Amerika Öncesi, Amerika'dayken ve Amerika Sonrasında İdealsas Hep Yanımdaydı


amerika öncesi, amerika'dayken ve amerika sonrasında idealsas hep yanımdaydı

Elif Derya Mercan

Çok düşünür müsünüz? Sabah kalktığınız andan yatana kadar mesela? Hani o kadar çok düşünürsünüz ki bazen karşınızdakinin aklına gelmeyen senaryolar sizin aklınıza gelir, olur mu hiç böyle size de? Akışına mı bırakırsınız hayatı? Yoksa ne çıkarsa bahtıma mı dersiniz Ben çok düşünenlerdenim. Öyle çok düşünürüm ki bazen düşünmemek için uyumak isterim :) 2 dakikada bile olayların tüm kritiğini yapmış olurum kafamdan. İş böyle olunca büyük kararlar alırken de çok düşünmem kaçınılmaz gibi durabilir. Ama işin aslı büyük kararlarda işaretlere kaptırıveririm kendimi. Tıpkı İdealsas'ın kapısından içeri Amerika benim için hayal diyerek girip, kendimi 7 ay sonra Amerika'da bulmam gibi...

Amerika benim için hayal bile değildi aslına bakarsanız. O kadar uzaktım ki bu fikre tahmin bile edemezsiniz. Uzaklık beni hep ürkütmüştür, Amerika'nın uzaklığından korkanlardandım sizin anlayacağınız :) Bir gün arkadaşım ile konuşurken Taksim'de bir yurtdışı eğitim şirketi bulduğunu(İdealsas) ve bu şirketin kendi alanındaki en iyi şirketlerden biri olduğunu söyledi. Benimle gelir misin dedi, ben de tamam gelirim dedim. İşte İdealsas'ın kapısını aşındırmaya başladığım ilk gün o zamandı :) Work&Travel hakkında bilgi aldık, sorularımızı sorduk derken bir ilan ilişti gözümüze. "CampUSA" yazıyordu. Hiç duymamıştım daha önce bu programı. Aydın Bey'e sorduk CampUSA nasıl bir program? Work&Travel programından farkı ne diye? Work&Travel ile aynı konseptte olduğunu, daha kısa sürdüğünü, kamp tarafından seçinildiğini, daha ekonomik olduğunu ve zor bir süreçten geçinildiğini anlattı. İlgimi çekmemiş değildi fakat Amerika korkumu yenebilmeye ikna oldum mu diye sorarsanız şöyle böyle diyebilirim ancak.

Biz o gün İdealsas'tan çıktık ve yaklaşık 1 ay Amerika mevzusu hiç açılmadı. Derken bir gün, bir sunumda bölümümün adını yanlış telaffuz ettiğim için uğradığım bir kahkaha beynimde şimşeklerin çakmasına neden oldu. İdeallerimi sorguladım ve sordum kendi kendime şimdi değil de ne zaman? Ailemle uzun süren konuşmalar ve ikna çabalarımın sonucu Kasım ayı başında kendimi İdealsas'ın kapısında buldum. Amerika öncesi, Amerika'da iken, Amerika sonrasında her zaman yanımda olduğunu hissettiren Gökçe Hanım ile de işte o gün tanıştım. Programın detaylarını bir daha dinledim. Dinledikçe aslında gitmeyi istediğimi fark ediyordum ben de. Fakat bir detay vardı ki, kafamda soru işareti bırakıyordu. Süreç çok aşamalı bir süreçti. Başvurma aşamasının ardından bekleme aşaması vardı. Ve bu aşamada ne kadar bekleyeceğim tamamen benim başvuruma internet üzerinden bakıp benimle görüşme yapmak isteyecek kamplara bağlıydı. Bir gün sonra da kabul edilebilirdim, mayıs sonunda da... Peki ya staj ayarlayamazsam koskoca bir yaza yazık mı olacaktı? Ya gidemezsem yaşayacağım üzüntü? Düşündükçe işin içinden çıkamıyordum. Gökçe Hanım'a düşüneceğimi söyleyip, Taksim'den Beşiktaş'a yürüdüm. Düşünmemeye karar verdim, arkadaşımla buluştum ve hayatıma devam ettim.

İşaretler peşimi bırakmıyor tabi ki. Öyle yerlerde karşıma çıkıyor ki, şaşakalıyorum. İTÜ Sektör Günleri düzenleniyormuş hem de FMCG. Evet dedim buna kesin gitmeliyim. Etkinlik günü yataktan kalkamıyorum, o kadar uykum var. Hadi Derya dedim kendi kendime zıpla yataktan, git Kadıköy'e, bin vapura,yürü İTÜ'ye... Malum Kayışdağı'nda oturuyorum :) Neyse seminerler başladı, seminer konuşmacılarının her biri sanki birbirleri ile anlaşmış gibi yurtdışı tecrübesinin ne kadar önemli olduğundan bahsettiler. İşte dedim, işaret bu! Ben Amerika'ya gitmeliyim, risk almalıyım. Kasım ayı sonunda kendimi yine İdealsas'ın kapısının önünde buldum. Gökçe Hanım ile tekrar konuştuk. Aslında bu noktada seçtiğiniz şirketin ve sizinle iletişimde olan kişinin çok büyük önemli olduğunu düşünüyorum. Gökçe Hanım beni o gün desteklemese idi belki de kararımdan vazgeçebilirdim. Ama yaptıklarımı ve ingilizce geçmişimi dinleyip bana şansımın yüksek olduğunu söyledi. O gün İdealsas'tan çıktığımda Amerika hayallerimi kurmaya başlamıştım bile! Her şey çok güzel olacaktı, çook:)

Süreç uzun sorulardan oluşan internetten üzerinden cevaplanabilecek bir başvuru ile başladı. Soruları kendimi anlattığım video çekimi izledi. Böyle yazması kolay ama tamamlaması 1 ayımı almıştı :) Ardından en sevmediğim kısım (bekleme kısmı) geldi çattı. Arada umutsuzluğa kapıldığım olmuyor değildi ama sonra siliyordum kara bulutları derhal. Biliyordum olacaktı, olmalıydı :) Derken bir gün biricik kamp direktörüm Phil'den benimle skype görüşmesi yapmak istediğini belirten bir mail! Heyecandan ölüyorum ama ben öyle böyle değil yani. New Hampshire'da şirin küçük bir kız kampı bu, adı Camp Waukeela! 1.5 saatlik skype görüşmesinin ardından içimden bir ses gideceğim yerin belli olduğunu söylüyordu fakat tabi ki yine bekleme süresi... Çok beklediğimi söyleyemem 3 gün sonra beklediğim yanıt geldi! New Hampshire'da çam ağaçlarının altında göl kıyısındaki tatlı bir kız kampında mutfakta çalışacaktım. Kulağa  çok garip geliyordu. Fakat duyduğum ilk andan ısınmıştım kampıma, Camp Waukeela'ya :)

Çok düşünen ben hayatımda belki de en güzel ve en büyük kararlardan birini işaretleri takip ederek vermiştim. Sizce de bazen işaretleri takip etmek gerekmez mi? :)

Elif Derya MERCAN

Yeditepe Üniversitesi, Endüstri ve Sistem Mühendisliği

2014 Yılında CampUSA Programımıza katıldı

ABD, New Hampshire Eyaleti, Eaton Center Kampında çalıştı

TÜM CAMP AMERICA REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

elif-derya-mercan_40be4474-8b59-4102-82ad-80462713b3bc.jpg