MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Belfast   İrlanda  /   /  Belfast

Kısa Bilgi


Kuzey İrlanda'nın hem en büyük şehri, hem de başkenti olan Belfast, Dublin'den sonra İrlanda adasındaki en büyük ikinci şehirdir. Belfast ismi İrlanda dilinde 'Farset nehrinin ağzı' anlamındaki Béal Feirste’den gelmektedir.Etnik Yapı

Ülkenin ana etnik yapısını İrlandalılar oluşturuyor. En büyük ikinci etnik grup Çinliler. Ancak, Avrupa Birliği'nin genişlemesiyle Doğu Avrupalı göçmenlerin sayısında büyük artış olmuştur. Ülkedeki dini yapılarda ciddi bir ayrışma varken, Belfast'ta 5.000 müslüman aile ile 200 Hindu aile yaşadığı son nüfus sayımının sonuçlarından sadece biri.

Tarihi

Tarihi Bronz Devri'ne kadar uzanan Belfast, Kraliçe Victroia döneminde 1888'de şehir statüsüne geçmişti. Kuzey İrlanda'nın 1921'de kurulmasından beri başkentidir. 1969'da başlayan 90'lı yılların sonuna kadar süren şiddet olaylarının ardından şimdilerde Belfast, barış içerisindedir.

Coğrafi Yapı

İrlanda'nın doğu kıyısındaki Belfast, şehrin kuzeybatısı boyunca uzanan Cavehill serisi üzerinden şehri kuşbakışı izleyebilirsiniz. Lagan nehrinin ağzında olması nedeniyle şehrin önemli endüstrisi olan gemi imalatına çok uygundur. Dünyanın en büyük gemisi olarak ünlenen Titanik, Belfast'ta üretilmişti.

Konuşulan Dil

Herkesin İngilizce bilmesine rağmen Belfast, İrlanda dilinin en önemli kenti konumundadır. İrlanda dilinde eğitim veren bir kaç ilkokul ve bir ortaokul bulunmaktadır. Bununla birlikte, ülkenin gelişmesiyle paralel büyüyen yabancılar kendi ana dillerini de konuşmaktadır.

Yüzölçümü

115 km2

Nüfus

267,500

Şehir Hakkında

İrlanda dilinde Béal Feirste olan Belfast, Kuzey İrlanda’nın en büyük şehri ve başkentidir. Tarihten bugüne linen endüstrisinin çok geliştiği şehir, bu yüzden Linenopolis olarak da anılmaktadır. Tütün ürünleri, rope yapımı ve gemi üretimi konusunda ün salan Belfast, gemi üretiminde 20’nci yüzyıla dünyaya damgasını vurmuştur. Endüstri Devrimi’nde önemli yeri olan Belfast, bugünde endüstrinin merkezi konumunu korurken yüksek eğitim ve iş dünyası alanında Kuzey İrlanda’nın ekonomik makinesindedir.

Belfast şehrinin kuzeybatısında Belfast Uluslararası Havalimanı ve doğusunda George Best Belfast Şehir Havalimanı olmak üzere iki havalimanı vardır. Belfast Lough adı verilen ana deniz limanı şehrin en büyük taşıyıcı sektörü denizcilik için çok önemlidir. Limanda ayrıca ticari taşımacılıkta yapılmaktadır. Ülkenin iki büyük şehri Dublin – Belfast koridoru adı verilen bölümde İrlanda adasının nüfusunun yarısına yakınına denk gelen 3 milyondur.

Kurulus Tarihi

1888

İklim ve Bitki Örtüsü

Ilıman ikilimiyle yaz ile kış arasında çok fazla sıcaklık farkı olmaz. Ortalama sıcaklık yazın 11-18, kışın 2-7 derece olarak verilse de, çok nadir olmak üzere bazen artış ya da düşüş gözlemlenmektedir. Şimdiye kadar en yüksek 31, en düşük -13 derecenin görülmesi ne kadar rahat bir iklim olduğunu gösteriyor.

Kentte Yaşam

Şehirde yapılar Edwardian tarzından [Belediye Binası (City Hall)] modern yapı tarzına [Deniz Limanı (Waterfront Hall)] çok çeşitlidir. Şehrin en büyük iki yapısı şu anda faaliyette olmayan Ulster Bank ve Northern Bank için yapılan binalardır. Şehrin en eski yerleşim yapıları Cathedral Quarter denilen alanda yer alır.

