Sadece 3 Ayda 4500 Dolar Kazandım


sadece 3 ayda 4500 dolar kazandım

İsa Pedük

Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

Her şeyden önce Amerika’yı görmekti amacım. Türkiye de herkesin bir Amerika rüyası vardır. Yani bizim ülkede Amerika oldukça popular bir ülke bu popülaritesinde sanırım birçok ırkı bir arada bulundurmasına ve bunların hepsine eşit mesafede durmasına borçlu her ne kadar 11 Eylül’den sonra bu özgürlük alanı kısıtlansa da gerçekten Amerika herkesin gidip görmesi gereken bir yer

 

Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

İşin açıkçası her şeyi göze almıştım. Yani her şeye hazırlıklıydım zaten bu yüzden oralarda karşılaştığım olumsuzluklar beni etkilemedi. Ama gideceğim yere ilişkin olarak merak ettiğim şeylerde yok değildi: acaba iş güzel olacak mı? Gittiğim yer güzel bir yer mi? İngilizcemi ne ölçüde geliştirebileceğim?

 

Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı? 

Arkadaşların her şeyden önce gidecekleri iş ve yer hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinmelerinde yarar var çünkü orda bizzat gördüm ki bazı arkadaşlar çok iyi şartlarda çalışırken bazıları için bunları söylemek gerçekten çok zordu. En önemlisi buradan giderken iyi bir kalacak yer bulmak buradan gittiğinizde gerçekten iyi bir iş ve kalacak yere sahipseniz alışma döneminde zorluklarla karşılaşmıyorsunuz. Alışma döneminden sonrası ise kolay çünkü sorun çıksa bile onunla baş etmesini öğreniyorsunuz. 

 

İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas'ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? "W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli" ?

Yukarıda da bahsettiğim gibi kalacak yer ve iş en önemlisi bunlar bunları da zaten danışmanlık firması sağlıyor. Ben İdealsas'ı seçtiğim için memnundum çünkü işim ve kalacak yerim açısından bir sorunla karşılaşmadım. Ayrıca İbrahim Bey ve çalışma arkadaşlarının güler yüzlü davranışları ve yardımseverliklerini de söylemeden geçemeyeceğim.

 

İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

İngilizcemi geliştirdim ama beklentilerimi karşılamadı sanırım bunda da Türk arkadaşlarla kalmam etkili oldu her ne kadar buradan giderken herkes dilinin gelişmesi için Türklerle kalmaması gerektiğini bilse de iş maliyetleri düşürmeye geldiğinde bir anlamda buna mecbur kalıyorsunuz. Çünkü hemen araba almak ve istediğiniz bir yerde oturmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken birkaç arkadaş bulmak ve o anda aklınıza ilk gelenler sizinle aynı sorunları yaşayan Türk arkadaşlar.

 

Gitmeden önce işiniz belli miydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

İşim belli idi Alabama eyaletinde bir eğlence parkında çalışacaktım. Orada food and baverage departmanında kasiyer olarak çalıştım. 2,5 ay burada çalıştıktan sonra Pensilvanya eyaletine geçtim burada 1 ay bir çikolata fabrikasında ve Wendy’s de çalıştım. Ondan sonrada New York a geçtim.

 

Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

Bu değişiyor örneğin ilk işimde haftada 65–70 saat çalıştım. Ama bu çalışma saatleri sabit değil yani onlar yoğunluklarına göre size çalışma saatleri veriyor. Bu da bazen problem yaratıyor ama çoğu zaman ikinci bir iş bulma şansınız oluyor mesela ben Pensilvanya da iki işte çalıştım. Fazla mesai ise ancak sezonluk olmayan işlerde mümkün oluyor maalesef bizim ilk işimiz sezonluk olduğu için mesai alamadık.

