İrlanda'nın Bray Şehri Hem Eğitim Hem de İş İçin Elverişliydi


irlanda'nın bray şehri hem eğitim hem de iş için elverişliydi

Necmi Çıran

Dil eğitimi için İrlanda’yı tercih etme sebebim 25 haftalık programa yasal olarak 20 saat çalışma izni verebiliyor olmasıydı. Bray’e tercih etme sebebim ise Dublin’e 20 km mesafede olması otobüs ve trenle ulaşımının rahat olması oldu. Bray küçük bir kasaba fakat şehir karmaşıklığı olmaması beni memnun etti. İlk geldiğimde host family ile kalmaya başladım ve şimdi 1 ay daha uzatma kararı aldım. Bazı öğrenciler ailelerden memnun olmayabiliyor ama benim hiçbir problem olmadı. Yaklaşan Noel’de aileleriyle yiyecekleri yemeğe beni de davet ettiler bu benim için çok önemli bir deneyim olacak gibi.

ATC Bray'de şu an 12 Türk öğrenciyiz. İlk geldiğim ay her şeyi hemen halletmek gibi bir niyetim olmadı. Anın tadını çıkarmaya çalıştım. Uyumsuzluk problemi de hiç yaşamamam benim için büyük şans oldu. Öğretmenler İrlandalı ve işlerinde gayet iyiler. İrlanda’ya gelmeden önce aksan problemi olur mu diye düşünüyordum. Fakat ağır bir İrlanda aksanına maruz kalmadım.  

Imigration (GNIB) kart başvurusunu AB üyesi olmayan ülkelerin her öğrencisi yapmak zorunda. Bu Bray gibi küçük bir yerde garda (polis) station da yapılıyor. Uygulamadan randevu almadan oradaki görevliye iletişim bilgilerimizi bırakıyoruz ve sonra bize uygun zaman için tarih ve saat veriyor. Bu noktada okul ile garda arasındaki sorundan dolayı biz belgelerimizi gardaya belirlenen zamanda iletemedik. Bir ayın sonunda başvurumuzu yeni yapabildik. Bu kart ise bize 3 hafta sonra ulaşacak. Bundan sonraki sürecim ise pps numarası almak olacak. Bunun başvurusunu Bray’de randevu almadan yapabildiğimizi öğrendim. Buna başvurmak için öncelikle iş bulmak gerekiyor. Çalışacağınız firmanın vereceği belgeyle bu işlem gerçekleşiyor. Başvurduktan bir hafta sonra ise size ulaşıyor. Bu bir vatandaşlık numarası gibi düşünülebilir. İşe girdiğiniz zaman sizden bu numarayı istiyorlar vergi kesintisinin olmaması için yapılan bir uygulama diyebilirim. İrlanda’da işler ağır ilerliyor bu yüzden zaman problemi olanların bunu düşünerek hareket etmesi gerekir.

Bray küçük bir kasaba çoğu arkadaşımız iş bulmakta zorlanıyor. Toplu ulaşım kullanarak bazı bölgelerde çalışıyorlar. Ben bu noktada şanslıyım diyebilirim. 3. Haftam da okula 10 dakikalık yakınlıkta 7-9 arası çalışıyorum. Saatlik ücreti €10 ile haftalık 8 saat temizlik işi yapmaya başladım. 9 da derse koşuyorum. Okul 13:30 da bitiyor ve ben diğer zamanlarımı da çalışarak geçirmek için şu an ikinci işimin görüşmesine gideceğim. Bu işte de hafta içi beş gün Bray’de akşam 6-9 arası çalışacağım. Yaklaşan Noel nedeniyle okullar 3 hafta resmî tatilde bu süreci haftalık 40 saate tamamlama hakkımızın olması çok iyi. 3. İşim için ise Bray’deki bir çiçekçiden haber bekliyorum:)

Bray, sahilde şirin bir kasaba yerleşim tamamıyla yatay, evler en fazla 2 katlı ve müstakil. Bu yüzden geniş bir alana kurulu. Yürüme mesafelerimiz 20 dakikaları aşabiliyor. Bisiklet kullanımı için zor bir lokasyon, yükseltisi olan bir bölge. Fakat bisiklet kullanabilmek için her yerde bisiklet yolu var. Dublin’e gitmek istersek ve hava güzelse treni tercih ediyoruz. En güzel tren yolculuğu manzaralarından birine sahip.👍

Yurt ve aile yanında kalabilirsiniz. Fakat kendiniz bi yer bulmak istiyorsanız çeşitli emlak sitelerinde oda ücretleri en düşük €500 en yüksek €800 arasında değişiyor. Bazı evler girişte depozito isteyebiliyor. Bazıları kiraya ek fatura ücreti istiyor. İrlanda’da en pahalı 3 şey kiralar, ulaşım ve enerji (ısınma). Bu yüzden akşam yatarken petekleri kapatıyorlar. Bu da genel olarak bilinmesi gereken bir detay. 

İrlanda’da sosyal ağlarda iletişim çoğunlukla Facebook üzerinden yürüyor. Çeşitli Facebook gruplarında iş ilanları, ev ilanlarını görebiliyorsunuz. Çoğu insan okulu bi 25 hafta daha uzatıyor. İlk başvuruda GNIB için €300 karttan çekiliyor. Nakit kabul edilmiyor. Fakat ikinci uzatmada bu ücreti ödemeden okulu uzattığınızı belirtiyorsunuz. 

ATC Bray’i tercih ederken Dublin şubesine €200 gibi bir fark ödeyerek geçebiliyorduk. Eğer iş bulamasaydım Dublin gibi büyük bir şehre geçmeyi düşünüyordum. Fakat şuan yerimden gayet memnunum. Anlatılması gereken çok detay var fakat ben en özet haliyle sizinle paylaşmaya çalıştım. 😅 

Necmi ÇIRAN

Nişantaşı Üniversitesi, İşletme

ATC English Bray Dil Okulumuzda İngilizce dil eğitimi aldı

İrlanda, Bray

TÜM DİL OKULU REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

17 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

necmi-ciran_9ce1ecbe-798d-4613-934b-44c1cef2784e.jpg