4 Aylık Pratik Bana 2 Yıllık İngilizce Gelişimi Sağladı


4 aylık pratik bana 2 yıllık ingilizce gelişimi sağladı

Eda Çağlar

Öğrenci iken yapılabilecek en etkili program bence. Programı tercih sebebim; farklı bir kültürü tanıma isteği ve lisanımı geliştirebilme fırsatını bana sunması oldu. Ayrıca daha da önemlisi hayatıma  yeni bir bakış farklı bir soluk getireceğini düşündüm. 

 

Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz varmıydı? Varsa bunlar nelerdi?

Katılımcılardan edindiğim bilgiler ve onların tecrübeleri bu süreçte yararlandığım kaynaklardı çünkü çevremde bu konuda rehberlik edebilecek bizzat tanıdığım kişi yoktu, ve hal böyle iken şüphelerim oldukça fazlaydı: Hangi koşullarda çalışacak? Nerede kalacak? Olası sağlık sorunlarımı nasıl giderebilecektim ve tüm bunları lisanım bozukken nasıl başarabilecektim?

 

Programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından soruyorum; başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz  tavsiyeler var mı?

Vizeyi alabilecek miyim kaygısını yoğun yaşadım. Fakat gerekli koşulları sağladığınız taktirde; özellikle vize görüşmesinde kendinizden eminseniz gerisi avucunuzun içinde… Karamsar olmamakta yarar var, sizden istenilenlere iyi hazırlanırsanız kazanan çoğunlukla  siz olursunuz.

 

İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas’ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? “W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli” ?

Firma seçiminde isabetli olmak çok önemli. Programı tanıma surecinde edindiğim bilgi ve dokümanlar adım adım yapmam gerekenlerde yol gösterici oldu. Programımı sorunsuz tamamlamamda İdealsas’ın etkisi büyüktü. Farklı firmalardan bazı arkadaşlara havaalanında karşılama, ev tutma yada kiralama gibi sözler verilmiş ve mağdur olmuşlardı. İdealsas bize sadece gerçekleri anlattı. Yapmayacağı vaatlerde bulunmadı. Havaalanı demişken; yolculuğa çıkmadan önce ineceğiniz havaalanından  gideceğiniz yere taksiden daha ucuza götüren shuttle’lar için internetten bilet  alabilirsiniz. dolarlar cebinizde kalsınJ

 

İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip geldikten sonra ne seviyede döndünüz? Bu programın  dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

6 yıl önce aldığım hazırlık sınıfımı baz alırsam dil seviyem upper’a yakın yükseldi. 4 aylık sure de kazandığım pratik, eğitimimi 2 yıl öne attı diyebilirim. Kendinizi iletişim kurmada zorlar ve çaba sarf ederseniz  dil problemini kısa sürede aşabilirsiniz, Türk çevrelerinden dozajında uzak durmakta yarar var. Amaç öncelikle ciddi bir dil eğitimi ise  program seçiminde  bir kez daha düşünmelisiniz.

 

Gitmeden önce işiniz belli miydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

İşimi kendim seçtim, bu İdealsas’ın bize sunduğu güzel bir lükstü. Universal Studios’un eğlence parklarından birinde cafede servis yaptım. Wat’a ilk katılacak adaylara Firma seçiminde çok dikkatli olmalarını öneririm. Güvenilir kurumla gittiğinizde sizi bekleyen kötü sürprizlerle karşılaşma durumunuz olmaz.  Örneğin  bir Watzede arkadaş gittiği cafe sahibi tarafından ‘’biz bayan bekliyorduk bay için yerimiz yok’’ denilerek kaderine terk edildi. Sponsor firması yapması gereken desteği vermeyince  o arkadaşın parası bitip Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı.

 

Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı? Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

Ortalama 6-8 saati geçmiyordu. Overtime ile bu sure 12 ye çıkabilmekteydi. Sosyal güvenlik numaranız elinizde ise ek is bulmada pek sorununuz olmaz. Cep harçlığı 1000$ almıştım, gitmek için harcadığınız miktarları kazanmanız mümkün… 2.bir isim vardı (MC donalds) 3.ye de ok verseydim tip pozisyonlu bir işte yakalamıştım ama seçimimi yaşamımı sürdürebilecek bir bütçe ve tatilden yana kullandım. Evet verdiğiniz miktarları katlayarak kazanabilirsiniz ama yine de bu hırsın eğlencenizin hızını kesmesine izin vermeyin derim.

