Kamp Yöneticileri Seneye Beni Counselor Olarak Tekrar Çağırdılar


kamp yöneticileri seneye beni counselor olarak tekrar çağırdılar

Bünyamin Gürler

Program sonrası artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak... Öncelikle bu harika yazı geçirmemi sağlayan başta Gökçe Hanım olmak üzere bütün Idealsas ekibine, kamp öncesinde belgelerin düzenlenmesi ve motivasyon konusunda, kamp süresince de düzenli olarak kontrol sağlaması ve sorularımı cevaplamasıyla vermiş olduğu destek için çok teşekkür ederim.

Başvurudan önce belirlemiş olduğum hedeflerimin ana teması İngilizce seviyemi akıcı bir hale getirebilmekti. New York’un Riverhead şehrinde bulunan DPF 4H Camp’te Kitchen Staff olarak çalıştım. Kampa ilk gittiğimde karşılaştığım tablo çok şaşırtıcıydı. Kampın hazırlık döneminde tanıştığım Amerikan çalışanlara kamptaki kaçıncı yılları olduğunu sorduğumda bana vermiş oldukları cevaplar 10 yıl,12 yıl gibi gerçekten çok uzun zaman dilimleriydi. Karşılaştığım ekip bir çalışan grubundan ziyade neredeyse bir aileydi. Aşçımız 70 yaşında bir Amerikalı kadındı. Bu 2 aylık süreç sonunda o benim annem gibi ,ben ise onun oğlu gibi olmuştum. Süreç içersinde kızının vefat haberi bizleri duygusal anlamda birbirimize daha da yakınlaştırdı. Gelemediği günlerde elimden geldiğince onu idare ettim. Zaman zaman zorlu günler olsa da, aile olabilmek her şeyi beraber göğüslemeyi gerektirir. Çalışma süresinde gün içerisinde boşluklarım oluyordu. Bu sürelerde mutfak çalışanı olmama rağmen çocuklarla beraber oyunlar oynadım,aktivitelere katıldım. Daha önce futbol geçmişim olması sebebiyle neredeyse her gün çocuklarla futbol oynuyorduk. Çocuklarla ve diğer çalışanlarla aramdaki yakın ilişkinin sonucunda, son hafta direktörüm ve kamp yöneticim seneye beni counselor olarak tekrar aralarında görmek istediklerini söylediler. Hepsiyle aramızda farklı bağlar oluştu. Çocuklar kamptan ayrılırken bile sanki bir aile yakınım ayrılıyormuşçasına üzülüyordum.

Tabiki her şey size bağlı. Sevginizi ve saygınızı verdiğiniz miktarda karşılığını alıyorsunuz. 8 yaşında farklı bir ülkenin vatandaşı olan bir çocuğun, ben Türkiye’ye döndükten sonra beni sosyla medyadan bulması ve çok özlediğini,seneye bir daha gelmemi istediğini söylemesi paha biçilemez şeyler. Zaman içerisinde kendinizi oraya ait hissetmeye başlıyorsunuz. Haftada 1 gün off,1 gün de akşam şehir merkezine gidiyorduk. Gerçek anlamda hem onlardan kültürlerini öğrenme fırsatı buldum, hem de kendi kültürümü onlara aktardım. Beraber kebap yedik,çay içtik. Gitmeden önce acaba bana karşı önyargıları olur mu diye düşünüyordum ancak kesinlikle tam tersine fazlasıyla ilgili ve candan karşılandım. Cuma günleri kamp ateşi yakılıyor,çocuklar hafta boyunca hazırlık yaptıkları gösterileri sergiliyordu. Benden de kendimden bir şeyler paylaşmamı rica ettiler, kamp şarkımız olan Akdeniz Akşamları‘nı söyledim. Onun dışında geleneksel olarak düzenledikleri tamamen eğlence içerikli olan amerikan güreşi gecesinde El-Turco olarak sahne aldım.

Kampın son günlerinde,ne zaman birbirimizi görsek gözlerimiz doluyordu. Son gün ağlayarak ayrıldık. Buraya gelmeden,ayrılığın bu kadar zor olabileceğini asla düşünemezdim. Kamp sonrasında da bağlarımız kopmadı. Kamptan arkadaşlarımla New York City’de vakit geçirdim, New York’ta yaşayan bir arkadaşım beni Philledelphia’ya götürdü orada kamptan başka bir arkadaşımızın evinde kaldık. Amerikan Futbolu müsabakası izledik,Philly’de vakit geçirdik. Kesinlikle gidilmesi gereken bir yer. Kamptan sonra yaklaşık 25 gün daha New York’ta bulundum. Bu süreç dahilinde Amerika’nın genel yaşam koşullarını da görme şansım oldu. Üniversite sonrası planlarımı Amerika’da yüksek lisans veya bir iş olarak değiştirdim ve o konuda çalışmalarımı sürdürüyorum. İngilizce seviyemde de gözle görülür bir iyileşme gerçekleşti. Kitaplardan öğrenemeyeceğiniz,halk dili olarak adlandırdığımız şeyleri de arkadaşlarım sayesinde öğrenmiş oldum. Sürekli İngilizcemi geliştirmem konusunda bana yardımcı oldular. İngilizce konusunda da bir önerim var. Benim kampımda 5 kişi Meksika’dan 1 kişi Kolombiya’dan olmak üzere İspanyolca konuşan bir grup vardı. Yaklaşık 2 hafta onlarla beraber zaman geçirdim ancak sonrasında sürekli İspanyolca konuştukları için vakit geçirmeyi bıraktım. Eğer böyle bir grupla karşılaşırsanız baştan uzak durmanız size faydalı olacaktır.

Türkiye’ye döndüğümde artık hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Binlerce kilometre ötede başka bir ailem daha vardı ve onları çok özlüyordum. Tam anlamıyla Dünya’ya bakışınız değiştirecek bu programı kesinlikle kaçırmamanızı,geç olmadan başvurmanızı tavsiye ediyorum çünkü sonrasında tekrar gitmek isteyeceksiniz...

Bünyamin GÜRLER

İstanbul Şehir Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği

2019 Yılında CampUSA Programımıza katıldı

ABD, New York Eyaleti, Riverhead DPF 4H Camp'ta çalıştı

TÜM CAMP AMERICA REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

bunyamin-gurler_8b743a52-cf51-4677-9b9b-ef5aa27d6525.jpg