ESE Malta'da 24 Hafta İngilizce Dil Eğitimi Aldım


ese malta'da 24 hafta ingilizce dil eğitimi aldım

Mustafa Tunçel

Merhaba ben Mustafa, Üniversiteden mezun olduktan tam 12 gün sonra European School of English (ESE) isimli okulda 24 hafta İngilizce dil eğitimi almak üzere Malta'ya hareket ettim ve Aralık ayında da dönüş yaptım. Öncelikle kafanızdaki "Neden Malta?" sorusuna açıklık getirmekte fayda var. Ben Malta'yı tercih ettim ve pişman olmadım. Çünkü eğer tatil tadında bir dil eğitimi almak istiyorsanız hiç düşünmeden Malta'yı tercih etmelisiniz ayrıca bu durum dil öğrenmenizde de büyük bir avantaj. Sosyal aktivite alanınız gayet geniş olmakta ve aslında eğlenerek öğreniyorsunuz. Malta'nın bir diğer avantajı da Avrupa Birliği üyesi olmasıdır.

 

Eğer multi vizeye sahipseniz bir hafta sonu bile ucuz bir şekilde uçağa atlayıp bir Avrupa ülkesini görebileceğinizi Atletico Madrid-Galatasaray maçına gitmiş biri olarak söylüyorum. Ayrıca ekonomik anlamdaki avantajınız ise İngilizce konuşulan ülkeler arasında ucuz bir ülkeye gidecek olmanızdır. Benim gibi gece hayatından geri durmayan ama abartmayan da biriyseniz aylık ortalama 450 Euro size yetecektir. Bu arada bütün banka hesap kartlarınızı ya da kredi kartlarınızı dilediğiniz gibi sorunsuzca kullanabilirsiniz ve ayrıca Malta'da birçok HSBC ATM leri ile karşılaşacaksınız.

 

Tıpkı gitmeden veya Malta'ya karar vermeden önce bende de olduğu gibi sizin de kafanızda oluşabilecek sorulara da açıklık getireyim. Öncelikle yerel dil konusundaki abartılı söylemlere inanmayın. Çünkü yediden yetmişe herkes İngilizce biliyor ve özellikle muhatap olacağınız genç neslin anadili ya da diğer bir deyişle birinci dili İngilizce tıpkı ESE'de ki hocalarım Miguel ve Julia'nın olduğu gibi. Bir diğer konu Malta'nın küçük olması ve sıkılır mıyım korkusu. Evet, Malta küçük bir yer ve kışın yaklaşık 450 bin kişi nüfusu var ancak yaz döneminde bu rakamın yaklaşık 1.5 milyona çıktığını hesaba katarsanız emin olun sıkılmayacaksınız. Son olarak da en önemli konu Malta'daki Türk nüfusu. Evet Malta'daki Türk oranı çok fazla hatta sınıfınızda da sizden başka 1-2 kişi daha Türk olacaktır ancak benim bu konudaki görüşüm ABD'de Work&Travel yapmış İngiltere'de dil okuluna gitmiş arkadaşlarımın da görüşleriyle gelişmiştir. Kısacası biz Türkler her yerde ve eğer Türklerle takılacaksanız bence rakamın çok bir önemi yok. Benim bu konudaki tavsiyem ise Malta'ya karar verecekseniz eğer turist sayısının yüksek olduğu yaz dönemini tercih edin, bunu yılbaşına kadar kalmış biri olarak söylüyorum ve bu tavsiyemi dikkate alın derim.

 

Malta dil okullarıyla ünlü bir ada ülkesidir ve gerçekten de gelirlerinin büyük bir kısmını bu sektör oluşturmakta. Birçok okul seçeneğiniz olacak. Ben okulum ESE'den memnun kaldım. Disiplinli, eğitim kalitesi yüksek ve öğretmen kadrosu iyi bir okul ve hatta bence Malta'da en iyi ilk üçte bulunuyor. Aynı zamanda okulun konumu da çok güzel. Okulda ve yurtlarda ücretsiz WiFi hizmeti mevcut ve ilk gününüzde size ücretsiz olarak Vodafone Malta sim kartınız sunulacak. 

