Çalışacağımız İşi Kendimiz Seçtik


çalışacağımız işi kendimiz seçtik

Burak Macit

Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

İngilizcemi geliştirmek, değişik bir ülke görmek ve farklı kültürlerden insanlarla arkadaşlıklar kurmak bunları yaparken de aileme çok fazla yük olmadan kendi harçlığımı orada çalışarak çıkarabileceğim bir program olduğu için tercih ettim…

 

Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

Evet vardı… Programa katılıp yurtdışına çıkınca söz verilenin aksine iş ve kalacak yerin ayarlanmamış olmaması korkusu vardı ki, böyle bir şeyle karşılaşmadık. İşim de Konaklayacağım yer de ayarlanmıştı.

 

Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı?      

Bu konu ile ilgilenen tüm firmaları gezmeleri ve akıllarına yatan en mantıklı açıklama yapan firmayı bulmalarıdır. İdealsas’ı seçmemizin sebebi ise çalışacağımız işi kendimizin seçme imkânı sunmasıydı. Diğer firmalarda bu imkânın sunulmadığını biliyordum. Onların gösterdiği işleri seçmek zorundaydık.                  

 

İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas'ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? "W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli" ?

Evet oldu. Kendi ülkemizden olmasa da başka ülkelerden mağdur olan insanlar gördük. İnternetten takip ettiğim kadarıyla da mağdur olmuş çalıştığı ve kaldığı yerdeki koşulları çok kötü olan birkaç kişi olduğunu biliyorum… Firma tercihi çok önemli ben flas eğlence parkında çalıştım. Çok büyük bir firma olduğundan 150 tane international üniversite öğrencisi ile çalışma ve aynı yerde yaşama imkânı buldum. Yaklaşık 2000 çalışanı günlük 10.000 müşterisi ile yeni arkadaşlıklar kurma değişik bir kültürü tanıma imkânı oldukça fazlaydı. Ayrıca büyük işyerlerinde çalıştığınızda çalıştığınız bölümü değiştirme ya da kendine uygun bir iş seçme gibi imkânları da daha kolay oluyor.

 

İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

Okuma ve yazma anlamında iyi fakat konuşma ve olarak kötüydü.. Gitmeden önce derdimizi zor anlatırken döndüğümüzde her türlü konuda çok rahat anlaşabileceğimiz seviyeye geldi fakat gerçek anlamda bir dil eğitimi düşünülüyorsa o bile hakim olunup konuşulan her şeyi anlamak gibi bir amaç güdülüyorsa work&travel yerine daha uzun vadeli bir dil kursuna kayıt yaptırılmasını tavsiye ederim…

 

Gitmeden önce işiniz belli miydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

İşimiz belliydi. Eğlence parkında admission bölümünde sezonluk kart verme bilet kesme gibi işlerde çalıştım. Sezon sonuna doğru roller coster’larda ride operatörlük gibi işlerde de çalıştım. Çalıştığım işlerde memnun kaldım…

 

Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

Haftada 40 saat çalışıyordum… Mesai olarak her departmanda çalışmak mümkün değil seçtiğiniz bölüme göre de çok çalışmayı ya da az çalışmayı seçmiş oluyorsunuz. İkinci bir iş bulmak çok kolay bir çok yerde iş imkânı var. Tabi ulaşım sorununuz yoksa…

 

İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

İş hayatında en düşük saat ücretli daha az sorumluluklu ve en kolay işleri seçtiğimden büyük zorluklar yaşamadım…

 

Amerika'da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

Maryland eyaletine gittim yaşadım yer Laurel di… Washıngtona 45dk. New York'a 4 saat uzaklı olması gezme açısından bize çok faydalı oldu. Yaşadığımız yer çoğunlukla siyahların yaşadığı bir bölgeydi ama öyle filmlerde gördüğümüz korkulacak tipler falan değiller insanlara karşı çok sıcak ve yardımseverler. Ulaşım ve konaklama çalıştığımız iş yeri tarafından ayarlanmıştı. Konaklama ücreti haftalık pay check’lerimizden kesiliyordu.

 

Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

Elbetteki Washington da Beyaz Sarayı görmek Pentagon'a gitmek Lincoln'u Capitol'u görmek MCI Center'da maç seyretmek New Yorkta Times Meydanında dolaşmak, Özgürlük Anıtı'na İkiz kulelere gitmek Wall Street'te dolaşmak, Empire State'in en üstünden şehri seyretmek Central Parkta gezinmek Brooklyn köprüsünden geçmek bunların büyüleyici şeyler olmadığını söylemek yalan olur… Tabii unutmamak gerekir orada belli zamanlarda bu aktiviteleri yapabiliyorsunuz. Çalıştığınız İşyerinin kurallarına göre davranmak zorundasınız…

 

İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

Ulaşım için büyük paralar gerekmiyor hatta uçak ile bile çok uzak eyaletler görmeye gidilebilir Gezi için büyük paralara gerek de yok. Ama yapacağınız şeyleri biraz sınırlamanız gerekiyor.

 

Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

Haftalık 84 dolar kira ödüyorum. Firma tarafından burası ayarlanmıştı. Çalıştığımız yere 40 dk uzaklıkta içerisinde yüzme havuzu fitness salonu tenis kortu olan bir site de kaldık. Evlerde 4 kişi kalıyorduk…

 

Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

Aylık 350 dolar konaklama – 75 dolar ulaşım – 150 dolar beslenme – 250 dolarda gezme

İçin ayırtılabilir. Aylık olarak da ortalama 900-1600 dolar arası kazanılabilir…

 

Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz?

Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü? Gitmeden önce cebinde 1000 dolarım vardı. Vergi ve kira düşüldükten sonra elime 2000 Dolar para geçti. Ben kazandığım tüm parayı gezmeye ve alış veriş harcadım. Ama tanıdığım birçok kişi bu program için harcadıkları paranın büyük bir kısmını kazanarak geri döndüler…

 

Burak MACİT

Yıldız Teknik Üniversitesi, İşletme

2004 Yılında Work And Travel Programına katıldı

ABD, Maryland Eyaleti'nde çalıştı

TÜM WORK AND TRAVEL REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

17 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

burak-macit_ae922d71-d41b-4c4c-8622-d500b8936e0d.jpg