Ben Tek Çocuktum Ama Kampta 7 Tane Kızkardeşim Olmuştu


ben tek çocuktum ama kampta 7 tane kızkardeşim olmuştu

Deniz İnce

Kendimde hiçbir zaman bulamadığım cesaretimi alıp kamp programına kaydımı yaptırmamla başladı her şey. Başta kolay gibi gözükse de bu uzun süreci yapamamaktan deli gibi korkuyordum. Daha önce tek başıma yurtdışına hiç çıkmamıştım ve ailemden hiç bu kadar uzak kalmamıştım. Her şey göze korkutucu geliyordu fakat içimdeki bu enerjiyi, öğrenme isteğini, tek başıma bir şeyler başarma arzusunu düşündükçe daha da gitmek istiyordum. Uzun bir süreç başlamıştı ve zaman azaldıkça daha da heyecanlanıyordum. En başta vizeyi alamamaktan çok korkmuştum. 1 sene okuduğum hazırlık eğitimimin olmasına rağmen hiç İngilizce konuşma pratiğim olmamıştı. Çekingenlikten asla konuşmuyordum. Fakat vizeyi almak o kadar da zor olmadı. Gereken yerlerin üzerinde durduğum zaman kolayca vizeyi aldım.

Geriye uçağa binip saatler süren yolculuğu bitirmem kalmıştı. Ki öyle de oldu. Tek başıma valizimle bu uzun maceraya başlamıştım. Yola çıkmadan önce kampımda aynı işi yapacağım ekipten bir kızla zaten tanışmıştım. 1 haftaya yakın yazışmıştık ve havaalanında ilk kez buluştuk ve geceyi orada geçirdik. Hayatımda hiç İngilizce konuşmamış biri olarak sadece gülümseyerek anlaşmaya çalışıyordum. Bu başlarda çok zor olsa da diğer insanlar sizi gayet samimi buluyor. Ertesi gün kampımızdan yetkililer bizim gibi gelen bir sürü öğrenciyi almaya geldi. Daha ilk saniyeden bu kadar güler yüzlü bir ekiple tanışmak beni çok mutlu etmişti. 1 saate yakın kamp yolculuğumuz sonrasında kampa ulaştık ve işte o zaman buraya iyi ki gelmişim dedim. Sonuçta 3 ayımı bir kampta geçirecektim ve ormanda yaşamak nasıl olur telaşı vardı üzerimde. Fakat gördüğüm anda çok sevdim çünkü otobüsten inmemle coşkulu bir ekiple karşılaştım. Herkes çığlık çığlığa merhaba diye bağırıyordu. Uzun, yorucu ve tek başıma geçen uçak yolculuğu sonrasında adımı bilen bu yeni insanlar bana sarılıyor ve oraya geldiğim için çok mutlulardı. Harika bir yazın başlayacağını ilk hissettiğim andı işte bu.

Kampta çalıştığım iş mutfak ekibiydi. Koca kampın yemeğini 8 kız artı 1 de başımızdaki lider kız ile hazırlıyorduk. Hepsine küçük hediyeler götürmüştüm daha ilk saniyeden zaten hepsiyle iyi anlaşmaya başlamıştım. En başta güler yüz gerçekten çok önemli. İlk izlenim için güler yüz çok faydalı oluyor ki ben zaten konuşma zorluğu çektiğim için daima dinliyor ve gülümsüyordum. Kızlar bana hep yardım ettiler, konuşmak için çabalamam, utanmadan çat pat konuşmam onların da benim de işime yaradı. Hepimiz aynı mutfakta çalışıyor, aynı kabinde uyuyorduk. Hepimiz aynı saatte kalkıp hazırlanıyorduk. Bu belki bazı insanlar için rahatsız edici olabilir fakat benim için çok eğlenceliydi. Benim kardeşim yok ve orada resmen 7 tane kız kardeşim olmuştu. Akşamları müzik dinleyip sohbet ediyorduk, film geceleri yapıyorduk. Gerçekten harikaydı.

Çalıştığım mutfakta iş gerçekten ağırdı fakat dünyalar iyisi bir patronumuz vardı, Lois. Her zaman açıklayıcı, yardımcı, güler yüzlü ve samimi bir insandı. Sevgisini hissediyordum ve bu çok önemliydi benim için. Onu gerçekten çok özleyeceğim. İş, ilk zamanlar benim için ciddi anlamda zordu. Ne bir yemek adını anlıyordum ne de bir mutfak aletin adını. Zaten normal konuşma dilini çözmem bile benim için zordu ama asla sormaktan çekinmedim ya da utanmadım. Sürekli anlamadığımı söyledim ve hep yardım istedim. Zaten herkes yardımcı oluyor ve benimle konuşuyordu. Onlar sayesinde İngilizcem çok daha iyi yerlere geldi. Kamptan vedalaşırken, bana dilimin çok geliştiğin söylediklerinde inanılmaz mutlu oldum. Bunda çok büyük payları vardı. Teşekkürler kızlar, teşekkürler Lois.

