ILAC College Diploma&Co-op ile Sales and Marketing Eğitimi Aldım


ılac college diploma&co-op ile sales and marketing eğitimi aldım

Ceren Şahin

Herkese merhaba, ben Ceren Şahin.

Kanada Toronto’ya yaklaşık 8 ay önce geldim ve ILAC International College’da Satış ve Pazarlama diploma programında eğitimime devam etmekteyim. Hiç şüphesiz ki yurtdışında eğitim deyince aklımıza ilk gelen ülkelerden biridir Kanada. Gerek refah seviyesi gerek gelişmiş eğitim standartları, kültürel zenginliği ve Co-Op eğitim modeli ile birlikte benim gibi birçok öğrencinin burayı tercih etmesinde rol oynamıştır. Araştırmalar ve ön hazırlık sureci bir yana, uçaktan inip buraya ilk adımımı attığım anda gerçekten Kanada serüvenine atıldığımı hissettim, buradaki yaşantıyı da derin bir şekilde gözlemlemeye başladım.

Toronto gerçekten de söylenildiği gibi tam bir multi kültürel şehir. İçinde birçok milletten insana kucak açmış ve bu milletlerin kültürleri, şehir yaşamının içine birbiri ile uyum halinde entegre olmayı başarabilmiş. Korea Town, Little Italy, Greektown, Little Portugal gibi renkli mahalleleri ziyaret etmek, şehrin bu dinamiğini kavramak için güzel bir başlangıç. Burada ulaşım çok rahat ve gelişmiş, metro ve tramvay ağı ile şehrin her noktasına kolaylıkla ulaşabilmek mümkün. Şehirde genel olarak kendinizi güvende hissediyorsunuz, profesyonel ve genç nüfus yaygın. Yoğun şehir temposundan bunalanlar için neredeyse her noktada huzurlu parklar inşa edilmiş. Öte yandan, konaklama fiyatları maalesef pandemi ile birlikte biraz artmış, fakat gerçekten iyi araştırma yapılırsa, merkezde ve civar bölgelerde iyi ve uygun fiyatta ev/oda bulunabilir. Bunun için Facebook Marketplace ve bazı lokal web sitelerden faydalanılabilir. Yeme içme & eğlence sektörünün, multi kültürel yapısının avantajı ile birlikte oldukça çeşitli olduğunu söyleyebilirim, ayni şekilde lokal ve zincir marketlere de rahat erişim mümkün. Genel olarak burada yaşamın çok ucuz olduğunu söyleyemem, ancak bizim gibi öğrencilerin okurken bir yandan yasal çalışma iznine sahip olması bir altın değerinde ve giderlerimizi karşılamamıza yardımcı oluyor. Geçinmek, aynı zamanda da şehri yaşayabilmek için disiplinli, sabırlı ve özverili olunduğu takdirde buraya çok iyi bir şekilde adapte olabilirsiniz. Benim Kanada ile ilgili en çok zorlandığım kısım kış ayı hava durumu oldu. Kışın burada hava koşulları oldukça sert ve özellikle soğuğa alışkın olmayan, sevmeyen biriyseniz burada geçireceğiniz ilk kış sezonu sizi ciddi anlamda sınayabilir. Ama zaman bir ILAC niteliğinde alışmanıza ve soğuk ile yaşamayı öğrenmenize yardım eli uzatıyor.

ILAC’ta şu anda 3. dönemimdeyim, ilk dönemimi kampüste, diğer dönemlerimi ise online olarak almayı tercih ettim. Eğitim gördüğüm kampus gayet güzel, şehir merkezindeydi. Sınıflar geniş ve konforlu, ortalama 15 kişilik gruplar halindeydik, şu anda online zoom üzerinden devam ettiğim için 20-25 kişi civarındayız. Bu zamana kadar aldığım dersler beni eğitim anlamında tatmin etti, programın eğitim süreci 1 senelik olduğu için, dersler kısa sürede nitelikli, gerekli bilgileri aktarmak üzerine dizayn edilmiş. Eğitmenlerin hepsi kendi alanında uzman, birçoğu da okul dışında sektörle alakalı donanımlı özgeçmişe sahip, kendi şirketlerini kurmuş olanlar da var ve dersler suresince meslekle alakalı yönlendirme ve tüyolar konusunda çokça yardımsever oluyorlar. Ilac kendi bünyesinde de zoom üzerinden neredeyse her hafta kariyer ile alakalı webinarlar veriyor. Bunların içeriği özellikle Kanada’daki çalışma modeline nasıl ayak uydurabileceğimiz, neler yapabileceğimiz konusunda aydınlatmak üzerine. Ayni şekilde mail üzerinden güncel iş ilanları ve yıl boyu eleman alan şirketler ile alakalı aktif bir bilgi akışı var. Türk öğrenciler tarafından yoğun talep gören bir okul, dolayısıyla sınıfınızda Türk öğrenci olabilir ancak okul elinden geldiğince öğrenci dağılımına dikkat etmeye çalışıyor, nitekim dersler, okulun ortamı hepimizi İngilizcede birleştiriyor. Brezilya, Fransa, İspanya, Kolombiya ve Asya ülkeleri gibi farklı yerlerden öğrencilerin tercihi olmuş Ilac. Is ile alakalı alternatifler yoğun bir yelpazeye sahip. Burada, “networking” çok değer verilen bir olgu. İş bulmak, Kanada’da bir kariyer inşa etmek isteyen kişilerin, son derece girişken olup, iyi ve uzun vadeli iletişim becerilerinin üzerine gitmesi gerekiyor. Part-time öğrenci işleri için sokakta yürürken bile onlarca eleman aranıyor ilanı asan café-restaurantlara rastlayabilirsiniz, ancak kış ayında bu durum bir miktar zorlaşıyor, dolayısıyla Indeed ve Linkedin gibi siteler devreye giriyor, bu sitelerde hem profesyonel hem de lokal iş ilanları gayet verimli. İşe başvurmadan önce dikkat edilmesi gereken bir nokta, Kanada’ya uygun bir özgeçmişiniz olması, Ilac nasıl hazırlanacağı konusunda  gerekli yardımları öğrencilere aktarıyor.


Ceren ŞAHİN

İstanbul Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı

ILAC International College Okulumuzda Sales&Marketing Diploma Program eğitimi aldı

Kanada, Toronto

 

TÜM DİL OKULU REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KANADA'DA EĞİTİM ALAN ÖĞRENCİLERİMİZİN İZLENİMLERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

ceren-sahin_bbf4a1bc-2eed-4b73-a319-5caaa43c4586.jpg