Oxford House Collage 6 Ay İngilizce Dil Eğitimi Aldım


oxford house collage 6 ay ingilizce dil eğitimi aldım

Atakan Akbıyık

Herkese merhabalar. İngiltere, Oxford’ta bulunan Oxford House Collage’de 6 aylık General English programında, Ağustos 2018 - Şubat 2019 süresince İngilizce eğitimim almış, yurda geri dönmüş bulunuyorum. Size İngiltere maceramdan söz edeceğim. Genel olarak nasıl gittim sorusunun başlığı altında, İdealsas’ı nasıl buldum, vize başvuru süreci, benim gittiğim okul olan Oxford House College, oradaki eğitim öğretim, arkadaşlıklar, kültürler ve tabi ki hayat nasıl gibi soruların cevaplarını kendi tecrübelerime göre cevaplandırmaya çalışacağım.

Önce kendimden biraz bahsedeyim;

İsmim yukarıda da belirttiğim üzere Atakan. İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden Haziran 2018’de mezun oldum. 25 yaşındayım. Öğrencilik hayatım boyunca, kariyer hedeflerim ve dünya görüşüm sebebiyle dünyanın ortak yabancı dili olan İngilizce öğrenmemin gerekliliğinin farkındaydım. Bununla beraber ülkemizde İngilizce eğitiminin yeterliliğinin ne kadar tartışmalı bir konu olduğunu herkesin malumu. Üniversitenin ilk senesini sadece İngilizce eğitimine ayırmış ve belli bir yere kadar gelmiş ama hala yeterli olmadığını düşünen birisiydim. Öğrencilik hayatım boyunca yeteri kadar zaman ayıramadığım için çok kuvvetli bir dilim yoktu. Bu durumu çözmem gerekti.

Öncelikle İdealsas’ı nereden buldum ve İngiltere’ye nasıl karar verdim?

Kısaca benim çok eski ve yakın bir arkadaşım vasıtasıyla. Arkadaşım Mayıs 2018 tarihinde yine aynı okula İdealsas ile kayıt yaptırmıştı. Arkadaşım gerek Aydın Cemil Aykaç Bey’in (Bundan sonra aramızdaki muhabbete binaen Aydın Abi diye bahsedeceğim) tavsiyeleri ve tecrübesi gerekse şirketteki diğer çalışanların ilgisi alakalarından memnun kalmış ve bana tavsiyede bulunmuştu. Onun tavsiyesi üzerine Aydın Abi ile direkt temas kurdum. Kısa bir görüşmeden sonra beni ofise davet etti kendisi. Ofisteki konuşmamızda bana çeşitli ülkelerdeki okullardan söz etti. Fakat benim tercihim oradaki yaşam şartlarına bağlı olarak arkadaşımın gittiği okul olan Oxford House Collage idi. Bu sebeple bu okul üzerinde yoğunlaştık.

Vize süreci nasıl ilerledi?

İlk olarak Aydın Abi’nin öğrenci vizesini almak için bir düşünce üzerinden gitmek gerektiği tavsiyesi üzerinden yola çıktık. Vize sürecimiz, yeni mezun olmuş bir inşaat mühendisinin uluslararası şirketlerde veya yurtdışında çalışmak istemesi ve bunun için İngilizce öğreniminin gerekliliği üzerine kurduk. Bu çerçevede daha önce staj yaptığım şirketlerden tavsiye mektupları, üniversite ile alakalı belgeler ve tabi öğrenim-yaşam maliyetleri ile ilgili finansman belgeleri ile vize dosyasını doldurduk. Vize başvuru süreci tamamen Aydın Abi tarafından yönetildi. Ben sadece Şişli’de bulunan konsolosluk binasına gidip başvurumu yaptım. Yaklaşık 3 hafta içinde de vizem geldi.

İngiltere, Oxford ve Oxford House College Nasıl?

Ülke olarak bakılırsa İngiltere çok uluslu bir ülkedir. Avrupa’nın ve Dünya’nın her tarafından insanla karşılaşabilirsiniz. Eğlenceli insanlara sahip ve çok disiplinliler. Ayrıca İngiltere’ye kesin kurallar ülkesi derim ben. Oxford ağırlıklı şekilde ufak bir öğrenci şehri. Orada bulunan Oxford ve Oxford Brookes üniversiteleri ve tabi ki birçok dil okulundan dolayı bu durum. Okuldan bahsedecek olursam, ufak, az öğrenciye sahip, en azından benim gittiğim dönemlerde ve çok sıcakkanlı, yardımsever çalışanlara keza öğrencilere sahip bir okul. Ben okulu çok sevdiğimi söyleyebilirim. Benim orada olduğum dönemlerde sınıflarımız 10-15 kişi arasında değişiklik gösterdi. Fakat döneme göre 2 kişi hatta teke tek dersler de yaptık. Öğrenim için gerekli tüm materyaller okulda mevcut. Ayrıca her hafta değişen bir etkinlik programları var. Okulun çok geniş bir öğrenci profili var. Ağırlıklı olarak Uzakdoğu ve Arap ülkelerinden gelen öğrenciler olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden öğrencilerle tanışma ve kültürlerini tanıma fırsatı buldum. Öğretmenler çok yeterli, bilgili ve bu işi iyi yapan insanlar. Benim öğretmenim olan Benjamin Clayton’a bir teşekkürü borç bilirim. Okulun menajeri Tom Parfitt ve asistanı Ricardo Paulino ikilisine ayrıca teşekkür etmek isterim.

Genel olarak son derece memnun kaldığımı söylememde çekincem yok. Herkese şiddetle tavsiye ederim. Gidin, görün, gezin..

Atakan AKBIYIK

İstanbul Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği

Oxford House College (OHC) Dil Okulumuzda İngilizce dil eğitimi aldı

İngiltere, Oxford

TÜM DİL OKULU REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

atakan-akbiyik_0ef78eb1-2760-41f3-9f25-73dfd9a3c4c1.jpg