 

Genel İngilizce, Akademik İngilizce konusunda ya da konaklama konusunda kararsızlık yaşıyorsanız eğer huzursuz olmayın çünkü gittiğinizde değişiklik yapabileceksiniz. Ben ESE'nin ekonomik apartında (Tania Flats) kaldım ve gayet memnundum.

Tavsiyem ekonomik apartı seçerek gidip, beğenmezseniz gittiğiniz değiştirmenizdir. Önerimi soracak olursanız kalite fiyat açısından sırasıyla okul rezidansı, Tamarisk ve ekonomik apart (Tania Flats) ı önerebilirim. Okul rezidansı hariç her konaklamada yemeğiniz size ait olacak. Paylaşımlı dairelerde kalacaksınız, mutfağınız ve her türlü mutfak araç gereciniz mevcut olacak. Tek kişilik oda seçeneğiniz de mevcut olmakla beraber genelde 2 kişilik odalar mevcuttur ve bende 2 kişilik odada kaldım.

 
Aslında Malta'dan çok fazla bahsetmedim, bunun sebebi de muhteşem bir güzelliğe sahip 

olmasıdır ve kısacası anlatılmaz yaşanır. Karar verdiyseniz şimdiden iyi eğlenceler:)

Son olarak her konuda adeta bir abim gibi elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışan İdealsas çalışanı danışmanım Aydın Cemil Aykaç'a teşekkürü bir borç bilirim. Kendisine dilediğinizi sorabilirsiniz yardımcı olacaktır arkadaşlar :)

 

Mustafa TUNÇEL

Niğde Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslar Arası İlişkiler 

ESE Malta Dil Okulumuzda İngilizce dil eğitimi aldı

Malta, St. Julians

TÜM DİL OKULU REFERANSLARIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrencilerimiz Anlatıyor

Öğrencilerimizin Yurt Dışı Deneyimlerini Kendi Ağızlarından Dinleyin

İdealsas Farkı ile Yurtdışında Eğitim

Bizi Tercih Eden Öğrencilerimize Sunduğumuz Garantiler

Ücretsiz Danışmanlık

Ek bir ücret ödemenize gerek kalmadan tüm başvuru, kayıt, konaklama yerleştirme ve vize işlemlerinizi sizin yerinize biz yapıyoruz!

En İyi Fiyat ve Avantajlar

Çalıştığımız okulların resmi ücretleri üzerinden bize özel verdikleri tüm özel indirim ve fırsatları size sunuyoruz!

Güvenirlik ve Hız

Okullarımızın tamamı yetkili kurumlar tarafından onaylı ve garantili olup her birinin resmi acentesi olduğumuzdan tüm işlemlerinizi 48 saat içinde tamamlıyoruz!

7/24 Destek

Gerek gitmeden önce gerekse gittikten sonra size Türkçe olarak kesintisiz destek ve yardımda bulunuyoruz!

17 Yıllık Deneyim

2002'den bu yana Yurtdışında Eğitim ve Work&Travel da Türkiye'nin en çok tercih edilen, güvenilir acentesiyiz!

17.468 Öğrenci

%100 memnuniyet garantisi ise her yıl binlerce öğrenciyi yurt dışına gönderiyor ve eğitimlerini sağlıyoruz!

Duyuru & Fırsatlar

Yurt Dışında Eğitim Hakkında Bulabileceğiniz Herşey

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Yurtdışı için İlk Adımını At!

Aradığınız Eğitim ve Programı Bulamadınız mı? Merak Ettiğiniz Daha Çok Detay mı Var? Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizi Arayıp Tüm Sorularınıza Cevap Vermek için Bekliyorlar!

Biz Sizi Arayalım

Captcha

Göndere tıklayarak sizinle iletişime geçmemize izin vererek Gizlilik ve Çerez Politikalarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

mustafa-tuncel_072f734f-26e2-473a-81ac-6ec3ce8082d1.jpg