2 Ay Çalışıp Arkadaşlarla Florida'ya Tatile Gittik


2 ay çalışıp arkadaşlarla florida'ya tatile gittik

Rıza Oğuzhan Akaydın

Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

Bu programı seçmemin temel sebebi öncelikle günümüzde tüm üniversite öğrencilerinin ortak sorunu olan İngilizce problemimi çözmekti. Ayrıca değişik kültürler tanımak, yabancı bir ülkede yaşamı görmek fikri bu programı seçmemde etkili oldu.

 

Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

Herkes gibi benim de bazı çekincelerim vardı. Öncelikle daha önce yurtdışı deneyimim olmadığı için neyle karşılaşacağımı bilmiyordum. Ayrıca İngilizce seviyemin yeterli olup olmayacağı konusunda biraz endişeliydim.

 

Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı? 

Başvuru sürecinde pek zorlukla karşılaşmadım. İbrahim Bey’in rehberliğinde işlemler sadece birkaç günümü aldı. Öğrencilerin en çok çekindiği konu olan konsolosluktan vize almak da son derece kolay oldu. Konsolosluğa gitmeden önce İbrahim Bey bana orda karşılaşabileceğim sorular ve benim vermem gereken cevaplar konusunda rehberlik etti. Benim öğrencilere tavsiyem bu programa katılmaya karar verdikten sonra danışmanlık şirketlerine güvenmeleri ve hiçbir konuda endişe etmemeleridir. 

 

İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas'ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? "W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli" ?

Bence Work and Travel programını seçerken en önemli konulardan biri firma tercihidir. Ben bu programa katılmaya karar verdikten sonra en az 5 değişik firmayla görüştüm. Bu firmalardan bazıları bana güven vermedi, bazılarının ise benimle yeteri kadar ilgilenmediğini düşündüm. En son olarak İdealsas'a geldiğimde hem aradığım güven ortamını hem de beklediğim ilgiyi İdealsas’da buldum. İdealsas’ı seçmemin temel nedenlerini bu şekilde belirtebilirim. Öğrencilere tavsiyem firma tercihine önem versinler, bu program için gerçekten önemli bir husus.

 

İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

Gitmeden önce burada İngilizce kursuna giderek İngilizcemi biraz geliştirmiştim. Ama pratik yapma şansım olmadığı için konuşma konusunda problemim vardı. Bu programın bana en büyük katkısı İngilizce konuşurken yaşadığım tedirginliği üzerimden atmamdı

 

Gitmeden önce işiniz bellimiydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

Gitmeden önce işim ve kalacağım yer belliydi, Alabama eyaletinde büyük bir eğlence parkında ride operatör olarak çalıştım, işimden çok memnundum. Görevim parktaki aletleri çalıştırmak, insanlara yardımcı olmaktı. Benim öncelikli amacım insanlarla sürekli iletişim içinde olarak İngilizce pratik yapabileceğim bir işte çalışmaktı ve bu amacımı gerçekleştirdim. Bu programda herkesin amacına göre bir iş bulması mümkün.

 

Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

Günde 10 saat ve haftada 6 gün çalıştım ama bu çalıştığınız yere göre değişen çok göreceli bir durum, genel bir ifade kullanmak yanlış olur. Benim çalışma saatlerim uygun olduğu için ek iş bulmama gerek yoktu ama kesinlikle ek iş bulma veya çalıştığınız işi değiştirme imkânı her zaman vardı.

 

İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

İş hayatında çok fazla zorlukla karşılaşmadım, her türlü sorunumda çalıştığım yerdeki yöneticiler yardımcı oluyorlardı.

