Am Language Studio Malta İngilizce Dil Eğitimi Aldım


am language studio malta ingilizce dil eğitimi aldım

Dilek Çatkın

“Kendim olmayı, kendime yetmeyi öğrendim”

Merhaba ben Dilek, 2 aylık dil eğitimi için Malta AM Language School’a gittim. İlk başlarda çok kararsızdım, etraftan duyduğum bilgilere göre Malta’da çok fazla Türk olduğu ve İngilizce öğrenemeyeceğim söyleniyordu. Şimdi ise iyi ki gitmişim diyorum. Çünkü farklı kültürlerden arkadaşlar ve ingilizce pratiği edindim. Hayatımın en çabuk geçen 2 ayı oldu. Rüya gibiydi. Kendim olmayı, kendime yetmeyi, yeni yerler, yeni insanlar keşfetmenin güzelliğini öğrendim.

 

“Malta ilk başta çok renksizdi”

25 Nisanda Malta havaalanına indiğimde okuldan gelen liderler beni karşıladılar ve kalacağım yere götürdüler. Havaalanından kalacağım paylaşımlı apart daireme gelene kadar gördüğüm kadarıyla Malta çok renksizdi. Ülkede çok nadir ağaç vardı ve ben nasıl geçecek bu 2 ay diye düşünmeye başlamıştım. Daha sonra aparta geldik. Oda arkadaşlarım çok yardım sever Fransız ve İtalyan’dı.

 

“Hayatımı değiştiren öğretmenim Seema“

Pazartesi okula gittiğimde kısa bir okul tanıtımından sonra sınıfıma girdim Öğretmenim Seema isimli Hindistan doğumlu ama yıllarca İngiltere’de yaşamış bir insandı. O gün bilmiyordum ama Seema benim hayatımı değiştiren ve hayatımda en sevdiğim öğretmen oldu. İlk başlarda hiç kimseyi anlamıyor ve kendimi zorladığım için baş ağrıları çekiyordum. Daha sonra alışıyorsun ve kendini konuşurken buluyorsun.

 

“Çekingen olmama rağmen insanlar bir şekilde sizinle tanışıyor”

Okulun eğitimi çok güzel, birkaç Türk’le aynı sınıfta olsanız bile asla Türkçe konuşmuyorsunuz dersler eğlenceli geçiyor, farklı kültürleri tanıyorsunuz. Sınıfınızda Alman, İtalyan, Japon, Çinli, Koreli, İspanyol, Libyalı ve Brezilyalı çoğunlukta oluyor. Herkes kendi ülkesinin yemeklerini danslarını müzik zevkini ekonomisini anlatıyor biranda kendinizi Türkiye’den bir şeyler anlatırken bulabiliyorsunuz. 1,5 saat ders sonrası 30dk. Mola oluyor ve molada terasta diğer arkadaşlarla sohbet edip okulun etkinlikleri hakkında size bilgiler veren liderler gelip sizinle konuşuyorlar. Ben normalde çok çekingen biriyim ve kolay kolay insanlarla kaynaşamam buna rağmen insanlar bir şekilde sizinle tanışıyor. Okulun haftalık etkinlik programları çıkıyor her pazartesi Welcome Partisi mevcut, ücretsiz buna katılıyor ve eğlenceli bir gece geçirebiliyorsunuz. Katıldığınızda çok para harcamanıza da gerek kalmıyor çünkü içecekler ücretsiz oluyor. Bunun gibi haftalık bir çok etkinlik sizi bekliyor sinema gecesi, barbekü partisi, Mexico gecesi, Havuz partileri, At Binme, Dalma, Sörf…  Bu etkinliklerden bazıları ücretli olabiliyor. İsteğe göre katılabiliyorsunuz. Okul da her Perşembe sınav oluyor isteyen öğrenciler sınava katılıp yeterli puan alırlarsa level atlayıp gelecek haftayı bir üst seviyede geçirebiliyorlar. Her Cuma elektrik-su faturası ödeniyor haftalık, ben en fazla 10 Euro ödedim 8-11 Euro arasında değişiyor.

 

“2 Haftada Tüm Malta’yı Gezebilirsiniz”

Malta çok küçük bir yer olduğundan 2 haftada tüm ülkeyi gezerek bitirebilirsiniz. Başkentiyle kaldığınız şehir arasında en fazla 1 saat uzaklık olabilir. Başkenti Valetta’da her Pazar festivaller düzenleniyor; örneğin Müzik festivalleri, yemek festivalleri, dans festivalleri gibi. Ülkenin çoğunu İtalyanlar oluşturduğu için ben ilk başlarda anlamada zorluk çekiyordum.  İtalyanların konuştuğu aksan size garip gelebiliyor ama bir süre sonra alışıyorsunuz. Ülke tarihini o kadar güzel korumuş ki yeni yapı evlere rastlamak nerdeyse imkânsız. Küçük şirin dar sokakları mevcut. Ülkede çok fazla turist bulunurken, Malta’nın yerel halkını bulmak nerdeyse imkânsızdır.

 

“Malta’da her türlü damak tadını tadabilirsiniz”

Malta’da yemek olarak çoğunlukla pizza ve makarna bulabiliyorsunuz. Çok fazla yemek kültürleri yok ama birçok yerde Türk kebapçısına rastlıyorsunuz. Yemek fiyatları biraz yüksek ama market alışverişi yapıp evde yemekler yaparsanız çok daha uyguna geliyor. Zaten okulda edindiğiniz arkadaşlar ara ara yemek geceleri düzenliyor. İtalyan yemekleri, Çin yemekleri ve başka yöreye ait yemekler tadabiliyorsunuz. Bizde kalabalık bir Türk yemek gecesi düzenlemiştik. Herkes Türk yemeklerine hayran kalmışlardı. Bunların dışında malta çok sıcak bir ülke bundan dolayı herkes günde birkaç saatini denize girerek geçiriyor. Denize girmeniz için özel plajlara gitmenize gerek yok ben Sliema’da kaldım, Slieam merkezinde bile denize girebiliyor hatta akşamları mangal bile yapabiliyorsunuz. Ama hafta sonları deniz için Golden Bay ya da Paradise plajı daha güzel. Golden Bay’de dağların arasından yürüyerek zirveye çıkabiliyor orada güneşlenebiliyorsunuz.

 

Malta’nın en güzel yanlarından birine tüm Avrupa ülkelerine rahatlıkla geçiş yapabiliyor olmanız. Ben okula 1 hafta ara verip Avusturya ve Hollanda’ya gittim. Hayatımda yaşadığım en güzel zamanlardı. Malta’dan geleli 2 gün oldu. Malta 2-3 ay için yeterli bir süre daha fazlası aynı şeyleri tekrarlamanızı sağlayabilir.

 

Son olarak, bana bu fırsatı sunan İdealsas çalışanı Aydın Bey’e çok teşekkür ederim. Bir şeylere en uygun ve en güzel yolla başlamamı sağladı.

 

 

Dilek ÇATKIN

Muğla Üniversitesi, Hemşirelik

Am Language Studio Malta Dil Okulumuzda İngilizce dil eğitimi aldı

Malta, Sliema

TÜM DİL OKULU REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

dilek-catkin_60a36734-ca0f-4ba4-b06a-ec9a4555a36e.jpg