Şehrin yapısına büyük katkıda bulunan Botanik Bahçe şehrin merkezindeki Cave Hill Country Park’ın içindedir. Şehrin yakınında çok güzel büyük parklar ve ormanlık mesire yerleri bulunmaktadır. Gül Haftası (Rose Week) gibi şehrin önemli festivalleri şehrin geneline yayılmış 40’ın üzerindeki parkta yapılmaktadır.

The Palm House: Botanic Gardens’taki the Palm House, dünya çapında U2 gibi sanatçının yer aldığı ünlü çok sayıda konsere ev sahipliği yapmaktadır. Botanic Gardens yıllık 700 bin ziyaretçiyle sadece şehrin değil, ülkenin önemli rekreasyon alanıdır.

Rose Week: Şehrin güneyinde yer alan Sir Thomas ve Lady Dixon Park’ta Uluslararası Gül Bahçesi (International Rose Garden) yer almaktadır. Burada her yıl Temmuz ayında Gül Haftası (Rose Week) 20 binin üzerinde gülün açılmasıyla birlikte yapılmaktadır. Prenses Diana Hatıra Bahçesi, bir Japon bahçesi, bir duvarlı bahçe ve Kraliçe’nin Altın Jübilesi şerefine yapılan Golden Crown Fountain parklarda yer alan bahçelerden sadece bir kaçıdır.

Belfast Hayvanat Bahçesi: Belfast Şehir Konseyi tarafından yönetilen Belfast Zoo, Kuzey İrlanda’nın en çok ziyaretçi çeken yeri olmasından dolayı yerel yönetimler tarafından desteklenmektedir. Hayvanat bahçesinde 140 çeşitte 1,200 hayvan bulunmaktadır
 

Konaklama

2007’de Belfast, %50 artış yaşayarak konutlarda en çok artan şehir olmuştu.

İş Fırsatı

1994’de IRA ile yapılan anlaşmayla birlikte Belfast’a yatırım hızla artmaktadır. Özellikle şehir merkezindeki eski yapılar restorasyon yapılarak, hizmete açıldı. Şehirde işsizlik hem Kuzey İrlanda, hem de İngiltere’nin ortalamasının altında kalmaktadır.

İngiliz yarımadasının en hızlı gelişen üçüncü ekonomisi olan Belfast, İrlanda’nın İngiltere’den daha düşük vergi uygulaması nedeniyle yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Ülkenin en önemli şirketlerinin yer aldığı Belfast’ta gemi yapımcılığı alanı başta olmak üzere, 17’nci yüzyıldan beri ticaret konusunda özellikle limanın yardımıyla önemli yeri vardır.

Toplu Taşıma

Belfast’ta yaşayanların yüzde 77’si araçlarıyla seyahat ederken sadece %11’i toplu taşımayı tercih ediyor. Gideceğiniz yerin ücretini paylaşma temelli çalışan siyah taksiler bu şehirde çok sık rastlayacağınız araçlardan. Az sayıda da olsa taksi hizmeti veren araçlarda bulunuyor. Otobüs ve demiryolu toplu taşıma hizmetini ülkenin taşıma şirketi Translink veriyor. Şehiriçi otobüsler 12 hat ile şehrin merkezinde hizmet verirken, şehrin uzak noktalarına (Carrickfergus, Larne, Bangor, Lisburn, Portadown gibi) Kuzey İrlanda Demiryolları’nı kullanarak gidebilirsiniz. Belfast ayrıca Dublin’e direk giden Enterprise adlı bir demiryoluna da sahip.

Şehrin dışında ve daha çok uluslararası hava trafiğinin yaşandığı Belfast Uluslararası Havalimanı ve şehrin merkezindeki George Best Belfast Şehir Havalimanı bulunmaktadır.

Belfast, gemi üretiminin yanında  hem ithalat ve ihracat hem de yolcu taşımacılığında önemli olan büyük bir limana sahiptir. Stena Line tarafından İskoçya’nın Stranraer şehrine 90 dakika süren hızlı feribot ile gidebilirsiniz. Norfolkline’ın gemileri ise Liverpool’dan hem yolcu, hem de kargo taşımacılığı yapmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

Amerikanın önemli gezi rehberi serisi Frommer’s, Belfast’ı İstanbul ile birlikte geçtiğimiz yıl gezilmesi gereken 12 yerden biri olarak açıkladı. Titanic Quarter Belfast Şehir Meclisi tarafından turistik bölge ilan edilerek yeniden geliştirilmeye başlandı. Burada apartmanlar, oteller, nehir kenarı eğlence bölgesi ve Titanik temalı çeşitli etkinlik alanları yapılmaya başlandı.

Öğrenci İzlenimleri

Belfast Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı