Amerika’ya Yalnız gittim Ne Kaldığım Evde Nede Çalıştığım Yerde Türk Vardı


amerika’ya yalnız gittim ne kaldığım evde nede çalıştığım yerde türk vardı

Mücahit Küçük

Öncelikle söylemem lazım ki benim İngilizce seviyem hiç iyi değildi. Gitmeden önce gidersem orda kötü bir sürprizle karşılaşır mıyım, vize alabilir miyim gibi bir sürü konuda sıkındı çektim. Amerika’ya yalnız gittim. Ne kaldığım evde ne de çalıştığım yerde Türk yoktu. İlk gittiğim zaman İngilizcede biraz zorlandım. Evdekilerde benim gibi öğrenci oldukları için onlarla anlaşmak zor olmuyordu. İş yerinde de hep aynı terimler kullanıldığı için fazla zorlanmadım. İlk başlarda geri dönsem mi dediğim zamanlar olsa da alıştıkça ve eğlendikçe her şey daha zevkli hale gelmeye başladı. Orada araba kiraladık, arkadaşlarla bol bol gezdik, eğlendik ve daha güzel nasıl yaşanabileceğini öğrendik. Çevremde hiç Türk olmadığı için İngilizcemde gerçekten büyük ilerlemeler oldu. Bu konuda kendimi şanslı görüyorum.

 

Yaşadığım yerin adı “Harrisburg”du. Harrisburg küçük bir şehirdi. İkinci iş imkânı pek yoktu. İkinci iş bulmamız biraz uzun sürdü sonra alışveriş merkezinde stantlarda satış elemanlığı yaptım. Ama ikinci işi bulduktan sonra gerçekten iyi para kazandım. İlk işim McDonalds biraz zor olsa da eğlenceli ortamı bakımından daha iyiydi diyebilirim. Pensilvanya sıradan bir yer ama  New York’a arabayla 2,5 saat uzaklıkta olması büyük avantaj. Ayrıca Atlantic City’ye ve Washington’a falan da yakın olması sebebiyle arabası olanlar için merkezi bir yer.

 

Gitmeyi düşünen arkadaşlara tavsiyem vize alabilir miyim diye kesinlikle endişelenmesinler. Orada konaklama nasıl falan gibi konulara kafalarını fazla yormasınlar, sadece işlerini seçerken iş hangi özellikleri kapsıyor, ne kadar kira verecekler, ayda ne kadar kazanacaklar gibi ayrıntılara baksınlar. Birinci amacı İngilizceyi geliştirmek olanlar Amerikalılarla takılsınlar. Özellikle erkekler için söylüyorum; gittiğiniz gibi Amerikalı bir kız arkadaş bulun. İngilizceyi geliştirmenin en iyi yolu bu (şaka yapmıyorum). Harika bir hayat yaşayabilirsiniz ve seneye bu zamanlar gelecek yazı iple çekiyor olacaksınız; tıpkı şuan benim olduğum gibi.

 

Mücahit KÜÇÜK

KATÜ, İktisat

2008 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Pennsylvania Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

mucahit-kucuk_616f9715-86f1-426d-92ba-f35009685041.jpg