 

İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Orlando Latin Amerika ve Hispanik’lerin  yoğunlukta olduğu bir yerdi. İyi seviyede İngilizcisi olan arkadaşlar dahil alışma döneminde iletişimde sorun yaşadık. Bu durumu olağan karşılarsanız eğer kendinize de eziyet etmemiş olursunuz. Benim ne işim var burada? Kaygısını ilk zamanlar yaşıyorsunuz. Sizi nelerin beklediğini bilerek gitmek ve kendinizi yaşayacağınızı düşündüğünüz psikolojiye hazırlamak alışma döneminizi hızlandırıyor. Stres ve üzerine eklenen kültür şoku bazen hoş olmayan tavırları da beraberinde getirebiliyor. Anlayış ve sabırla  sorunlarınıza  çözüm bulabilirsiniz…

 

Danışman firmamdan edindiğim Oryantasyon CD’lerinin oldukça yararını gördüm. Sponsor firmalarınız olası sorunlarınızla ilgilenmekle yükümlü, haklarınızı ve sorumluluklarınızı bilerek hareket edin. Sorunlarınızla tek başınıza mücadele etmeniz söz konusu değil…

 

Amerika’da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz? 

Turistik bir şehir olan Orlando’daydım. Florida eyaletinde. Pozisyonum itibariyle beslenmemi çalıştığım cafeden sağlıyordum, konakladığım yer 15dk’lık yürüme mesafesindeydi. Bisiklet almakla nispeten ulaşımıma çözüm bulmuştum. 3 ay garanti kapsamında olan  bisikletimi geri dönüşümde iade edip vergisine kadar ücretini almam oldukça şaşırtıcı ve sevindiriciydiJ, kendinizi son ayiniz da gezerek ödüllendirmelisiniz, seçeneklerden en ideali kafanıza uygun birkaç arkadaşla  araba kiralamaktan geçiyor. Hem eğlenceli hem ekonomik.

 

İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

Turistik bir şehirde olduğum için  gezme  konusunda pek sıkıntım olmadı. Araba kiralayıp gezme  tercih edilen seçeneklerden. Şehir içindeki ulaşımımda lynx otobüslerinden yararlandım, uçak firmalarının belli zamanlarda yaptığı promosyonları takip ederseniz oldukça ekonomik fiyatlara bilet bulabilirsiniz. Gezmek için büyük miktarlar ayırmak gerekmiyor. Artakalan zaman ve bütçemle elektronik eşyalar aldım (cazibeli fiyatlardan kendinizi alıkoymanız oldukça güç dikkatli olunJ) + alışveriş ve civar da yaptığım seyahatlerle tatilimi tamamladım.

 

Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

Konaklamamı İdealsas ayarlamıştı, iş yerime 15dk’lık yürüme mesafesinde bir hosteldi. 4 kişi haftalık 300$ ödüyorduk. İlerleyen zamanda  nispeten daha işlek ve hareketli bir mevkiye taşındık orada da konaklamamızı  200$ a ayarladık.

 

Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

500$-600$ civarında, ihtiyaçlarınıza göre bu rakam değişiyor.

 

Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

Beklentileriniz…

Emin olun ki gidip geldikten sonra hayatınızda bir şeyler değişecek. Ya hayata daha sıkı sarılacaksınız yada farklı açılardan düşünüp kendinizi analiz edeceksiniz… Bu birazda programa kanalize olmanızla alakalı. Sadece zamanınızı tüketmekse amaç; büyüleyici Amerika’nın sıradanlaşması kaçınılmaz… İlk ay benim için çok şaşırtıcıydı hayretler içerisinde kaldım; bir çok şeye ‘’ bu kadarda olmaz’’ diyorsunuz ister istemez. 2.ay sistemin tıkır tıkır isleyişindeki kusursuzluğa hayran oluyorsunuz. 3.ay da yaşamı ve kültürü olağan karşılıyorsunuz. Son ay da daha yeni başlamıştık demeye kalmadan programın bir çırpıda bittiğini fark ediyorsunuz.

 

Gerek Karadeniz Teknik Üniversitesi gerekse diğer üniversitelerden size   ulaşmak isteyen arkadaşlara iletişim bilgilerinizi vermemizin bir sakıncası olur mu? Wat Adaylarına eklemek  istedikleriniz ?

Gecen sene bu zamanlarda bir aday olarak tedirginlikle okuduğum bu sayfaların içinde su an bir katılımcı olarak  endişelerinizi hissedebilmiş ve giderebilmiş isem ne mutlu. Yine de aklınıza takılan sorular var ise  yardımcı olmak isterim.

 

Kafanızda oluşan soru işaretlerine  kesin  yanıtı gittiğiniz zaman bulacaksınız… Seyahat surecine kadar rahat olun ve hazırlıklı gidin… Vizeyi aldıktan sonra başlıyor  pek çok şey..

 

Eda ÇAĞLAR

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Fen ve Teknoloji Bilimleri

2005 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Florida Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

17 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

eda-caglar_faa646e3-485d-44cd-86f1-08e31ee21f19.jpg