Benim için şansların en büyüğü 2 tane Türk arkadaşımın olmasıydı. Kampa seçildiğimde öğrenmiştim, gitmeden birbirimize çok yardımcı olmuştuk. Buluşup görüşmüştük ve kafalarımız gayet de uyuyordu. Ben kız kampında çalışırken onlar da erkek kampında çalışıyordu. Kamplarımız birbirine çok yakındı ve akşamları görüşebiliyorduk. İzin günlerimizi beraber kullandık ve çok eğlendik. İnsanlar bizim aramızdaki dostluğa imrenerek bakıyordu açıkçası. Birbirimize hep destek olduk. Elbette ki her şey güzel gidiyordu ama bazen modunuz düşebiliyor. Ailenizi, arkadaşlarınızı özleyebiliyorsunuz ya da sağlığınız iyi gitmiyor kötü hissedebiliyorsunuz. İşte o zamanlarda biz birbirimizin hep yanındaydık, bu benim şansımdı. Yanımda birbirinden iyi, bazen beni benden çok düşünen 2 tane arkadaşım vardı. Teşekkürler çocuklar, iyi ki siz.

Paranızı kazanıyor, kendi ayaklarınızın üzerinde durmaya çalışıyorsunuz. Hele ki bunu çok farklı kültürlerden insanların yanında yapmaya çalışıyorsunuz. Onlarının huylarını bilmeden, farklı bir ülkedesiniz. Bazen yolunda gitmiyor gibi hissettiğim anlar oldu. Bu gerçekten çok normal. Evet çalışmaya, para kazanmaya ve dilimi geliştirmeye gittim fakat her şey bunlar değildi. İnsan ilişkilerimin ciddi şekilde değiştiğini gördüm. Önceden kafama taktığım şeylerin aslında çokta önemli olmadığını öğrendim. Güler yüzlü ve pozitif olmak daima beni ayakta tuttu. Her zaman her şeyden eğlenmeye baktım ve bu beni hep mutlu etmeye yetti. İşimi iyi yaptım, hep sorular sorup yeni işler denedim. Bu beni mutfak alanında çok geliştirdi. Kendimi hızlı ve güçlü hissetmeye başladım çünkü mutfakta çalışmak gerçekten ağır bir işti. Tabi ki işin sonunda kızlarla beraber aynı masaya oturup akşam yemeğimizi hazırlayıp yiyorduk. Sohbet edip günü konuşuyorduk. Gün sonu, en sevdiğim anlardan biriydi.

Günler geçip kamptan vedama gelince işte herkes ağlıyordu. Arkadaşlarımla ağlaya ağlaya vedalaşmıştım. Nasıl başladığını daha dün gibi hatırlıyordum. Kampa gitmek için çıktığım yolculukta ailemle vedalaşırken ağlayan ben, şimdi her günümü beraber geçirdiğim arkadaşlarımla omuz omuza ağlıyordum. İşte bu gerçekten çok özel bir andı. Kampımı özleyecektim. Yaptığım işi, patronumu ve arkadaşlarımı özleyecektim. Bu hisler vedalarla birleşince işte, ağlamaman elde değildi. Her şey için teşekkürler Hayward & Burgess Camp.

Günün iş yorgunluğundan sonra arda kalan saatlerde buluşup yaptığımız tatil planı gerçek oluyordu. Biz üç Türk, yola çıktık ve inanılmaz bir tatil geçirdik. Yeri geldi komik yeri geldi stresli birçok anımız oldu. Ama gördüğümüz her yer hala hafızamda ve o fotoğraf karelerine her baktığımda gülümsüyorum. Planımızda; Niagara Şelalesi, Boston, New York ve Washington vardı ve hepsini de tamamladık. Kendimi oralarda hayal etmesi bile zorken, şimdi aklımda anılarım, telefonumda fotoğraflarım ve cebimde tecrübelerim var. Hala inanamıyorum, bunu başardığımıza inanamıyorum. Düşünüp düşünüp gülümsüyorum. Bunları başarmamda bana yardım edip destek olan ailem iyi ki varsınız. Kamp programım süresince aklımdaki milyonlarca soruya anında cevap veren, samimiyetini daima hissettiğim ve enerjisine hayran kaldığım Gökçe, iyi ki varsın. Bu süreçte yanımızda olduğun için teşekkür ederim. Belki çok klasik bir cümle olacak ama iyi ki gitmişim, iyi ki yapmışım bunu. Ve son olarak kendim için, cesaretime teşekkür ediyorum. Yapmak istediğiniz ama hep koktuğunuz o şeyin üzerine gidin ve sonunda harika şeyler elde edip, bir sürü anıyla geri döneceksiniz. Bu yaşınız ve bu enerjiniz bir daha geri gelmeyecek. Yapın bunu, kendiniz için.

Deniz İNCE

Yeditepe Üniversitesi, Görsel İletişim ve Tasarım

2019 Yılında CampUSA Programımıza katıldı

ABD, Massachusetts Eyaleti, Hayward & Burgess Camp'ta çalıştı

TÜM CAMP AMERICA REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

deniz-ince_3a1b2b2b-3742-4b8d-865e-2730047425f0.jpg