmi enflasyon %48, gerçek hayatta ise %130 seviyelerinde.

 

Lafı çok da uzatmadan Dubai’ye dil öğrenme amacıyla gelinir mi derseniz, artık çok rahat bir şekilde diyebilirim ki gelin arkadaşlar, hiç düşünmeyin bile. Ne zaman gelinir derseniz Ekim – Nisan arası 6 ay çok ideal zamanları. Sıcaklar ile aranız iyi değilse Mayıs – Eylül arası çok öneremeyeceğim. Cidden çok sıcak bir ülke ve insan dışarıda 10-15 dk gezse resmen haşlanıyor. Şehir zaten AVM’ler ile ünlü, millet hep kapalı mekânlarda takılıyor. Klimalar her yerde çalışıyor, yani aslında buradaki sıcakla baş etmenin yolunu bulmuşlar. Buraya gelecek olanlara en büyük önerim dil öğrenmeye değil, dil geliştirmeye gelin yani A1-A2 ve B1 seviyelerini Türkiye’de bir kursa giderek halledebilirsiniz. Sonrasında ver elini Dubai. İngilizceniz zaten belli düzeyde olacağı için iş bulmanız çok ama çok kolaylaşacak. Üstelik sınıfınızda çok fazla Türk olmayacak. Zira en çok Türk öğrenci yığılması maalesef A1-A2 sınıflarında yoğunlaşmış durumda, niye geliştirmeye değil öğrenmeye geliyor insanlar. Öğrenme sürecinde olduklarından iş bulamıyor, sınıfta çok Türk olduğu için Türklerle daha çok vakit geçirmeye başlıyor, pratik yapabilecek seviyede olmadığı için yabancı arkadaş edinemiyor zaten. Bu sefer memnuniyetsizlikler artıyor. O yüzden ne yaparsanız yapın buraya hazırlıksız gelmeyin derim.

 

ES Dubai’ye 24 haftalık bir süre için kayıt olduğunuzda çalışma izni ile birlikte 1 senelik oturum hakkı alabiliyorsunuz. 24 hafta 5.591 Amerikan Dolarıdır. Bu fiyata Kurs Kayıt Ücreti, Haftalık 15 Ders Standart İngilizce, Konaklama Bulma Ücreti, 2 Hafta Yemeksiz YURT Konaklama / Çift Kişilik Oda, Varışta Havalimanı Karşılaması, İlk Seviye için Ders Kitabı ve Vize Masrafları dâhildir. Bir öğrenci burada aylık 2.000 Dirhem kazanabilir ve bu parayla konaklama dâhil temel ihtiyaçlarını karşılayabilir.

 

ES Dubai’de pakete dahil ettiğimiz KSK Residence ile yeni alternatif yurtlardan biri olan Myriad Residence yurtlarını da gezip gördük. KSK Residence erkek-kadın ayrı bloklar sunan, erkek-kadın bir arada yemekhane hizmeti de olan hotel konforunda bir yer, kampüs içinde playstation ve oyun odaları, yüzme havuzu, çalışma odaları, ibadethane, süpermarket, cafeteria, yemekhane, çamaşırhaneye kadar her şey eksiksiz şekilde mevcut. Okula 45 dakika uzaklıkta ve üniversite bölgesinde yer alıyor. Yurtla okul arasında günde 5 kez ücretsiz servis var. En son servis Dubai merkezden gece 22’de kalkıyor. Tek ve çift kişilik oda seçenekleri var. Odalar oldukça ferah ve zevkli döşenmiş. Hemen 500 metre çaprazında yer alan Myriad Residence yurtlarını da gezip gördük. Burası biraz daha küçük yaşam alanlarına sahipti açıktı ama KSK gibi kız-erkek olayı yok, karma bir yurt. Ama burada da her türlü olanak mevcut sadece KSK gibi alanı çok verimli kullanmamışlar. Yalnız yüzme havuzu çatıdaydı. Burada da neredeyse tüm sosyal alanlar mevcuttu. Yani her iki yurdu da gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

 

Son söz bizi buraya davet eden ES Dubai, Dubai’nin tüm güzelliklerini görmemiz konusunda çok gayret etti, kendilerine teşekkür ederim. Dünyanın en uzun binası Burj El Khalifa, Dünyanın 7 yıldızlı tek oteli Burj El Arab ve Dünyanın en büyük dönme dolabı Dubai Eye ile ilklere şahit oldum kendi adıma. Daha iki ay önce kapılarını ziyaretçilerine açan, şehir merkezinin kalbinde yer alan Museum of The Future’a bayıldım. Dünyanın en ikonik, kültürel simge yapılarından biri olmaya aday. Yine Dubai’nin en ikonik simgelerinden biri olan Palm Jumeirah’da gerek yapılış teknolojisi gerekse görüntü olarak etkileyici yerlerden biriydi. Dubai Mall, Ibn Battuta Mall, Emirates Mall ve daha birçok ünlü AVM’si ile tüm dünya alışveriş için buraya geliyor, AVM kültürüne alışkın bir millet olarak bir de gelin buradakileri görün derim. Tüm Dubai’yi denizden görebildiğimiz yat turu muhteşemdi. Dünyanın Ve benim için en unutulmaz aktivite olan Çöl Safarisi, inanın sadece bu heyecan için bile buraya gelinir. 4x4 Toyotalar ile çöldeki kum tepelerine tırmanmak ve bir anda aşağı inmek inanılmaz heyecanlıydı. O havayı solumak ve o kumlarda yürümek bile o kadar farklıydı ki, ölmeden önce mutlaka yapılacak şeylerin arasına girmeye aday. Turun sonunda çölün ortasındaki yemek ve eğlence şovu da çok çok iyiydi. Kısaca buraya gelen öğrencinin sıkılma şansı yok.

 

Güncel Dubai Dil Eğitimi Kampanya ve Ücretleri Hakkında Hemen Danışmanımızla İletişime Geçiniz!

 

ÖĞRENCİLERİMİZİN İZLENİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ
KAMPANYALI TÜM DİL OKULLARI İÇİN TIKLAYINIZ
DİĞER YURTDIŞI EĞİTİM FIRSATLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Eklenme Tarihi: 25.05.2022
Güncellenme Tarihi: 01.11.2022

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

17 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

dubaide-egitim_a488c6a1-8159-4189-a856-36cfb05874a7.jpg