WORK AND TRAVEL VERGİ İADESİ


Amerika'da Work And Travel programı kapsamında çalışan her öğrenci belli bir miktar vergi ödemektedir. Fakat İdealsas ile WAT programına katılan öğrencilerimiz Türkiye'ye döndükten kısa bir süre sonra bu ödedikleri vergileri geri alabilmektedirler. İşte size İdealsas ile Amerika'ya gitmek için bir sebep daha! Ayrıntılı bilgiler aşağıdadır.

VERGİ İADESİ
Work & Travel programının bütün katılımcıları vergi ödemek zorundadır. Fakat siz J–1 vizesine sahip ve ziyaretçi olduğunuzdan bütün vergileri ödemek zorunda değilsiniz. Hangi vergiyi ödemeniz hangi vergiyi ödememeniz gerektiği konusunda anlamanız gereken iki nokta vardır:

“Exempt” (muaf) kelimesi o vergiyi ödemenize gerek olmadığını belirtir. “Non-Exempt” (muaf değildir) kelimesi ise belirtilen vergiyi ödemek zorunda olduğunuzu ifade eder.

Work and Travel katılımcıları Amerikan Gelir Vergisini ödemek zorundadır. Ödemeyi unuttuğunuz her çeşit vergi, gelecekte Amerika’ya gitmek için vizeye başvurduğunuzda karşınıza sorun olarak çıkabilir.

Non-Exempt Vergiler (Ödemek zorunda olduğunuz vergiler)

Federal Gelir Vergisi
Eyalet Gelir Vergisi
Şehir Gelir Vergisi

Amerikan gelir vergileri federal, eyalet ve şehir hükümetleri tarafından koyulur. Vergilerden kurtulmanın hiçbir yolu yoktur, Amerika’da çalıştığınız süreçte gelir sahibi olduğunuzdan bu vergileri mutlaka ödemek zorundasınız. Aksi takdirde daha sonra Amerika’ya girmek için vize başvurusu yaptığınızda sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Federal Gelir Vergisi: Bütün gelir sahipleri federal devlete vergi ödemek zorundadır. Yaklaşık olarak maaşınızın %10 – 15 i federal gelir vergisine gider. Bu vergi işvereniniz tarafından maaşınızdan kesilir ve devlete ödenir. Vergi olarak ödediğiniz rakamın bir kısmını ülkenize döndükten sonra yapacağınız başvuru ile geri alabilirsiniz.

Eyalet ve Şehir Gelir Vergisi: Yerel yasalara bağlı olarak Şehir ve Eyaletler ekstra gelir vergisi alabilirler. Bazı eyaletlerde bu vergi hiç alınmazken bu uygulama şehirden şehre, eyaletten eyalete göre değişir. Eyalet gelir vergisinin oranı yaklaşık % 5–8 civarındadır. Eyalet gelir vergisi de tıpkı federal gelir vergisi gibi maaşınızdan kesilir. Ödemiş olduğunuz bu verginin bir kısmını ülkenize döndükten sonra yapacağınız başvuruda geri alabilirsiniz.

EXEMPT Vergiler (Ödemek zorunda olmadığınız vergiler)

Sosyal güvenlik ve sağlık vergisi (FICA)
Federal işsizlik vergisi (FUCA)

İşvereniniz maaşınızdan bu kesintileri yapmamalıdır. Sponsor kuruluşumuz, işvereni bu konuda ayrıntılı olarak bilgilendirmektedir. Eğer bu kesintiler yanlışlıkla yapıldıysa, bu zaten maaş belgenizde “Sosyal güvenlik” ya da “FICA/FUCA” kategorileri altında gözükecektir. Eğer böyle bir kesinti görürseniz, derhal durumu işvereninize bildiriniz.

W–2 Formu ve Vergi Beyannamesini Doldurmak: Amerika’da vergi yılı 1 Ocak’ta başlar, 31 Aralık’ta sona erer. Bütün Work & Travel katılımcıları 15 Nisan tarihine kadar vergi beyannamesini doldurmakla yükümlüdürler. Vergi yılının sonunda, işvereniniz size W–2 formunu yollayacaktır. W–2 sizin toplam maaşınızı ve kesilen bütün vergilerinizin miktarını göstermektedir.

Amerika’dan ayrılmadan önce, işvereninizin size W-2 formunu gönderebilmesi için üstünde kendi adresiniz yazılı olan bir zarf bırakmayı unutmayınız. Eğer 1 Mart tarihine kadar W–2 formu elinize ulaşmazsa işvereninizle direk olarak irtibata geçmeli ve formun yeniden gönderilmesini istemelisiniz. Vergi Beyannamesini resmileştirmek adına Federal vergiler ve Eyalet vergileri için ayrı ayrı formlar doldurmalısınız. Bütün bu formları Amerika’daki bankalardan, kütüphanelerden, postanelerden temin edebilirsiniz. Eğer kendi ülkenizdeyseniz Federal formları Amerikan Elçiliklerinden alabilirsiniz. Ayrıca bu formlar, IRS (International Revenue Service)’nin web sitesinden de bulunabilir : www.irs.ustreas.gov.tr

Work & Travel katılımcısı tarafından doldurulması gereken Federal Vergi Formu “FORM 1040NR-EZ U.S TAX RETURN FOR CERTAIN NON-RESIDENT ALIENS” Formun nasıl doldurulacağıyla ilgili bilgiler formla birlikte verilecektir. Eğer maaşınızdan eksik miktarda vergi kesildiyse, bunu Amerikan hükümetine ödemeniz gerekmektedir. Kesilen vergi fazlaysa geri ödeme almak için başvurabilirsiniz. W–2 formunuzun bir kopyasını vergi beyannamenize iliştirmeyi ve vergi belgelerinizi postalamadan önce birer kopyasını almayı unutmayınız.

Eğer Vergi İade Detayları ile uğraşmak istemiyorsanız, İdealsas ile WAT farkını tercih ediniz. Bizimle WAT’a katılan tüm öğrencilerimizin vergi iadeleri için ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz.

work-and-travel-vergi-iadesi_52db268d-acd4-485f-b24d-5dce273a9ac5.jpg

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

Bana Özel Kampanyalı Dil Kursu Araştırılmasını İstiyorum

Uzman yurtdışı eğitim danışmanlarımızın size en uygun ülke, şehir, okul ve program seçenekleri ile ücretsiz vize danışmanlığı sunması için hemen tıklayınız!

Teklif İste

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

17 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Yurtdışı İndirimli Dil Okulları

%50'ye Varan Güncel İndirimler ile Kampanyalı Dil Okullarımız

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

Heyecan Verici 12 Ülkede Eğitim Alın

Eğitiminiz için Aşağıdaki Popüler Ülkelerden Birini Seçin ve İdealsas ile Yurt Dışı Deneyiminize Şimdi Başlayın