 

Amerika'da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

Amerika’da Alabama eyaletinde, Bessemer şehrinde kaldım. Gittiğim şehirde sosyal hayat konusunda biraz problemim vardı. Şehir merkezinden biraz uzakta kalıyordum, sadece izin günlerimde şehre gezmeye gitme şansım oluyordu. İnsanların farklı kültürlere bakışı çok değişkendi. Genellikle beyaz Amerikalılarla hiç problemim olmadı ama zenciler bu konuda bize pekiyi davranmıyorlardı. Kaldığım eyaletin %70’i zenci olduğu için bu konuda biraz sorunum vardı. Konaklama, beslenme konuları ilk bir haftadan sonra halledilebilecek küçük problemler. Güvenlik konusunda bir sıkıntı yaşamadım, kaldığım yer de çalıştığım yer de bu konuda çok iyiydi. Ulaşım olarak ise Amerika’da genel bir problem var, toplu taşıma yaygın değil. Ama bu sorunu çözmek için araba kiralamak hatta satın almak mümkün. Amerika’da araba kullanmak Türkiye’ye oranla çok kolay, kiralama maliyetleri ucuz olduğu için bu iyi bir çözüm.

 

Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

Amerika’nın birçok yeri gerçekten çok güzel. Benim belli bir süre çalıştıktan sonra gezme şansım da oldu ve gerçekten büyüleyiciydi. Çalışırken bazı günler hayatın çok sıradan olduğunu düşünebilirsiniz ama bence gezmek için de mutlaka zaman ayırın.

 

İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

Haftada bir gün iznim vardı, genellikle araba kiralayıp yakınlardaki şehirleri gezerek zaman geçiriyordum. Alabama eyaletinde Hoover, Birmingham, Bessemer gibi şehirleri genelde izin günlerimde gezdim. Buralarda alışveriş yapma imkânım da oluyordu. 2 ay kadar çalıştıktan sonra da 4 arkadaş Florida’ya tatile gittik. Bu tatil için yine bir araba kiraladık ve bir haftada bütün Florida eyaletini gezdik. Orlando, Daytona, Miami, Jacksonville, St Augustine gezdiğimiz yerlerden bazıları… Böyle bir tatil için büyük paralar ayırmak gerekmiyor, iki haftalık kazandığımız paradan daha fazlasını harcamadık diyebilirim.

 

Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

Konaklamamızı İdealsas’tan İbrahim Bey ben gitmeden önce ayarlamıştı. Çalıştığım yer yakınlarında bir otelde kaldım, haftalık 127 dolar para ödedim. Ama şöyle bir durum var; ben oraya yanımda bir arkadaşımla gittim ve otelde odalar 4 kişilikti. Dolayısıyla biz 4 kişilik odada 2 kişi kaldığımız için 127 dolar ödemek zorunda kaldım,4 kişi kalan arkadaşlarımız vardı ve haftalık adam başı 63,5 dolara kalabiliyorlardı.

 

Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

Yaşam masrafı olarak aylık ortalama 500 dolarla geçinebilirsiniz.

 

Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

Giderken yanımda 550 dolar vardı ve bu bana 2 hafta rahatlıkla yetti. 2 hafta sonra para kazanmaya başladım ve ondan sonra kazandığım parayla yasamaya başladım. Orada aylık 1500-1700 dolar kazanabiliyordum. Gitmek için harcadığınız parayı çıkarmanız mümkün ama eğer hem gezmek, hem alışveriş yapmak, hem para biriktirmek isterseniz biraz zorlanabilirsiniz. Açıkçası ben para kazanmayı 2. planda düşünmüştüm, öncelikli olarak İngilizcemi geliştirmek ve gezmek amacım vardı. Amaçlarımı bir ölçüde gerçekleştirdiğimi düşünüyorum, bu programa katıldığım için memnunum.

 

Program sonunda size sunulan gezi ve seyahat hakkını kullandınız mı? Program sonu gezisini yeni katılımcılara tavsiye eder misiniz? Bu gezi çok maliyetli oldu mu? Hangi eyaletleri gördünüz?

Ben herkese mutlaka gezmelerini tavsiye ederim, çünkü çok büyük bir tecrübe bence. Birçok insanın rüyalarını süsleyen Amerika’ya kadar gidip gezip görmeden dönerseniz gerçekten yazık olur.

 

Rıza Oğuzhan AKAYDIN

Marmara Üniversitesi, İşletme

2004 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Hawaii Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

riza-oguzhan-akaydin_5dcaa24e-a861-4dfd-8b53-ea595c32ad63.jpg