Amerika'da WAT İle 3 Ayda 3500 Dolar Kazandım


amerika'da wat ile 3 ayda 3500 dolar kazandım

Furkan Karagöz

Soru 1: Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

Bu programa katılmaktaki amacım İngilizcemi geliştirmek ve Amerika’da belli bir süre yaşamaktı. Bunun dışında böyle bir ülkeyi görmenin hayatıma olumlu katkı yapacağını ve vizyonumu genişleteceğini düşünüyordum.

 

Soru 2Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

Bu programa katılmadan önce çekincelerim vardı. Bu çekinceler yapacağım işin zorluğu, gideceğim yerin hakkında çok fazla bir şey bilmememdi. Fakat oraya gidince bu çekincelerimin gereksiz olduğuna karar verdim.

 

Soru 3: Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı?

Vize alma sürecinde biraz heyecanlanmıştım. Belgeleri İdealsas’ın yönlendirdiği şekilde hazırlayınca vizede hiçbir problem çıkmadı. İdealsas zaten bu konuda çok tecrübeli. İdealsas’ın dediklerini harfiyen yerine getirdiğiniz takdirde vize sürecinde hiçbir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

 

Soru 4: İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas’ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? “W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli”

Bu programa giderken bence önemli şey firma tercihi. Ben açıkçası firmamdan çok memnun kaldım ve orada hiçbir sorun yaşamadım. Maalesef orada bazı Türk arkadaşlarla karşılaştık. Onlar gerçekten mağdur durumlarda kalmışlardı. İdealsas ile orada gerçekten hiçbir sorun yaşamadan Türkiye’ye döndük.

 

Soru 5: İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

İngilizcemin özellikle konuşma kısmının ilerlediğini söyleyebilirim. 3 ay İngilizcemin belli bir dereceye gelmesini sağladı. Çok yararlı oldu.

 

Soru 6: Gitmeden önce işiniz belli miydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

Gitmeden önce işim belliydi. Ben eğlence parkında oyun departmanında çalıştım. İşten çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Bütün gün ayakta kalma zorluğuna rağmen yapılabilecek fazla yorucu olmayan bir iş bence. Eğlence parklarında önerebileceğim işlerin başında oyun departmanları geliyor. Ayrıca İngilizcenin gelişimine çok katkısı oluyor.

 

Soru 7: Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

Günde ortalama 10-12 saat çalıştım. Bizim eğlence parkında ekstra çalışmak isteyen herkesin çalışmasına izin verildi. İkinci bir işte çalışmayı düşünmedim.

 

Soru 8: İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu programda bütün işler aşağı yukarı aynı zorlukta. Gittiğiniz ilk günlerde biraz ortama alışma açısından zorluklar yaşamıştım. Sonrasında oradaki diğer çalışanların da yardımıyla bu zorlukları aşabildim. Gidecek öğrencilere eğlence parklarındaki işleri tavsiye edebilirim.

 

Soru 9: Amerika’da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

Massachusets eyaletinde Springfield şehrindeydim. Burası Küçük fazla sosyal hayatı olmayan bir şehirdi. Fakat Boston’a 2 saat ve New York’a 4 saat mesafede olması büyük bir avantajdı.

 

Soru 10Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

Amerika tabi buradan bakıldığı gibi ya da filmlerde abartıldığı kadar olağanüstü değil. Fakat büyüklüğünü ve gelişmişliğini inkâr etmemek gerekir. Work and travel programıyla gidenler için gezilmesi ve eğlenmemenin olanaksız olduğu bir ülke.

 

Soru 11: İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

İş dışı zamanlarda yakınlarda bulunan büyük şehirlere gittim. Bu şehirler Boston ve Newyork. En son 15 günlük zaman diliminde ise Miami’ye gittim. Gerçekten müthiş geçti.

 

Soru 12: Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

Konaklamayı buradan İdealsas ayarladı. Uluslararası öğrencilerin kaldığı yurtta kaldık. Bu yurtta da hiçbir sorun yaşamadık. Aylık 300$ para verdik bu yurt için.

 

Soru 13: Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

Aylık 600-700$’lık bir bütçe benim için yeterli oldu. Bu kişinin harcamalarına göre değişen bir şey. Yiyecek ve içecek Amerika’da çok pahalı olan bir şey değil.

 

Soru 14: Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

Yanımda 1000$’lık bir para götürmüştüm. Orada 3 ayda 3500$’a yakın bir para kazandım. Daha fazla çalışıp da çok daha fazlasını kazanmak tamamen kişinin kendisine kalmış. Bu programda çok rahatlıkla bu işe harcadığınız parayı kazanmanız mümkün. Onun için bütün arkadaşlara bu programı tavsiye ederim.

 

Soru 15: Program sonunda size sunulan gezi ve seyahat hakkını kullandınız mı? Program sonu gezisini yeni katılımcılara tavsiye eder misiniz? Bu gezi çok maliyetli oldu mu? Hangi eyaletleri gördünüz?

Program sonunda 2 arkadaşımla birlikte nereleri gezeceğimizi planlarını yapmıştık. Her şeyimizi yurttan ayrılmadan önce hallettik. Daha sonra New York, New Jersey, Miami ve son olarak da Boston’u gezdik. Ben en çok bu son gezide eğlendiğimi söyleyebilirim. Oralarda kalacağımız yerlerin rezervasyonunu daha yurttan ayrılmadan yaptığımız için ekonomik olarak da hiç sıkıntı çekmedik. Gördüğümüz eyaletler: Massachusets, New York, New Jersey ve Florida.

Furkan KARAGÖZ

Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği

2006 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Massachusets Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

furkan-karagoz_8f5c82ae-0c51-40fc-aed7-2fbda02c2148.jpg