2 Ay Kampta Çalıştım 15 Gün Amerika'nın Tüm Doğu Sahilini Gezdim


2 ay kampta çalıştım 15 gün amerika'nın tüm doğu sahilini gezdim

Mustafa Cenker Can

2011 yılının yazında hazırlıkta aldığım İngilizce eğitimine destek olması ve ABD de bir yaz geçirmek için CCUSA programına katıldım. Elbette ki programa katılmadan önce dil okulu, work and travel gibi birçok programı araştırdım ancak CCUSA de karar kıldım. Bu programda karar kılmamda pek çok etken olmasına rağmen en büyük etkenler bana yurt dışında pek çok farklı milletten üniversite öğrencisiyle birlikte 3 ay geçirme şansı vermesi, ortam nedeniyle sürekli İngilizce konuşmamı sağlayacak olması ve bugünlerde iş dünyasında önemli bir yer tutan yurt dışı iş tecrübesini bana katacak olmasıydı. CCUSA programında karar kıldıktan sonra İdealsas yetkililerinden Gökçe Hanımla e-mail ve telefon irtibatı kurdum ve programa katılım için gereken her türlü belgeyi Gökçe Hanım'ın ilgisi ve yardımıyla internet üzerinden temin ettim. Başvurular kolaylıkla yapıldıktan belgeler alındıktan sonra geriye bir tek bir kamp tarafından kabul edilmek kalmıştı ve başvurumdan bir kaç ay sonra West Virginia da bulunan Timber Ridge Camp tarafından istediğim pozisyon olan kitchen staff olarak kabul edildim.

 

Haziran ayı başında ABD ye gittiğimde doğrusu ilk hafta İngilizce konusunda biraz zorlandım çünkü bulunduğum kamptaki hatta belki de kampımın bulunduğu kasabadaki tek Türk bendim ancak bu durum İngilizcemi geliştirmem konusunda bana çok yardımcı oldu. Kampta benim dışımda 2 Avustralyalı, 2 Güney Afrikalı, 5 Macar ve 6 Rus international staff ayrıca toplamda 60 adet ABD’li counselor vardı. Biz, international stafflar çocuklardan ayrı cabin denilen ahşap büyük kulübelerde kaldık. Benim kabinimde ben hariç 3 Macar arkadaş vardı. Cabinimiz çok lüx olmasa da her türlü ihtiyacımızı karşılayacak düzeyde ve gerçekten 4 kişi için çok büyüktü ayrıca ömrümde ilk kez tanımadığım insanlarla aynı odada kaldığım için oda arkadaşlığı kavramını kazanmamı sağladı.

 

İş konusuna gelirsek doğrusu beklediğimden daha zordu ancak yine de work and travel’a katılan arkadaşlarımın işleri kadar zor değildi. Kabaca anlatmak gerekirse mutfakta hazırlık, servis, bulaşık ve temizlik işlerinden sorumluyduk kampım çok büyük olduğu için mutfakta 2 aşçı, 2 yardımcı aşçı ayrıca1 Rus ve 4 Macar international staff çalışıyorduk iş niteliği nedeniyle mutfakta 7 bayan 3 erkektik ancak doğrusu bundan şikâyetçi olduğu söyleyemem:) İşe sabah 7 de kahvaltı hazırlığı  ve kahvaltı servisi ile başlayan gün kamptaki 300 kişiye yemek servisi ardından bulaşıklar ve yemekhane temizliğiyle devam ediyordu saat 10.30-11 gibi işimizi bitirip 2-2.30 saatlik bir molanın ardından aynı işleri öğle yemeği için yapıp tekrar bir mola verip ardından akşam yemeğiyle işi bitiriyorduk. Haftada 1 day-off ve 1 night-off umuz vardı bu günler de kamp bizi Virginia’nın Winchester adında ki küçük kasabasına bırakıyordu ve biz o kasabada eğlence de dâhil her türlü ihtiyacımızı küçük olmasına rağmen karşılayabiliyorduk.

 

Kampta eğlenceli arkadaş ortamında geçen 2 aydan sonra 15 gün boyunca ABD’nin doğu sahilinde seyahat ettim. Doğrusu gezim maaşımdan fazlaya mal oldu ancak bunun sebebi kesinlikle benim kişisel konaklama tercihlerimdi yani biraz tasarruf yapıp hostellarda konaklanırsa kazandığınız para 2 hafta boyunca her türlü seyahat masrafınızı karşılayacaktır.

 

Kısacası amacı İngilizce geliştirmek, ABD’de kısmen de olsa kendi ayakları üstünde durup uluslararası bir arkadaş ortamında 3 ay geçirmek isteyen herkese bu programı tavsiye ediyorum ve eğer rahat bir başvuru dönemi yaşamak ve hızlı cevap almak istiyorsanız İdealsas’lakontak kurmanızı öneriyorum. Benim TR de veya ABD de attığım her maile anında cevap veren Gökçe Hanıma da teşekkürlerimi sunuyorum umarım amacınıza ulaşır ve ömrünüzde önemli bir yer edecek deneyimlerden biri olan CCUSA deneyimini sorunsuz bir şekilde yaşarsınız.

Mustafa Cenker CAN

Gazi Üniversitesi, İşletme

2011 Yılında CampUSA Programımıza katıldı

ABD, Virginia Eyaleti, Timber Ridge Camp’da çalıştı

TÜM CAMP AMERICA REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

22 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

mustafa-cenker-can_83718f24-5448-4f61-83a3-6169303b2254.jpg