700 Dolarla Gittim 4000 Dolarla Geri Döndüm


700 dolarla gittim 4000 dolarla geri döndüm

Eyüp Akçakaya

Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

Amerika’yı görmek ve dünyanın en güçlü ülkesini gözlemleyip yaşam şartları ve iş standartlarını kendimce değerlendirip kişisel gelişimi artırmak.

 

Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

Yemek konusunda ve konaklama yeri ve arkadaşlar hakkında bazı çekincelerim vardı ama bu çekincelerimin yersiz olduğunu gördüm kısa sürede bu sorunları aştık çünkü biz 6 arkadaş bir grup olduk ve engelleri daha kolay aştık önceleri kaldığımız yer pahalı ve nahoştu ama araba kiralayıp izinli günlerimizde yeni yerler arayıp bulduk böylece daha ucuza daha konforlu konaklamış olduk. Gıda olayında da domuz eti problemdi ama onu da aldığımız ürünlerin ambalajındaki D ve K harflerine bakarak aldık çünkü bu harfler ürünün domuzla ilgili hiçbir katkının bulunmadığını gösteriyorlar

 

Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı? 

Başvuru sürecinde bence en önemli şey zaman çünkü zamanı iyi değerlendirip oldukça erken başvurmakta yarar var ve başvuru yapıldıktan sonra da işlemler sıkı takip edilmeli ben başvurudan sonra biraz yavaş davrandım işlemleri kılı kılına yetiştirdim pasaportum vardı ama bulamadım tekrar çıkartmaya uğraştı. Dersler, bu işlemler sınavlar derken nerdeyse gidemeyecektim. 

 

İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

Olmuştur tabi ki, ama Amerika’nın güneyine değil de kuzeyde bir yere gitseydim daha fazla faydalı olabilirdi diye düşünüyorum.

 

Gitmeden önce işiniz bellimiydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

Tam olarak belli değildi. Eğlence merkezinde game departmanında çalıştım. Memnun kaldım kolaydı ve insanlarla bire bir diyalog halindeydim.

 

Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

Hafta içi 10 hafta sonu 12-13 saat çalıştım. Mesai için extra bir ücretlendirme yapılmadı mesai de aynı ücret üzerinden hesaplandı

 

Amerika'da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

Alabama eyaletinin Bessemer ve Birmingham şehirlerinde kaldım. Toplu ulaşım çok zayıftı biz araba kiralamak zorunda kaldık.

 

Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

New York un çok etkileyici bir havası var ama diğer birçok eyaletin çok etkileyici bir havası yok.

 

İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

Bol bol alışveriş merkezi gezdik birçok giyim eşyası ve elektronik eşya aldık. Özellikle de Clearence taki ürünlerin fiyatları çok cazipti bir de New Jersey deki sıfır vergili yerler çok iyiydi.

 

Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

Buradan giderken konaklamamız ayarlanmıştı ama odalar 4 kişilik değil 2 kişilik olduğu için bize pahalı geldi bizde Birmingham da apartman dairesi kiraladık aylık 400-800 arası oda sayısına göre.

 

Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

Aylık 500-600 dolar gerekiyor

 

Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

700 dolar götürmüştüm. 4000 $ küsur kazandım. Evet, fazlasıyla kazanmak mümkün.

 

Program sonunda size sunulan gezi ve seyahat hakkını kullandınız mı? Program sonu gezisini yeni katılımcılara tavsiye eder misiniz? Bu gezi çok maliyetli oldu mu? Hangi eyaletleri gördünüz?

Evet, 1 hafta New York'ta arkadaşlarla araba kiraladık gezdik. Bence Work and Travel programının en güzel tarafı gezme imkânı sağlaması biraz maliyetli oldu tabi. Ne de olsa New York pahalı bir şehir ama bence değdi. Arabayla her yeri gezdik Empire State'e çıktık. Statue of Liberty'i gördük New Jersey'e gittik alışveriş yaptık.

 

Eyüp AKÇAKAYA

Bilkent Üniversitesi, İşletme

2004 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Alaska Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

eyup-akcakaya_5ff77a49-5c9d-4708-be5f-25bb0c5b1184.jpg