 

İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bir kere çalıştığınız işler basit nitelikte işler bu yüzden çok büyük beklentilere sahip olmamak gerekiyor. Gerçi bu direkt sizin işle ilgili yani farklı yerde aynı işi yapan iki kişiden işleri hakkında farklı duyumlar aldığınız oluyor biri işinden çok memnun iken diğeri hiçte memnun olmayabiliyor. Yani bu biraz şans ben şanslıydım çünkü ilk işimde gerek çalışma şartları gerekse üstlerimin bana karşı tutumları son derece iyi idi. burada benim supervisor'ım olan Chris’e teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Gerçekten bana çok yardımları dokundu. Yine aynı şekilde tüm Visionland personelinin karşılaştığımız sorunlar karşısında takındıkları tutum gerçekten beni duygulandırmıştı. Buradan bir kez daha sizin aracılığınızla hepsine teşekkür ediyorum.

 

Amerika'da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

İlk olarak Alabama eyaletine gittim burada Birmingham diye bir şehirde kaldık bir süre bir otelde kaldık ama otelin pek güvenli olmamsı sebebi ile oradan ayrılıp bir apartmana taşındık. Güvenlik açısından bir sorunla karşılaşmadım. Beslenme ise daha çok fast food lar aracılığı ile oluyor çünkü en ucuzu onlar birde apartmana taşınmaya başladıktan sonra kendimiz yemek pişirmeye başladık. Her ne kadar yorucu bir günden sonra eve gelip yemek pişirmek insana bazen zor geliyor ise de sanırım en iyi yol bu. Birde kaldığımız yerde ALI’s GRILL diye Ortadoğu yemekleri yapan bir yer vardı bazen arkadaşlarla beraber buraya takılıyorduk.

 

Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

Bir kere şunu söylemeden geçemeyeceğim izlediğiniz Amerikan filmlerindeki her şey gerçek hem de en küçük ayrıntısına kadar yani kesinlikle bir abartı yok. Amerika geçekten görülmeye değer bir yer buna kuşku yok ama maalesef bizim ülkede biraz abartılıyor yani çok süper bir ülkemi bence hayır. Fırsatlar ülkesini bence hayır yani buradan giderken size öyle bir bahsediliyor ki sanki her şey çok kolay olacakmış gibi geliyor oysa gitmeyi düşünen arkadaşların bilmesi gereken yaşama ilişkin temel zorlukların orada da aynen geçerli olduğu

 

İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

İş dışındaki zamanlarımızda hep gezdik bunun için her şeyden önce bir arabanız olması gerekiyor çünkü Amerika’da çok büyük şehirler dışında maalesef toplu taşıma denen bir şey yok bunun nedeni de herkesin arabasının olması Amerika’da bir arabaya sahip olmak için 1000$ yeterli oluyor. Benzin ucuz ve araba sahibi olmak kolay olduğundan gezmek için çok büyük paralar gerekmiyor. Biz boş zamanlarımızda Atlanta, Washington DC, Newyork ve Newjersey i gezdik.

 

Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

Buradan giderken bize bir otel ayarlanmıştı ama maalesef otel çok pahalı idi buradan daha ucuz başka bir otele geçtik burada 4 kişinin kalabileceği bir odaya haftalık 200$ veriyorduk. Bu otelin pek güvenli olmaması nedeni ile buradan ayrılıp bir Apartmana taşındık buraya da aylık 400$ verdik.

 

Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

Bu tabi sizin harcamalarınızla direk ilişkili çünkü bazı arkadaşlar harcamalarda çok tutumlu iken diğerleri bu konuyu çok umursamıyordu ama sanırım ortalama 350–400$ aylık bir masrafınız olacaktır.

 

Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

Gitmeden önce yanımda 1.000$ vardı orada 3,5 ayda yaklaşık olarak 4.500$ kazandım. Kanımca harcamalarda ölçüyü kaçırmamak ve gerektiğinde iki işte çalışmayı göze almak koşulu ile masraflarınızı her zaman çıkarabilmeniz mümkün.

 

İsa PEDÜK

Bilekent Üniversitesi, İşletme

2004 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Pennsylvania Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

isa-peduk_84d6a6c3-6ee2-423f-b88a-6ffde6edd5ee.jpg